Chiny: Rozbito gang okradający groby. Odzyskano bezcenne artefakty

Chińskie służb aresztowały 26 osób podejrzanych o działalność w gangu okradającym groby. Zabezpieczono niemal 650 zabytków kulturalnych pochodzących z starożytnego cmentarzyska w prowincji Qinghai – oświadczyło tamtejsze Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Rządowa agencja Xinhu wskazała, że w ocenie ekspertów wiele odzyskanych przedmiotów posiada „ogromną wartość historyczną”, wskazując kulturową łączność między Wschodem a Zachodem w początkach panowania Dynastii Tang (619-907 r.n.e.). To m.in. starożytne tekstylia jedwabne oraz odzież pochodząca z Centralnej Azji oraz Bizancjum.

Śledztwo trwało od 2017 roku. Podejrzani mieli prowadzić nielegalne wykopaliska grobów w Dulan, mieście leżącym na szlaku starożytnego Szlaku Jedwabnego. Odkryte skarby były następnie sprzedawane. Resort poinformował, że niektórzy aresztowani zostali zatrzymani w innych prowincjach.

Przedstawiciel policji powiedział na antenie państwowej stacji CCTV, że przestępcy, z których dwoje znajdowało się na liście najbardziej poszukiwanych, usiłowali upłynnić łup za 80 mln juanów (około 11,6 mln dolarów).
Źródło info i foto: TVP.info

Polski Al Capone będzie sypał

Ryszard Kozina, znany jako Ricardo Fanchini, jeden z największych europejskich gangsterów pójdzie na układ z nowojorską prokuraturą – donosi tvp.info
Mafioso będzie zeznawał m.in. w sprawie śmierci gen. Marka Papały. Jego zeznania mogą obciążyć polonijnego biznesmena Edwarda Mazura i przyczynić się do wyjaśnienia zabójstwa byłego szefa policji.
Zeznania Ryszarda Koziny w sprawie zabójstwa generała Marka Papały mogą okazać się bezcenne. Gangster był bliskim znajomym zarówno aresztowanego biznesmena z Chicago Edwarda Mazura, podejrzewanego o zlecenia zabójstwa Papały, jak i Andrzeja Z., pseud. Słowik, który mógł być faktycznym wykonawcą zlecenia.
Zródlo info: tvp.info