Amerykański student aresztowany w Korei Północnej za „wrogie działania”

Jak poinformowała północnokoreańska agencja KCNA, mężczyzna wjechał do kraju jako turysta i „został przyłapany na wrogich działaniach wymierzonych wc” (Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną), które odbywał się „za przyzwoleniem i przy manipulacji ze strony rządu USA”. Według KCNA chodzi o studenta jednego z uniwersytetów w stanie Wirginia, który przyjechał do Korei Płn. „z zamiarem zniszczenia jedności kraju”. Nie wyjaśniono, o co dokładnie oskarżony jest Amerykanin.

Władze prowadzą śledztwo w sprawie aresztowanego. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Seulu potwierdziła, że wie o doniesieniach o aresztowaniu amerykańskiego obywatela.

Inni zatrzymani w Korei

W grudniu 2015 roku pastor z Kanady, który pojechał do Korei Płn. z misją humanitarną, a od lutego był przetrzymywany przez władze tego kraju, został skazany na dożywotnie ciężkie roboty za „działalność wywrotową”. W styczniu br. stacja CNN informowała, że mężczyzna z podwójnym obywatelstwem amerykańsko-koreańskim jest przetrzymywany przez północnokoreańskie władze za działalność szpiegowską.

Korea Południowa zapowiedziała niedawno, że wraz z USA i państwami sojuszniczymi pracuje nad nowymi sankcjami wobec Północy. Ma to być odpowiedź na przeprowadzoną w styczniu przez Pjongjang próbę jądrową, naruszającą rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Władze w Seulu zaapelowały też do Chin, dotąd najważniejszego sprzymierzeńca Pjongjangu, do wykorzystania swoich wpływów w celu opanowania Korei Płn.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *