Mamed Ch. z zarzutami. Grozi mu do 5 lat więzienia

Mamed Ch. usłyszał 11 zarzutów w sprawie paserstwa luksusowych samochodów. Byłemu zawodnikowi MMA grozi do 5 lat więzienia. Na polecenie prokuratora (11 czerwca 2019 roku) funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali Mameda Ch., który po doprowadzaniu do prokuratury usłyszał zarzuty. Prokurator skieruje do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Luksusowe samochody pochodziły z Czech

W toku postępowania prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prokurator ustalił, że zatrzymany dokonywał paserstwa pojazdów. Nabywał on samochody od osób, które weszły w ich posiadanie za pomocą czynu zabronionego takiego jak kradzież czy przywłaszczenie. W toku postępowania ustalono, że samochody pochodziły z zagranicy m.in. z Czech. Wśród samochodów znajdowały się m.in. luksusowe pojazdy takie jak Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6, BMW serii 7.

Zatrzymany usłyszał zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił Mamedowi Ch. siedem zarzutów paserstwa samochodów kwalifikowane z art. 291 par. 1 kodeksu karnego oraz jeden zarzut usiłowania paserstwa z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 291 par. 1 kk. Podejrzany dopuścił się tych czynów od kwietnia 2016 roku do lutego 2017 roku. Mamed Ch. jest również podejrzany o nakłonienie w kwietniu 2017 roku w Warszawie i Rybniku innych osób i kierowanie wykonaniem przestępstwa polegającego na spaleniu dwóch samochodów kwalifikowane z art. 18 par. 1 i 2 kk w zw. z art. 288 par. 1 kk. Ponadto usłyszał on zarzuty użycia w październiku 2018 roku w Olsztynie przemocy i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji w celu zmuszenia ich do zaniechania zatrzymania i przymusowego doprowadzenia innej osoby kwalifikowane z art. 222 par. 1 kodeksu karnego i art. 224 par. 2 kk oraz znieważenia funkcjonariuszy Policji kwalifikowane z art. 226 par. 1 kk.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skieruje do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Skierowanie wniosku uzasadnione jest zarówno rozwojowym charakterem sprawy, jak i uzasadnioną obawą, że podejrzany będzie w bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne, tym bardziej, że prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: onet.pl

Strzelanina w synagodze. Sprawca usłyszał 29 zarzutów

Robertowi Bowersowi, sprawcy ataku na synagogę w Pittsburghu w stanie Pensylwania, postawiono już 29 zarzutów o przestępstwa federalne – w tym o przestępstwa związane z bronią i przestępstwa z nienawiści. W ataku życie straciło 11 osób.

Mężczyźnie postawiono 11 zarzutów użycia broni palnej w celu popełnienia morderstwa i 11 zarzutów utrudniania kultu religijnego, co doprowadziło do śmierci – informuje federalny resort sprawiedliwości w Pensylwanii. Więcej informacji na razie nie podano. Przedstawiciele organów ścigania mają omówić szczegóły masakry w Pittsburghu na konferencji prasowej dzisiaj – rano czasu lokalnego.

W ataku na synagogę zginęło 11 osób, a sześć zostało rannych – w tym czterech policjantów. Sprawca tragedii, 46-letni Robert Bowers, uzbrojony w cztery sztuki broni, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadania dziecku imienia i otworzył ogień do wiernych.

Napastnik został wielokrotnie postrzelony, zatrzymany i przewieziony do szpitala.

Bowers w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze. Jego ostatni wpis głosi, że hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom „lubi ściągać (do USA) najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzyć, jak zarzynani są moi ludzie. P… ich optykę. Wchodzę”.
Źródło info i foto: onet.pl

Poszukiwany udawał policjanta. Okradał lombardy i starsze osoby

Za zgodą Prokuratury Rejonowej w Mikołowie publikujemy wizerunek 29-latka, który jest podejrzany o oszustwa metodą na tzw. policjanta. Śledczy ustalili, że mężczyzna przedstawiał się jako funkcjonariusz policji, po czym wyłudzał pieniądze od osób starszych oraz „kontrolował” sklepy i lombardy „zabezpieczając” mienie. Osoby rozpoznające mężczyznę przedstawionego na załączonym wizerunku, które padły ofiarą przestępstwa lub mogące pomóc w wyjaśnieniu sprawy proszone są o kontakt z śledczymi z Mikołowa.

8 lutego br. w Sosnowcu przy ulicy Bohaterów Monte Casino, policjanci z Wydziału Kryminalnego mikołowskiej jednostki zatrzymali podejrzanego 29-latka. Okazało się, że fałszywy policjant od dłuższego czasu dokonywał przestępstw na terenie Mikołowa, Sosnowca, Częstochowy, Tychów, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej oraz innych miejscowości w kraju. W każdym przypadku oszust okazywał etui z łańcuszkiem, do którego była przymocowana tzw. „blacha”, przedstawiał się jako funkcjonariusz policji, po czym zabierał gotówkę, złoto lub inne wartościowe przedmioty.

Z policyjnych ustaleń wynika, że 29-latek ma na swoim koncie oszustwa dokonane również w lombardach i sklepach. Sposób działania fałszywego policjanta również w tych przypadkach był podobny. Każdorazowo okazywał on legitymację, po czym informował, że w punkcie sprzedaży znajdują się przedmioty pochodzącego z przestępstwa, głownie złoto i sprzęt elektroniczny. Następnie oszust sporządzał protokół przeszukania i zabierał wybrane przedmioty. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu 11 zarzutów. Wobec mężczyzny prokurator zastosował dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Grozi mu kara 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci zwracają się do osób rozpoznających mężczyznę na zalączonych zdjęciach, które padły ofiarą przestępstwa lub mogą pomóc w wyjaśnieniu sprawy, z prośbą o kontakt z Wydziałem Kryminalnym mikołowskiej Policji, tel.: 32 7377280, 32 7377281 lub najbliższą jednostką Policji tel. alarmowy 997, 112.
Żródło info i foto: Policja.pl

USA: Radosław Cz. oskarżony o torturowanie psa

W USA aresztowano Polaka podejrzanego o brutalne znęcanie się nad psem. Prokuratura chce postawić 32-letniemu Radosławowi Cz. w sumie 11 zarzutów. Skatowana suka, media nazwały ją „Puppy Doe”, została znaleziona we wrześniu, w jednym z domów w mieście Quincy w stanie Massachusetts. Zwierzę było tak pobite, że musiało zostać uśpione. Według lokalnej stacji NECN, „było zagłodzone i miało pocięty język”. Po nagłośnieniu sprawy przez media, policja otrzymała setki zgłoszeń w sprawie domniemanego sprawcy okrutnego traktowania. Podejrzenia padły na 32-letniego Polaka Radosław Cz. Żródło info i foto: tvn24.pl

Zatrzymany przedsiębiorca-łapówkarz

CBA zatrzymało przedsiębiorcę z branży samochodowej, podejrzanego o wręczanie łapówek celnikom w zamian za przyspieszenie odpraw samochodów przywożonych z zagranicy. To już 13. osoba zatrzymana w tej samej sprawie. 33-letni mężczyzna został zatrzymany w swoim mieszkaniu w Warszawie. – „Podejrzewamy, że wręczał łapówki celnikom w zamian za przyspieszenie procedury celnej odprawy samochodów przywożonych z zagranicy. Prokuratorzy postawili mu 11 zarzutów” – poinformował w piątek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Zatrzymanemu grozi 8 lat pozbawienia wolności. Żródło info i foto: zw.com.pl