Felicien Kabuga zatrzymany pod Paryżem. Jest oskarżany o udział w ludobójstwie w Rwandzie

Francuska żandarmeria zatrzymała oskarżanego o udział w ludobójstwie w Rwandzie Feliciena Kabugę. Resort sprawiedliwości poinformował, że mężczyzna został ujęty w rejonie Paryża. 84-letni Felicien Kabuga, przez 25 lat ścigany przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości, mieszkał pod fałszywym nazwiskiem w Asnieres-Sur-Seine niedaleko Paryża. Kabuga posługiwał się fałszywą tożsamością. Był najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Rwandzie, wyznaczono za nim 5 mln dolarów nagrody.

Kabuga jest oskarżony o udział w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku. W wyniku operacji, którą miał finansować. Po masakrze ukrywał się m.in. w Niemczech, Belgii, Niemczech, Belgii, Demokratycznej Republice Konga, Kenii i Szwajcarii.

Konflikt w Rwandzie wybuchł w kwietniu 1994 r. Został zapoczątkowany przez zestrzelenie samolotu, w którym zginął prezydent Juvenal Habyarimana. Plemię Hutu oskarżyło o to Tutsi. Następnie bojówki Hutu zamordowały premier Agathe Uwilingiyimana oraz jej męża. W kolejnych miesiącach podczas łapanek paramilitarne grupy mordowały napotkanych Tutsi. W ciągu 100 dni zginęło od 800 tys. do ponad miliona ludzi.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Nie żyje jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów

Malezyjczyk Zulkifli ben Hir, terrorysta z listy najbardziej poszukiwanych przez FBI, zginął w styczniu podczas akcji przeprowadzonej przez policję na Filipinach – potwierdziło w środę Federalne Biuro Śledcze. W wydanym oświadczeniu przedstawiciel FBI David Bowdich przekazał, że ta amerykańska agencja rządowa zdjęła ben Hira z listy najbardziej poszukiwanych terrorystów, i podziękował filipińskiej policji za przeprowadzoną operację.

Departament Stanu USA oferował 5 mln dolarów nagrody za schwytanie ben Hira – Malezyjczyka należącego do Dżimah Islamija, islamistycznej organizacji powiązanej z Al-Kaidą i działającej w Azji Południowej. Stoi ona za zamachami przeprowadzonymi m.in. w Indonezji i na Filipinach.

Śledczy mieli trudności z potwierdzeniem śmierci terrorysty, ponieważ został zabity podczas chaotycznej akcji policyjnej, która zakończyła się rozlewem krwi i śmiercią kilkudziesięciu funkcjonariuszy. W 2012 r. filipińskie wojsko twierdziło, że ben Hir zginął w ataku lotniczym, ale rzekomo zabity zamachowiec był widziany w ubiegłym roku na filipińskiej wyspie Mindanao pod ochroną separatystycznego ugrupowania Islamski Front Wyzwolenia Moro (MILF).
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Bankier Kim Dzong Una „zniknął” z 5 mln dolarów

Wysokiej rangi bankier pochodzący z Korei Północnej, który zarządzał pieniędzmi dla przywódcy Kim Dzong Una, uciekł do Rosji i zabiega o azyl w kraju trzecim – napisał w piątek południowokoreański dziennik „Dzung-ang Ilbo” powołując się na nieokreślone bliżej źródła. Jun Te Hjong, pracownik północnokoreańskiego Korea Daesong Bank, „zniknął” w Nachodce w zeszłym tygodniu z 5 milionami amerykańskich dolarów – twierdzi „Dzung-ang Ilbo” i dodaje, że Pjongjang zwrócił się do władz rosyjskich o pomoc w jego ujęciu.

Według Reutersa, Waszyngton podejrzewa, iż Korea Daesong Bank jest kontrolowany przez północnokoreańskie rządowe Biuro 39, które – jak się powszechnie uważa – finansuje nielegalne operacje stolicy tego kraju -Pjongjangu.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Meksyk: aresztowano Tirso Martineza Sancheza

Policja meksykańska aresztowała Tirso Martineza Sancheza, podejrzewanego o kierowanie kartelami narkotykowymi, które przerzuciły w latach 2000-2003 ok. 76 ton kokainy do USA. Amerykańskie organy wymiaru sprawiedliwości wyznaczyły 5 mln dolarów nagrody za schwytanie Martineza, który został zatrzymany w mieście Leon. Zdaniem władz meksykańskich, Martinez pracował z kilkoma potężnymi kartelami, m. in. Carrillo Fuentes i Beltran Leyva oraz z kolumbijskimi przemytnikami. Według Departamentu Stanu USA narkotyki przemycane były w łodziach, cysternach kolejowych i ciężarówkach. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Mario Armando Ramirez Trevino aresztowano

Aresztowanie szefa kolejnego gangu narkotykowego w Meksyku to sukces w prowadzonej tam od 6 lat wojny z narkokartelami – ujęto Mario Armando Ramirez Trevino, przywódcę kartelu Gulf. Komentatorze nie mają jednak złudzeń – narkobiznes i związana z nim przemoc mają głębokie korzenie społeczne. I ciężko je będzie wyplenić. W wyniku akcji wojska i policji w stanie Tamaulipas aresztowany został Mario Armando Ramirez Trevino, przywódca kartelu Gulf, kontrolującego przemyt kokainy i marihuany we wschodniej części Meksyku, głównie w stanach nad Zatoką Meksykańską. Departament Stanu USA oferował nagrodę 5 milionów dolarów za informacje umożliwiające jego zatrzymanie. Kartel Gulf od dawna rywalizuje o wpływy i rynek z gangiem Sinaloa działającym na zachodzie kraju. Lider tego gangu, „Chapo” Guzman, przebywa na wolności. Podejrzewa się, że władze współpracują z Sinaloa w celu rozpracowania konkurujących z nim syndykatów zbrodni. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Miguel Angelo Trevino Morales zatrzymany

Meksykańska policja schwytała Miguela Angela Trevino Moralesa, słynącego z brutalności szefa kartelu narkotykowego Los Zetas. Za informacje mogące pomóc w jego aresztowaniu władze Stanów Zjednoczonych oferowały 5 mln dolarów nagrody. Według poniedziałkowych doniesień mediów w Meksyku Morales został zatrzymany przez meksykańskie wojsko w położonym na granicy ze Stanami Zjednoczonymi mieście Nuevo Laredo, stanowiącym bazę operacyjną kartelu. Morales, znany jako „Z-40”, przedstawiany był jako jeden z dwóch najsilniejszych szefów karteli narkotykowych w kraju. Żródło info i foto: tvn24.pl