Jest akt oskarżenia w sprawie porwania sprzed 12 lat

Prokurator skierował akt oskarżenia do sądu przeciwko Bogdanowi W., który oskarżony jest o porwanie dla okupu Artura B. ps. „Artuś” sprzed 12 lat – poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Jak przekazała prokurator Ewa Bialik, akt oskarżenia przeciwko Bogdanowi W. do Sądu Okręgowego w Gdańsku skierował Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

„Prokurator oskarżył Bogdana W. o wzięcie zakładnika – Artura B. ps. ‚Artuś’, a następnie przetrzymywanie go na terenie Hiszpanii oraz doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w zamian za uwolnienie” – powiedziała prokurator dodając, że oskarżony działał w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym.

„Ponadto Bogdan W. został oskarżony o to, że posługując się bronią palną, oraz podając się za funkcjonariusza policji pozbawił wolności Kaję K. oraz doprowadził ją do stanu bezbronności. Następnie dokonał zaboru mienia stanowiącego jej własność” – podała.

Bogdan W. ukrywał się przed organami ścigania do 2019 roku, kiedy w ramach poszukiwania europejskim nakazem aresztowania został zatrzymany na terenie Niemiec. Następnie został przewieziony do Polski.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny Bogdanowi W. może grozić do 20 lat więzienia.

W odwecie za porwanie zlecił zabójstwo
Według ustaleń śledczych do porwania Artura B. doszło w 2008 roku w Hiszpanii. „Artur B. ukrywał się tam przed polskim wymiarem sprawiedliwości w obawie przed aresztowaniem za handel narkotykami” – wskazała prokurator.

„W toku śledztwa prokurator ustalił, że uprowadzenia dokonała inna grupa przestępcza kierowana przez Dariusza R. ps. ‚Rusił’. Motywem porwania było wyegzekwowanie spłaty długu przez Artura B. Śledztwo w tym zakresie zakończono 31 grudnia 2014 r. skierowaniem do Sądu Okręgowego aktu oskarżenia przeciwko sześciu osobom. Jeden z oskarżonych został skazany na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie dotyczące pozostałych osób nadal toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku” – tłumaczyła.

Jak ustalili śledczy, Artur B. w odwecie za porwanie, zlecił zabójstwo Dariusza R. ps. „Rusił”, do którego doszło we wrześniu 2008 roku w Amsterdamie w Holandii. Zwłoki R. zostały znalezione w walizce wyłowionej z kanału wodnego. Na zwłokach były liczne ślady pobicia. „W toku postępowania, prokurator przedstawił zarzut zabójstwa Romanowi G., który przez wiele lat ukrywał przed wymiarem sprawiedliwości na terytorium Ekwadoru. W listopadzie 2017 roku, na skutek skutecznych działań prokuratury, Roman G. został wydany w ramach procedury ekstradycji i przyleciał pod eskortą funkcjonariuszy policji do Polski” – zaznaczyła.

„Prokurator w październiku 2018 roku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Romanowi G., zarzucając mu popełnienie przestępstwa zabójstwa Dariusza R. Postępowanie jest nadal prowadzone przed sądem” – dodała.
Źródło info i foto: interia.pl

Jest nowy trop w sprawie zaginięcia Madeleine McCann

Śledczy z Portugalii badają nowy ślad w sprawie zaginięcia przed 12 laty małej Brytyjki Madeleine McCann. 3-letnia wówczas dziewczynka spędzała z rodzicami wakacje w maju 2007 roku w Algarve. Zniknęła bez śladu, a jej rodzice nie ustają w poszukiwaniach. Teraz, według brytyjskiej prasy, badany jest nowy trop. Chodzi o pedofila-cudzoziemcę.

To Scotland Yard miał przekazać portugalskiej policji nowy trop. Mowa jest o możliwym uprowadzeniu 3-latki przez pedofila, który w maju 2007 roku przebywał na terenie Portugalii. Mężczyzna ten 12 lat temu był podejrzany o wykorzystanie seksualne dziecka.

Po latach niepowodzenia portugalskiej policji w odnalezieniu dziewczynki, brytyjska wszczęła w 2013 roku własne dochodzenie. Na śledztwo w sprawie zaginionego dziecka wydano już miliony funtów.

Rodzice Madeleine: Kate i Gerry McCann, oboje z zawodu lekarze, są głęboko wierzącymi katolikami. Nigdy nie porzucili nadziei, że ich córka żyje. 3 maja, w 12. rocznicę jej zaginięcia, wydali oświadczenie: „Miesiące i lata mijają zbyt szybko. Madeleine skończy w tym miesiącu 16 lat”.

Serwis Netflix opublikował dokument o poszukiwaniach dziewczynki. Pokazano w nim m.in. jaką drogę przeszli rodzice dziewczynki: od osób, które mogły liczyć na dużą empatię ze strony społeczeństwa, przez bycie podejrzanymi w śledztwie, po oczyszczenie z zarzutów. Przedstawiono też postać głównego portugalskiego śledczego, który był oskarżany przez brytyjskie media o zaniedbania. Później wydał on książkę, dzięki której stał się bardzo popularny. Utrzymywał w niej, że Madeleine nie żyje.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Polska pozwała ukraińskiego inwestora, który kupił akcje FSO

Polska wytoczyła proces ukraińskiemu inwestorowi, który 12 lat temu kupił akcje FSO na warszawskim Żeraniu – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Skarb Państwa zarzuca ukraińskiej firmie Awto-ZAZ (Zaporoski Zakład Budowy Samochodów w Zaporożu), która w 2005 r. kupiła od niego pakiet kontrolny Fabryki Samochodów Osobowych SA, że nie wywiązała się z umowy z polskim rządem i domaga się przed sądem ponad ćwierć miliarda złotych odszkodowania – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

To precedensowa sprawa, a jej inicjatorem jest Ministerstwo Rozwoju, które sprzedało akcje. W jego imieniu występuje Prokuratoria Generalna.

– Skarb państwa domaga się od pozwanego zapłaty tytułem niewykonania zobowiązań umownych – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” mec. Sylwia Hajnrych, rzecznik Prokuratorii Generalnej, i przypomina, że Awto-ZAZ nabył 19,9 proc. akcji dających 84,31 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Gwarancja utrzymania produkcji aut i zatrudnienia

Sprzedaż FSO ukraińskiemu inwestorowi sfinalizowano w czerwcu 2005 r. w czasach rządu Marka Belki. Prywatyzacja zakładu miała uchronić go od upadłości. Za pakiet akcji Skarb Państwa otrzymał zaledwie 100 zł. Nie chodziło jednak o pieniądze za akcje, ale o gwarancję utrzymania produkcji aut i zatrudnienia – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W artykule wskazano, że w umowie z Polską oraz pięcioletnim planie inwestycyjnym firma zobowiązała się do kontynuacji działalności fabryki, utrzymania zatrudnienia (wtedy 2,2 tys. osób) oraz zwiększenia produkcji (m.in. wprowadzenia nowego modelu auta).
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Sabrina Allen odnalazła się po 12 latach

12 lat temu zaginęła dziewczynka mieszkająca w Teksasie w USA. Dopiero teraz odnaleziono Sabrinę Allen. Cały czas przebywała w… Meksyku! Dziecko wróciło już do ojca do Stanów Zjednoczonych – donosi serwis rmf24.pl. Dziewczynka zaginęła w 2002 roku. Miała wtedy cztery lata. Sabrina, teraz już nastolatka, przyleciała do Houston z Meksyku.

Dziewczynka została porwana przez matkę. Jak się okazało, kobieta cierpi na zaburzenia osobowości. Obie przebywały w małej miejscowości niedaleko Mexico City. Zostały przetransportowane do USA. Matka trafiła do więzienia, dziewczynka do kliniki, gdzie przejdzie teraz dokładne badania. A jeszcze tydzień temu ojciec Sabriny mówił, że nigdy nie podda się i będzie nadal jej szukał.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Sebastian S. skazany na 6 lat więzienia za pobicie sprzed 12 lat

Na 6 lat więzienia skazał opolski sąd Sebastiana S., który 12 lat temu z innym mężczyzną pobił kobietę i włożył ją do niedziałającej lodówki. Kobieta zmarła. Sędzia uznał, że sprawa ta, m.in. ze względu na upływ czasu, jest „porażką wymiaru sprawiedliwości”. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia opolskiego sądu okręgowego Piotr Kaczmarek uznał, że sprawa spowodowania śmierci Zdzisławy P. oceniana z perspektywy lat od zdarzenia jest „porażką wymiaru sprawiedliwości”. – „Nie jest bowiem akceptowalne to, że od znalezienia zwłok, do kolejnego nieprawomocnego rozstrzygnięcia dotyczącego sprawstwa odpowiedzialnych za śmierć pokrzywdzonej osób, minęło już prawie 12 lat” – mówił sędzia. Tłumaczył, że jest to w sumie czwarte postępowanie ws. Sebastiana S. (drugi z oskarżonych został wcześniej prawomocnie skazany) oraz szóste dotyczące całej sprawy. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Słowacja przyjęła trzech więźniów z Guantanamo

Trzej ostatni ujgurscy więźniowie, zwolnieni z obozu z Guantanamo, trafili na Słowację. Ponad 12 lat temu zostali zatrzymani w Afganistanie i uznani za sprzymierzeńców Al-Kaidy. Ujgurzy są już w obozie dla imigrantów, uczą się słowackiego i przygotowują do nowego życia – powiedział agencji AFP rzecznik słowackiego MSW Ivan Netik. Zatrzymanych w Afganistanie 22 Ujgurów – członków muzułmańskiej tureckojęzycznej mniejszości z Sinkiangu na północnym zachodzie Chin, Amerykanie wzięli za członków ETLM (separatystycznego islamskiego ruchu Turkiestanu Wschodniego). ETLM uważany jest przez Pekin za ruch terrorystyczny. Żródło info i foto: TVP.info

Policja była u wspólnika Brunona K. 12 lat temu

Jak ujawnił w rozmowie z „Faktem” jeden z funkcjonariuszy, 12 lat temu, ojciec wspólnika Brunona K., miał w tym samym domu podobny arsenał. Agenci ABW, którzy odkryli u wspólnika bombera materiały wybuchowe, musieli przekopać cały ogródek w poszukiwaniu broni. Jak się okazuje, działka ta była już raz przeszukiwana – i to drobiazgowo – 12 lat temu. Wtedy stołeczna policja ścigała ojca zatrzymanego wczoraj 33-latka. Sprawę pamiętają niektórzy sąsiedzi. Żródło info i foto: wp.pl

Paweł W. zatrzymany

Paweł W. (29 l.) dwanaście lat temu zamordował przypadkowego przechodnia i myślał, że mu się upiekło. Przestępca właśnie wpadł, bo jeden z jego kumpli przerwał milczenie i poinformował policję, że w starej studni znajdują się dowody przerażającej zbrodni. Edward F. (+47 l.) pracował w firmie budowlanej. Jeździł po całej Polsce, ale gdy tylko miał okazję, wracał do Dębna (woj. zachodniopomorskie), gdzie miał mały domek. Tak też było 12 lat temu. Postanowił odwiedzić rodzinne strony, jednak nigdy nie dojechał na miejsce. Jego zmasakrowane ciało odnaleziono we wsi Górzca, niedaleko Dębna. Ofiara konała w męczarniach. Najpierw pan Edward został pobity stalowym prętem. Później oprawca kopał go po całym ciele. Dogorywającego mężczyznę pociął nożem, rysując na jego ciele kółka i krzyżyki. Żródło info i foto: se.pl