Posts Tagged “50 rannych”

Co najmniej 12 osób zginęło a 50 zostało rannych w samobójczym zamachu, który miał miejsce we wtorek w miejscowości Peszawar w północno-wschodniej części Pakistanu. Ataku dokonano podczas przedwyborczego wiecu Narodowej Partii Awami (ANP) – poinformował szef miejscowej policji Jamil Qazi.

Wiec partii ANP, skupiającej islamistów, został zorganizowany w akcie protestu przeciwko Talibom. Ugrupowanie to było głównym celem talibskich ataków przed wyborami w 2013 roku. Wówczas, także w zamachu samobójczym, zginął lider tego ugrupowania Bashir Bilour. We wtorek zginął jego syn Haroon Bilour, który miał startować w najbliższych wyborach do pakistańskiego parlamentu.

25 lipca odbędą się pierwsze wybory od czasu pozbawienia w ubiegłym roku funkcji publicznych premiera Nawaza Sharifa w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących Sharifa i jego rodziny. Również minister spraw zagranicznych Khawaja Asif, bliski współpracownik Sharifa, w kwietniu musiał złożyć dymisję w związku ze złamaniem reguł wyborczych.

Pod koniec maja AFP podkreślała, że liczba osób zabijanych w Pakistanie przez ekstremistów oraz z powodów politycznych spadła w ostatnich latach o 70 proc. W dużym stopniu zażegnany został poważny kryzys energetyczny; powstało wiele nowych dróg, otwarto nowy międzynarodowy port lotniczy w Islamabadzie.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

W wybuchu w metrze w Petersburgu zginęło w poniedziałek co najmniej 10 osób, a ok. 50 zostało rannych. Komitet Śledczy Rosji wszczął śledztwo dotyczące aktu terrorystycznego. Według mediów kamery w metrze sfilmowały mężczyznę, który mógł być sprawcą wybuchu.

O 10 zabitych poinformowała minister zdrowia Weronika Skworcowa, a także gubernator Petersburga Gieorgij Połtawczenko. Skworcowa podała także liczbę 47 rannych. Hospitalizowanych zostało 39 osób. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zakwalifikował wybuch jako akt terrorystyczny. Jak poinformowała rzeczniczka komitetu Swietłana Pietrienko, wszczęta została sprawa karna dotycząca aktu terrorystycznego, przy czym “śledczy mają zamiar sprawdzić również wszystkie inne możliwe wersje zdarzenia”.

Bomba w plecaku

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wybuch nastąpił ok. godz. 14.40 w wagonie metra na odcinku pomiędzy stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. Do eksplozji doszło krótko po tym, kiedy pociąg ruszył. Gdy dojechał do stacji, rozpoczęła się ewakuacja pasażerów. Pierwsze doniesienia mówiły o dwóch wybuchach, później potwierdzono, że był jeden.

Źródła w siłach bezpieczeństwa poinformowały, że eksplodował niewielki ładunek wybuchowy domowej roboty. Telewizja Rossija24 przekazała, że miał siłę rażenia odpowiadającą 300 gramom trotylu, ale niewykluczone, że użyto w nim elementów zwiększających siłę rażenia. W mediach pojawiła się informacja, że ładunek podłożony był w plecaku pozostawionym w wagonie. Media podały również, że kamery wideo zarejestrowały domniemanego – jak to określiły – “organizatora wybuchu”. Telewizja REN TV opublikowała kadr z ubranym na czarno mężczyzną w czarnym nakryciu głowy. Petersburski portal Fontanka.ru podał, że mężczyzna ten jest poszukiwany w związku z eksplozją w metrze.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

W Berlinie aresztowany został 26-letni Tunezyjczyk podejrzewany o kontakty z Anisem Amrim, zamachowcem z Tunezji, który ponad dwa tygodnie temu na jarmarku świątecznym zabił 12 osób, a ponad 50 ranił. Zatrzymania dokonano w innej sprawie: wyłudzania świadczeń.

Rzeczniczka prokuratury federalnej w Karlsruhe Frauke Koehler przekazała w środę, że 26-latek znał Amriego co najmniej od końca 2015 roku, a dzień przed zamachem w Berlinie z 19 grudnia zjadł z nim kolację w restauracji. To spotkanie skłoniło prokuratorów do przypuszczeń, że Tunezyjczyk był w jakiś sposób zamieszany w atak albo przynajmniej wiedział, że Amri go planuje – powiedziała Koehler.

Zaznaczyła jednocześnie, że prokuratura federalna nie ma na razie wystarczających dowodów, by wnosić do sądu o tymczasowe aresztowanie Tunezyjczyka w związku z zamachem. Rzeczniczka powiedziała jednak, że mężczyzna został aresztowany, ale w innej sprawie, jaką zajmuje się prokuratura krajowa (landowa) Berlina. Chodzi o wyłudzanie świadczeń społecznych. Prokuratura federalna poinformowała we wtorek, że w jednym z ośrodków dla uchodźców w Berlinie przeprowadzono rewizje pomieszczenia, w którym przebywał 26-letni Tunezyjczyk. Policjanci przeszukali też mieszkanie, w którym przebywała osoba mieszkająca wcześniej z Amrim.

Zdaniem prokuratury Amri próbował się z tą osobą skontaktować rano i popołudniu 19 grudnia. Nie wiadomo, czy do kontaktu rzeczywiście doszło.Koehler powiedziała, że krótko po zamachu kamery bezpieczeństwa nagrały Amriego na dworcu ZOO oddalonym o kilka minut spaceru od jarmarku, gdzie doszło do tragedii. Jej zdaniem zarejestrowane nagranie sugeruje, że mężczyzna wiedział, że jest nagrywany. W pewnym momencie Amri odwraca się w stronę kamery i pokazuje wzniesiony palec wskazujący, co uważane jest za gest zwolenników Państwa Islamskiego.

Niemiecki dziennik “Sueddeutsche Zeitung” pisze o poważnych błędach służb odpowiedzialnych za walkę z terroryzmem. Policja zajmowała się Amrim od ponad roku, wiedziała, że ma on kontakty z Państwem Islamskim i że chce zbudować bombę oraz zorganizować broń, a mimo to uważała zagrożenie zamachem za mało prawdopodobne – piszą dziennikarze śledczy Hans Leyendecker i Georg Mascolo.

Władze uznały go już w lutym za osobę niebezpieczną. Ostrzegał przed nim także tunezyjski wywiad DST. Amri porwał 19 grudnia ciężarówkę i po zastrzeleniu polskiego kierowcy wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina Zachodniego.

Kilka dni później został zastrzelony podczas rutynowej kontroli przez policję we Włoszech, dokąd dostał się przez Holandię i Francję.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Ciężarówka wyładowana stalowymi belkami wjechała w poniedziałek wieczorem w tłum ludzi na jarmarku świątecznym w Berlinie. Samochód miał polskie tablice rejestracyjne, kontakt z jej kierowcą, Polakiem, został utracony kilka godzin wcześniej. Niemiecka policja podejrzewa, że ciężarówka mogła została ukradziona. Osoba, która wbiła się ciężarówką w ludzi, uciekła z miejsca wypadku, ale została schwytana. Nieznana jest jej narodowość, ani tożsamość. W kabinie znaleziono także zwłoki innej osoby – niemiecka policja potwierdziła, że to Polak. Bilans ofiar mówi o dwunastu zabitych i około 50 rannych. Niemieckie władze uruchomiły specjalne infolinie: +49 30 5402 4111 oraz 030 54023 111. Trwa wydanie specjalne w TVN24 BiS.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

W niedzielnym, samobójczym zamachu na centrum rekrutacji policyjnej w Jemenie zginęło co najmniej 25 ochotników, a 50 zostało rannych – podały źródła medyczne. Do zamachu w pobliżu Al-Mukalli, stolicy prowincji Hadramaut, przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Kamikadze wmieszał się w tłum młodych ludzi zebranych przed centrum rekrutacyjnym w Fuwah pod Al-Mukallą, gdzie zdetonował pas szahida, “zabijając co najmniej 25 osób” – powiedział AFP miejscowy przedstawiciel władz.

Jest to już drugi zamach w prowincji Hadramaut, gdzie wcześniej sprawcami licznych aktów terroru była Al-Kaida, silnie zakorzeniona w południowym i południowo-wschodnim Jemenie. W czwartek IS przyznało się do trzech samobójczych zamachów na żołnierzy armii jemeńskiej w Khalf na wschód od Mukalli, zginęło wtedy co najmniej 15 osób.

W kwietniu Al-Mukalla została odbita z rąk dżihadystów przez koalicję kierowaną przez Arabię Saudyjską. Al-Mukalla znajdowała się pod kontrolą Al-Kaidy od kwietnia 2015 roku.
Jemen pogrążony w chaosie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie oraz Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.
Żródło info: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Siedem osób zginęło, a ponad 50 odniosło rany w wyniku kilkunastu eksplozji ładunków ukrytych w przesyłkach pocztowych – poinformowała agencja Xinhua. Do eksplozji doszło w mieście Liucheng i okolicach, w południowochińskim regionie Guangxi. Ukryte w paczkach pocztowych bomby wybuchały w pobliżu budynków użyteczności publicznej, między innymi w niektórych budynkach rządowych, więzieniu, centrum handlowym, szpitalu, na targu oraz dworcu autobusowym.

Minister bezpieczeństwa publicznego powiedział, że atak jest rozpatrywany jako czyn przestępczy, a nie zamach terrorystyczny. Według niego policja podejrzewa, że sprawcą jest 33-letni mieszkaniec okolic Liucheng. Nie wiadomo jednak, czy mężczyzna został zatrzymany, ani nie podano, jakie mogły być motywy jego działania.

Lokalna gazeta związana z Komunistyczną Partią Chin “Guangxi Daily” pisze, że doszło do 17 wybuchów. Wcześniej agencja Xinhua informowała o 15 eksplozjach.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 18 ludzi, w tym 10 dzieci, zginęło w środę w podwójnym zamachu z użyciem samochodu pułapki w pobliżu szkoły w mieście Hims, w zachodniej Syrii – podało związane z opozycją Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Ok. 50 ludzi zostało rannych.

Eksplozje nastąpiły, gdy dzieci wychodziły ze szkoły po zakończeniu zajęć. Do zdarzenia doszło w okolicy zamieszkanej przez wyznawców alawizmu, czyli nurtu wywodzącego się z szyizmu i uznawanego przez sunnitów za heretycki. Do tej społeczności należy syryjski prezydent Baszar al-Asad, przeciwko któremu od marca 2011 roku toczy się rebelia. Środowy atak był najbardziej krwawym od kilku miesięcy na obszarach kontrolowanych przez siły rządowe. Większość rebeliantów walczących z reżimem Asada w Syrii to sunnici, podobnie jak przeważająca część ludności kraju.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

20 Palestyńczyków zginęło, a ponad 50 zostało rannych dziś rano w wyniku izraelskiego ostrzału szkoły ONZ w północnej części Strefy Gazy – poinformowały palestyńskie służby ratownicze. Rzecznik służb ratowniczych powiedział, że izraelska armia ostrzelała w mieście Dżabalija jedną ze szkół oenzetowskiej agencji pomocy uchodźcom UNRWA, gdzie schronili się Palestyńczycy. Szkoła zamieniona w obóz dla uchodźców została ostrzelana o 5.30 lokalnego czasu. Władze ONZ potwierdziły, że atak miał miejsce. Pocisk miał uderzyć w łazienkę i dwie sale lekcyjne w szkole. Podano jednak, że zginęło między 13 a 15 osób.

Rośnie liczba ofiar

Od 8 lipca, kiedy Izrael rozpoczął operację wojskową przeciwko radykalnemu Hamasowi w Strefie Gazy, zginęło ponad 1260 osób, a ponad 7 tysięcy zostało rannych. Izrael stracił 53 żołnierzy. W wyniku ostrzału rakietowego, prowadzonego przez Hamas, zginęło także trzech cywilów.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

W dagestańskiej miejscowości Chasawjurt eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy, zabijając przechodnia i raniąc czterech policjantów – informuje agencja RIA Novosti.To najprawdopodobniej kolejny zamach terrorystyczny na terenie Federacji Rosyjskiej w ostatnich dniach. Improwizowany ładunek wybuchowy umieszczony przy drodze eksplodował w momencie, gdy drogą przejeżdżał radiowóz. Do zdarzenia doszło około 20.50 naszego czasu. W wyniku wybuchu zginął jeden z przechodniów. Czterech policjantów jest rannych. W ostatnich dwóch dniach w rosyjskim Wołgogradzie doszło do dwóch ataków terrorystycznych. Wczoraj terrorystka samobójczyni zdetonowała ładunek na dworcu. W wyniku eksplozji zginęło 17 osób, a około 50 zostało rannych. Dziś bomba wybuchła w trolejbusie, zabijając 15 osób. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w zamachu samobójczym w Wołgogradzie na południu Rosji. Ataku w gmachu dworca kolejowego dokonała kobieta – podaje RIA Novosti powołując się na Narodowy Komitet Antyterrorystyczny. Rzeczniczka regionalnego wydziału MSW Switłana Smoljaninowa poinformowała, że samobójczyni wysadziła się o godzinie 12:45 czasu lokalnego tuż obok bramki pirotechnicznej przy wejściu. Przedstawiciel ministerstwa zdrowia powiedział telewizji Rossija-24, że około 50 osób zostało rannych na niższych kondygnacjach dworca i wciąż nie wiadomo ile osób odniosło obrażenia przy głównym wejściu, gdzie doszło do wybuchu. Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »