Rozbito międzynarodowy gang przemytników sterydów anabolicznych

Międzynarodowy gang przemytników sterydów anabolicznych pochodzących z Chin został rozbity w Europie Wschodniej – poinformowała francuska żandarmeria, która uczestniczyła w operacji. Według opublikowanego komunikatu, cytowanego przez agencję AFP, międzynarodowa operacja przeciwko przemytnikom była prowadzona od 18 lutego na terenie Słowacji, Polski i Ukrainy.

Była ona ukoronowaniem trwającego ponad dwa lata śledztwa zainicjowanego przez żandarmerię z rejonu Tuluzy, gdzie przestępcy zaopatrywali sklepy sprzedające między innymi tak zwane odżywki, czyli dodatki do diety.

Komunikat głosi, że podczas operacji z udziałem służb wymienionych państw, zatrzymano 25 podejrzanych, w tym 21 Słowaków, 2 Ukraińców i 2 Polaków. Przestępcom skonfiskowano ponad 2 miliony euro pochodzące z działalności przestępczej.

Zabronione przez prawo sterydy anaboliczne były sprowadzane w hurtowych ilościach z Chin i rozprowadzane w całej Europie ze Słowacji, gdzie mieściła się „centrala” gangu. Substancje oparte na sterydach, powodujące szybki przyrost tkanki mięśniowej, są używane między innymi przez sportowców.
Źródło info i foto: TVP.info

Francja: Chateau Vaux-le-Vicomte okradzione. Złodzieje ukradli z zamku kosztowności warte 2 mln euro

Grupa rabusiów napadła na słynny podparyski Chateau Vaux-le-Vicomte. Właściciele zamku zostali sterroryzowani i związani. Przestępcy uciekli z łupem wartym około 2 mln euro. Sceny jak z filmu sensacyjnego rozegrały się w czwartek rano w barokowym zamku położonym w mieście Maincy leżącym 55 km na południowy wschód od Paryża.

Sześciu zamaskowanych napastników wdarło się do środka, związało właścicieli i zaczęło rabować kosztowności. Źródła policyjne informują, że mężczyźni najpewniej nie byli uzbrojeni. 90-letni Patrice de Vogue i jego 78-letnia żona Cristina nie zostali ranni i nie przyjęli pomocy lekarskiej.

Przestępcy zrabowali m.in. zawartość sejfu, z którego wynieśli kolekcję kamieni szlachetnych. Zostawili natomiast dzieła sztuki. Policja poszukuje sprawców.

Chateau Vaux-le-Vicomte został wybudowanych w latach 60. XVII wieku dla Nicolasa Fouquet, ministra finansów króla Francji Ludwika XIV. Budowla tak spodobała się monarsze, że ją zajął, a ministra wtrącił do więzienia, w którym spędził on resztę życia. Wiele cennych dzieł sztuki przeniesiono do budowanego Wersalu, także sam zamek stał się inspiracją dla nowej siedziby Króla Słońce.

Zamek, największy pozostający w prywatnych rękach we Francji, został udostępniony dla zwiedzających przez rodzinę Patrice’a de Vogue w 1968 roku. Każdego roku zwiedza go około 250 tys. turystów.

Chateau Vaux-le-Vicomte był wykorzystywany przez filmowców, dla których służył jako Wersal. Tak było m.in. w „Moonrakerze” – obrazie o przygodach agenta Jamesa Bonda, i „Marii Antoninie” Sofii Coppoli. Jest też wynajmowany na wesela; wybrał go sobie m.in. gwiazdor NBA Tony Parker, gdy żenił się z celebrytką Evą Longorią.
Źródło info i foto: TVP.info

RPA: Porywacze Polki żądali 2 mln euro okupu

Syn 56-letniej Polki otrzymał informację, że jego matka została porwana w Republice Południowej Afryki i porywacze w zamian z jej uwolnienie żądają 2 mln euro okupu. Mężczyzna powiadomił o tym policję i ci zaczęli działać.

Polscy policjanci wzięli sprawy w swoje ręce. — Ta informacja trafiła niezwłocznie do Centralnego Biura Śledczego Policji, uruchomiono współpracę z innymi służbami w naszym kraju, ale przede wszystkim uruchomiono współpracę międzynarodową poprzez kanał interpolowski, europolowski, a także zaangażowanie bezpośrednie policji brytyjskiej, a także FBI; z pomocą tych wszystkich instytucji staraliśmy się dotrzeć do policji w RPA i podjąć szybkie i skuteczne działania zmierzające do uwolnienia naszej obywatelki — mówił komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Polka porwana w RPA

Funkcjonariusze z CBŚP w porozumieniu z policjantami z RPA rozpracowali szajkę porywaczy i doprowadzili do uwolnienia Polki. Zajęło im to zaledwie dwa dni. — Nasza obywatelka w dniu wczorajszym bezpiecznie powróciła do Polski. Według niego porwana Polka „była przetrzymywana w bardzo trudnych warunkach i bardzo brutalnie traktowana. Przystawiano jej pistolet do głowy, zmuszając do wykonywania telefonów do syna i żądania przyspieszenia transakcji finansowej”.

W RPA każdego roku dochodzi do ok. 10 tys. porwań dla okupu i w wielu przypadkach porwane osoby nigdy nie zostają odnalezione.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Kradli luksusowe samochody

CBŚ rozbiło jeden z największych gangów samochodowych. Złodzieje kradli samochody w Niemczech i Szwajcarii wprost z salonów. Wartość aut szacuje się na ok. 2 miliony euro. Zatrzymano, jak do tej pory, 11 podejrzanych – wśród nich są złodzieje i paserzy. Kilka miesięcy temu policjanci z Centralnego Biura Śledczego i Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowi trafili na ślad przestępców, którzy dysponowali nowymi, jeszcze niezarejestrowanymi samochodami, które następnie rozkładali na części i sprzedawali. Ustalono wkrótce, że samochody pochodzą z Niemiec i Szwajcarii. Idąc tym tropem policjanci ustalili, że pochodzący z Polski złodzieje pojawiali się w tych krajach i najpierw wybierali salon samochodowy, gdzie znajdowały się odpowiadające im marki aut, a następnie przychodzili w nocy, włamując się do salonu. Bedąc w środku, wyszukiwali kluczyki od pojazdów stojących na zewnątrz i – posługując sie nimi – kradli auta. Zanim właściciel zorientował się o kradzieży, złodzieje mieli kilka godzin na ucieczkę. Żródło info i foto: Policja.pl

Hiszpania: więźniowie bez podwieczorków

Władze hiszpańskiej Katalonii w ramach oszczędności chcą zrezygnować z wydawania więźniom podwieczorków. W ten sposób chcą zaoszczędzić ok. 2 milionów euro rocznie. Rzeczniczka lokalnych władz sądowniczych zapowiedziała w środę, że więźniowie nie będą już otrzymywali tradycyjnej popołudniowej przekąski w postaci owocu lub ciastka. Podwieczorek zachowany będzie w ośrodkach dla więźniów młodocianych. Władze zapewniają, że więźniowie nadal otrzymywać będą trzy podstawowe posiłki dziennie, a ich porcje nie zostaną zmniejszone. Przewiduje się również podwojenie stawki na posiłki dla strażników do 6 euro. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Niemieccy fałszerze nie mają lekko

W zeszłym roku w Niemczech trafiło do obiegu znacznie mniej fałszywych banknotów euro, niż w 2010 roku. Klienci i pracownicy niemieckich sklepów coraz rzadziej nabierają się na podrobione pieniądze. Straty spowodowane w Niemczech przez fałszerzy były w 2011 roku rekordowo niskie. Wyniosły zaledwie 2 mln euro, czyli o półtora miliona mniej niż rok wcześniej. Policja i Bundesbank (niemiecki federalny bank centralny) nie ukrywają zadowolenia. Niemcy mają wśród państw strefy euro najniższy wskaźnik fałszywych pieniędzy w obiegu: tylko 5 banknotów na 10 tys. mieszkańców. Średnia dla eurolandu wynosi 3 razy więcej. Niemcy są ostrożniejsi i coraz lepiej zorientowani. Wiedza obywateli i sprzedawców w handlu detalicznym o zabezpieczeniach banknotów jest coraz lepsza. Wszechstronnie szkoleni są kasjerzy. Żródło info i foto: zetnews.pl

Jose de Jesus Mendez zatrzymany

Jose de Jesus Mendez, szef potężnego kartelu narkotykowego „La Familia Michoacana”, został aresztowany przez meksykańską policję. Mendez był jednym z najbardziej poszukiwanych handlarzy narkotykami w Meksyku. Za pomoc w jego ujęciu władze wyznaczyły nagrodę w wysokości 2 mln euro. Przestępca wpadł w ręce policji w mieście Aquascalientes, około 600 km na północ od stolicy kraju. „To cios w zorganizowaną przestępczość” – napisał na Twitterze prezydent Meksyku Felipe Calderon. Mendez był szefem kartelu „La Familia Michoacana” od grudnia ubiegłego roku, kiedy wojsko zabiło jego poprzednika, Nazario Moreno. Od roku 2006 w walkach między kartelami narkotykowymi o strefy wpływów zginęło ponad 37 tysięcy ludzi. Żródło info i foto: zetnews.pl

Wielka wpadka producentów kokainy w Madrycie

Największe i najnowocześniejsze w Europie laboratorium produkujące kokainę wykryła pod Madrytem hiszpańska policja. Podczas trwającej od początku 2009 roku operacji antynarkotykowej, związanej z tym laboratorium, zatrzymano 25 osób, w tym Hiszpanów i Kolumbijczyków. Znajdujące się w miejscowości Villanueva de Perlas laboratorium było bardzo nowoczesne i wyposażone w środki bezpieczeństwa, takie jak podwójne ściany ze schowkami i mikrofonami. Policja skonfiskowała ponad 300 kg kokainy gotowej do dystrybucji, 33 tony substancji chemicznych, broń, 18 luksusowych samochodów, 2 mln euro w gotówce, ponad 470 telefonów komórkowych, a także zamroziła aktywa finansowe o wartości 50 mln euro. Żródło info i foto: TVP.info