Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby za wyłudzenia VAT o wartości 1,5 mln zł

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby podejrzewane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy handlu wodą smakową i artykułami spożywczymi oraz granulatami tworzyw sztucznych. Szacowana wartość wyłudzeń to 1,5 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że agenci z katowickiej delegatury ABW zatrzymali trzy osoby w woj. śląskim i wielkopolskim. Osoby te zatrzymano 25 września i 8 października.

To kolejne zatrzymania w związku ze śledztwem, które nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach – zaznaczył Żaryn. Dotychczas zarzuty postawiono 14 osobom.

Według ustaleń śledczych grupa miała międzynarodowy charakter, działała na terenie Polski, Czech i Słowacji w latach 2014-16, miała wystawiać poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT. Transakcje miały charakter pozorny lub fikcyjny i odbywały się z wykorzystaniem kontrolowanych przez podejrzanych tzw. firm „słupów”. Firmy nie odprowadzały podatku VAT i wyłudzały zwrot tego podatku.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że grupa miała dokonać oszustw podatkowych dotyczących podatku VAT od przeprowadzonych transakcji na kwotę ponad 12 mln zł, a członkowie grupy mieli również prać pieniądze pochodzące z przestępstw. Tylko w nielegalnych działaniach w związku z pozorowanym handlem wodą smakową działalność grupy doprowadziła do nienależnego zwrotu VAT na blisko 1,5 mln zł.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, popełnienia oszustw podatkowych i wyłudzenia podatku VAT. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec trójki zatrzymanych przez ABW dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe od 10 tys. do 40 tys. zł.

– Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania – powiedział Żaryn.
Źródło info i foto: TVP.info

Nieudany skok na piekarnię

Dwaj młodzi, pijani mężczyźni włamali się do piekarni, skąd ukradli kasę fiskalną i artykuły spożywcze. Ich skok zarejestrowała kamera monitoringu miejskiego. Do zdarzenia doszło ok. godz. 1.00 w nocy na rondzie Wiatraczna. Napad zauważył pracownik monitoringu miejskiego – podaje Życie Warszawy.com.pl
Pijani 18-latkowie podeszli do witryny piekarni i wybili w niej szybę. Wdarli się do środka i zaczęli wynosić wszystko, co wpadło im w ręce. Ukradli kasę fiskalną, a także różne artykuły spożywcze. W trakcie, kiedy wynosili łupy z piekarni zostali zaskoczeni przez patrol Straży Miejskiej i Policji.
Funkcjonariusze zatrzymali jednego z uciekających sprawców i zabezpieczyli skradziony ze sklepu towar. Adrian K. (lat 18) przyznał się, że wspólnie z kolegą dokonał kradzieży z włamaniem do piekarni. Nie potrafił wyjaśnić dlaczego dopuścił się takiego czynu. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Badanie wykazało 1,3 promila alkoholu we krwi. Policjanci umieścili go w izbie wytrzeźwień. Drugi sprawca Macieja G. (lat 18) wpadł w ręce kryminalnych kilka godzin później.
Żródło info: zw.com.pl