Zlikwidowano najnowocześniejszą fabrykę nielegalnych papierosów

Policjanci CBŚP, we współpracy z KAS i służbami słowackimi, zatrzymali 9 osób, a wśród nich poszukiwanego 9 listami gończymi, u którego zabezpieczono 6 sfałszowanych dokumentów tożsamości. Zlikwidowano także jedną z najnowocześniejszych nielegalnych fabryk papierosów w Polsce, w której jak wynika z wstępnych ustaleń można było wyprodukować 5 mln papierosów na dobę. Podczas akcji przejęto ponad 5,5 mln papierosów, 11 ton krajanki tytoniowej oraz hurtowe ilości komponentów służących do produkcji papierosów. Śledztwo nadzoruje dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej.

Śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów akcyzowych na terenie Polski i innych krajów UE jest prowadzone przez policjantów z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Aby wyjaśnić wszystkie aspekty sprawy powołano międzynarodowy zespół śledczy JIT, w skład którego weszły organy ścigania z Polski, Słowacji i Czech.

Pierwsze działania przeprowadzono we wrześniu 2021 roku, kiedy to zatrzymano 19 osób oraz zlikwidowano w Polsce i na Słowacji 3 kompletne linie produkcyjne służące do wytwarzania papierosów, magazyny, w których znajdowały się komponenty do produkcji wyrobów tytoniowych i ponad 5 mln sztuk nielegalnych papierosów z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych zagranicznych marek tytoniowych (Międzynarodowa grupa przestępcza rozbita przez zespół śledczych „JIT” – Konferencja w Bratysławie). Dalsza współpraca międzynarodowego zespołu śledczego „Joint Investigation Team” doprowadziła do kolejnej realizacji.

W kwietniu funkcjonariusze z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji i Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu, przy współpracy Biura Kryminalnego Słowackiej Służby Celnej (Kriminalny Urad Financna Sprava), zlikwidowali jedną z najnowocześniejszych fabryk papierosów oraz magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych. W wynajętej hali magazynowej w województwie wielkopolskim znajdowała się kompletna linia służąca do produkcji krajanki tytoniowej i profesjonalna linia do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania.

Z wstępnych ustaleń wynika, że wydajność przejętej maszynowy wynosiła 5 tysięcy sztuk papierosów na minutę, co pozwalało wyprodukować około 5 mln papierosów na dobę przy dwuzmianowej produkcji. Wtedy także, zabezpieczono ponad 5,5 mln sztuk papierosów z zastrzeżonym znakiem towarowym, wartych około 4,4 mln zł oraz 11 ton krajanki tytoniowej. Straty, jakie mógł ponieść budżet państwa w wyniku działania grupy, wstępnie oszacowano na ponad 10 mln zł.

Podczas działań, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego zatrzymano 9 podejrzanych, w wieku od 33 do 54 lat. Wśród nich znajdował się mężczyzna poszukiwany 9 listami gończymi, u którego zabezpieczono 6 sfałszowanych dokumentów tożsamości potwierdzających obywatelstwo różnych narodowości. Mężczyzna był ścigany m.in. w celu odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejszą działalność związaną z nielegalną produkcją wyrobów akcyzowych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty między innymi dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, jak również oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać. Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował wszystkie zatrzymane osoby.

Śledczy szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy, rolę poszczególnych osób oraz osoby współpracujące z grupą.
Źródło info i foto: Policja.pl

Zatrzymano oszusta poszukiwanego 9 listami gończymi

Policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę, dla którego oszustwo było sposobem na życie. Jak się okazało, poszukiwany był już za oszustwa do kilkunastu innych spraw, a jego prawdziwych danych nie znały nawet osoby z bliskiego otoczenia. Kiedy policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej pracowali nad sprawą kradzieży auta, w pewnym momencie natrafili na trop związany z żądaniem okupu za skradziony pojazd. Natychmiast włączyli się do akcji z myślą o odzyskaniu skradzionego mienia. Sprawca długo zwlekał z ustaleniem szczegółów przekazania okupu – aż w pewnym momencie wycofał się uznając, że warunki są dla niego niekorzystne (chciał, aby okup trafił do niego przelewem, na co nie zgodził się pokrzywdzony). Żródło info i foto: Policja.pl

Poszukiwany 9 listami gończymi zatrzymany w Holandii

O nieuchronności kary przekonał się 23-latek, który był poszukiwany dziewięcioma listami gończymi. Dzięki ustaleniom Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie, policjanci z Holandii zatrzymali przestępcę. Na jego kryminalnym koncie jest m.in. usiłowanie zabójstwa mieszkańca Hrubieszowa oraz napaść na policjantów. Mężczyzna we wtorek został przekonwojowany do Polski. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem. Żródło info i foto: Policja.pl

Poszukiwany Daniel M. w rękach policji

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin-Niebuszewo zatrzymali mężczyznę poszukiwanego 9 listami gończymi. Daniel M. miał na swoim koncie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Ukrywał się przez około pół roku. Trafił już do aresztu. Wczoraj policjanci z Zespołu ds. Poszukiwań uzyskali informację, że poszukiwany 34-latek przebywa w pobliskim Bezrzeczu. Policjanci pojechali pod ustalony adres i weszli do mieszkania. W łazience, w wannie siedział poszukiwany mężczyzna. Trzymał nóż, którym zranił sobie dłonie. Na żądanie funkcjonariuszy odrzucił narzędzie na bok. 34-latek został zatrzymany, a na miejsce wezwana została pomoc medyczna. Potem Daniel M. trafił do policyjnej izby zatrzymań, a dzisiaj przetransportowany został do Aresztu Śledczego w Szczecinie. Żródło info i foto: Policja.pl

Policjanci CBŚ zatrzymali poszukiwanego Mariusza S.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 29-letniego Mariusza S., pseud. Sałat, poszukiwanego dziewięcioma listami gończymi członka gangu ożarowskiego. Mężczyzna odpowie m.in. za wymuszenia rozbójnicze, kradzieże z włamaniem, pobicia i handel narkotykami oraz o przynależność do grupy przestępczej. Jak poinformował w środę Karol Jakubowski z wydziału prasowego KGP, 29-latka zatrzymano po tym, jak informacja, że jest poszukiwany, wraz z jego zdjęciami, znalazła się w jednym z kryminalnych programów telewizyjnych. Żródło info i foto: zw.com.pl