Posts Tagged “90 osób”

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w czwartek, że w ciągu ostatniego roku na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu skazano rekordową liczbę 90 osób. Jak zaznaczono, największą grupą wśród aresztowanych są biali. Zanotowano wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony radykalnie prawicowych organizacji.

Rządowe statystyki wykazały, że w ciągu 12 miesięcy od czerwca 2017 roku przed sądem stanęło 100 osób – o 39 proc. więcej niż rok wcześniej. 90 z nich zostało skazanych. To najwyższy wynik od kiedy zaczęto prowadzić statystyki w 2009 roku.

10 osób z dożywociem

Jednocześnie aż dziesięciu terrorystów – w tym islamski zamachowiec, który próbował doprowadzić do eksplozji w metrze na stacji Parsons Green, i radykalnie prawicowy napastnik, który wjechał samochodem w grupę muzułmanów na Finsbury Park w północnym Londynie – otrzymało wyroki dożywotniego pozbawienia wolności.

Z kolei liczba osób aresztowanych na mocy ustawy antyterrorystycznej spadła w ciągu ostatniego roku o 22 proc., z 449 do 351 osób, ale – jak zastrzeżono – wynika to z wyjątkowo podwyższonej liczby aresztów w poprzednim roku po pięciu atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii (w Londynie i Manchesterze) i “nie należy mylić tego z obniżeniem poziomu zagrożenia lub intensywności działań operacyjnych policji”.

Prawie trzykrotny wzrost skazanych prawicowców

Jak dodano, funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem terroryzmu prowadzą obecnie najwyższą w historii liczbę śledztw – ponad 650.

Wśród aresztowanych największą grupą etniczną są biali (38 proc.), przed osobami o azjatyckich korzeniach (37 proc.) i czarnoskórymi (9 proc.). Według raportu to pierwszy raz od czerwca 2005 roku, kiedy biali dominują w tej statystyce, co wynika po części ze wzrostu zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony radykalnie prawicowych organizacji. W ciągu ostatniego roku liczba skazanych z tego powodu wzrosła z 10 do 28.

W więzieniach wciąż jednak największą grupę skazanych za terroryzm stanowią islamiści (82 proc.), a radykałowie prawicowi znajdują się na drugim miejscu (13 proc.).

Od ataku terrorystycznego na brytyjski parlament w marcu 2017 roku służby bezpieczeństwa powstrzymały 13 zamachów przygotowywanych przez islamistów, a także cztery planowane przez radykalnie prawicowe organizacje. Stopień zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na czwartym poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest “bardzo prawdopodobny”.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Przemawiając w piątek w pierwszą rocznicę zamachu terrorystycznego w Nicei, w którym zginęło blisko 90 osób, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział “bezlitosną walkę” w kraju i za granicą, aby nie dochodziło do kolejnych ataków.

- Jesteśmy wam to dłużni – powiedział Macron w wystąpieniu skierowanym do rodzin ofiar zeszłorocznego ataku, przedstawicieli władz i innych osób zgromadzonych na nicejskim placu marszałka Andre Masseny.

Prezydent powiedział, że rozumie gniew, jaki Francuzi odczuwali wobec państwa w pierwszych tygodniach po zamachu. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by “ta niewyobrażalna próba jednoczyła nas, a nie dzieliła”. Zwracając się do ponad 400 osób poszkodowanych w ataku i bliskich ofiar, Macron obiecał: “Państwo nie pozostawi was samym sobie” i dodał: “Ja jestem waszą gwarancją”. Wiele osób poszkodowanych w zeszłorocznym zamachu skarżyło się na niewystarczającą i opieszałą pomoc ze strony państwa – przypomina agencja AP.

“14 lipca już nigdy nie będzie taki sam”

14 lipca, czyli dzień zamachu, a zarazem francuskie święto narodowe, “już nigdy nie będzie taki sam” – powiedział Macron. Podczas – jak pisze dpa – obfitującej w symbole i emocjonalnej ceremonii odczytano imiona i nazwiska wszystkich 86 ofiar śmiertelnych zamachu. Na koniec uroczystości przewidziano kameralne spotkanie Macrona z rodzinami ofiar. Późnym wieczorem ma się odbyć koncert z udziałem chóru i orkiestry, a o godz. 22.34, czyli dokładnie w godzinę zamachu, będzie obowiązywała minuta ciszy.

14 lipca 2016 roku 31-letni Tunezyjczyk mieszkający w Nicei, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, wjechał 19-tonową ciężarówką w tłum wracający z pokazu fajerwerków na nadmorskiej Promenadzie Anglików w tym mieście, zorganizowanego w ramach obchodów święta narodowego. Policja zastrzeliła sprawcę. Państwo Islamskie krótko po zamachu nazwało napastnika swoim “żołnierzem”, jednak śledczy nie znaleźli dowodów świadczących o powiązaniach Bouhlela z tą dżihadystyczną organizacją.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Władze już od pięciu lat wiedziały, że islamscy terroryści planują zamach na paryską salę koncertową Bataclan, ale policja jej nie chroniła – ujawniły nadsekwańskie media. Niefrasobliwość francuskiego rządu, służb specjalnych i prokuratury sprawiła, że w czasie bezprecedensowej serii ataków dżihadystów ponad miesiąc temu w Paryżu, dżihadyści bez problemu dokonali w tym klubie masakry. Zabili tam 90 osób.

Paryscy komentatorzy oskarżają o karygodną nieudolność władze, służby specjalne i sekcję antyterrorystyczną paryskiej prokuratury. Ta ostatnia już pięć lat temu wszczęła śledztwo w sprawie planowanego zamachu na Bataclan. Zostało jednak ono umorzone, a właściciel i dyrekcja sali koncertowej nie zostali nawet o istniejącym zagrożeniu powiadomieni. W przeciwieństwie do wielu innych gmachów Bataclanu nie chroniła policja.

Co więcej, już pięć lat temu o planowanie zamachu na tę salę koncertową podejrzani byli ekstremiści powiązani z Fabienem Clainem – Francuzem urodzonym na afrykańskiej wyspie La Reunion, który dzisiaj jest członkiem Państwa Islamskiego. To właśnie Clain nagrał komunikat tej organizacji po listopadowej serii krwawych ataków terrorystycznych w Paryżu.
Żródło info i foto:RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Krwawy zamach w Iraku. Zamachowiec uruchomił bombę, ukrytą w samochodzie-pułapce. Zginęło ponad 90 osób, a ponad 120 jest rannych. Do 90 wzrosła liczba ofiar samobójczego ataku bombowego w jednej z miejscowości na północ od stolicy Iraku, Bagdadu. Jest też około 120 rannych, a 20 uznaje się za zaginione. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Do ataku doszło w piątek w zdominowanej przez szyitów miejscowości Chan Bani Saad, położonej około 20 kilometrów na północ od Bagdadu. Ładunek był umieszczony w samochodzie, kierowanym przez samobójcę. Terroryści twierdzą, że celem zamachu byli zamieszkujący Chan Bani Saad szyici, którzy wczoraj świętowali koniec ramadanu. Władze prowincji Dijala, gdzie znajduje się miejscowość, w której doszło do ataku, ogłosiły trzydniową żałobę.

W zamieszczonym na Twitterze oświadczeniu terroryści informują, że zamach był odwetem za zabójstwa sunnitów w mieście Hawidża na północy kraju. Zamachowiec-samobójca miał tam zdetonować trzy tony materiałów wybuchowych.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Jak informuje KWP we Wrocławiu, funkcjonariuszom z Oleśnicy (woj. dolnośląskie) udało się ustalić, kto jest odpowiedzialny za trzykrotne wszczęcie fałszywego alarmu bombowego w budynku sądu na początku lipca tego roku. Winnym okazał się 12-letni chłopiec. Policjanci otrzymywali na początku lipca zgłoszenia o “dziwnych telefonach”, których autor dzwoniąc do operatora – dyspozytora sieci ratunkowej 112, bez podania konkretnych adresów informował o podłożeniu bomby w sądzie. Próby nawiązania z osobą dłuższego kontaktu kończyły się niepowodzeniem. Dzwoniący za każdym razem, gdy próbowano z nim kontynuować rozmowę odkładał słuchawkę lub wyłączał telefon.
Każdorazowo jednak takie zgłoszenie jest skrupulatnie sprawdzane. Po analizie okazało się, że we wszystkich trzech przypadkach rozmowa przebiegała podobnie. Po jednym z takich telefonów podjęto decyzję o ewakuacji ok. 90 osób. Na miejsce zgłoszenia za każdym razem kierowano siły policyjne. W stan gotowości postawiono także straż pożarną, służbę zdrowia, a także pogotowia energetyczne i gazowe.
Już po pierwszym zgłoszeniu policja podjęła poszukiwania sprawcy tych zgłoszeń. Okazał się nim 12-letni chłopiec, mieszkaniec powiatu oleśnickiego. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd rodzinny. Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Na 8 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Przemyślu 27-letnią Magdalenę B., byłą agentkę Avivy, która od prawie 90 osób wyłudziła ponad 6 mln zł. Dwie inne osoby zostały uniewinnione. Kara dla agentki jest zgodna z oczekiwaniami prokuratora. Ale sąd był surowszy w kwestii zapłacenia grzywny przez Magdalenę B. Prokuratur chciał, by zapłaciła 50 tys. zł, sąd grzywnę podwyższył o drugie tyle. Kobieta ma również zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na usługi finansowe i ubezpieczeniowe na maksymalny okres 10 lat. Na poczet kary Magdalenie B. zaliczono okres tymczasowego aresztowania. Była agentka Avivy za kratki trafiła 1 marca 2012 r. W areszcie przesiedziała prawie 1,5 roku. Na wolność wyszła 24 czerwca 2013 r. po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Prokuratura oskarżyła Magdalenę B. o to, że od 90 osób wyłudziła 7 mln 258 tys. zł. Według sądu ta kwota ostatecznie była mniejsza – wyniosła niewiele ponad 6 mln zł. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała nienależny zwrot podatku VAT. Skarb Państwa stracił ponad 50 mln złotych. Nielegalny biznes polegał na tworzeniu fikcyjnych firm, które wytwarzały nieprawdziwą dokumentację podatkową na rzecz legalnie działających podmiotów gospodarczych Piotra K. Pomysłodawca i główny podejrzany został tymczasowo aresztowany. Do tej pory policjanci zatrzymali już ponad 90 osób. Śledztwo dotyczy funkcjonowania w okresie od sierpnia 2009 roku do lutego 2011 roku w Olsztynie, Warszawie, Krakowie i innych miejscach, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od Skarbu Państwa nienależnych zwrotów podatku VAT, poprzez obrót gospodarczy bardzo wieloma nierzetelnymi, fikcyjnymi fakturami i innymi dokumentami, za usługi IT, telekomunikacji internetowej i inne, wystawionymi przez bardzo dużą liczbę polskich firm z województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i innych. W ramach prowadzonego postępowania śledczy zabezpieczyli i przeanalizowali ponad 14 400 fikcyjnych faktur VAT i dokumentów KP, przeprowadzili ponad 120 przeszukań, kilkadziesiąt analiz przepływów środków pieniężnych firm uczestniczących w tym przestępczym procederze. Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

USA potępiły atak syryjskich sił rządowych w mieście Hula jako brutalny akt nielegalnego reżimu. W masakrze zginęło ponad 90 cywilów, a Wielka Brytania domaga się “zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej” w tej sprawie. Reżim prezydenta Baszara el-Asada odpowiada na pokojowe protesty z “niewypowiedzianą i nieludzką brutalnością” – stwierdził w oficjalnym oświadczeniu Biały Dom. Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Erin Pelton oceniła z kolei, że sobotni atak sił rządowych na protestującą ludność to “nikczemne świadectwo nielegalnego reżimu”. Do głosów oburzenia masakrą, przeprowadzoną wbrew oficjalnie obowiązującemu rozejmowi, przyłączył się brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »