Zatrzymania w Opolu w związku z podejrzeniem korupcji przy rozbudowie szpitala

Opolscy policjanci z wydziału do walki z korupcją dokonali serii zatrzymań w związku z nieprawidłowościami przy remoncie i rozbudowie jednego ze szpitali – poinformował w poniedziałek zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Sprawa dotyczy zakończonej pod koniec 2018 roku inwestycji za 1,8 mln złotych. Według śledczych podczas remontu i rozbudowy jednego ze szpitali doszło do wielu nieprawidłowości.

W toku postępowania policjanci wykryli, że części prac, za które wypłacono pieniądze pochodzące m.in. z ministerialnych dotacji, nie wykonano. Według wstępnych szacunków w ten sposób wyrządzono szkody przekraczające 120 tys. złotych.

W pierwszych dniach kwietnia funkcjonariusze zatrzymali właściciela firmy budowlanej, inspektora nadzoru budowlanego i pracownika szpitala. Zabezpieczyli także dokumenty, nośniki danych i komputery. Podejrzanym przedstawiono zarzut niekorzystnego rozporządzenia mieniem i defraudacji środków publicznych. Grozi im za to do ośmiu lat więzienia.

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Zabezpieczono narkotyki o wartości 1,8 mln złotych

Policjanci CBŚP ze Szczecina w dwóch przypadkach udaremnili wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków. W pierwszym marihuana była zakopana w lesie, w drugim funkcjonariusze trafili na plantację. W obu sprawach zarzuty usłyszało 3 mężczyzn, których aresztowano. Wszyscy to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. U jednego z zatrzymanych zabezpieczono amfetaminę.

Od dłuższego czasu funkcjonariusze CBŚP w Szczecinie pracowali nad rozpoznaniem środowiska przestępczego zajmującego się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości różnego rodzaju narkotyków oraz legalizacją majątku pochodzącego z przestępczej działalności w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Hermetyczność grupy dla funkcjonariuszy CBŚP nie stanowiła przeszkody. Aby zlikwidować grupę w pierwszym przypadku funkcjonariusze zastosowali pułapkę. Kompleksowa praca zespołu w środowisku przestępczym pozwoliła na ustalenie 3 osób wchodzących w skład grupy i określenie roli każdego z nich.

Pierwszych dwóch mężczyzn wpadło, kiedy odkopywali ukryte wcześniej w lesie narkotyki. Później funkcjonariusze Policji trafili do gospodarstwa, gdzie znajdowała się plantacja. Rosły na niej 674 krzaki konopi indyjskich, z których szacunkowo, można by było uzyskać co najmniej 15 kg suszu marihuany, oraz już gotowy do zbytu susz. W obu przypadkach funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie blisko 60 kilogramów narkotyków. Czarnorynkowa wartość środków odurzających to około 1,8 min złotych.

Decyzją sądu trzech zatrzymanych mężczyzn trafiło do aresztu.
Żródło info i foto: Policja.pl

Zlikwidowano magazyn nielegalnych papierosów

Policjanci stołecznego wydziału do spraw zwalczania przestępczości pseudokibiców zlikwidowali jeden z największych magazynów nielegalnych papierosów w Polsce. Podczas działań znaleźli i zabezpieczyli około 2 miliony sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku mogą wynieść ponad 1,8 mln zł. Funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby.

Funkcjonariusze wydziału do spraw zwalczania przestępczości pseudokibiców KSP prowadzili działania operacyjne, mające na celu likwidację magazynu wyrobów tytoniowych. W tym celu udali się do Janek, gdzie podjęli obserwację jednej z posesji. W pewnym momencie zauważyli wjeżdżającego na posesję dostawczego mercedesa i trzy osoby: 34-letniego Pawła M., 54-letniego Arkadiusza D. oraz obywatelkę Ukrainy, Natalię K., którzy rozpoczęli przepakowywanie kartonów z jednego do drugiego samochodu. Jak się okazało, w paczkach były nieopakowane papierosy. Cała trójka została zatrzymana.

W wyniku ustaleń, policjanci dotarli do właścicielki posesji, która jednemu z mężczyzn wynajmowała część pomieszczeń. W jej obecności policjanci przeszukali wynajmowane przez Arkadiusza D. pomieszczenia. Tam znaleźli i zabezpieczyli worki foliowe z pudełkami po papierosach różnych marek, urządzenie do foliowania oraz około 2 miliony sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Skarb Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i wyłudzenia podatku mógł stracić ponad 1,8 miliona złotych.

W dalszej kolejności policjanci przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanych osób. W jednym z nich zastali 24-letnią Żanetę Ch. Kobieta została zatrzymana. Na miejscu policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, karty SIM, opakowania po papierosach, susz roślinny i pieniądze. W kolejnym z mieszkań funkcjonariusze zabezpieczyli rewolwer z kulami, który zostanie poddany badaniom, oraz kolejne papierosy bez polskiej akcyzy. Po wykonaniu niezbędnych czynności sprawa została przekazana funkcjonariuszom Służby Celnej. Wszystkie cztery osoby usłyszały już zarzut posiadania papierosów bez akcyzy. Za przechowywanie wyrobów akcyzowych lub opakowań z tymi wyrobami stanowiących przedmiot czynu zabronionego grozi kara grzywny lub 3 lat więzienia.
Żródło info i foto: Policja.pl