Posts Tagged “azyl”

Szwedzki Urząd Migracyjny zlikwiduje w przyszłym roku kilkanaście tysięcy miejsc w ośrodkach i mieszkaniach przeznaczonych dla imigrantów. Docelowo takich miejsc ma być maksymalnie 25 tysięcy. Po tym jak w 2016 roku Szwecja wprowadziła ostrzejsze przepisy migracyjne i uszczelniła swoje granice, liczba migrantów starających się o azyl zaczęła maleć. Od tego czasu Urząd Migracyjny zlikwidował około 40 tysięcy czasowych miejsc w ośrodkach dla azylantów, które były prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców.

Do czerwca umowy na prowadzenie około 6 tysięcy takich miejsc zostaną wypowiedziane. Do dyspozycji urzędu pozostanie pod koniec przyszłego roku 25 tysięcy miejsc w ośrodkach, czyli o 15 tysięcy mniej niż przed kryzysem migracyjnym w 2015 roku.

– Liczba miejsc w naszych ośrodkach będzie dostosowana do liczby azylantów, których będziemy mogli przyjąć – powiedział szwedzkiemu radiu Kenneth Karlsson, z Urzędu Migracyjnego. Według przepisów obowiązujących w Szwecji do czasu rozpatrzenia wniosku o azyl obowiązek zapewnienia imigrantom mieszkania i utrzymania spoczywa na Urzędzie Migracyjnym. Po otrzymaniu pozwolenia na pobyt obowiązek na okres dwóch lat przechodzi na gminy.

Szacuje się, że w przyszłym roku Szwecja będzie mogła rozpatrzyć około 24 tysiące wniosków o azyl lub pobyt stały.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

To “wyjątkowo brutalni sprawcy” – oceniła włoska prokurator czterech mężczyzn aresztowanych pod zarzutem napaści na polskich turystów w Rimini oraz gwałtu na Polce. Przywódca tej grupy, 20-letni Kongijczyk Guerlin Butungu, nie okazuje żadnej skruchy – poinformowali śledczy, cytowani przez włoską telewizję RAI.

Media wyjaśniają, że Butungu przebywa we Włoszech legalnie. Otrzymał prawo pobytu z powodów humanitarnych po tym, jak w 2015 roku przypłynął z Afryki na Lampedusę. Złożył też wniosek o azyl. Przebywał w ośrodku dla azylantów i uchodźców, który opuścił około dwóch miesięcy temu.

Będzie decyzja

Po przesłuchaniu przez policję Kongijczyk został umieszczony w więzieniu w Rimini. W poniedziałek rano oczekuje się decyzji sędziego o utrzymaniu aresztu wobec niego. Trzej pozostali młodociani sprawcy napaści, urodzeni we Włoszech bracia Marokańczycy oraz Nigeryjczyk w wieku od 15 do 17 lat zostali osadzeni w zakładzie karnym dla nieletnich w Bolonii. Prokurator z trybunału dla nieletnich Silvia Marzocchi, która podjęła decyzję o skierowaniu ich do tej placówki, określiła ich jako wyjątkowo brutalnych sprawców “nikczemnych” aktów przemocy.

“Sukces wymiaru sprawiedliwości”

Włoscy politycy składają gratulacje policji i prokuraturze z Rimini, podkreślając, że zatrzymanie wszystkich czterech sprawców napaści na Polaków i transseksualistę z Peru w tydzień od tego ataku jest wielkim sukcesem sił porządkowych i wymiaru sprawiedliwości.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Napastnik, który w piątek zaatakował nożem w Turku, to 18-letni Marokańczyk Abderrahman Mechkah – poinformował w poniedziałek fiński sąd. W wyniku ataku zginęły dwie kobiety, a osiem osób zostało rannych. Napastnik został postrzelony i przebywa w szpitalu.

Przestępstwa, o których popełnienie podejrzewany jest młody Marokańczyk, zakwalifikowano jako zabójstwo i próba zabójstwa o podłożu terrorystycznym – napisano w oświadczeniu sądu.

Władze śledcze chcą, aby Mechkah, który został postrzelony przez policję po ataku i przebywa w szpitalu, został aresztowany podczas wstępnego dochodzenia. Policja poinformowała, że Mechkah może we wtorek zeznawać w sądzie przez łącze wideo, o ile pozwoli na to jego stan zdrowia.

W piątek Marokańczyk zaatakował nożem przechodniów w Turku, głównie kobiety; dwie z nich, obywatelki Finlandii, zmarły. Dwaj mężczyźni, którzy zostali zranieni, stanęli w obronie kobiet. Łącznie obrażenia odniosło osiem osób, w tym dwóch cudzoziemców. Policja zatrzymała napastnika, który przybył do Finlandii w 2016 roku i mieszkał w ośrodku dla uchodźców w Turku. 18-latek ubiegał się o azyl.

Żadna organizacja nie przyznała się do piątkowego ataku, ale policja bada możliwe powiązania z czwartkowym zamachem z użyciem furgonetki na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas. W ataku zaplanowanym przez napastników mających związki z dżihadystami zginęło tam 13 osób.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Na polskich granicach w tym roku złożono tylko 554 wnioski o azyl dotyczące 1538 osób – wynika z danych Straży Granicznej. W ubiegłym roku w podobnym okresie wnioski o azyl złożyło blisko 6 tys. osób, głównie z Czeczenii. Spadek osób starających się o ochronę międzynarodową sięga 75 proc. Powód? Gęste sito na polskich granicach – pisze we wtorek “Rzeczpospolita”.

- To efekty restrykcyjnej polityki rządu wobec uchodźców – ocenia cytowana przez “Rzeczpospolitą” prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Marta Górczyńska.

Polska Straż Graniczna jest od dwóch lat krytykowana za restrykcyjne podejście nawet do osób deklarujących chęć złożenia wniosku o azyl. – Wiele osób nie jest w ogóle dopuszczanych do postępowania azylowego. Otrzymują decyzje o odmowie wjazdu. Dziennie udaje się wjechać jednej rodzinie – dodaje Górczyńska.

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, funkcjonariusze odpierają zarzuty. – Straż Graniczna nie rozstrzyga zasadności przyznania bądź odmowy przyznania ochrony międzynarodowej, ale weryfikuje cel wjazdu i pobytu cudzoziemca w Polsce – tłumaczy podporucznik Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty – ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze “tego lata”. Francuskie władze chcą od razu na miejscu eliminować ludzi, którzy na pewno nie dostaną azylu, aby nie narażać ich na “szalone ryzyko” podczas przeprawy przez morze. – Liczę, że stanie się to jeszcze tego lata z Europą lub bez niej – powiedział Macron, który wizytował ośrodek dla uchodźców w Orleanie.

Wstępna rejestracja imigrantów

Prezydent Francji podkreślił, że celem zorganizowania w Libii ośrodków rejestracji migrantów jest umożliwienie wstępnego rozpatrywania wniosków zamiast “pozwalania ryzykującym życie ludziom na podróż przez Morze Śródziemne”.

- Chcę wysłać do hotspotów we Włoszech misje OFPRA (francuski urząd ds. ochrony uchodźców i bezpaństwowców) i jestem gotowy na wysłanie ich do Libii – powiedział Macron.

Poinformował też, że “w Libii od 800 tys. do miliona ludzi żyje w obozach, w hangarach”. Kolejny raz podkreślił również konieczność “stabilizacji sytuacji w Libii”.

Francja naciska na zawieszenie broni i wybory

Jednym z priorytetów Macrona jest rozwiązanie kryzysu w tym kraju. We wtorek francuski prezydent zorganizował spotkanie premiera Libii Fajiza Mustafy as-Saradża i zbuntowanego generała Chalify Haftara. Podczas rozmów zobowiązali się oni do warunkowego zawieszenia broni i porozumieli się w sprawie zorganizowania wyborów na wiosnę.

Po spotkaniu francuski prezydent podkreślił kluczową rolę Libii i pokoju w tym kraju zarówno dla złagodzenia zagrożenia terrorystycznego, jak zmniejszenia napływu migrantów do Europy. Libia, kraj bogaty w ropę naftową, jest ogarnięta chaosem od upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego w 2011 roku w następstwie rebelii wspartej przez interwencję militarną prowadzoną przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Rząd uznał świat, ale w kraju chaos

Od marca 2016 roku w Trypolisie działa rząd jedności narodowej uznawany przez społeczność międzynarodową, jednak większa część Libii jest nadal pogrążona w chaosie. Zbuntowany generał Haftar jest dowódcą samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), która stopniowo zdobywała kolejne obszary w południowej i wschodniej części Libii.

W połowie lipca Macron odbył w Trieście spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Włoch Paolo Gentilonim. Francuski prezydent ocenił wówczas, że w ramach pomocy dla Włoch w związku z presją migracyjną na ten kraj, “Francja nie zawsze robiła to, co do niej należało” i zapowiedział intensyfikację działań. Zastrzegł wówczas, że w kwestii masowej migracji należy połączyć “humanitaryzm” wobec uchodźców ze “skutecznością” oraz wyraźnie odróżniać ubiegających się o azyl od imigrantów ekonomicznych.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Rząd w Berlinie liczy się z napływem od 200 do 300 tysięcy Syryjczyków i Irakijczyków w ramach akcji łączenia rodzin. Podstawą takiej oceny jest, z jednej strony, liczba już wydanych wiz, z drugiej zaś oczekiwana liczba wniosków o wizę wjazdową do Niemiec złożonych przez krewnych Irakijczyków i Syryjczyków, którzy otrzymali azyl w Republice Federalnej.

Poinformował o tym dziennik “Welt am Sonntag”, który zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z pytaniem w tej sprawie. Szacunkowa liczba 200 do 300 tysięcy Syryjczyków i Irakijczyków, którzy wkrótce będą mogli przybyć do Niemiec w ramach akcji łączenia rodzin, opiera się także na dotychczasowych doświadczeniach z uchodźcami z Syrii, którzy wystąpili już z prośbą o zezwolenie na sprowadzenie z kraju członków najbliższej rodziny.

W tej chwili wnioskodawcy muszą liczyć się z wielomiesięcznym wyczekiwaniem na wezwanie w sprawie wizy do niemieckiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w ich kraju. W niemieckim konsulacie generalnym w Irbilu w Iraku okres wyczekiwania na wezwanie wynosi obecnie siedem, a w konsulacie w Bejrucie w Libanie od dziewięciu do dwunastu miesięcy. W Turcji natomiast na wizę rodzinną do Niemiec trzeba obecnie czekać tylko około miesiąca. Takie dane podał ostatnio przedstawiciel MSZ na posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych Bundestagu.

Duże i trudne wyzwania

Na tym posiedzeniu przedstawiciel niemieckiego rządu podał do protokołu, że “historyczny wymiar migracji do Europy i Niemiec od roku 2015 stawia w sprawie łączenia rodzin MSZ przed ogromnymi wyzwaniami, których mimo wszystkich podjętych starań i wysiłków nie udało się we wszystkich przypadkach załatwić w sposób zadowalający”. Częściowym przynajmniej wyjściem z tej sytuacji jest zatrudnienie dodatkowego personelu i uproszczenie formalności związanych z otrzymaniem wizy w ramach łączenia rodzin, co już nastąpiło. Do obsługi wniosków o wizę rodzinną dla Syryjczyków i Irakijczyków w niemieckich ambasadach i konsulatach zatrudniono ponad 100 dodatkowych urzędników.

W pierwszym kwartale 2017 roku niemieckie przedstawicielstwa dyplomatyczne wydały ok. 17 tys. takich wiz, ale zdaniem niemieckiego MSZ ta liczba wkrótce się znacznie zwiększy. Rzeczniczka partii Zielonych w Bundestagu ds. migrantów i uchodźców Luise Amtsberg powiedziała w wywiadzie dla “Welt am Sonntag”, że w przypadku uchodźców z Syrii i Iraku akcja łączenia rodzin wciąż przebiega zbyt opieszale i wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań. Jej zdaniem podania o wizę mogłyby być rozpatrywane także przez personel ministerstwa spraw zagranicznych w Berlinie, a nie tylko niemieckie ambasady i konsulaty na miejscu.

180 tys. uchodźców w 2017

“Welt am Sonntag” podaje, że ministerstwo spraw wewnętrznych liczy się z napływem ok. 180 tys. uchodźców do Niemiec w bieżącym roku. Jak podaje MSW, w pierwszym półroczu o azyl w Niemczech wystąpiło 90 tys. 389 osób. Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, ich liczbę w całym roku należy szacować na wspomniane wyżej 180 tys., co tylko nieznacznie utrzymuje się poniżej liczby 200 tys. uchodźców, przyjętej przez bawarską CSU za ich górny pułap.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Moskwa jest zainteresowana współpracą z Waszyngtonem – powiedział Władimir Putin w programie “Linia specjalna”. Jednocześnie podkreślił, że były szef FBI może liczyć na azyl w jego kraju. Prezydent Rosji odpowiadał dziś na pytania Rosjan w programie “Bezpośrednia linia z Władimirem Putinem”. Każdy mógł zadzwonić do studia i zapytać Putina o cokolwiek.

Jedno z pytań dotyczyło Jamesa Comey, byłego szefa FBI, który został zwolniony przez Donalda Trumpa w atmosferze skandalu. Prezydent USA swoją decyzję uzasadnił “koniecznością przywrócenia zaufania do FBI”. Zdaniem opozycji do dymisji doszło, z powodu domniemanych powiązań między otoczeniem Trumpa a przedstawicielami Kremla.

Wniosek o azyl

Putin oświadczył, że może zapewnić byłemu szefowi FBI azyl w Rosji.

“Jeśli Comey zacznie być prześladowany w USA, jesteśmy gotowi udzielić mu azylu” – powiedział.

“Nie uważamy Ameryki za wroga”

Putin przypomniał także historię pierwszej i drugiej wojny światowej, zaznaczając, że Rosja i Stany Zjednoczone jako sojusznicy walczyli wtedy przeciwko wspólnemu wrogowi.

“Nie uważamy Ameryki za wroga. Dostrzegamy rozwijającą się w Stanach Zjednoczonych rusofobię i oceniamy, że jest to rezultat zaostrzającej się wewnętrznej walki politycznej” – stwierdził.

Oświadczył także, że Rosja jest zainteresowana ociepleniem stosunków rosyjsko – amerykańskich, a Moskwie zależy na dobrej współpracy z Waszyngtonem.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Po umorzeniu obciążającego go śledztwa w Szwecji Julian Assange chce prosić o azyl Francję. To może być utrudnione, bo twórca Wikileaks jest nadal ścigany przez brytyjską policję. O pomyśle dotyczącym poszukania azylu w kolejnym kraju, jakim jest Francja, poinformował adwokat Assange’a, Juan Branco. Jego pełnomocnik nie sprecyzował, w jaki sposób będzie to możliwe, biorąc pod uwagę zapowiedzi brytyjskiej policji.

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o umorzeniu dochodzenia wobec założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Brytyjska policja twierdzi jednak, że i tak go zatrzyma, jeśli Assange opuści ambasadę Ekwadoru w Londynie, gdzie obecnie się ukrywa.

Assange nie mógł w to uwierzyć

Drugi prawnik założyciela WikiLeaks, Per E. Samuelsson, nazwał umorzenie dochodzenia “całkowitym zwycięstwem Juliana Assange’a”. – Teraz może opuścić ambasadę, gdy tylko będzie chciał. Wygraliśmy sprawę Assange’a – powiedział w szwedzkim radiu. Dodał, że Assange “jest szczęśliwy i czuje ulgę”, ale “krytycznie odnosił się do tego, że trwało to tak długo”.

Adwokat przekazał swemu klientowi dobre wieści, wysyłając mu SMS-a, na co ten opisał: “Naprawdę? O mój Boże”. Na koncie Assange’a na Twitterze umieszczono zdjęcie, na którym 45-latek się uśmiecha.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Domniemany sprawca zamachu terrorystycznego w Sztokholmie, 39-letni Uzbek, miał być ze Szwecji wydalony – podała policja na konferencji prasowej. Zatrzymany w piątek wieczorem w miejscowości Marsta mężczyzna w 2014 roku starał się w Szwecji o prawo stałego pobytu. W czerwcu 2016 jego wniosek został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 sprawa została przekazana policji. Policja uważa, że Uzbek działał sam, ale nie wyklucza całkowicie zaangażowania innych ludzi w atak terrorystyczny. Według policji Uzbek okazywał swoje sympatie dla organizacji terrorystycznych, m.in. popierał Państwo Islamskie.

Co jeszcze ustalili śledczy?

Śledczy aresztowali jeszcze jedną osobę podejrzaną w związku z atakiem. Dotychczas przeprowadzili 500 przesłuchań, są w posiadaniu 80 cyfrowych materiałów dowodowych. Od piątku w kilku dzielnicach Sztokholmu dokonano zatrzymań “około pięciu osób” związanych ze sprawą. – Nie ma konkretnych dowodów, że może dojść do kolejnych ataków – uspokajał Johan Olsson ze szwedzkich służb specjalnych SAPO.

Dlaczego Uzbek nie został wydalony?

Jak przekazał Jan Evensson ze sztokholmskiej policji, 24 lutego mężczyzna był poszukiwany przez policję, ale nie udało się go odnaleźć. – To była jedna z 3 tysięcy spraw o przymusowym wydaleniu, jakimi zajmujemy się w naszym regionie. Podobnych spraw jest 10 tys. w całym kraju – powiedział.

Co wiadomo o zamachu w Sztokholmie?

Cztery osoby (dwóch Szwedów, Belg i Brytyjczyk) zginęły, a 15 zostało rannych, gdy ciężarówka wjechała w piątek w tłum ludzi na głównej handlowej ulicy Sztokholmu, a następnie uderzyła w dom towarowy. Według szwedzkiego premiera Stefana Loefvena, “Szwecja została zaatakowana”, a wszystko wskazuje na atak terrorystyczny. Policja przekazała, że w związku z atakiem w Sztokholmie, w miejscowości Märsta na przedmieściach stolicy, zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna ma lekkie obrażenia. Jest on podejrzany o to, że kierował ciężarówką, która wjechała w tłum i uderzyła w dom handlowy.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Norweska policja poinformowała o unieszkodliwieniu podejrzanego przedmiotu “przypominającego bombę” w ruchliwej dzielnicy centrum Oslo. Doszło do tego wczoraj; ewakuowano okoliczne bary i restauracje. Zatrzymano podejrzanego 17-letniego obywatela Rosji.

- Policyjni pirotechnicy przeprowadzili kontrolowaną eksplozję w nocy z soboty na niedzielę – głosi opublikowany dziś komunikat policji, według której urządzenie miało “ograniczony potencjał”.

Ładunek domowej roboty znaleziono wczoraj wieczorem w dzielnicy Gronland niedaleko stacji metra. O jego pozostawienie podejrzewa się 17-letniego obywatela Rosji, który przybył do Norwegii w 2010 roku i ubiega się o azyl. Został on aresztowany. W związku z incydentem podwyższono poziom alertu antyterrorystycznego; zagrożenie atakiem uważa się teraz za “prawdopodobne” – powiedziała szefowa odpowiadającej za bezpieczeństwo wewnętrzne policji specjalnej PST, Marie Benedicte Bjoernland.

Dodała, że nie jest jasne, czy 17-latek miał zamiar przeprowadzić atak z użyciem ładunków wybuchowych. Powiedziała, że służby już wcześniej nim się interesowały.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »