Służby mają na celowniku gangi białych kołnierzyków

Połowa rozbitych w zeszłym roku grup przestępczych to tzw. białe kołnierzyki – zajmujący się głównie oszustwami VAT. Z danych CBŚP, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że na drugim miejscu są gangi narkotykowe.

Nielegalne interesy narkotykowe i nadużycia gospodarcze – głównie na tym swoją aktywność koncentrują obecnie zorganizowane grupy przestępcze – wskazuje dziennik. Policja uważa, że tymi procederami zajmuje się niemal 75 proc. wszystkich gangów działających w kraju.

– Grupy ekonomiczne, w tym wyłudzające VAT, stanowiły połowę spośród wszystkich rozbitych w minionym roku – powiedziała rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz.

W 2017 r. w ramach spraw operacyjnych swoim zainteresowaniem CBŚP objęło 858 zorganizowanych grup przestępczych (o 16 mniej niż w roku poprzednim). Zdecydowana większość spośród wszystkich grup specjalizowała się w handlu, produkcji i przemycie narkotyków oraz w oszustwach gospodarczych.

W porównaniu z 2016, w zeszłym roku o 46 zwiększyła się liczba grup trudniących się narkobiznesem. – Coraz częściej rozbijamy grupy, które zajmują się nie tylko handlem narkotykami, ale również rozprowadzają dopalacze, a nawet podróbki leków – zaznacza Jurkiewicz.
Źródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *