Dziennikarz z Azerbejdżanu ranny w zasadzce w mieście Colomiers. Jego żona nie żyje

Dziennikarz z Azerbejdżanu Rahim Namazow został w piątek poważnie ranny, a jego żona śmiertelnie postrzelona w wyniku zasadzki w mieście Colomiers, niedaleko Tuluzy – poinformowała agencja AFP. Para od 2010 r. przebywała we Francji. Według pierwszych doniesień policji w kierunku Namazowa oraz jego żony Aidy oddano łącznie siedem strzałów, kiedy para znajdowała się przed domem.

Namazow, zanim uciekł do Francji, był trzykrotnie aresztowany w Azerbejdżanie. W 2010 roku, już po przyjeździe do Francji, opublikował film na YouTubie, w którym wyjaśniał przyczyny swojego zatrzymania: „Napisałem w swojej gazecie, że powinniśmy spodziewać się sfałszowanych wyborów, dlatego zostałem trzykrotnie aresztowany”.

Namazow powiedział również, że jemu i jego rodzinie grożono śmiercią, dlatego zdecydował się opuścić Azerbejdżan i uciec do Francji.

Według lokalnej gazety „La Depeche” Namazow kontaktował się ostatnio z policją w Colomiers, aby przekazać, że czuje się zagrożony.

„Jeśli okaże się, że to zabójstwo jest powiązane z groźbami śmierci, które otrzymał, jest to niezwykle poważny atak na wolność prasy” – powiedziała wiceszefowa towarzyszenia dziennikarzy w Tuluzie Sylviane Baudois.

Jak zauważa AFP, Namazow nie zgłosił lokalnym władzom, że przebywa na politycznym uchodźstwie i że jest dziennikarzem. Międzynarodowe organizacje pozarządowe często krytykują Azerbejdżan za represje wobec obrońców praw człowieka i przeciwników prezydenta Ilhama Alijewa. Szef państwa odrzuca te oskarżenia. W ubiegłorocznym zestawieniu organizacji Reporterzy bez Granic na temat wolności prasy Azerbejdżan znalazł się na 162. miejscu spośród 180 państw.
Źródło info i foto: interia.pl

Napadł z siekierą na sklep, ukradł kilka tysięcy. Trwa policyjna obława za sprawcą

Mężczyzna uzbrojony w siekierę napadł na sklep w okolicy Czarnkowa (wielkopolskie) i ukradł ok. 5-6 tys. zł. Trwa policyjna obława; w akcji bierze udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy, w tym dwie grupy z Poznania. Jak tłumaczyła oficer prasowa KPP w Czarnkowie mł. asp. Karolina Górzna-Kustra, do napadu doszło w piątek przed godz. 16 w miejscowości Osuch na obrzeżach Czarnkowa.

– Do sklepu wtargnął młody, ok. 25-letni mężczyzna uzbrojony w siekierę. Mężczyzna ma ok. 165 cm wzrostu, jest krępej budowy ciała, ma ciemną karnację i ciemne krótkie włosy. Ubrany był w szarą bluzę i szare spodnie. Na twarzy miał zaciągnięty szalik i kaptur na głowie – mówiła.

Jak dodała, mężczyzna przy użyciu siekiery groził ekspedientce i wymusił od niej wydanie ok. 5-6 tys. zł.

– Po napadzie mężczyzna uciekł z pieniędzmi do pobliskiego lasu. Do poszukiwania mężczyzny użyto m.in. policyjnego śmigłowca i psa policyjnego. Łącznie mężczyzny poszukuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy, w tym dwie drużyny z Poznania -podkreśliła Górzna-Kustra.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Pseudokibice Ruchu Chorzów w rękach policji

16 pseudokibiców Ruchu Chorzów zostało zatrzymanych przez śląska policję. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania. Mężczyźni nad ranem w Tychach namalowali na garażach przy ulicy Begonii klubowe emblematy. Wieczorem w Tychach ma się odbyć mecz między drużynami GKS-u Tychy a Ruchem Chorzów.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Teść Pippy Middleton oskarżony o gwałt na nieletniej

David Matthews, teść siostry księżnej Cambridge, został oskarżony we Francji o gwałt na nieletniej – podaje w sobotę AFP, powołując się na źródła sądowe. Według brytyjskich mediów 74-latek stanowczo zaprzecza oskarżeniom. We wtorek mężczyznę przesłuchiwał specjalny wydział policji, który zajmuje się sprawami dotyczącymi nieletnich. Oficjalne zarzuty Matthews usłyszał w czwartek. Chodzi o „gwałt na nieletniej przez osobę mającą władzę nad ofiarą” – pisze AFP. Oskarżonego objęto nadzorem sądowym.

Nie jest jasne, czy chodzi o pojedyncze zdarzenie. Wiadomo, że mowa o latach 1998-1999, a sprawa została zgłoszona policji w ubiegłym roku. W piątek wieczorem rzecznik rodziny powiedział w rozmowie z brytyjskim tabloidem „The Daily Telegraph”, że 74-letni Matthews „zdecydowanie zaprzecza tym nieprawdziwym i skandalicznym oskarżeniom”. Matthews został teściem Philippy „Pippy” Middleton w maju 2017 roku, gdy siostra księżnej Cambridge wzięła ślub z jego synem, finansistą, multimilionerem Jamesem Matthewsem.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Poznań: Akcja antyterrorystów w jednym z mieszkań

– W jednym z mieszkań w bloku przy ul. Inflanckiej w Poznaniu zabarykadował się mężczyzna, który może być uzbrojony – informuje RMF FM. Funkcjonariusze zablokowali ulicę, na miejscu są antyterroryści, a mieszkańców bloku ewakuowano. Policja na razie nie udziela informacji na temat prowadzonych działań. Według relacji świadków, z którymi rozmawiała „Gazeta Wyborcza”, akcja policji zaczęła się w piątek wieczorem. O godz. 21:40 policja zamknęła dla samochodów ul. Inflancką na odcinku od ul. Pawiej do ul. Piłsudskiego.

Na miejscu pojawili się m.in. antyterroryści. Świadkowie mieli ich widzieć na dachu budynku. Na miejscu jest też karetka pogotowia i wóz straży pożarnej. Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział, że informacje na temat akcji w Poznaniu przekaże dopiero po jej zakończeniu.

– Mieszkańcy bloku, w którym trwa akcja policji, zostali ewakuowani przed północą. Są bezpieczni. Schronili się w autobusie MPK podstawionym przez miejskie centrum zarządzania kryzysowego. Teraz są u bliskich lub znajomych – powiedział „GW” w sobotę rano wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Rosyjski haker wydany USA przez Czechy nie chce przyznać się do zarzutów

Rosyjski haker Jewgienij Nikulin, wydany przez Czechy Stanom Zjednoczonym, oświadczył w piątek przed sądem w San Francisco, że nie przyznaje się do winy – informuje Agencja Reutera. Zarzuca mu się hakerskie włamania do sieci trzech amerykańskich firm technologicznych. Agencja CTK informowała, że samolot z Nikulinem, którego wydania domagała się też Rosja, odleciał do USA w czwartek.

30–letni obecnie Nikulin został zatrzymany przez czeską policję w październiku 2016 roku na mocy wystawionego przez USA listu gończego. Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości Nikulin dokonał ataków na sieć społecznościową LinkedIn oraz na serwery firm Dropbox i Formspring.

W toczącym się przed sądem federalnym w Kalifornii postępowaniu Nikulin oskarżony został o atak hakerski, kradzież i spiskowanie. Grozi mu za to w USA kara do 14 lat pozbawienia wolności. W Rosji jest ścigany w związku z zarzutem wyłudzenia w 2009 roku za pośrednictwem Internetu 110 tys. rubli (7 tys. złotych).
Źródło info i foto: TVP.info

Żołnierze przyłapani na kradzieży paliwa

Żołnierze, którzy kradli paliwo na szkodę 12. Brygady Zmechanizowanej, zostali przyłapani na gorącym uczynku przez żandarmów Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Olesznie.

Jak poinformował w piątek w komunikacie ppłk Artur Karpienko, rzecznik Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, do zatrzymania doszło w środę na terenie placu magazynowego 16. WOG Drawsko Pomorskie. To wówczas grupa żołnierzy i pracowników RON została ujęta przez żandarmów Wydziału ŻW w Olesznie podczas próby wywiezienia z terenu jednostki paliwa pochodzącego z zasobów wojska.

W wyniku czynności podjętych przez ŻW, w tym przeszukań miejsc zamieszkania, zatrudnienia oraz służby ujawniono ok. 1 tony paliwa pochodzącego z kradzieży na szkodę 12. Brygady Zmechanizowanej. Cztery osoby usłyszały zarzuty przywłaszczenia oraz paserstwa.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

USA: Fani wspierają sprawcę masakry w Parkland

Sprawca masakry w szkole na Florydzie otrzymuje wyrazy sympatii od setek ludzi. Nikolas Cruz zabił i ranił 34 uczniów. Nigdy nie wyjdzie z więzienia. Mimo tego wielu fanów uważa go za ofiarę. Prawnicy z Florydy prowadzący sprawę 19-letniego Nikolasa Cruza nigdy czegoś takiego nie widzieli. Dziesiątki listów, pocztówek i przelewów zaczęło napływać wkrótce po strzelaninie w szkole w Parkland 14 lutego, podczas której Cruz zastrzelił wtedy 17 uczniów i kolejnych 17 ranił.

Pomimo szoku spowodowanej masakrą i masowych demonstracji za ograniczeniem dostępu do broni w USA, setki ludzi solidaryzują się z mordercą. Do Cruza piszą młode i starsze kobiety, a nawet mężczyźni. Wiadomości przychodzą z całych Stanów Zjednoczonych i z Europy. Padają propozycje matrymonialne, fanki wysyłają swoje, niekiedy frywolne, zdjęcia, a na więzienne konto mordercy wpływają pieniądze. W mediach społecznościowych powstają nawet grupy wsparcia dla przestępcy.

Nicolas Cruz nie czyta tych wiadomości. Robią to jedynie władze więzienne i jego prawnicy. Morderca znajduje się pod obserwacją z powodu depresji i myśli samobójczych, a to oznacza brak dostępu do korespondencji za wyjątkiem wybranych listów oferujących wsparcie duchowe.

Część spośród listów, których liczbę szacuje się na 100 do 200, adwokaci pokazali dziennikarzom telewizji CNN. W jednym z nich kobieta z Anglii chwali urodę mordercy i wyznaje mu miłość. Rówieśnica Cruza z Florydy życzy mu, żeby „trzymał się”, a studentka z Niemiec chce się z nim zaprzyjaźnić.

„Drogi Nikolasie. Wiedz, że modlimy się za ciebie” – brzmi treść jednej z wiadomości. „Obyś zrozumiał jak źle zrobiłeś. Oby Bóg ci wybaczył”. List podpisało kilkanaście dziewczyn należących do drużyny skautowej.
Źródło info i foto: wp.pl

Ankara oskarżyła Francję o wspieranie „kurdyjskich terrorystów”

Wicepremier Turcji Bekir Bozdag powiedział w piątek, że oferta Francji dotycząca pomocy dla kurdyjskiej milicji YPG jest równoznaczna z jawnym wspieraniem terrorystów. W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferowała mediacje między Ankarą a Syryjskimi Siłami Demokratycznymi. Prezydent Francji zaproponował swoje pośrednictwo w rokowaniach pomiędzy Turcją a zdominowanymi przez Kurdów siłami SDF. W piątek rano służby prasowe tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana podały, że Ankara „odrzuca wszelkie francuskie mediacje”. Sam Erdogan oznajmił, że czuje się „dotknięty błędnym stanowiskiem” Francji.

W odpowiedzi na reakcję Ankary, źródła w Pałacu Elizejskim poinformowały, iż Francja nie planuje operacji militarnej w północnej Syrii, poza udziałem w międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami. Francja obawia się odrodzenia się tak zwanego Państwa Islamskiego w tym regionie.

Kurdowie w Pałacu Elizejskim

W czwartek Macron przyjął delegację Syryjskich Sił Demokratycznych i zapewnił ją „o poparciu Francji i społeczności międzynarodowej” dla dialogu między SDF i Turcją. Po spotkaniu z Macronem członek kurdyjskiej milicji Chaled Eissa oświadczył, że francuski prezydent miał obiecać wysłanie wojsk francuskich do północnej Syrii w celu wsparcia walki z tzw. Państwem Islamskim. W skład delegacji, która odbyła wizytę w Paryżu, oprócz członków Syryjskich Sił Demokratycznych wchodzili przedstawiciele kurdyjskiej milicji YPG, którą zwalcza Turcja uważając ją za przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu. Organizacja ta uważana jest przez Ankarę za terrorystyczną.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Ząbki: Próbował zgwałcić kobietę. Nagrał go monitoring

Do napaści doszło w podwarszawskich Ząbkach. Policjanci od stycznia poszukują mężczyzny podejrzanego o próbę gwałtu. Właśnie opublikowali jego wizerunek. Mężczyzna napadł na kobietę przy ul. Drewnickiej pod koniec stycznia. Miał „przytrzymywać ją za rękę i doprowadzić do poddania się innym czynnościom seksualnym”.

Podejrzany o gwałt mężczyzna został zarejestrowany przez kamery monitoringu na jeden ze stacji paliw. Wszystkie osoby mogące posiadać informacje na temat mężczyzny ze zdjęć proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Ząbkach ul. Górnośląska 30 tel. 22 781 68 40.
Źródło info i foto: wawalove.pl