Posts Tagged “Bagdad”

Członkowie Państwa Islamskiego wciąż są groźni. Złapali w Iraku w perfidną zasadzkę sześć osób, które wkrótce potem zabili. Ofiarami było czterech cywilów i dwóch członków sił plemiennych. Ci ostatni wspierali władze w Bagdadzie – podaje serwis Middle East Monitor. Obserwatorzy podkreślają, że egzekucja to dowód na to, iż oddziały Państwa Islamskiego jeszcze nie złożyły broni po klęskach w Syrii i Iraku,

Terroryści ISIS zastawili pułapkę, organizując fałszywy punkt kontrolny. Ustawili go między miejscowością Ain Al-Azab a miejscowością Al-Jazirah na południe od Mosulu. Byli ubrani w wojskowe mundury irackiej armii. Zatrzymywali samochody i sprawdzali dokumenty pasażerów, szukając osób powiązanych z władzami.

Terroryści porwali czterech cywilów i dwóch członków plemiennych oddziałów. Zabili ich kilka godzin później, a ciała porzucili na pustyni – powiedział kapitan Abdul Khaliq Al-Aifan z irackich sił szybkiego reagowania.

Ofiary zginęły od strzałów w głowę, miały zawiązane ręce za plecami.

Terroryści nie ukradli dokumentów tożsamości ofiar ani rzeczy osobistych, co wskazuje, że ich przestępstwo ma na celu szerzenie strachu wśród ludności i że grupa ta nadal jest w stanie przeprowadzać ataki – dodał kapitan Al-Aifan.
Źródło info i foto: o2.pl

Comments Brak komentarzy »

Cztery osoby zginęły, a 16 innych zostało rannych — podało AFP w czwartek.

— Zamachowiec-samobójca zdetonował pas z materiałami wybuchowymi, gdy był otoczony przez policję — powiedział agencji dowódca sił bezpieczeństwa. Członkowie sił bezpieczeństwa są wśród ofiar tego ataku — dodał.

Do zamachu doszło w dzielnicy Szula w północno–zachodnim Bagdadzie, w okolicach kawiarni na świeżym powietrzu, siódmego dnia świętego miesiąca Ramadanu.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Do 38 wzrosła liczba zabitych w podwójnym samobójczym zamachu bombowym, do którego doszło w poniedziałek rano w centrum Bagdadu; co najmniej 105 ludzi zostało rannych – poinformowała iracka policja i służby medyczne, na które powołuje się agencja AP. AFP, powołując się na anonimowego przedstawiciela policji, pisze o co najmniej 31 ofiarach śmiertelnych i 94 rannych.

Poprzedni bilans ministerstwa zdrowia mówił o 26 zabitych, a resortu spraw wewnętrznych o 16 zabitych i kilkudziesięciu rannych.

Jak poinformował przedstawiciel władz bezpieczeństwa generał Saad Maan, “dwóch kamikadze wysadziło się w powietrze na placu Tajran w centrum Bagdadu”. MSW podało, że dwóch mężczyzn zdetonowało na sobie kamizelki z materiałami wybuchowymi.

Plac Tajran jest ważnym punktem handlowym irackiej stolicy i miejscem, gdzie codziennie rano zbierają się ludzie poszukujący pracy. Wcześniej miejsce to wielokrotnie było celem zamachów terrorystycznych.

Jest to drugi taki atak w irackiej stolicy w ciągu trzech dni. W sobotę co najmniej osiem osób zginęło, a dziesięć odniosło obrażenia na skutek samobójczego zamachu bombowego, do którego doszło w północnej części Bagdadu.

Do tej pory nikt nie wziął odpowiedzialności za poniedziałkowy atak, ale miał on znamiona zamachu przygotowanego przez dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) – podaje Associated Press. Po zamachu iracki premier Hajdar al-Abadi wezwał do “wyeliminowania uśpionych komórek” dżihadystycznych.

AFP pisze, że kilka godzin później we wschodniej części miasta eksplodowała bomba, zabijając jedną osobę i raniąc sześć.

W grudniu irackie władze ogłosiły “koniec wojny” z IS, wypartym przez irackie siły zbrojne z rejonu Bagdadu oraz wszystkich obszarów miejskich i gęściej zaludnionych. Jednak komórki dżihadystyczne wciąż działają na północ od stolicy Iraku; do ataków dochodzi także w innych rejonach kraju.

Trzyletnia wojna z IS zniszczyła większość północnego i zachodniego Iraku, mniej więcej jedną trzecią terytorium kraju.
Źródło info i foto: pap.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

10 osób zginęło a 22 zostały ranne w poniedziałek późnym wieczorem w rezultacie wybuchu samochodu-pułapki przed popularnym sklepem z lodami w centrum Bagdadu – poinformowały władze. Zamach nastąpił kilka dni po rozpoczęciu świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan, w którym obowiązuje post od wschodu do zachodu słońca.
 
Po zmierzchu, kiedy post już nie obowiązuje, restauracje i kawiarnie w Bagdadzie szybko się zapełniają. Zamachu dokonano kiedy lokale były już pełne gości. Dotychczas nikt nie przyznał się do zamachu jednak w przeszłości do podobnych aktów terroru przyznawali się z reguły dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS). W ub. roku podczas Ramadanu zdetonowali ciężarówkę wypełnioną materiałami wybuchowymi zabijając kilkaset osób.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 14 osób zginęło w dwu eksplozjach samochodów pułapek, do jakich doszło w czwartek we wschodniej części Bagdadu i w centrum miasta – poinformowała policja i miejscowe służby medyczne. Od 31 grudnia w zamachach w Bagdadzie zginęło łącznie 71 osób. W zamachu, do którego doszło w czwartek we wschodniej części miasta, zginęło 6 osób, a 15 odniosło rany. Do drugiego ataku doszło w ścisłym centrum, w pobliżu posterunku kontrolnego w dzielnicy rządowej. W wybuchu zginęło 8 osób. Liczba rannych nie jest znana.

Do obu ataków przyznały się struktury uznawanego za organizację terrorystyczną Państwa islamskiego (IS). Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane na stronie związanej z dżihadystami agencji prasowej Amak. Jest to kolejny z krwawych zamachów przeprowadzonych przez Państwo Islamskie w stolicy Iraku od 31 grudnia. W zamachu przeprowadzonym 2 stycznia w Mieście Sadra, dzielnicy zamieszkanej w większości przez szyitów we wschodnim Bagdadzie, zginęły 32 osoby. Sprawcą był terrorysta samobójca, który kierował samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi. Rannych zostało ok. 60 osób.

W ostatnim dniu starego roku w podwójnym zamachu, do którego przyznało się Państwo Islamskie (IS), na zatłoczonym targowisku zginęło w Bagdadzie co najmniej 27 ludzi, a kilkadziesiąt osób zostało rannych. W Iraku regularnie dochodzi o zamachów bombowych, również z użyciem samochodów pułapek. Zazwyczaj odpowiedzialność bierze sunnickie IS, które uważa stanowiących w Iraku większość szyitów za heretyków.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Seria ataków z użyciem ładunków wybuchu bomb w Bagdadzie i okolicy. Nie żyje co najmniej 11 cywilów, a 34 zostało rannych – informuje AP. Z informacji przedstawicieli irackiej policji wynika, że najwięcej osób zostało poszkodowanych w zamachach w południowo-wschodniej dzielnicy Nahrawan oraz położonej bardziej na południe dzielnicy Suwaib. W tej ostatnim miejscu zginęło trzech mieszkańców irackiej stolicy, a 15 zostało rannych.

Do przeprowadzenia ataków do tej pory nie przyznała się żadna organizacja. Jak przypomina AP, Bagdad – podobnie jak inne miasta Iraku – jest częstym miejscem zamachów na ulicach. Najczęściej odpowiedzialność za nie biorą dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Ponad 80 osób, głównie Irańczyków, zginęło w czwartek w zamachu przeprowadzonym z użyciem samochodu pułapki na stacji benzynowej na południowy wschód od Bagdadu – podały władze. Celem ataku były grupy szyitów wracających z obchodów święta Arbain w Karbali.

Do eksplozji doszło w miejscowości Szomali na drodze z Bagdadu do Karbali. Było tam zaparkowanych co najmniej siedem autokarów pełnych pielgrzymów. Irackie służby bezpieczeństwa podały, że wśród ofiar jest wielu Irańczyków, a także obywateli Bahrajnu. Na miejsce skierowano liczne radiowozy i karetki pogotowia.

W poniedziałek od 17 do 20 mln szyitów było w Karbali na święcie Arbain, które jest obchodzone na koniec 40-dniowego okresu żałoby po męczeńskiej śmierci imama Husajna, wnuka proroka Mahometa, w bitwie pod Karbalą stoczonej w 680 roku. Husajn, czczony przez szyitów jako ich duchowy protoplasta, jest pochowany w mauzoleum w centrum Karbali.

To jedna z najważniejszych dat w kalendarzu szyickim i jednocześnie dogodna okazja dla Państwa Islamskiego do zamachów na szyitów, których dżihadyści z IS uważają za odszczepieńców od prawdziwej wiary. W obawie przed atakami sunnickich ekstremistów w Karbali na czas obchodów wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych na skutek samobójczego ataku terrorystycznego, do którego doszło dziś podczas uroczystości weselnych na zachód od Bagdadu – podały irackie służby bezpieczeństwa. Nikt nie przyznał się dotąd do ataku. Jak podkreślono, liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć ze względu na ciężki stan wielu rannych.

Według wcześniejszego bilansu, który został podany przez policję, w zamachu przeprowadzonym w mieście Amerijat Faludża za pomocą samochodu pułapki zginęło 12 osób, a 35 odniosło obrażenia. Jak poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa, atak mógł być wymierzony w osoby, które przeciwstawiały się dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS).

Do zamachu doszło w czasie, gdy ofensywa sił irackich na opanowany przez IS Mosul weszła w drugi miesiąc. Miasto zostało już praktycznie okrążone, a w środę uczestniczące w operacji jednostki wspieranych przez Iran milicji zdobyły ważne lotnisko wojskowe na zachód od Mosulu. Szacuje się, że miasta broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w pobliżu jego stolicy.

Premier Iraku Hajder al-Abadi wielokrotnie deklarował, że zamierza doprowadzić do wyparcia IS z kraju jeszcze w tym roku.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej dwunastu cywilów zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w wybuchu samochodu pułapki w dzielnicy handlowej w centrum Bagdadu – poinformowały irackie władze. 28 osób zostało rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS). Według policji eksplodował samochód wyładowany materiałami wybuchowymi, pozostawiony na parkingu w zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy Karrada. Eksplozja była tak silna, że uszkodziła co najmniej 15 stojących w pobliżu samochodów.

W oświadczeniu opublikowanym w internecie odpowiedzialność za przeprowadzenie ataku wzięło na siebie IS. Agencja Associated Press zastrzega, że nie jest w stanie zweryfikować autentyczności tego komunikatu, ale został on zamieszczony na jednej ze stron wykorzystywanych przez ekstremistów. W lipcu, również w bagdadzkiej dzielnicy Karrada, w zamachu, do którego także przyznali się dżihadyści z IS, śmierć poniosło prawie 300 osób.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »