Posts Tagged “ABW”

ABW wyjaśniła powody wydalenia z terytorium Polski i UE Ludmiły Kozłowskiej, prezes Fundacji Otwarty Dialog. Podkreślono, że chodzi o kwestię finansowania fundacji.

„Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał negatywną opinię dotyczącą wniosku Ludmiły Kozłowskiej o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w UE. W rezultacie Ludmiła Kozłowska została objęta zakazem wjazdu na terytorium Polski oraz Unii Europejskiej” – wyjaśnia ABW w oświadczeniu.

Ponadto wskazano, że „negatywna opinia przygotowana przez Departament Kontrwywiadu ABW związana jest m.in. z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi finansowania kierowanej przez Ludmiłę Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog, które mogą mieć dalsze skutki prawne. Z uwagi na ograniczenia ustawowe, a także trwającą kontrolę skarbową, obecnie szczegółowe informacje w tej sprawie nie mogą zostać przekazane opinii publicznej”.

Zatrzymanie

W poniedziałek 13 sierpnia Ludmiła Kozłowska przyleciała do Brukseli, do głównej siedziby fundacji. Kiedy na lotnisku policjant sprawdził jej paszport zapytał, jakie popełniła przestępstwo, ponieważ jest poszukiwana przez stronę polską. – Powiedziałam, że jestem żoną aktywisty obywatelskiego i spodziewałam się, że w końcu mnie deportują za jego działalność – tłumaczyła Ukrainka. Jej mąż – Bartosz Kramek – twierdzi, że jest to zemsta za działalność publiczną.
Źródło info i foto: Wprost.pl

Comments Brak komentarzy »

Gen. Krzysztof Bondaryk, szef ABW za rządów PO-PSL, usłyszał zarzuty: przekroczenia uprawnień przy przyjęciu do służby w ABW i niedopełnienia obowiązków.
Bondaryk pełnił obowiązki szefa ABW od połowy listopada 2007 r. Formalnie szefem Agencji został w styczniu 2008 roku. W 2013 roku podał się do dymisji, bo – jak podawały wówczas media – nie zgadzał się z planowanymi zmianami w ABW.

- Mam czyste sumienie. Zatrudniłem wiele osób, nie działałem dla czyjejś korzyści. Czy się boję? Pół roku siedziałem w więzieniu w stanie wojennym za działalność opozycyjną w NZS – mówił niedawno w rozmowie z portalem oko.press Krzysztof Bondaryk.

W latach 1997-98 pracował w departamencie nadzoru i kontroli MSWiA, a w latach 1998-99 był wiceministrem w tym resorcie. Był odpowiedzialny m.in. za wprowadzenie ustawy o ochronie informacji niejawnych i krajowego centrum informacji kryminalnej. Później pracował w sektorze telekomunikacyjnym i bankowym. W latach 2006-07 był ekspertem sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Nieznane osoby zdobyły dane klientów GetBacku i próbują ich naciągnąć. Poszkodowani zawiadamiają ABW i CBA – pisze we wtorek “Rzeczpospolita”. Oszuści weszli w posiadanie bazy osobowej klientów dużego rodzimego banku, przez który chętnie kupowali obligacje GetBacku. Teraz fałszywi maklerzy proponują inwestycje, dzięki którym można się “odkuć”.

Jednak bardziej niż oszukańcze oferty niepokoi fakt, że dzwoniący znają wrażliwe dane klientów GetBacku – podaje gazeta. – Posiadając bazę danych osobowych klientów z ich imieniem i nazwiskiem, adresem, telefonem, po wybuchu afery GetBack, taki figurant może zrobić wszystko, może zaatakować, dokonać napadu, wyśledzić poszkodowanego obligatariusza – twierdzi Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack SA i zawiadamia służby i prokuraturę krajową.

Obligacje GetBack nabyło około 10 tysięcy klientów za łącznie 2,5 mld zł. Dzisiaj są stratni. – Teraz ktoś do nich dzwoni, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze, a jutro może przyjechać do domu lub dokonać porwania dla okupu – powiedział gazecie Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia.

Pierwsze telefony od oszustów klienci GetBack zaczęli odbierać w czerwcu, trwały do około połowy lipca. – Rzekome odkupienie miało polegać na tym, że mam odkupić gotówką dwukrotność tego, co zainwestowałem w GetBack – mówi “Rzeczpospolitej” Artiom Bujan.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Czterech bankowców z dwóch wiodących na rynku polskich banków zatrzymała wczoraj ABW. Sprawa ma związek z gangiem Wietnamczyków z Wólki Kosowskiej, który opracował mechanizm wyłudzania VAT.

Pracownicy banków są podejrzani o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje „Rzeczpospolita”.

Trzech z nich pracowało w oddziałach jednego banku, a jeden w centrali drugiego. Według śledczych mieli pomagać osobom narodowości wietnamskiej w transferowaniu za granicę pieniędzy, które pochodziły z wyłudzeń VAT. Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. Podatków nie płacili. Pieniądze wpłacali do banków, a następnie rozprowadzali po kontach na całym świecie.
Źródło info i foto: Money.pl

Comments Brak komentarzy »

Kolejne szczegóły dotyczące akcji ABW przeciw Rosjankom prowadzącym działania hybrydowe wymierzone w Polskę.

W piątek ABW poinformowała o zatrzymaniu Jekateriny C., Rosjanki, które przebywając na terenie Polski od 2013 roku, prowadziła działania hybrydowe przeciwko Polsce. Z kolei w czwartek po popołudniu Straż Graniczna zatrzymała obywatelkę Federacji Rosyjskiej i Cypru Anastazję Z. Jest to osoba, która była w grupie czterech osób objętych zakazem wjazdu na terytorium RP.

Jak poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych, Anastazja Z. miała prowadzić działania zachęcające do propagowania rosyjskiej wersji historii i utrudniania prowadzenia polityki historycznej przez państwo Polskie. Zatrzymana Rosjanka była w bezpośrednim kontakcie z organizacjami prorosyjskimi w Polsce.

Jak ustalił portal Niezależna.pl, Jekateria C. w Polsce funkcjonowała jako Katarzyna Cywilska. “Wydalone z Polski osoby inspirowały w Polsce działalność prokremlowskiego Stowarzyszenia Kursk – znanego głównie z akcji w obronie sowieckich pomników. Inicjatywy te szeroko nagłaśniają rosyjskie media” – czytamy doniesienia portalu.

“Celem Wspólnoty jest rekonstrukcja / odbudowa wojskowej i zabytków i atrakcji kulturalnych na terenie dzisiejszej Polski. Jak również skutecznej pomocy dla samorządów w zakresie opieki i nadzoru w miejscach pamięci o różnych bitwach wojskowych, pomników chwały wojskowej i innych zabytków pod ochroną państwa polskiego” – tak działalność stowarzyszenia została opisana na jego stronie internetowej.
Źródło info i foto: doRzeczy.pl

Comments Brak komentarzy »

Na wniosek ABW wszczęto procedurę wydalenia z terytorium Polski zatrzymanej wczoraj obywatelki Cypru i Rosji Anastazji Z. – poinformował dziś rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryn. Według ABW brała ona udział w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce. Żaryn dodał, że Rosjanka została też objęta zakazem wjazdu do Polski.

Z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych wynika, że “Anastazja Z. inspirowała prorosyjskie środowiska do określonych zachowani leżących w interesie Federacji Rosyjskiej oraz przekazywała im do realizacji dyrektywy rosyjskich instytucji ściśle związanych z władzami tego kraju”.

Jak wskazał Żaryn, z ustaleń ABW wynika, że Anastazja Z. była jedną z osób, które podejmowały aktywność wpisującą się w priorytetowe cele rosyjskiej wojny informacyjnej przeciwko Polsce. – Rosjanka prowadziła, na zlecenie czynników rządowych Federacji Rosyjskiej, kuluarowe działania zmierzające do konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP w zakresie kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską – wyjaśnił Żaryn.

Żaryn podkreślił, że czynności zostały przeprowadzone w wyniku działań ABW “w efekcie, których rozpoczęto procedurę wydalenia z Polski Jekateriny C. oraz objęto zakazem wjazdu na polskie terytorium cztery inne osoby, w tym Anastazję Z”.

Wczoraj ABW zatrzymała obywatelkę Rosji Jekaterinę C., dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Rosjankę, która brała udział w działaniach hybrydowych przeciwko Polsce. Oprócz tego cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Wszystkie pięć osób podsycało animozje polsko-ukraińskie, m.in. w kwestii polityki historycznej. Jekaterina C. przebywa w Polsce od 2013 r. W najbliższym czasie zostanie wydalona za granicę – poinformowały na Twitterze „Wiadomości” TVP.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Dwie osoby zostały zatrzymane w czasie sobotniej akcji ABW i policji w dolnośląskim Dzierżoniowie. To główni organizatorzy koncertu grup neofaszystowskich, do którego miało dojść w miasteczku. Koncert nie odbył się. Prokuratura potwierdza – w akcji wzięło udział blisko 300 funkcjonariuszy ABW i policji. Prokuratura dementuje informacje, jakoby w czasie akcji miały paść strzały.

W czasie rozpoczętej wczoraj wieczorem i trwającej do rana akcji przeszukano kilkanaście lokali, w tym miejsce, gdzie miał być zorganizowany koncert oraz kilka samochodów. Skonfiskowano banery i flagi służące do dekoracji pomieszczeń, a przedstawiające treści neofaszystowskie. Jutro dwójka zatrzymanych zostanie doprowadzona do prokuratury rejonowej w Wałbrzychu, gdzie usłyszy zarzuty – związane z propagowaniem neofaszyzmu. Dokładne zarzuty zostaną sformułowane dopiero jutro.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że akcja została zorganizowana zainspirowana zorganizowanym w ubiegłym roku koncertem w Grodziszczu koło Świdnicy.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku akcję wymierzoną w środowisko neofaszystów. W mieście tym miał się odbyć koncert propagujący tę ideologię. W akcji przygotowywanej od kilku tygodni miało brać udział ponad stu funkcjonariuszy ABW wspieranych przez inne służby.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk powiedział, że akcja rozpoczęta w godzinach popołudniowych w sobotę. Przed północą jeszcze trwała. – Z tego powodu nie mogę powiedzieć, jakie są jej efekty: ile osób zatrzymano i czy znaleziono materiały propagujące neofaszystowski ustrój państwa – mówił w nocy prokurator.

Dodał, że w Dzierżoniowie był zaplanowany w sobotę koncert organizowany przez środowiska neofaszystowskie, który w efekcie działań służb się nie odbył. Funkcjonariusze m.in. przeszukiwali miejsce, gdzie miał odbyć się koncert. Prokurator zaprzeczył, by z powodu akcji powstały jakiekolwiek utrudnienia dla osób postronnych czy mieszkańców.

Działania ABW i policji odbyły się na polecenie Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, która prowadzi w okręgu świdnickim wszystkie śledztwa związane z propagowaniem nienawiści oraz systemów totalitarnych.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

W piątek rano ABW zatrzymało znanego kołobrzeskiego przedsiębiorcę – Bogdana K. Jest on podejrzewany o wręczenie korzyści majątkowej posłowi Platformy, Stanisławowi Gawłowskiemu.

Mogło chodzić o sto tysięcy złotych lub apartament. Informację o zatrzymaniu kołobrzeskiego dewelopera podał m.in. portal TVP Info. Według dziennikarzy źródła ; „(…) biznesmen Bogdan K. został zatrzymany przez ABW (…). Informację o zatrzymaniu potwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn”.

Jak podaje portal; Bogdanowi K. mają zostać postawione zarzuty uzupełniające w sprawie tzw. afery melioracyjnej, a dotyczą one m.in korumpowania znanego polityka Platformy Stanisława Gawłowskiego. Według doniesień rmf.24.pl w przypadku posła mogło chodzić o sto tysięcy złotych, natomiast TVP Info podaje, że „stawką” korupcyjną mógł być nawet, warty około 200 tysięcy, apartament nad Adriatykiem. To nie pierwsze oskarżenia wobec kołobrzeskiego biznesmena. Już na początku ubiegłego roku postawiono mu zarzuty prokuratorskie dotyczące korumpowania i tzw. ustawiania przetargów związanych z Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Cztery lata wcześniej był zatrzymany w związku z zarzutem płatnej protekcji związanej z inwestycją w Olsztynie.
Źródło info i foto: e-kg.pl

Comments Brak komentarzy »