Jaka będzie kara dla szaleńca z Sopotu?

10 lat pozbawienia wolności dla kierowcy, który wjechał w tłum na sopockim „Monciaku”? – „To jest bazowa kwalifikacja. Jeśli okazałoby się, że doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, wówczas ta kwalifikacja byłaby zagrożona sankcją do 12 lat pozbawienia wolności” – wyjaśnił w TVN24 adwokat Zbigniew Roman. W sobotę przed północą 32-letni mężczyzna wjechał w tłum ludzi na sopockim „Monciaku”. Dzisiaj zostanie przesłuchany i prawdopodobnie usłyszy zarzuty. Trwa śledztwo.

Katastrofa w ruchu lądowym

– „Wszystko wskazuje na to, że kwalifikacja tego czynu będzie z art. 173, czyli spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. To kwalifikacja zagrożona do 10 lat pozbawienia wolności” – powiedział adwokat Zbigniew Roman. – „To jest bazowa kwalifikacja. Jeśli okazałoby się, że doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, wówczas ta kwalifikacja byłaby zagrożona sankcją do 12 lat pozbawienia wolności” – dodał.

15 i 18 lat – „to bardzo wysokie kary”

Według adwokata przepisy prawne obowiązujące w Polsce są wystarczające. – „Należy pamiętać, że jest art. 178 kk, który mówi, że jeśli ten sprawca byłby po alkoholu, lub po spożyciu środków odurzających, albo zbiegł z miejsca wypadku, to wówczas kara jest zagrożona do górnej granicy zwiększonej o połowę. Czyli mówimy o 10 + pół i 12 + pół. Razem to 15 lub 18 lat pozbawienia wolności. Są to bardzo wysokie kary” – zaznaczył gość TVN24.

Według niego takie kary i ich zastosowanie odstrasza potencjalnych sprawców kolejnych wypadków. – „Należy pozbawiać takich ludzi na bardzo długo, albo na zawsze możliwości prowadzenia pojazdów mechanicznych. I stosować bardzo wysokie kary, żeby odstraszały” – stwierdził adwokat.

Ograniczenia dla brawury i wyobraźni

Istotne jest również zwrócenie uwagi na zabezpieczenie tego typu miejsc, jak sopocki deptak. – „To już drugi tego typu incydent na Monte Cassino” – przypomniał Zbigniew Roman. – „Władze miasta powinny podjąć jakąś decyzję zmierzającą do tego, aby ewentualnie zamknąć czy utrudnić wjazd osobom, które chciały w ten sposób realizować brawurę czy swoją wyobraźnię” – przekonywał adwokat.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *