Trzech Polaków skazanych po bijatyce w stolicy Słowacji

Po bójce, w której uczestniczyli kibice Cracovii, Ajaxu Amsterdam, a także Lewskiego Sofia, policja w Bratysławie zatrzymała w sumie 107 osób, w tym 41 Polaków, informuje portal rmf24.pl. Trzech polskich chuliganów usłyszało wyrok sześciu miesięcy więzienia i trzech lat zakazu wjazdu na teren Słowacji. Taki sam wyrok usłyszało czterech stadionowych bandytów z Holandii.

Chuligani odsiedzą wyrok w słowackich zakładach karnych o najniższym stopniu dozoru. Po trzech miesiącach będą mogli zwrócić się o warunkowe zwolnienie.

To konsekwencje masowej bójki chuliganów związanych z Cracovią i Ajaksem Amsterdam oraz Lewskim Sofia. Do fatalnego spotkania doszło w Bratysławie. Polacy jechali na mecz 1. rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy do Dunajskiej Stredy, a Bułgarzy na spotkanie ich drużyny do Rużomberoka. Z kolei Holendrzy jechali na sparing Ajaksu z Istambul BB, który odbył się w Austrii.

Gdy doszło do spotkania grup w centrum Bratysławy, rozpętało się piekło. Chuligani niszczyli wszystko, co wpadło im w ręce. Latały kawiarniane stoliki i krzesła. Słyszano dwie silne eksplozje, prawdopodobnie petard hukowych. W sumie dziewięć osób z powodu obrażeń zostało przewiezionych do szpitala, jak podaje portal rmf24.pl.

Siedmiu pseudokibiców zostało oskarżonych o udział w zamieszkach. W niedzielę usłyszeli wyroki w tzw. trybie przyspieszonym. Możliwe, że oskarżenia usłyszą także kolejni uczestnicy bójki. Policja wzywa świadków do przekazywania nagrań z telefonów komórkowych.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Bratysława: Wielka bijatyka z udziałem polskich pseudokibiców. Zdemolowano wiele restauracji

W środę wieczorem, w centrum Bratysławy, doszło do gwałtownego starcia piłkarskich pseudokibiców. Według informacji policji i słowackich mediów, wśród walczących byli chuligani Cracovii, Lewskiego Sofia i Ajaksu Amsterdam. W ruch poszły pięści, noże, rzucano ciężkimi przedmiotami, zdemolowano pobliskie restauracje. Jak dowiedział się tvn24.pl, 107 osób zostało zatrzymanych i oskarżonych o chuligaństwo. Wśród nich jest 41 Polaków, 15 Holendrów i 51 Bułgarów. 17 osób zostało rannych.

Jak podaje portal słowackiego dziennika „SME”, pobili się kibice Cracovii (w czwartek Pasy w Dunajskiej Stredzie rozegrają pierwszy mecz eliminacyjny w Lidze Europy) i Lewskiego Sofia (bułgarski zespół będzie rywalizować w Rużomberku). Chuliganów z Polski mieli w pewnym momencie wesprzeć fanatycy Ajaksu Amsterdam. Bijatyka trwała ponad 15 minut.

Stu funkcjonariuszy

„Mimo że policja była przygotowana na możliwość zakłócenia porządku publicznego przez fanów z Bratysławy i z Polski, doszło do przypadkowego starcia między polskimi i bułgarskimi kibicami na ulicy Venturskiej” – podała miejscowa policja na swoim profilu w mediach społecznościowych. Poinformowano także, że w akcji wzięło udział 100 funkcjonariuszy. Bezpośrednio po awanturze na miejscu starć pseudokibiców policja zatrzymała kilkadziesiąt osób, a następne kilkanaście zostało schwytanych nieopodal miejsca zajścia. Z uwagi na bezpieczeństwo przechodniów, zamknięto część ulic.

Jak podano, kilkunastu rannych zabrały karetki. Według źródeł tvn24.pl w słowackiej policji, w sumie zatrzymano 107 osób. O chuligaństwo oskarżono 41 Polaków, 51 Bułgarów i 15 Holendrów.

Środki ostrożności

Słowacka policja była cały dzień w gotowości, ponieważ tego dnia ochraniała mecz miejscowego Slovana z czarnogórskim FK Sutjeska Niksić w 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Jak twierdzą źródła policyjne, pseudokibice Ajaksu planowali zakłócić jago przebieg, poprzez starcie z fanami z Bratysławy, ale zostali powstrzymani. Policja wiedziała też, że do miasta przyjadą fanatycy Cracovii, i – jak poinformowano – podjęła szczególne środki ostrożności. Niestety, nie udało się zapewnić całkowitego bezpieczeństwa w centrum miasta, w którym około godziny 21. doszło do bardzo groźnych starć. W ich efekcie zdemolowanych zostało wiele restauracji.
Źródło info i foto: eurosport.tvn24.pl