Jest akt oskarżenia przeciwko pseudokibicom Ruchu Chorzów. Chodzi o działalność w grupach przestępczych

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom wchodzącym w skład dwóch grup kierowanych przez Adama S ps. „Apacz”. Grupy „Apacza” były związane ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu. Za zarzucane im przestępstwa w akcie oskarżenia grozi do 15 lat więzienia.

Według śledczych kierowane przez Adama S. ps. „Apacz” grupy przestępcze działały od 2015 do kwietnia 2017. Brało w nich udział kilkunastu mężczyzn ze Śląska i innych regionów Polski. – Jedna z nich dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabywania z terytorium Holandii znacznych ilości środków odurzających, a następnie prowadziła ich dalszą dystrybucję na terenie Polski – wskazała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, która dodała, że grupa mogła przewieźć najmniej 30 kg o łącznej czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 600 tys. zł.

Natomiast druga grupa – według prokuratury – kradła lawety samochodów ciężarowych i tiry z naczepami. – Adam S. jest również powiązany z członkami zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół pseudokibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich tzw. grupy „Psycho Fans” – poinformowała prokurator.

Jak podała Bialik, pod koniec października Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu akt oskarżenia, którym objęto 12 osób. – Zarzucono im popełnienie łącznie prawie 88 przestępstw kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży, kradzieży z włamaniami, paserstwa – poinformowała.

Jak zaznaczyła rzecznik Prokuratury Krajowej ujawnienie przestępstw i rzeczywistego rozmiaru działalności tej grupy, „stało się możliwe między innymi dzięki zeznaniom świadka koronnego, ponieważ dowód ten dopuścił Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora”. – Jednocześnie kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy – dodała.

Za zarzucane im przestępstwa w akcie oskarżenia grozi do 15 lat więzienia. Prokurator dodała, że działalność grup „Apacza” jest częścią prowadzonego śledztwa dotyczącego grup przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców „Psycho Fans” Ruchu Chorzów. – W ramach tego postępowania dotychczas zarzuty usłyszało łącznie 95 osób – powiedziała Bialik, która zaznaczyła, że „w dalszym ciągu toczy się postępowanie przygotowawcze co do kilkudziesięciu czynów ujawnionych w wyniku dotychczasowych czynności”.
Źródło info i foto: onet.pl

Tragiczny wypadek na Słowacji. Polacy poczekają na proces w areszcie

Sąd na Słowacji wydał decyzję o areszcie dla kolejnego kierowcy z Polski, który brał udział w śmiertelnym wypadku w Dolnym Kubinie. Chodzi o Adama S., który pędził żółtym ferrari. Wcześniej tego dnia zapadła decyzja o areszcie dla 26-letniego Łukasza K. – mężczyzna czarnym mercedesem jechał na czele pędzącej kolumny. W ubiegłym tygodniu aresztowany został z kolei Marcina L.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Tragiczny wypadek na Słowacji. Sprawca z Polski był poszukiwany jako „zaginiony z próbą samobójczą”

Jeden z polskich kierowców, którzy ścigali się luksusowymi samochodami na drodze w Dolnym Kubinie, był poszukiwany przez polską policję jako „zaginiony z próbą samobójczą”. O nowych faktach dotyczących tragicznego wypadku na Słowacji informuje dziennik.pl.

Na jaw wychodzą kolejne informacje dotyczące polskich kierowców, którzy brali udział w wypadku. Słowacka telewizja Markiza rano podała, że Adam S. – kierowca ferrari – został adoptowany, a jego biologiczna matka zginęła w wypadku samochodowym.

Dziennik.pl z kolei informuje o 42-letnim Marcinie L., kierowcy porsche, który uderzył w jadącą z naprzeciwka skodę. Jak powiedział dziennikowi.pl Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP, „w 2018 był poszukiwany jako zaginiony z próbą samobójczą”.
Źródło info i foto: onet.pl

Gwałciciel zaatakował ponownie. Zgwałcił studentkę z Ukrainy

Studentka z Ukrainy została zgwałcona w parku w Gdańsku-Brzeźnie. Policja zorganizowała zasadzkę i złapała podejrzanego. Okazał się nim 51-letni mieszkaniec Straszyna. Mężczyzna jest doskonale znany śledczym. Przed sądem toczy się proces, w którym odpowiada za brutalny gwałt innej młodej dziewczyny. Adam S. poznał 21-letnią studentkę z Ukrainy kilka dni temu. Podstępnie zwabił ją do parku w gdańskim Brzeźnie. Tam miało dojść do gwałtu. Na szczęście dziewczynie udało się uciec i powiadomić policję. Śledczy zorganizowali zasadzkę i złapali napastnika.

51-latek usłyszał zarzut, a sąd aresztował go na 3 miesiące.

Mężczyzna jest doskonale znany śledczym. Ma dziewięć zarzutów m.in. gwałtu, oszustwa i przywłaszczenie minia. Jak twierdzi prokuratura, dwa lata temu miał zwabić do swojego mieszkania w Straszynie młodą dziewczynę. Znalazł ją przez ogłoszenie w internecie. Podawał się za fotografa i obiecywał karierę fotomodelki. Podczas sesji zdjęciowej miał ją obezwładnić, dusić i gwałcić. Adam S., został aresztowany w sierpniu 2013 roku. Niespełna rok później Sąd Okręgowy w Gdańsku wypuścił go na wolność. Teraz znów trafił za kratki – grozi mu 12 lat więzienia.
Żródło info i foto: wp.pl

Tomasz G. sam zgłosił się na policję

Na policję zgłosił się Tomasz G., skazany na 25 lat więzienia za zlecenie zabójstwa dyrektora PZU. Poszukiwanych jest jeszcze trzech mężczyzn skazanych w sprawie morderstwa – informuje TVN24. Jak podało TVN24 – Tomasz G. dobrowolnie zgłosił się na policję. Nie przyznaje się on jednak do winy. Przypomnijmy, że Tomasz G. opuścił sąd tuż po ogłoszeniu wyroku 25 lat więzienia, kiedy odczytywano nakaz aresztowania dla wszystkich zaangażowanych w zabójstwo Piotra Karpowicza. Policjanci bez skutku szukali go w Brzozie pod Bydgoszczą. Zniknął także Henryk L., ps. Lewatywa, który został zwolniony z aresztu ze względu na stan zdrowia. Nie jest znane miejsce jego pobytu.

Śledczy nie mają też informacji o Adamie S., który strzelił do dyrektora PZU, oraz o Krzysztofie B., który pomógł zabójcy w ucieczce. Policjanci poszukują skazanych, przesłuchują osoby, które mogły mieć z nimi kontakt. Następnym krokiem jest powiadomienie sądu i wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Adwokaci skazanych chcą skarżyć decyzję o areszcie. Piotr Karpowicz, dyrektor bydgoskiego oddziału PZU, zginął na początku 1999 roku, na parkingu przed gmachem firmy. Miał utrudniać wyłudzanie odszkodowań za rzekome kradzieże aut.
Żródło info i foto: onet.pl

Skazani za zabójstwo szefa bydgoskiego PZU

25 lat więzienia dla trzech mężczyzn, którzy w 1999 roku zamordowali szefa bydgoskiego oddziału PZU, Piotra Karpowicza. Wyrok nie jest prawomocny. Możliwe, że prokuratura się od niego odwoła, bo śledczy wcześniej żądali dla oskarżonych dożywocia. Skazani dzisiaj mężczyźni to biznesmen Tomasz G, który zlecił zabójstwo oraz dwóch członków gangu, którzy je wykonali. Są to Henryk L., który miał znaleźć płatnego zabójcę i Adam S., który miał strzelić do Karpowicza. Piotr Karpowicz został zastrzelony 15 lat temu na parkingu przed gmachem PZU. Miał on rzekomo utrudniać Tomaszowi G. wyłudzanie pieniędzy na powypadkowe auta.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Białystok: policja zatrzymała podpalaczy?

Policjanci zatrzymali 14 osób, które mogą mieć związek z podpaleniami mieszkań czeczeńskich uchodźców w Białymstoku. Policja zatrzymała 14 osób podejrzanych m.in. o handel ludźmi i czerpanie korzyści z nierządu. Funkcjonariusze wspierani przez antyterrorystów weszli do 31 mieszkań i domów na terenie województwa podlaskiego. – „Był to efekt wielomiesięcznej pracy prokuratorów i policjantów rozpracowujących grupę, której większość członków jest utożsamiana z subkulturą skinheadowską” – powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. – „Podczas przeszukań policjanci znaleźli przedmioty zawierające treści i symbolikę nazistowską” – dodał Sokołowski. Zatrzymani – wśród nich Adam S. ps. Staszyn podejrzany o kierowanie grupą – zostali doprowadzeni do prokuratur apelacyjnych w Warszawie i Białymstoku. Przedstawiono im m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 10 lat więzienia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymani mają związek z podpaleniami, do których doszło w zeszłym roku w Białymstoku. Chodzi o kilka prób i podpaleń mieszkań zajmowanych przez cudzoziemców, m.in. dwóch zajmowanych przez rodziny uchodźców czeczeńskich oraz mieszkania rodziny, której członkiem jest Hindus. Po tym ostatnim podpaleniu szef MSW zapowiedział rozprawienie się z przestępstwami na tle rasistowskim. Bartłomiej Sienkiewicz spotkał się z poszkodowaną rodziną i mówił, że „uruchomione zostaną wszystkie możliwe środki”, by sprawcy podpaleń zostali wykryci i ponieśli konsekwencje.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Skazano porywaczy

Na kary od 8,5 roku więzienia do 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał we wtorek krakowski sąd członków grupy porywaczy, którzy w maju 2011 porwali dla okupu 16-letnią uczennicę. Usiłowali także porwać trzy kolejne osoby i dopuścili się dwóch rozbojów. Głównym oskarżonym wymierzono kary 8 i pół roku więzienia, 7 i pół roku oraz 5 i pół roku. Pozostali otrzymali wyroki 4 lat, 3 i pół roku oraz półtora roku w zawieszeniu na cztery lata. Prokuratura oskarżyła Jarosława P., Dariusza P., Ireneusza N. i Adama S. o to, że 12 maja 2011 r. w Krakowie wzięli udział w porwaniu z przystanku tramwajowego 16-letniej córki krakowskiego biznesmena i przetrzymywaniu jej do 18 maja w celu zmuszenia jej ojca do zapłaty okupu. Za usiłowanie porwania odpowiadał Krystian B. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Czesław Kowalczyk uniewinniony

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Czesława Kowalczyka od zarzutu zabójstwa w grudniu 1998 r. instruktora jazdy konnej. Mężczyzna został wcześniej skazany na dożywocie i 25 lat więzienia, w areszcie przesiedział 12 lat i 3 miesiące. Wyrok dożywotniego więzienia Kowalczyk (oskarżony zgodził się na podanie swojego nazwiska i ujawnienie wizerunku) usłyszał w 2003 r. Po apelacji sąd w 2008 r. skazał go na 25 lat więzienia. Ten wyrok został uchylony i sąd okręgowy po raz trzeci wszczął proces. Uniewinnienie mężczyzny było możliwe dzięki zmianie wyjaśnień przez współoskarżonego o zabójstwo Adama S. Sąd przypomniał, że podczas jednej z rozpraw Adam S. „postanowił powiedzieć prawdę” i wyjawił, że Kowalczyk nie ma nic wspólnego ze zbrodnią. Adam S. wskazał, że za zastrzelenie instruktora jazdy konnej, Adama K., odpowiedzialni są dwaj inni mężczyźni. Żródło info i foto: TVP.info

Adamowi S. grozi do pięciu lat więzienia

Znieważenie pomnika poświęconego żołnierzom radzieckim w Katowicach i zniszczenie mienia – takie zarzuty usłyszał kandydujący do Senatu lider KPN-OP Adam S. Działacz namalował na pomniku swastykę oraz symbol sierpa i młota. Wraz z nim zatrzymano dwie inne osoby. Po przesłuchaniu i postawieniu zarzutów wszyscy zostali zwolnieni. Politykowi może grozić kara nawet pięciu lat więzienia. Jednak najczęściej w podobnych sprawach kończy się na grzywnie. Adam S. przyszedł przed stojący na katowickim Pacu Wolności pomnik w 72. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Wcześniej, w ramach swojej kampanii wyborczej, wysłał do prezydenta Rosji list w sprawie zagrabionych przez Rosję od 1772 r. dzieł sztuki, żądając ich zwrotu. Żródło info i foto: RMF24.pl