Posts Tagged “Bagdad”

Do 38 wzrosła liczba zabitych w podwójnym samobójczym zamachu bombowym, do którego doszło w poniedziałek rano w centrum Bagdadu; co najmniej 105 ludzi zostało rannych – poinformowała iracka policja i służby medyczne, na które powołuje się agencja AP. AFP, powołując się na anonimowego przedstawiciela policji, pisze o co najmniej 31 ofiarach śmiertelnych i 94 rannych.

Poprzedni bilans ministerstwa zdrowia mówił o 26 zabitych, a resortu spraw wewnętrznych o 16 zabitych i kilkudziesięciu rannych.

Jak poinformował przedstawiciel władz bezpieczeństwa generał Saad Maan, “dwóch kamikadze wysadziło się w powietrze na placu Tajran w centrum Bagdadu”. MSW podało, że dwóch mężczyzn zdetonowało na sobie kamizelki z materiałami wybuchowymi.

Plac Tajran jest ważnym punktem handlowym irackiej stolicy i miejscem, gdzie codziennie rano zbierają się ludzie poszukujący pracy. Wcześniej miejsce to wielokrotnie było celem zamachów terrorystycznych.

Jest to drugi taki atak w irackiej stolicy w ciągu trzech dni. W sobotę co najmniej osiem osób zginęło, a dziesięć odniosło obrażenia na skutek samobójczego zamachu bombowego, do którego doszło w północnej części Bagdadu.

Do tej pory nikt nie wziął odpowiedzialności za poniedziałkowy atak, ale miał on znamiona zamachu przygotowanego przez dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) – podaje Associated Press. Po zamachu iracki premier Hajdar al-Abadi wezwał do “wyeliminowania uśpionych komórek” dżihadystycznych.

AFP pisze, że kilka godzin później we wschodniej części miasta eksplodowała bomba, zabijając jedną osobę i raniąc sześć.

W grudniu irackie władze ogłosiły “koniec wojny” z IS, wypartym przez irackie siły zbrojne z rejonu Bagdadu oraz wszystkich obszarów miejskich i gęściej zaludnionych. Jednak komórki dżihadystyczne wciąż działają na północ od stolicy Iraku; do ataków dochodzi także w innych rejonach kraju.

Trzyletnia wojna z IS zniszczyła większość północnego i zachodniego Iraku, mniej więcej jedną trzecią terytorium kraju.
Źródło info i foto: pap.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

10 osób zginęło a 22 zostały ranne w poniedziałek późnym wieczorem w rezultacie wybuchu samochodu-pułapki przed popularnym sklepem z lodami w centrum Bagdadu – poinformowały władze. Zamach nastąpił kilka dni po rozpoczęciu świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan, w którym obowiązuje post od wschodu do zachodu słońca.
 
Po zmierzchu, kiedy post już nie obowiązuje, restauracje i kawiarnie w Bagdadzie szybko się zapełniają. Zamachu dokonano kiedy lokale były już pełne gości. Dotychczas nikt nie przyznał się do zamachu jednak w przeszłości do podobnych aktów terroru przyznawali się z reguły dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS). W ub. roku podczas Ramadanu zdetonowali ciężarówkę wypełnioną materiałami wybuchowymi zabijając kilkaset osób.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 14 osób zginęło w dwu eksplozjach samochodów pułapek, do jakich doszło w czwartek we wschodniej części Bagdadu i w centrum miasta – poinformowała policja i miejscowe służby medyczne. Od 31 grudnia w zamachach w Bagdadzie zginęło łącznie 71 osób. W zamachu, do którego doszło w czwartek we wschodniej części miasta, zginęło 6 osób, a 15 odniosło rany. Do drugiego ataku doszło w ścisłym centrum, w pobliżu posterunku kontrolnego w dzielnicy rządowej. W wybuchu zginęło 8 osób. Liczba rannych nie jest znana.

Do obu ataków przyznały się struktury uznawanego za organizację terrorystyczną Państwa islamskiego (IS). Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane na stronie związanej z dżihadystami agencji prasowej Amak. Jest to kolejny z krwawych zamachów przeprowadzonych przez Państwo Islamskie w stolicy Iraku od 31 grudnia. W zamachu przeprowadzonym 2 stycznia w Mieście Sadra, dzielnicy zamieszkanej w większości przez szyitów we wschodnim Bagdadzie, zginęły 32 osoby. Sprawcą był terrorysta samobójca, który kierował samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi. Rannych zostało ok. 60 osób.

W ostatnim dniu starego roku w podwójnym zamachu, do którego przyznało się Państwo Islamskie (IS), na zatłoczonym targowisku zginęło w Bagdadzie co najmniej 27 ludzi, a kilkadziesiąt osób zostało rannych. W Iraku regularnie dochodzi o zamachów bombowych, również z użyciem samochodów pułapek. Zazwyczaj odpowiedzialność bierze sunnickie IS, które uważa stanowiących w Iraku większość szyitów za heretyków.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Seria ataków z użyciem ładunków wybuchu bomb w Bagdadzie i okolicy. Nie żyje co najmniej 11 cywilów, a 34 zostało rannych – informuje AP. Z informacji przedstawicieli irackiej policji wynika, że najwięcej osób zostało poszkodowanych w zamachach w południowo-wschodniej dzielnicy Nahrawan oraz położonej bardziej na południe dzielnicy Suwaib. W tej ostatnim miejscu zginęło trzech mieszkańców irackiej stolicy, a 15 zostało rannych.

Do przeprowadzenia ataków do tej pory nie przyznała się żadna organizacja. Jak przypomina AP, Bagdad – podobnie jak inne miasta Iraku – jest częstym miejscem zamachów na ulicach. Najczęściej odpowiedzialność za nie biorą dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Ponad 80 osób, głównie Irańczyków, zginęło w czwartek w zamachu przeprowadzonym z użyciem samochodu pułapki na stacji benzynowej na południowy wschód od Bagdadu – podały władze. Celem ataku były grupy szyitów wracających z obchodów święta Arbain w Karbali.

Do eksplozji doszło w miejscowości Szomali na drodze z Bagdadu do Karbali. Było tam zaparkowanych co najmniej siedem autokarów pełnych pielgrzymów. Irackie służby bezpieczeństwa podały, że wśród ofiar jest wielu Irańczyków, a także obywateli Bahrajnu. Na miejsce skierowano liczne radiowozy i karetki pogotowia.

W poniedziałek od 17 do 20 mln szyitów było w Karbali na święcie Arbain, które jest obchodzone na koniec 40-dniowego okresu żałoby po męczeńskiej śmierci imama Husajna, wnuka proroka Mahometa, w bitwie pod Karbalą stoczonej w 680 roku. Husajn, czczony przez szyitów jako ich duchowy protoplasta, jest pochowany w mauzoleum w centrum Karbali.

To jedna z najważniejszych dat w kalendarzu szyickim i jednocześnie dogodna okazja dla Państwa Islamskiego do zamachów na szyitów, których dżihadyści z IS uważają za odszczepieńców od prawdziwej wiary. W obawie przed atakami sunnickich ekstremistów w Karbali na czas obchodów wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych na skutek samobójczego ataku terrorystycznego, do którego doszło dziś podczas uroczystości weselnych na zachód od Bagdadu – podały irackie służby bezpieczeństwa. Nikt nie przyznał się dotąd do ataku. Jak podkreślono, liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć ze względu na ciężki stan wielu rannych.

Według wcześniejszego bilansu, który został podany przez policję, w zamachu przeprowadzonym w mieście Amerijat Faludża za pomocą samochodu pułapki zginęło 12 osób, a 35 odniosło obrażenia. Jak poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa, atak mógł być wymierzony w osoby, które przeciwstawiały się dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS).

Do zamachu doszło w czasie, gdy ofensywa sił irackich na opanowany przez IS Mosul weszła w drugi miesiąc. Miasto zostało już praktycznie okrążone, a w środę uczestniczące w operacji jednostki wspieranych przez Iran milicji zdobyły ważne lotnisko wojskowe na zachód od Mosulu. Szacuje się, że miasta broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w pobliżu jego stolicy.

Premier Iraku Hajder al-Abadi wielokrotnie deklarował, że zamierza doprowadzić do wyparcia IS z kraju jeszcze w tym roku.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej dwunastu cywilów zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w wybuchu samochodu pułapki w dzielnicy handlowej w centrum Bagdadu – poinformowały irackie władze. 28 osób zostało rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS). Według policji eksplodował samochód wyładowany materiałami wybuchowymi, pozostawiony na parkingu w zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy Karrada. Eksplozja była tak silna, że uszkodziła co najmniej 15 stojących w pobliżu samochodów.

W oświadczeniu opublikowanym w internecie odpowiedzialność za przeprowadzenie ataku wzięło na siebie IS. Agencja Associated Press zastrzega, że nie jest w stanie zweryfikować autentyczności tego komunikatu, ale został on zamieszczony na jednej ze stron wykorzystywanych przez ekstremistów. W lipcu, również w bagdadzkiej dzielnicy Karrada, w zamachu, do którego także przyznali się dżihadyści z IS, śmierć poniosło prawie 300 osób.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Ostatnich zamachów w Arabii Saudyjskiej nie można traktować jako przypadkowych, gdyż dżihadystom na niczym innym bardziej nie zależy niż na zniszczeniu proamerykańskiej dynastii Saudów i zajęciu świętych miast islamu – pisze “Wall Street Journal”.

Poprzez ataki m.in. w Medynie “światowy dżihad rozszerzył w poniedziałek swój zasięg” – czytamy w artykule redakcyjnym. Chociaż mogło dojść do masakry, to w zamachach w królestwie zginęło mniej osób niż w ostatnich atakach w Orlando, Stambule, Dhace czy Bagdadzie. “WSJ” przypomina, że zamachowiec zabił czterech funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa przy Meczecie Proroka w Medynie, drugim co do znaczenia ośrodku kultu religijnego w świecie islamu po Mekce, podczas gdy innemu terroryście udało się tylko wysadzić w powietrze przed konsulatem USA w Dżuddzie. W trzecim ataku w pobliżu meczetu w mieście Al-Katif na wschodzie kraju także zginął jedynie zamachowiec.

Na razie żadna organizacja nie przyznała się do zamachów, ale dziennik pisze, że wybór celów sugeruje, iż stać za nimi mogło Państwo Islamskie. “Al-Kaida generalnie krzywo patrzy na zmasowane ataki na muzułmanów, w tym na szyitów” – pisze “WSJ”. Według gazety najbardziej niepokojący był atak na Meczet Proroka, gdzie jest grobowiec Mahometa.

Uzasadnieniem istnienia państwa saudyjskiego jest “zabezpieczanie świętych miejsc islamu, a udany zamach bombowy może postawić pod znakiem zapytania te kompetencje Saudów i wywołać gwałtowną reakcję przeciwko postępowemu księciu Muhammadowi ibn Salmanowi, który jest drugi w kolejce do tronu i próbuje unowocześnić rolę religii w życiu codziennym” – podkreśla amerykański dziennik.

Gazeta przekonuje, że po atakach Rijad będzie musiał podwoić swoje wysiłki na rzecz walki z terroryzmem, kładąc kres wspieraniu ekstremistycznych islamskich duchownych i szkół religijnych w królestwie i za granicą, co czyni od wielu lat. Według “WSJ” będzie to wymagało bliskiej koordynacji działań z USA. “W żywotnym interesie Waszyngtonu jest to, by u władzy w Arabii Saudyjskiej pozostała dynastia Saudów” – dodaje.

“Naprawienie szkód, które administracja prezydenta Baracka Obamy wyrządziła tym relacjom, będzie priorytetem następnego amerykańskiego szefa państwa” – uważa “WSJ”.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 213 osób zginęło w zamachu samobójczym w Bagdadzie, do którego przyznała się ekstremistyczna sunnicka organizacja Państwo Islamskie (ISIS) – poinformowały irackie władze. Irak wprowadził trzydniową żałobę narodową. Do eksplozji samochodu pułapki doszło wczoraj rano w centrum stolicy Iraku. Odpowiedzialność za zamach w dzielnicy Karada, w której znajduje się wiele restauracji, hoteli, a także ambasada Francji, wzięła na siebie dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie (ISIS). W chwili eksplozji na ulicach było dużo ludzi – podkreśla agencja Associated Press.

Wybuch był tak silny, że pobliskie budynki, w tym centrum handlowe, zostały całkowicie zniszczone. Ulice zatarasowały płonące samochody i hałdy gruzu. Władze obawiają się, że w zniszczonych budynkach mogą znajdować się jeszcze ciała kolejnych ofiar. Mieszkańcy Karady obrzucili kamieniami konwój, w którym przyjechał na miejsce zamachu premier Iraku Hajder al-Abadi. Są oni przerażeni rosnącą liczbą zamachów w stolicy i oburzeni biernością rządu.

Szef irackiego rządu zapowiedział odwet za atak. – Zamach ten jest rozpaczliwą próbą podjętą przez Państwo Islamskie po klęsce na polu bitwy – stwierdził Hajder al-Abadi.

Do drugiego tego dnia zamachu bombowego doszło w zachodniej części miasta. Zginęło w nim co najmniej dziewięć osób, a 11 zostało rannych.

Do zamachów doszło w trakcie ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

Biały Dom potępił ataki w Bagdadzie, podkreślając w wydanym oświadczeniu, że tylko wzmocnią one determinację Stanów Zjednoczonych w walce z ISIS. “Pozostajemy zjednoczeni z narodem i rządem Iraku we wspólnych wysiłkach mających na celu zniszczenie ISIS” – czytamy w komunikacie.

To najbardziej krwawe zamachy w Bagdadzie od czasu, gdy miejscowa armia ogłosiła, że odbiła z rąk fanatyków miasto Faludża położone niedaleko stolicy.

Dwa lata temu radykałowie z tzw. Państwa Islamskiego zaczęli przejmować kontrolę nad terenami w Iraku i w Syrii. Od sierpnia 2014 roku międzynarodowe siły pod wodzą Amerykanów wspierają iracką armię w walce z fanatykami. Do tej pory Irakijczykom udało się już m.in. odbić miasta Ramadi, Tikrit i Faludża. W rękach radykałów wciąż jednak pozostaje dwumilionowy Mosul na północy kraju.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »