Posts Tagged “afgańskich”

Talibscy bojownicy zabili w sobotę trzech afgańskich żołnierzy w ataku na ich posterunek w prowincji Ghazni na wschodzie Afganistanu – poinformowały lokalne władze. Rzecznik gubernatora prowincji Ghazni Arif Nuri sprecyzował, że w ataku rannych zostało dwóch afgańskich wojskowych. Z kolei ośmiu bojowników zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa, a ponad dziesięciu zostało rannych.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid wziął odpowiedzialność za ten atak. Jak dodał, talibowie napadli na posterunek i zdołali skonfiskować broń i amunicję.

W ostatnich tygodniach nasiliły się ataki na afgańskie siły bezpieczeństwa. W połowie listopada afgańscy talibowie przeprowadzili ataki na kilkanaście punktów kontrolnych w prowincji Kandahar na południu kraju, zabijając 22 policjantów i raniąc co najmniej 15.

19 października co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w ataku talibów na ich bazę na zachodzie Kandaharu, a dwa dni wcześniej w zamachach talibskich bojowników w prowincjach Ghazni i Paktia na wschodzie życie straciło łącznie ponad 80 osób, a 240 zostało rannych.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Amerykańska kobieta i jej rodzina byli przetrzymywani jako zakładnicy afgańskich żołnierzy przez pięć lat. Ich zwolnienie kładzie kres długim wysiłkom FBI i dyplomacji, starającym się od dłuższego czasu o ich wypuszczenie – czytamy w “The New York Times”.

Dziś rano rodzina była już w Pakistanie, gdzie zaopiekować się nimi mieli początkowo lokalni bojownicy. Amerykanka i jej bliscy mieli zostać uwolnieni z pomocą innego kraju. Caitlan Coleman i jej pochodzący z Kanady mąż Josh Boyle, zostali pojmani w październiku 2012 roku podczas podróży przez prowincję Wardak. W momencie uprowadzenia Amerykanka była w ciąży. W trakcie niewoli urodziła jeszcze dwójkę dzieci.

Bojówka Haqquani domagała się uwolnienia jednego ze swoich dowódców Anasa Haqquani, którego afgański rząd w 2014 schwycił i skazał na śmierć. W 2016 roku bojownicy opublikowali film, na którym widać dzieci uprowadzonej. W innym materiale upublicznionym w sierpniu tego samego roku, Coleman prosiła o pomoc amerykański rząd.

Wcześniejsze próby sprowadzenia rodziny do domu nie zakończyły się sukcesem. Nie znane są powody, dla których Amerykanki i jej bliskich nie dało się sprowadzić do domu wcześniej.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech afgańskich generałów oraz czterech pułkowników aresztowano w poniedziałek za korupcję – poinformowała afgańska rządowa agencja antykorupcyjna. Cztery miesiące temu z afgańskich sił zbrojnych usunięto za korupcję 1,4 tys. żołnierzy. Aresztowani wojskowi są oskarżeni o sprzeniewierzenie około 1,2 mln dolarów, fałszowanie dokumentów i nadużycie władzy – poinformowała afgańska rządowa agencja antykorupcyjna.

Agencja antykorupcyjna w Afganistanie została utworzona w ubiegłym roku, a jej zdaniem jest tropienie przypadków korupcji “na wysokim szczeblu”. W jej skład wchodzą przedstawiciele policji, prokuratury oraz sędziowie – powiedział w rozmowie z EFE rzecznik prokuratora generalnego Dżamszid Razuli.

Korupcja przeszkodą dla pokoju w Afganistanie

W opublikowanym w kwietniu raporcie Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) pod tytułem “Walka z korupcją: inne pole bitwy” poinformowano, że korupcja pozostaje jedną z najpoważniejszych przeszkód dla pokoju w Afganistanie. ONZ wyraziła jednak wówczas zadowolenie z planów walki z tego rodzaju przestępstwami zapoczątkowanych w resortach szczególnie narażonych na korupcję: ministerstwie finansów, handlu, przemysłu, górnictwa, łączności i transportu.

UNAMA zaapelowała wtedy o “kompleksową strategię” walki z korupcją w Afganistanie. “Krajowy plan antykorupcyjny jest przewidziany, ale ani nie został rozwinięty, ani wdrożony” – napisała UNAMA, domagając się “zastosowania bardziej skutecznych reform”. Afganistan znajduje się na 169. miejscu w raporcie organizacji pozarządowej Transparency International na temat postrzegania korupcji na świecie.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Wśród ponad miliona uchodźców, którzy od 2015 roku przyjechali do Niemiec, mogło znajdować się kilka tysięcy afgańskich talibów – podał niemiecki tygodnik “Der Spiegel”. Prokuratura Federalna prowadzi śledztwo przeciwko ponad 70 podejrzanym. Wśród ponad miliona uchodźców, którzy od 2015 roku przyjechali do Niemiec, mogło znajdować się kilka tysięcy afgańskich talibów – podał niemiecki tygodnik “Der Spiegel”. Prokuratura Federalna prowadzi śledztwo przeciwko ponad 70 podejrzanym.

Sześciu podejrzanych znajduje się w areszcie śledczym, ponieważ mają “krew na rękach” – czytamy w “Spieglu”.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Pięciu afgańskich nastolatków zostało uznanych winnymi zgwałcenia nieletniego chłopca. Oskarżeni w wieku 16 i 17 lat zostali skazani, decyzją Sądu Apelacyjnego, na wydalenie ze Szwecji i zakaz powrotu przez kolejne 10 lat.

Do zdarzenia doszło w październiku zeszłego roku w okolicach miasta Uppsala. Pięciu nastolatków z Afganistanu miało przez godzinę gwałcić swojego nieletniego rodaka. W grudniu zostali skazani przez sąd niższej instancji na pobyt w ośrodku dla nieletnich. Czterech miało tam spędzić 15, a trzeci – 13 miesięcy. Brak decyzji o wydaleniu gwałcicieli uzasadniano ich niepełnoletniością oraz niebezpieczną sytuacją w Afganistanie.

Ofiara chłopców nie miała nawet 15 lat. Według relacji świadków, została zaciągnięta do lasu pod groźbą utraty życia (sprawcy posłużyli się nożem) i tam gwałcona przez godzinę. Zdarzenie zostało przez sprawców nagrane i upublicznione w internecie.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Szef dyplomacji Norwegii Espen Barth Eide oświadczył we wtorek, że jego kraj odegrał kluczową rolę w procesie, którego rezultatem jest otwarcie przez afgańskich talibów biura w stolicy Kataru, Dausze. Już w czwartek mają się tam odbyć rozmowy z przedstawicielami USA. Eide poinformował, że talibowie prowadzili w tej sprawie tajne negocjacje w Norwegii w ostatnich miesiącach. Nie ujawnił, z kim rozmawiali. – “Cały proces był ściśle tajny, ale teraz możemy to ujawnić” – powiedział państwowemu norweskiemu nadawcy NRK. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Kary śmierci zażądali prokuratorzy wojskowi dla amerykańskiego żołnierza oskarżonego o zabójstwo 16 cywilów w Afganistanie. Śledczy uznali we wtorek, że sierżant Robert Bales popełnił “haniebne i nikczemne zbrodnie”. 39-letni Bales, weteran wojen w Iraku i Afganistanie, jest oskarżony o to, że zabił 11 marca kilkunastu cywilów, w tym dziewięcioro dzieci, w co najmniej dwóch wioskach w prowincji Kandahar. Balesowi postawiono 16 zarzutów morderstwa z premedytacją i usiłowania zabójstwa sześciu osób. Masakra z 11 marca wywołała szok w USA, odbiła się także szerokim echem na świecie i zaostrzyła napięcia między wojskami USA i NATO w Afganistanie a miejscową ludnością i rządem prezydenta Hamida Karzaja. Zażądał on wycofania wojsk USA i NATO z wiosek afgańskich. Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Czterech żołnierzy Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) zostało w niedzielę nad ranem zastrzelonych na południu Afganistanu najprawdopodobniej przez afgańskich policjantów – poinformowało dowództwo ISAF. Nie podano bliższych szczegółów incydentu ani narodowości ofiar poza tym, że jeden z napastników poniósł śmierć. Dowództwo sił ISAF wszczęło dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności incydentu, który był już drugim tego rodzaju w ciągu ostatnich 12 godzin. W sobotę w prowincji Helmand, także na południu Afganistanu, zastrzelonych zostało dwóch żołnierzy brytyjskich. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Setki afgańskich kobiet jest więzionych za tzw. przestępstwa moralne, w tym ucieczkę z domu przed znęcaniem się i przemocą czy uprawianie seksu pozamałżeńskiego – poinformowała w Kabulu amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW). Więzione są również niektóre ofiary gwałtów, a seks pozamałżeński, nawet jeśli kobieta jest do niego zmuszana, jest uważany za cudzołóstwo, czyli “przestępstwo moralne” – głosi raport. Według niego rząd prezydenta Hamida Karzaja poniósł fiasko w wypełnianiu swych zobowiązań wynikających z przestrzegania prawa międzynarodowego dotyczącego praw człowieka. “To szokujące, że dziesięć lat po obaleniu talibów kobiety i dziewczęta wciąż są wiezione za ucieczkę z domu przed przemocą domową lub zmuszaniem do małżeństwa” – ocenił dyrektor wykonawczy HRW Kenneth Roth. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

– “Amerykański żołnierz, który zabił 16 afgańskich cywilów, został w środę wieczorem wywieziony samolotem z Afganistanu do Kuwejtu” – poinformował rzecznik Pentagonu, kapitan John Kirby. Dodał, że decyzja jest spowodowana względami bezpieczeństwa. Decyzję o wywiezieniu żołnierza, którego nazwisko nie zostało ujawnione, podjął dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykański generał John Allen. – “W Afganistanie nie mamy odpowiedniego obiektu, w którym można przetrzymywać amerykańskiego żołnierza w takiej sprawie” – powiedział Kirby. Dodał, że decyzja o wywiezieniu sprawcy masakry nie musi oznaczać, że proces odbędzie się poza Afganistanem. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »