Posts Tagged “akcyza”

Funkcjonariusze z KPP w Wołominie, CBŚP i KAS, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, przeprowadzili kolejne działania zatrzymując 11 osób. Śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski, a także innych państw europejskich. W przeprowadzonej akcji wzięło udział niemal 150 funkcjonariuszy, w tym także z KSP i BOA KGP. Należności Skarbu Państwa mogły być uszczuplone na łączną kwotę powyżej 40 mln złotych.

To było ogromne, wspólne przedsięwzięcie wielu jednostek. W akcji wzięli udział funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej Zarządu w Olsztynie i Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, z wydziału do odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji, z BOA KGP oraz SPAP Warszawa. Wszystkie czynności były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Realizacja była wynikiem śledztwa dotyczącego rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Swoje działania prowadzili w Warszawie, w innych miejscowościach na terenie Polski oraz innych państw europejskich. Śledczy ustalili, że członkowie grupy sprzedawali olej ceramiczny, na podstawie sfałszowanej dokumentacji wg, której był to pełnowartościowy olej napędowy z opłaconymi podatkami. Taki olej trafiał do hurtowni, a także do indywidualnych odbiorców.

Jednego dnia, bardzo wcześnie rano blisko 150 funkcjonariuszy KSP, CBŚP i służby celno-skarbowej przeszukało 11 miejsc na terenie całej Polski. Zatrzymanych zostało 11 osób w wieku od 27 do 58 lat. Podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli domowej roboty kuszę, której siła rażenia mogłaby zabić człowieka. W trakcie prowadzonych czynności u zatrzymanych ustalono mienie o wartości 4,5 mln złotych do tzw. konfiskaty rozszerzonej, które będzie podlegać zajęciu.

Zatrzymani są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw w obrocie paliwami, uszczuplenia podatku akcyzowego i wyłudzenia podatku VAT, za co może im grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Jak wynikało z posiadanych informacji, działania tych osób mogły doprowadzić do uszczuplenia należności skarbu państwa na łączną kwotę powyżej 40 milionów złotych.

Policjanci doprowadzali zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Warszawie celem wykonania z ich udziałem czynności procesowych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła „wyprać” ponad 100 milionów złotych.

Realizowane przez funkcjonariuszy KSP, CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie czynności i zatrzymania osób, to ciąg dalszy sprawy z czerwca br. Wówczas funkcjonariusze zatrzymali 21 osób w wieku od 30 do 63 lat, w tym jedną kobietę. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczono m.in. 12 zestawów samochodów ciężarowych z cysternami o wartości około 3,6 mln złotych, 10 luksusowych samochodów w tym m.in. mercedes E-klasa, dwa mercedesy GLE, mercedes AMG, land rover, BMW X3, audi Q5 oraz dwa audi Q7 o łącznej wartości 1,6 miliona złotych, 95 tys. euro, około 520 tys. złotych, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty mogące świadczyć o przestępczym procederze.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Pile i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz pilscy kryminalni zabezpieczyli łącznie 336 tys. sztuk papierosów, ponad 340 kg krajanki tytoniowej, 150 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy oraz linię służącą do produkcji spirytusu. Kwota uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosła ponad 700 tys. złotych. Policjanci zatrzymali 4 mężczyzn, którym grozi kara więzienia oraz bardzo wysokie kary grzywny.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, od dłuższego czasu rozpracowywali grupę przestępczą, której członkowie mieli trudnić się obrotem wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi bez polskich znaków akcyzy. Policjanci ustalili, że przestępczym procederem zajmuje się kilku mężczyzn, a ma on miejsce na terenie województwa wielkopolskiego oraz województwa zachodniopomorskiego.

Funkcjonariusze prowadzili działania związane z przestępczym procederem produkcji, przechowywania i wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych i alkoholowych bez polskich znaków akcyzy. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili także miejsca, w których prawdopodobnie podejrzani zorganizowali linię technologiczną i magazyny.

W okresie od 22 do 27 czerwca br. podczas szeroko zakrojonych działań na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Pile, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego z pilskiej komendy oraz pracownicy z Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, III Rejonu w Pile zabezpieczyli łącznie 336 tys. sztuk papierosów, ponad 340 kg krajanki tytoniowej, 150 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy oraz linię służącą do produkcji spirytusu. Kwota uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosła ponad 700 tys. złotych.

Podczas realizacji dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli kilkaset gram złotej biżuterii oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych w polskiej i obcej walucie oraz dwie jednostki broni. Teraz biegły oceni, czy na ten typ broni wymagane jest zezwolenie. W związku z prowadzonymi działaniami policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 16 do 36 lat. Zatrzymanym mieszkańcom województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego grozi kara więzienia do 3 lat, wysoka kara grzywny i przepadek nielegalnego towaru.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie udaremnili wprowadzenie na rynek ponad 130 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy. Uszczuplenie z tytułu podatku akcyzowego to kwota ponad 110 tys. zł. Również policjanci z Wyszkowa zatrzymali do kontroli kierowcę busa. Jak się okazało cały bus wypełniony był tytoniem bez akcyzy. Łączna waga 49 worków z krajanką tytoniową wyniosła ponad 700 kilogramów. Gdyby tytoń trafił na rynek skarb państwa straciłby ponad pół miliona złotych.

W toku prowadzonych czynności operacyjnych kryminalni Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie w dniu 21 czerwca br. zatrzymali mężczyznę, który przewoził nielegalne papierosy. 22-latek jadąc dostawczym mercedesem z województwa lubelskiego, został zatrzymany do kontroli w miejscu obsługi podróżnych w rejonie Tarnowa. Podczas przeszukania pojazdu policjanci odnaleźli ponad 6,5 tys. paczek papierosów różnego rodzaju bez polskich znaków akcyzy.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Policjanci Wydziału PG przedstawili mu zarzut naruszenia artykułu 65 par. 3 kodeksu karnego skarbowego. Zatrzymany przyznał się do przemytu i został doprowadzony do tarnowskiej prokuratury. Ta zastosowała wobec niego dozór Policji. Uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na kwotę ponad 110 tys. zł.

Mężczyzna odpowie teraz przed tarnowskim sądem. Grozi mu kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział PG KMP w Tarnowie.

Na krajowej „ósemce” wyszkowska „drogówka” zatrzymali do kontroli kierowcę iveco. Podczas kontroli kierowca oświadczył, że przewozi meble. Policjanci postanowili jednak sprawdzić co jest zawartością skrzyni załadunkowej. Szybko okazało się, że kierowca mijał się z prawdą. Mundurowi znaleźli ponad 700 kg krajanki tytoniowej przewożonej w 49 workach. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Jak wynika z pierwszych ustaleń, 29-letni kierowca z Łomży przewoził wyroby tytoniowe wypożyczonym samochodem. Podczas przeszukania pojazdu użyto psa służącego do wykrywania środków odurzających. Jak wstępnie oszacowano, mężczyzna z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, naraził skarb państwa na ponad pół miliona złotych. Mężczyźnie grozi teraz wysoka grzywna i 3 lata więzienia.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Do ujawnienia 12,4 tys. kg suszonych liści tytoniu bez akcyzy, wartych prawie 6 mln zł, doprowadziły wspólne działania funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach oraz dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Informację otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Funkcjonariusze straży z Tuplic oraz skarbowi ze Zgorzelca przeprowadzili 24 maja przy autostradzie A4 kontrolę ciężarówki posiadającej polskie numery rejestracyjne. W części ładunkowej funkcjonariusze odkryli kartony z suszem liści tytoniu, bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczono ponad 12,4 tysiąca kilogramów suszu o szacunkowej wartości 5,7 miliona złotych.

Towar i kierowcę pojazdu, 26-letniego obywatela Polski, przekazano funkcjonariuszom KAS, którzy będą prowadzić dalsze postępowanie. Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 5,6 mln zł.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Wydziału Kryminalnego bełchatowskiej komendy zatrzymali trzy osoby w związku z przestępstwami akcyzowymi. Funkcjonariusze przechwycili 42 kg elementów gotowych do pocięcia papierosów, ponad 16 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy oraz amfetaminę. Straty Skarbu Państwa związane z uszczupleniem w podatku VAT i akcyzie oszacowano na 57 tysięcy złotych.

19 kwietnia 2017 roku bełchatowscy kryminalni przeprowadzili działania, podczas których ujawnili znaczne ilości tytoniu bez polskich znaków akcyzy oraz narkotyki. Z informacji posiadanych przez policjantów wynikało, że 30-letnia szczercowianka w miejscu zamieszkania może posiadać narkotyki. Jak się okazało, policjanci znaleźli nie tylko środki odurzające. W zamkniętych pomieszczeniach zabezpieczono ponad 9 gramów suszu roślinnego o zapachu marihuany. Na strychu policjanci znaleźli ponad 42 kg elementów papierosów gotowych do pocięcia oraz ponad 16 kg krajanki tytoniowej. Wszystko bez polskich znaków akcyzy.

Straty Skarbu Państwa związane z uszczupleniem w podatku VAT i akcyzie oszacowano na kwotę 57 tysięcy złotych. W sprawie zatrzymano trzy osoby 30-letnią kobietę, oraz dwóch mężczyzn w wieku 45 i 54 lat. Za przechowywanie wyrobów bez akcyzy grozi kara grzywny oraz pozbawienie wolności do lat 3. Za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało dzisiaj katowickiego adwokata, któremu śledczy zarzucają udział w grupie przestępczej, zajmującej się m.in. handlem bronią i narkotykami oraz wyłudzeniami odszkodowań i oszustwami – podała gliwicka prokuratura. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska poinformowała, że śledztwo, w ramach którego zatrzymano Tomasza W., toczy się od roku i dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym.

- Grupa działała na terenie województwa śląskiego, zajmując się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, handlem bronią, obrotem tytoniem bez znaków akcyzy, wyłudzeniami odszkodowań, oszustwami – podała rzeczniczka.

Według ustaleń śledztwa, członkowie gangu mają także na koncie pobicia, pozbawianie wolności i wymuszenia zwrotu długów. Dotychczas zarzuty w sprawie przedstawiono dziesięciu podejrzanym. Ośmiu z nich zostało aresztowanych, trzech z nich nadal pozostaje w areszcie.

Zatrzymany dzisiaj przez CBŚP adwokat Tomasz W., poza zarzutem udziału w grupie przestępczej, usłyszy także zarzut tworzenia fałszywych dowodów – poinformowała prok. Smorczewska.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Rekordowy przemyt papierosów udaremniła podlaska Straż Graniczna w Białymstoku. Jak ustalił dziennikarz TVP INFO na przejściu granicznym z Białorusią, w Kuźnicy zatrzymano 3 cysterny. Zamiast gazem były wypełnione po brzegi papierosami bez polskiej akcyzy, łącznie zabezpieczono ponad 700 tysięcy paczek.

Kontrabanda o wartości ponad 9,5 mln zł ukryta była w cysternach służących do przewozu gazu. W związku ze sprawą zatrzymano 5 obywateli Polski. Funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli decyzję o szczegółowym sprawdzeniu pociągu towarowego, który z Białorusi przyjechał na stację przeładunkową.

Z ustaleń prowadzonych przez Straż Graniczną wynikało, że we wnętrzu trzech cystern z gazem mogą być ukryte przemycane papierosy. W związku z tym zostały one przetransportowane na teren drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy, gdzie współdziałający funkcjonariusze Służby Celnej, prześwietlili je przy użyciu urządzenia skanującego. Obraz na monitorze potwierdził przypuszczenia kontrolujących.

W cysternach zamiast deklarowanego w dokumentach przewozowych gazu znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy. Oprócz gigantycznej kontrabandy wnętrze cystern wypełnione było workami z cementem oraz małymi butlami z gazem. Wszystko po to by ukryć przemycany towar.

Łącznie w trzech cysternach ujawniono blisko 718 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 9,5 mln zł. Straty na rzecz Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku szacowane są na łączną kwotę ponad 15 mln złotych. W związku ze sprawą zatrzymano 5 obywateli Polski.

Wobec dwóch mężczyzn (w wieku 37 i 42 lat) podejrzanych o organizowanie tego nielegalnego procederu Sąd Rejonowy w Białymstoku po rozpatrzeniu wniosków prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Policjanci z Józefowa w miejscowości Chmielek zatrzymali do kontroli busa którym kierował 48 latek z powiatu bydgoskiego. Jak się okazało podczas kontroli, cały bus wypełniony był tytoniem bez akcyzy. Łączna waga 50 bali suszu tytoniu wyniosła prawie 700 kilogramów. Gdyby tytoń bez akcyzy trafił na rynek uszczupliłby skarb państwa na kwotę ponad 300 tysięcy zł.

48-latek z gminy Sicienko powiat bydgoski wpadł wczoraj w nocy podczas kontroli. Jak się okazało mężczyzna przewoził około 50 sztuk suszu tytoniu powiązanego w belach oraz skrzynię także wypełnioną tytoniem. Mężczyzna nie potrafił w logiczny sposób wytłumaczyć w jakich okolicznościach wszedł w posiadanie tytoniu. Po zważeniu całego towaru okazało się, że kierujący przewoził niespełna 700 kilogramowy nielegalny ładunek.

Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Gdyby tytoń bez akcyzy trafił na rynek uszczupliłby skarb państwa na kwotę ponad 300 tysięcy zł. Mieszkańcowi powiatu bydgoskiego grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

645 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz zatrzymani dwaj mieszkańcy Ciechanowa to wynik pracy policjantów z komisariatu w Wieliszewie. Nielegalne papierosy zostały zabezpieczone, a podejrzani usłyszeli zarzuty posiadania papierosów bez oznaczeń polskimi znakami skarbowymi, będących towarem pochodzącym z czynu zabronionego. Skarb Państwa poniósł starty na ponad pół miliona złotych.

Działania policjantów z komisariatu w Wieliszewie doprowadziły do zabezpieczenia 645 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Policjanci zatrzymali w tej sprawie dwóch mieszkańców Ciechanowa, 33-letniego Grzegorza R. oraz 42-letniego Adama U.

Policjant zespołu kryminalnego wieliszewskiego komisariatu na ulicy Myśliwskiej między drzewami zauważył dwa zaparkowane busy. Policjantowi sytuacja zaczęła wydawać się podejrzana, ponieważ dwóch mężczyzn przenosiło z jednego pojazdu do drugiego kartonowe pudełka. Policjant od razu powiadomił dyżurnego swojego komisariatu, a ten wysłał mu na pomoc załogę patrolowo-interwencyjną. Funkcjonariusze w trakcie przeszukania busów ujawnili 150 kartonów, a w nich luzem poukładane 645 tysięcy sztuk papierosów.

Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu w komendzie w Legionowie. Po zebraniu materiału dowodowego wieliszewscy dochodzeniowcy, przedstawili podejrzanym Grzegorzowi R. i Adamowi U. zarzut posiadania, wspólnie i w porozumieniu, papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej, będących towarem pochodzącym z czynu zabronionego.

Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli od mężczyzn 41530 złotych. Bezprawne działanie, o które podejrzani są zatrzymani spowodowało straty na szkodę Skarbu Państwa na ponad pól miliona złotych. Sąd zastosował wobec Adama U., karanego w przeszłości, tymczasowy areszt na 2 miesiące.
Żródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Około 26 milionów papierosów w trzech kontenerach zabezpieczyli funkcjonariusze CBŚP we współpracy z pomorskimi celnikami w gdańskim porcie. Kontrabanda przypłynęła z Malezji. Aresztowano organizatora nielegalnego procederu. Śledczy pracowali na sprawą kilka tygodni. Z dokumentacji wynikało, że kontenery zawierają puste szklane butelki. Importowała je polska firma z województwa dolnośląskiego. Okazało się jednak, że ładunek zawiera ogromną ilość papierosów. Wartość celną zabezpieczonego towaru oszacowano na 2 mln zł.

Gdyby papierosy te zostały wprowadzone na rynek, straty Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej wyniosłyby 21,5 mln zł z tytułu akcyzy oraz niemal 6 mln zł z tytułu podatku VAT. Policjanci zatrzymali 37-letniego Marcina B., który w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał zarzuty wprowadzenia w błąd urzędu celnego i niedopełnienia obowiązków celnych. Wystąpiono z wnioskiem trzymiesięczny areszt i sąd wyraził zgodę.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »