Co najmniej 6 ofiar zamachu w Londynie. Sprawcy mieli na sobie atrapy pasów szahida

Zamach terrorystyczny w Londynie pochłonął co najmniej sześć ofiar śmiertelnych, ponad 48 osób jest rannych – podała brytyjska policja. Trzej sprawcy zostali zastrzeleni. Mieli na sobie atrapy kamizelek z ładunkami wybuchowymi. Polskie MSZ sprawdza, czy w atakach ucierpieli Polacy. Do pierwszego ataku doszło w samym centrum miasta, na London Bridge. Jak podała londyńska policja biała furgonetka wjechała w grupę pieszych. Początkowo informowano o ok. 20 rannych, później pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych.

Na moście pojawili się uzbrojeni policjanci i służby specjalne. Przejazd przez most jest zablokowany w obu kierunkach. Policja zamknęła także pobliskie stacje metra, ale National Railway poinformowały już, że zostały ponownie otwarte.

Pierwsi świadkowie mówili, że furgonetka uderzyła w 5-6 osób. Pojawiły się również doniesienia świadków o ataku z użyciem noża oraz opisy osób z ranami ciętymi szyi. Na moście w momencie wydarzenia była reporterka BBC Holly Jones, która oceniła, że samochód jechał z prędkością ok 50 mil na godzinę (blisko 80 km/h).

Drugi atak miał miejsce w okolicach Borough Market w bezpośrednim sąsiedztwie London Bridge. Reporter Sky News relacjonował, iż słyszał strzały policji. Te wydarzenia tak relacjonował rozmówca BBC Kumi de Costa: „Utknęliśmy w środku strzelaniny jadąc taksówką przez Borough Market. Strzałów było naprwdę dużo. Potem zobaczyliśmy, że ok. 50 policjantów celuje do nas z broni. Z rękoma w górze wyszliśmy z auta i policjanci kazali nam iść w stronę Blackfriars Bridge”.

Policja zastrzeliła trzech sprawców zamachów. Nie ma jednak pewności czy wyczerpują oni listę zamachowców. W mediach społecznościowych pojawiły się komunkaty policji „Run, Hide, Tell” polecające ludziom by schronili sie w domach i poinformowali policję w przypadku zauważenia niebezpieczeństwa.
MSZ sprawdza, czy ucierpieli Polacy. Polski MSZ w wydanym komunikacie informuje, że konsul RP w Londynie pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy podczas nocnych ataków ucierpieli polscy obywatele.

Numer dyżurny Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie: +44 2030789621.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o wydarzeniach, które miały miejsce w Londynie. Przekazujemy najgłębsze wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej-„- napisano w komunikacie. MSZ apeluje jednocześnie do Polaków, którzy są obecnie w Londynie, by zachowali szczególną ostrożność i stosowali się do poleceń miejscowych służb.
Źródło info i foto: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *