Drobna kradzież ma być przestępstwem. Zmiany w prawie

Obniżenie z 500 do 400 zł progu, przy którym kradzież staje się przestępstwem, a nie wykroczeniem zakłada projekt ministerstwa sprawiedliwości, który w środę trafił do uzgodnień międzyresortowych – podał resort. Oprócz progu 400 zł projekt zakłada powstanie nowego rejestru – umożliwiającego sumowanie kradzieży popełnionych przez jedną osobę w różnych miejscach. Przygotowany w MS projekt – po wejściu przepisów w życie – ma pozwolić na skuteczną walkę z plagą „drobnych” kradzieży czy przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy.

Ponowna kradzież

W ocenie resortu przygotowana nowelizacja jest konieczna, żeby odstraszać sprawców od ponownych kradzieży. Zdaniem MS w obecnym stanie prawnym schwytanych sprawców nie spotyka adekwatna kara, choć tego rodzaju czyny odznaczają się dużą szkodliwością społeczną.

Próg 400 zł ma być stały, czyli nie będzie się zmieniał – jak obecnie – wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Resort ocenił, że zmiana zmuszała sądy do corocznego przeglądu „tysięcy spraw w całym kraju”. Sądy sprawdzały czy kradzież, za którą kara nie została jeszcze w całości wykonana, nadal jest przestępstwem, czy już jedynie wykroczeniem – wyjaśnił resort.

W ocenie MS prowadziło to też do przewlekania postępowania przez sprawców, którzy ukradli rzeczy o wartości niewiele przekraczającej ustawowy próg, by w nowym roku ich przestępstwo samo zmieniło się w wykroczenie.
„Taki stan prawny pozwalał na łagodne karanie osób dokonujących „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy” – zaznaczyło ministerstwo w komunikacie.

„Przestępczą działalność ułatwiał też niedostateczny obieg informacji o wcześniejszych postępowaniach dotyczących sprawców takich czynów, m.in. niewielkich pojedynczo kradzieży” – uważa resort.

Rejestr sprawców

Projekt przewiduje utworzenie nowego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Według autorów projektu rejestr będzie służył policji, prokuraturze i sądom, by sprawcy odpowiadali za zsumowane przestępstwo, a nie pojedyncze wykroczenie.
Źródło info i foto: tvn24bis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *