Niemcy: Rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem

W Niemczech rośnie liczba przestępstw motywowanych antysemityzmem, zwiększa się też liczba czynów karalnych spowodowanych ksenofobią. Szef MSW Horst Seehofer przedstawił we wtorek statystyki dotyczące przestępstw o podłożu politycznym.

Liczba przestępstw motywowanych politycznie spadła w 2018 r. o 8,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Policja zarejestrowała 36062 takie przypadki. Jednak jeśli chodzi o przestępstwa o podłożu antysemickim i ksenofobicznym, to w tych kategoriach nastąpił wyraźny wzrost.

W 2018 r. policja zanotowała 1799 antysemickich incydentów – o 19,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Według statystyk w 89,1 proc. przypadków sprawcami były osoby o poglądach skrajnie prawicowych. W RFN, jeśli nie udaje się ująć sprawców, antysemickie wystąpienia są automatycznie przypisywane przez policję skrajnej prawicy.

Inny obraz wyłania się z sondażu Agencji Praw Podstawowych UE (FAR) opublikowanego w grudniu 2018 r. 41 proc. Żydów ankietowanych w Niemczech wśród sprawców ataków wskazuje muzułmanów. Na drugim miejscu znajdują się prawicowi radykałowie (20 proc.), a na trzecim – lewacy (16 proc.).

Z kolei według niemieckiej policji akty antysemityzmu zgłoszone w 2017 r. w 94 proc. miały podłoże prawicowe, a tylko za 5 proc. odpowiadali muzułmanie. Liczba przestępstw o podłożu ksenofobicznym wzrosła w ubiegłym roku w RFN o 19,7 proc. z 7913 do 8113.
Źródło info i foto: TVP.info

USA: strzelanina pod centrum żydowskim

Trzy osoby, w tym 14-letni chłopiec zginęły w strzelaninie na przedmieściu Kansas City – Overland Park. Napastnik, 70-letni mężczyzna, zidentyfikowany jako Frazier Glenn Cross, wpadł w ręce policji. Po zatrzymaniu zdawał się wznosić okrzyki „Heil Hitler!” z tylnego siedzenia radiowozu policyjnego. Policja nie potwierdziła rasistowskich motywów napastnika, ale poinformowała, że zabójca, który nie jest mieszkańcem Kansas City, mógł kierować się nienawiścią. Szef policji w Overland Park John Douglass odmówił na konferencji prasowej odpowiedzi na pytanie, czy zbrodnia miała coś wspólnego z antysemityzmem. Atak nastąpił na krótko przed żydowskim świętem Paschy. Według świadków, mężczyzna miał pytać ofiary, czy są Żydami. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Zatrzymani za antysemityzm

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch 18-latków, którzy są odpowiedzialni za rozwinięcie na stadionie piłkarskim transparentu z antysemickimi hasłami. W sobotę 8 maja, podczas meczu piłkarskiego między Resovią Rzeszów a Stalą Rzeszów, kibice drużyny Resovii rozpostarli na stadionie transparent z napisem „Śmierć garbatym nosom” i wielki rysunek przedstawiający karykaturą Żyda w niebiesko-białej jarmułce (w takich barwach występowali piłkarze przeciwnej drużyny). Ten sam transparent nieśli także, idąc na mecz. Jak powiedziała Marta Tabasz z zespołu prasowego podkarpackiej policji, sprawcy zostali ustaleni dzięki monitoringowi. – „Według zapisu z kamer, to oni są odpowiedzialni za rozwinięcie transparentów z hasłami antysemickimi” – dodała. Żródło info i foto: rp.pl