Raport Amnesty International odnośnie egzekucji nieletnich w Iranie

W latach 2005-2015 w Iranie dokonano egzekucji co najmniej 73 nieletnich przestępców, a kolejnych 160 prawdopodobnie czeka na wykonanie kary śmierci – donosi broniąca praw człowieka Amnesty International w opublikowanym we wtorek raporcie.

Większość z 73 zabitych nieletnich przestępców skazano za morderstwo. Pozostałych stracono za inne czyny, jak np. gwałt, przestępstwa narkotykowe czy czyny przeciw bezpieczeństwu narodowemu jak „wrogość wobec Boga” – wynika z danych AI. – Iran to jeden z niewielu krajów, w którym wciąż dokonuje się egzekucji nieletnich, co rażąco narusza prawo zakazujące stosowania kary śmierci na osobach, które w momencie popełnienia przestępstwa miały mniej niż 18 lat – ocenił dyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Said Boumedouha.

Bez zmian mimo reform

Organizacja podkreśliła, że „pomimo reform wymiaru sprawiedliwości w kwestiach nieletnich Iran wciąż jest w tyle za resztą świata”. Podano przykład przepisów, które zezwalają na wydanie wyroku kary śmierci dla 9-letnich dziewczynek i 15-letnich chłopców.

Associated Press zauważa, że raport opublikowano w momencie, gdy Teheran „pracuje nad odbudowaniem relacji z Zachodem” po zawarciu porozumienia o ograniczeniu programu nuklearnego. W poniedziałek prezydent Iranu Hasan Rowhani przylotem do Rzymu rozpoczął swoją pierwszą od zawarcia umowy oficjalną podróż do Europy. Iran był w 2014 roku drugim po Chinach państwem najczęściej stosującym karę śmierci. Egzekucji najczęściej dokonuje się na skazanych za przemyt narkotyków – pisze Associated Press, powołując się na najnowsze dane AI.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *