Posts Tagged “Basi Majchrzak”

Czy to możliwe, by odnaleźć dziecko, które zaginęło 8 lat temu? Przecież z wiekiem zmieniły mu się rysy twarzy, urosło, być może ma inny kolor włosów. Czasami dzieci zmieniają się całkowicie, gdy dorosną. Na szczęście policyjni eksperci potrafią wykonywać tzw. portrety progresywne. Taki portret wykonano na podstawie archiwalnego zdjęcia zaginionej w 2000 r. Basi Majchrzak w Jastrzębia.

Basi Majchrzak

Basi Majchrzak

Basia, córka Małgorzaty i Ryszarda Majchrzaków zaginęła 22 lutego 2000 r.
Rano wyszła do szkoły, ale nigdy do niej nie doszła. Do pokonania miała tylko kilkaset metrów. Szła wśród bloków. Co spotkało dziewczynkę po drodze? Czy padła ofiarą porywacza?

Dlaczego właśnie moje dziecko? – W dniu zaginięcia Basia miała na sobie czerwono-zieloną kurteczkę z rysunkiem trzech misiów na plecach, jasne dżinsy, brązowe traperki i czapkę z pomponem – mówi matka dziewczynki. – Miała ze sobą brązowy plecaczek ze skóry. Córka miała wrócić ze szkoły o 15.30, ale o 16.30 nadal jej nie było. Poszłam w kierunku szkoły i spotkałam jej koleżanki. Powiedziały, że Basi nie było na zajęciach. O 19.00 rodzice zgłosili zaginiecie Basi na komendzie w Jastrzębiu. Następnego dnia rozpoczęły się poszukiwania dziewczynki z udziałem psa tropiącego. – Policjant poprosił o bluzkę i czapkę Basi – opowiada ojciec dziewczynki. – Dał psu do powąchania. Pies chwycił trop, ale zgubi¸ go w okolicach szkoły. Szukaliśmy Basi bez wytchnienia. Wraz z grupa kolegów i znajomych przeczesywaliśmy okoliczne lasy. Na nic… Ogłoszenia o zniknięciu dziewczynki pojawiły się w wielu gazetach i w telewizji.
Plakaty z jej twarzą wisiały w całej Polsce. Policja otrzymywała sygnały, że Basia była widziana w Krakowie, w Katowicach. Nadzieja na odnalezienie Basi malała każdego roku. Jednak policja nigdy nie zamknęła sprawy jej zaginięcia.

Nowa nadzieja
W 2008 roku policyjny ekspert wykonał progresywny portret Basi. Przedstawia on Basię tak, jakby miała 19 lat. Do wykonania portretu specjalista wykorzystał zdjęcie dziewczynki oraz fotografie jej bliskich: rodziców i rodzeństwa. Analiza ich rysów umożliwiła odgadniecie, jak zmieniłby się wygląd Basi. Do którego z rodziców, byłaby bardziej podobna. – To, że mogliśmy zobaczyć jak nasza Basia wyglądałaby dziś wiele dla nas znaczy – mówi matka dziewczynki. – Jesteśmy wzruszeni i pełni nadziei, że ktoś rozpozna naszą córkę i pomoże nam ja odnaleźć. My ciągle wierzymy, że ona żyje i czekamy na nią.
Jeśli wiedzą państwo, co spotkało Basię Majchrzak, gdzie przebywa, prosimy o kontakt z jakąkolwiek jednostką policji. Pomóżcie rodzicom poznać los ich dziecka!

Comments Brak komentarzy »