Rabin napadnięty w stolicy Niemiec. Rośnie liczba ataków antysemickich

W stolicy Niemiec doszło do kolejnego antysemickiego ataku. Jego ofiarą padł rabin miejscowej gminy żydowskiej Yehuda Teichtal, który – w obecności jego dziecka – został zelżony i opluty przez dwóch mężczyzn mówiących po arabsku.

– Niestety musimy stwierdzić, że agresja przeciwko żydom, zarówno na podwórkach szkolnych, jak i na ulicach Berlina zaczęła żyć własnym życiem. Nadal jednak jestem przekonany: większość ludzi w Berlinie nie chce zaakceptować agresji wobec żydów, jako części ich codzienności – powiedział Teichtal, cytowany w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Gminy Żydowskiej w Berlinie.

– Większość Berlińczyków chce, by żydzi mogli spokojnie przeżywać swoją wiarę, bez odczuwania strachu, że zostaną zwymyślani, opluci, czy wręcz pobici. Oczywiście nie będziemy się teraz ukrywać, tylko nadal budować na miłości, tolerancji, dialogu i edukacji – zapewnił rabin.

Jak informuje gmina, do ataku doszło w ubiegły weekend, po nabożeństwie, które Teichtal odprawił w synagodze w berlińskiej dzielnicy Wilmersdorf.

Przewodniczący wspólnoty, Gideon Joffe, zaapelował po incydencie do policji o wzmocnienie ochrony synagog, by żydzi mogli bezpiecznie uczestniczyć w modłach.

W ten sam weekend doszło też do ataku na studenta noszącego jarmułkę na dworcu w pobliskim Poczdamie. 25-latek również został opluty i znieważony. Napastnikiem okazał się 19-letni Syryjczyk.

Według statystyk prowadzonych przez Punkt Badań i Informacji o Antysemityzmie (RIAS) w Berlinie w 2018 roku doszło do 1083 antysemickich incydentów. O 14 proc. więcej niż w 2017 r.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Niemcy: Rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem

W Niemczech rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem, zwiększa się też liczba czynów karalnych spowodowanych ksenofobią. Szef MSW Horst Seehofer przedstawił we wtorek statystyki dotyczące przestępstw o podłożu politycznym.

Liczba przestępstw motywowanych politycznie spadła w 2018 r. o 8,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Policja zarejestrowała 36062 takie przypadki. Jednak jeśli chodzi o przestępstwa o podłożu antysemickim i ksenofobicznym, to w tych kategoriach nastąpił wyraźny wzrost.

W 2018 r. policja zanotowała 1799 antysemickich incydentów – o 19,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Według statystyk w 89,1 proc. przypadków sprawcami były osoby o poglądach skrajnie prawicowych. W RFN, jeśli nie udaje się ująć sprawców, antysemickie wystąpienia są automatycznie przypisywane przez policję skrajnej prawicy.

Inny obraz wyłania się z sondażu Agencji Praw Podstawowych UE (FAR) opublikowanego w grudniu 2018 r. 41 proc. Żydów ankietowanych w Niemczech wśród sprawców ataków wskazuje muzułmanów. Na drugim miejscu znajdują się prawicowi radykałowie (20 proc.), a na trzecim – lewacy (16 proc.).

Z kolei według niemieckiej policji akty antysemityzmu zgłoszone w 2017 r. w 94 proc. miały podłoże prawicowe, a tylko za 5 proc. odpowiadali muzułmanie. Liczba przestępstw o podłożu ksenofobicznym wzrosła w ubiegłym roku w RFN o 19,7 proc. z 7913 do 8113.
Źródło info i foto: TVP.info

USA: strzelanina pod centrum żydowskim

Trzy osoby, w tym 14-letni chłopiec zginęły w strzelaninie na przedmieściu Kansas City – Overland Park. Napastnik, 70-letni mężczyzna, zidentyfikowany jako Frazier Glenn Cross, wpadł w ręce policji. Po zatrzymaniu zdawał się wznosić okrzyki „Heil Hitler!” z tylnego siedzenia radiowozu policyjnego. Policja nie potwierdziła rasistowskich motywów napastnika, ale poinformowała, że zabójca, który nie jest mieszkańcem Kansas City, mógł kierować się nienawiścią. Szef policji w Overland Park John Douglass odmówił na konferencji prasowej odpowiedzi na pytanie, czy zbrodnia miała coś wspólnego z antysemityzmem. Atak nastąpił na krótko przed żydowskim świętem Paschy. Według świadków, mężczyzna miał pytać ofiary, czy są Żydami. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Zatrzymani za antysemityzm

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch 18-latków, którzy są odpowiedzialni za rozwinięcie na stadionie piłkarskim transparentu z antysemickimi hasłami. W sobotę 8 maja, podczas meczu piłkarskiego między Resovią Rzeszów a Stalą Rzeszów, kibice drużyny Resovii rozpostarli na stadionie transparent z napisem „Śmierć garbatym nosom” i wielki rysunek przedstawiający karykaturą Żyda w niebiesko-białej jarmułce (w takich barwach występowali piłkarze przeciwnej drużyny). Ten sam transparent nieśli także, idąc na mecz. Jak powiedziała Marta Tabasz z zespołu prasowego podkarpackiej policji, sprawcy zostali ustaleni dzięki monitoringowi. – „Według zapisu z kamer, to oni są odpowiedzialni za rozwinięcie transparentów z hasłami antysemickimi” – dodała. Żródło info i foto: rp.pl