Jest akt oskarżenia w jednym z wątków „afery podkarpackiej”

Jest akt oskarżenia w jednym z wątków afery podkarpackiej. Chodzi o nieprawidłowości związane ze sprzedażą elektrociepłowni w Przeworsku. Przed sądem w tej sprawie ma stanąć 15 osób. Oskarżeni mają odpowiadać przede wszystkim za spowodowanie szkody w jednej z państwowych spółek energetycznych. Mowa o 22 mln zł. Chodzi o sprzedaż po zawyżonej cenie przeworskiej elektrociepłowni właśnie tej firmie. Na ławie oskarżonych ma zasiąść m.in. kilka osób z ówczesnych władz państwowej spółki.

Reszta zarzutów dotyczy m.in. wyłudzenia kredytu, prania brudnych pieniędzy czy wręczania miliona euro łapówki.

W sumie w akcie oskarżenia podejrzanym zarzucono 43 przestępstwa.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Są zarzuty dla senatora PO

Senator PO Maciej Grubski, który stawił się w piątek w łódzkiej prokuraturze usłyszał zarzuty popełnienia czterech przestępstw, w tym ujawnienia niejawnych informacji o przetargu na sprzęt wojskowy wartości prawie 22 mln zł. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień na tym etapie postępowania.

Śledztwo prowadzi Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Łodzi wspólnie z CBA. Jak podała prokuratura senator (zgadza się na podawanie jego nazwiska) został przesłuchany w charakterze podejrzanego w obecności swojego obrońcy.

„Prokurator ogłosił senatorowi zarzuty popełnienia czterech przestępstw. Jedno z nich związane jest z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi niejawnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Pozostałe zarzuty dotyczą podania fałszywych informacji w oświadczeniach majątkowych” – poinformowała PK.

Według śledczych zebrany materiał dowodowy – w postaci m.in. zeznań licznych świadków, kontroli rozmów telefonicznych oraz korespondencji SMS-owej i mailowej – wskazuje, że senator „działając w celu osiągnięciu korzyści osobistych i majątkowych – przekroczył swoje uprawnienia jako funkcjonariusza publicznego. Jednocześnie zataił w trzech składanych oświadczeniach prawdziwe informacje o stanie swojego majątku, zaniżając go w sumie o ponad 105 tysięcy złotych”.

W czwartek Grubski powiedział PAP, że zrzekł się immunitetu i w piątek stawi się w prokuraturze. Wcześniej mówił, że od kilku lat jest obiektem „nagonki ze strony CBA i prokuratury”.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Handlowali podróbkami

14 zatrzymanych cudzoziemców i konfiskata towaru o wartości ponad 22 milionów złotych – to efekty akcji Straży Granicznej w Wólce Kosowskiej na Mazowszu. Wszystko w związku z przemytem podrobionych towarów. Akcja odbyła się w nocy na parkingu znajdującym się przed wejściem do jednego z magazynów handlowych. W ponad 120 busach strażnicy znaleźli podrobioną odzież, obuwie, galanterię i kosmetyki. Opatrzone logiem znanych marek towary były sprzedawane w hurtowych ilościach handlarzom-pośrednikom, a następnie rozprowadzane do sklepów na terenie całej Polski.

Trefny towar produkowany był w Chinach, a następnie przemycany na teren Unii Europejskiej. Zatrzymani cudzoziemcy pochodzą z Turcji, Indii, Armenii, Pakistanu, Afganistanu, i Ukrainy. Część z nich przebywała w Polsce nielegalnie.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Policja kupiła wadliwy system

Aż 15 miesięcy po terminie Komenda Główna Policji odebrała unikatowy system do obsługi policji, choć ma wątpliwości, czy zadziała – siedmiokrotne próby testowe wyszły negatywnie. KGP nie zdecydowała się jednak zerwać umowy z wykonawcą i mimo że nie podpisała aneksu do umowy, zgodziła się przesunąć termin jego odbioru aż o rok. Chodzi o System Wspomagania Obsługi Policji (w skrócie SWOP), który kosztował policję ponad 22 mln zł. Miał być gotowy ponad rok temu, został odebrany miesiąc temu, ale wdrożenie planowane jest dopiero na styczeń przyszłego roku. Żródło info i foto: onet.pl