Knurów: Zatrzymano sprawców usiłowania zabójstwa

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 5 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Dwie z nich mogą odpowiadać za usiłowanie zabójstwa, do którego doszło w 2005 roku w Knurowie. Sprawcy siekierami i kijami bejsbolowymi zaatakowali wtedy mężczyznę. Ich ofiara w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Jeden z podejrzanych usłyszał dodatkowo zarzut dotyczący próby zdyskredytowania wiarygodności obciążającego go świadka koronnego. Grupa handlowała również środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. W 2005 roku w Knurowie zaatakowany został mężczyzna. Sprawcy zadawali mu ciosy siekierami i kijami bejsbolowymi – informują funkcjonariusze. Napastnicy uderzali między innymi w głowę oraz klatkę piersiową, czym spowodowali rozległe obrażenia ciała. Dzięki interwencji sąsiadów, którzy zmusili sprawców do ucieczki i udzieleniu szybkiej pomocy lekarskiej, nie doszło do śmierci pokrzywdzonego – zaznaczają policjanci.

Sprawa była bardzo trudna do wyjaśnienia, ponieważ osoby mające wiedzę na temat zajścia, nie chciały współpracować z organami ścigania – dodają funkcjonariusze. Jak ustalono, w sprawę może być zamieszanych 6 osób, z czego jedna z nich przebywa w więzieniu m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił dwóm kolejnym osobom zarzuty usiłowania zabójstwa.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Celowo spowodował 90 kolizji

Policjanci zatrzymali 27-latka, który specjalnie doprowadzał do kolizji drogowych w Warszawie. Spowodował ich ok. 90. Następnie wymuszał pieniądze od uczestników kolizji za poniesione szkody. 27-letni warszawiak znalazł nietypowy sposób na wymuszanie pieniędzy. Policjanci z Komendy Stołecznej Policji ustalili, że w ciągu ostatniego pół roku celowo doprowadził do kilkunastu kolizji drogowych. Jego terenem działania była głównie Praga Północ.

Mężczyzna celowo powodował stłuczki z innymi samochodami. Następnie wymuszał od ich uczestników pieniądze na poczet strat wynikających z uszkodzenia pojazdów. W zamian obiecywał, że nie będzie powiadamiał policji.

– Jak ustalili pracujący nad sprawą policjanci, 27-latek działając w ten sposób, doprowadził do około 90 zdarzeń drogowych, które były celowe i zaplanowane – przekazała Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji. Mężczyzna działał również na szkodę różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bezprawnie ubiegając się o odszkodowania, które mu się nie należały. Ich łączna kwota mogła wynieść około 250 tys. złotych.

27- latek zatrzymali policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępstwami gospodarczymi. Został objęty policyjnym dozorem. Mężczyzna odpowie za oszustwo. Grozi mu kara ośmiu lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: wawalove.wp.pl

Nowe wnioski ws. kardynała Henryka Gulbinowicza

Czy kardynał Henryk Gulbinowicz, oskarżony o nadużycia seksualne, straci wiele przyznanych wyróżnień i zaszczytów takich jak Order Orła Białego, Order Uśmiechu albo tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia? Jest coraz więcej takich wniosków. Orderem Orła Białego, czyli najstarszym i najwyższym odznaczeniem Rzeczpospolitej Polskiej, Gulbinowicz został odznaczony w 2008 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Teraz grupa posłów Lewicy wystąpiła z wnioskiem o odebranie orderu do Andrzeja Dudy – donosi „Gazeta Wrocławska”.

Jak napisali posłowie we wniosku, „Order Orła Białego (…) nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej (…) najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. Osoba kardynała Henryka Gulbinowicza, niestety, nie gwarantuje podtrzymania wagi i szacunku dla najwyższego państwowego odznaczenia”.

O wszczęciu procedury w sprawie kardynała napisała też w mediach społecznościowych Kapituła Orderu Uśmiechu. Duchowny został nim uhonorowany w 2001 roku.

„Gazeta Wrocławska” cytuje słowa innego wrocławianina odznaczonego tym medalem, mecenasa Krzysztofa Bramorskiego.

„O ile można dyskutować o zasadności odbierania obecnie kardynałowi odznaczeń państwowych czy samorządowych, przyznanych za postawę w latach stanu wojennego i wspieranie solidarnościowego podziemia, o tyle uważam, że w świetle treści komunikatu Nuncjatury dalsze pozostawanie kard. Gulbinowicza w gronie Kawalerów Orderu jest nieuzasadnione” – napisał Bramorski.

Z kolei petycja dotycząca odebrania kardynałowi tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia została przekazana do przewodniczącego wrocławskiej rady miejskiej.

Przypomnijmy, jak poinformowała w piątek Nuncjatura Apostolska w Polsce, kard. Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

„W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich” – czytamy w dokumencie.
Źródło info i foto: interia.pl

Rosja: Atak żołnierza na lotnisku wojskowym

Żołnierz służby poborowej rosyjskich sił zbrojnych zaatakował ludzi w jednostce wojskowej w Woroneżu. Według wstępnych danych zginęły trzy osoby – podaje niezależny portal Meduza, powołując się na media lokalne. Żołnierz zdołał uciec, trwają jego poszukiwania. Rekrut początkowo miał ze sobą jedynie siekierę, ale potem zdołał przechwycić broń i otworzył ogień. Do tragedii doszło w poniedziałek rano na lotnisku wojskowym w Woroneżu, blisko 500 km na południe od Moskwy.
Źródło info i foto: TVP.info

Zwęglone zwłoki w samochodzie. Policja ustala okoliczności

Zwęglone zwłoki wędkarza zostały znalezione w niedzielę w samochodzie osobowym Renault, zaparkowanym w Podolszu, u zbiegu dwóch rzek: Skawy i Wisły. Śledczy ustalają okoliczności śmierci mężczyzny – podała rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.

– Przez kilka godzin policjanci badali miejsce zdarzenia. Obecny był prokurator i biegły z zakresu pożarnictwa. Wstępnie ustalono, że to 46-letni wędkarz z Chrzanowa. W nocy próbował dogrzać butlą gazową wnętrze samochodu, w wyniku czego doszło do pożaru – powiedziała asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Rzecznik dodała, że prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok, aby ustalić przyczynę śmierci, a także – na podstawie DNA – potwierdzić tożsamość mężczyzny.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Niepełnosprawny naciąga ludzi na ulicy. To znany policji oszust

Przy ulicy Świętojańskiej w Piasecznie mężczyzna poruszający się o kulach naciąga mieszkańców na pieniądze. Jak się okazuje to znany oszust z Piaseczna. Mężczyzna od lat naciąga ludzi w ten sam sposób. Porusza się o kulach i udaje niepełnosprawnego. Często przedstawia się jako Tomasz Jóźwiak. Ma około 170 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, siwe włosy i delikatnie ciemną karnację. Podaje się za byłego sportowca, szermierza. Wyłudza od ludzi pieniądze opowiadając przeróżne historyjki życiowe.

– Miałam z nim do czynienia. Twierdził, że zapomniał portfela i potrzebuje pożyczyć parę złotych, bo potrzebuje na jedzenie. Wyciągnął ode mnie 30zł – mówi pani Elżbieta. Jak się okazuje nie tylko ona padła ofiarą szermierza oszusta. – Myślałam, że jest chory, bo poruszał się o kulach. Dostał ode mnie 50 zł. Czuje się oszukana – tłumaczy oburzona pani Jola. Mieszkańcy przestrzegają przed kulawym naciągaczem, by nie dać się nabrać na jego historie.
Źródło info i foto: se.pl

Ponad 700 zatrzymanych na protestach w Mińsku

W Mińsku zatrzymano ponad 700 uczestników opozycyjnej akcji protestu. To rekord zatrzymań na Białorusi w tym miesiącu. Wśród zatrzymanych w Mińsku znajdują się miss Białorusi z 2008 roku Wolha Chiżynkoua, wicemistrz olimpijski w dziesięcioboju Andrej Krauczanka, znany aktor dziecięcy z białoruskiej „Dobranocki” Alaksandr Żdanowicz, lekarka Iryna Markieława i kilku dziennikarzy, którzy wykonywali swoje obowiązki służbowe.

Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” do godzin wieczornych ustaliło nazwiska ponad 700 zatrzymanych osób. Niezależne media pokazują nagrania, jak demonstranci byli po zatrzymaniu bici, ciągnięci po asfalcie, czy stawiani na kolana z podniesionymi rękoma. Widziano również, jak zatrzymanych demonstrantów zabierały karetki pogotowia.

Do zatrzymań protestujących dochodziło również w Brześciu, Homlu, Pińsku, Wołkowysku i innych białoruskich miastach. Mija trzeci miesiąc protestów białoruskiej opozycji, która domaga się odejścia prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Źródło info i foto: Gazeta.pl