Ciało mężczyzny znalezione na plaży w gdyński Orłowie

Zwłoki mężczyzny znaleziono na plaży w okolicach klifu na gdyński Orłowie. Na miejscu zjawili się już policjanci oraz prokurator, którzy wyjaśniać będą przyczyny oraz okoliczności śmierci 70-latka. Jak pisze portal tvp,info, gdyńska policja otrzymała informację na temat znalezionych zwłok we wtorek ok. godz. 6 rano. Ciało ok. 70-letniego mężczyzny znaleziono na plaży w okolicy klifu na gdyńskim Orłowie.

– [Ciało] znajdowało się przy klifie. Na miejscu pracowała policja, biegły sądowy i prokurator. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich – powiedział w rozmowie z portalem kom. Krzysztof Kuśmierczyk z gdyńskiej policji.

Chcesz otrzymywać więcej takich informacji? Śledź Kronikę Kryminalną Radia ZET na Facebooku

Policja oraz prokuratura zbadają teraz przyczyny oraz dokładne okoliczności śmierci 70-latka. Pomocnych odpowiedzi udzieli z pewnością sekcja zwłok. Najprawdopodobniej jego ciało zostało wyrzucone na plażę przez morskie fale. 
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Były biegły sądowy Wiesław C. pomagał przestępcom unikać więzienia. Są nowe zarzuty

Wiesław C., były biegły sądowy, który według prokuratury miał pomagać przestępcom uniknąć uwięzienia, usłyszał kolejne zarzuty – dowiedział się portal tvp.info. Tym razem lekarz jest podejrzany o wystawienie pewnej oszustce zaświadczenia, że kobieta jest w tak złym stanie, że nie może stawić się do odbycia kolejnego z wyroków. Dwóm innym pomógł unikać procesu. C. był tak butny, że jednego z klientów nawet nie widział na oczy.

Sprawa Wiesława C. to prawdopodobnie jeden z największych skandali wokół stołecznego wymiaru sprawiedliwości. Według śledczych, lekarz sądowy i biegły Sądu Okręgowego przez dekadę miał w zamian za łapówki wystawiać przestępcom fikcyjne zwolnienia lub opinie, co do ich zdrowia. Dzięki temu, wielu przestępców mogło torpedować procesy a nawet uniknąć trafienia do więzienia.

Lekarz został zatrzymany przez ABW 21 lutego i usłyszał zarzut przyjęcia 10 tys. zł od członków gangu, który wyłudzał mieszkania od osób starszych lub znajdujących się w trudnej sytuacji. Jednak jego obrońca złożył zażalenie na areszt i w kwietniu 2018 r. Wiesław C. opuścił areszt, po wpłaceniu 100 tys. zł kaucji.

Kolejne fałszywki

Jak się okazało, Wiesław C. długo wolnością się nie nacieszył. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie natrafili na kolejne fikcyjne zaświadczenia, które wyszły spod ręki byłego lekarza sądowego. W efekcie połowie ubiegłego tygodnia Wiesław C. został ponownie zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW, którym towarzyszyli policjanci Wydziału dw. z Korupcją KSP.

Lekarz usłyszał cztery nowe zarzuty. – Dwa dotyczą poświadczenia nieprawdy w wystawionych przez niego, jako lekarza sądowego, zaświadczeniach stwierdzających niezdolność dwóch osób do udziału w rozprawach sądowych. W jednym przypadku podejrzany stwierdził niezdolność do udziału w rozprawie sądowej pomimo tego, iż w ogóle nie przeprowadził badania osoby, której dotyczyło zwolnienie, a samo zaświadczenie odebrał partner tej osoby – tłumaczy prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podejrzana praktyka

Wiesław C. był od 2008 r. biegłym z listy biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, a lekarzem sądowym uprawnionym do wystawiania zaświadczeń. Był osobą znaną w środowisku stołecznej palestry. Bardzo często wykonywał prywatne obdukcje na rzecz osób, którym zależało na udokumentowaniu określonych obrażeń celem przedłożenia ich w odpowiednich instytucjach. Tyle tylko, że zaświadczenia C. były wielokrotnie kwestionowane przez sądy i prokuratury.

3 grudnia 2017 r. prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówił ponownego wpisania go na listę. Przyczyną był brak rekomendacji Okręgowej Izby Lekarskiej. Rok wcześniej zrezygnowano z jego usług jako lekarza sądowego. Prokuratura podejrzewa, że C. mógł wystawić fałszywe zaświadczenia w co najmniej kilkunastu sprawach.
Źródło info i foto: TVP.info

Nowa metoda wyłudzeń pieniędzy z podatku VAT

Biegłego sądowego ze stolicy, policjanta i 10 innych osób zatrzymano w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę Regionalną w Warszawie – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Postępowanie dotyczy wyłudzeń VAT-u zupełnie nową metodą – w obrocie folią.

Przestępstwa polegały na wprowadzaniu do obrotu na terenie kraju folii stretch bez zapłacenia należnego podatku VAT w stawce 23%, co następowało za pośrednictwem zorganizowanej sieci spółek, tzw. „znikających podatników”.

Grupa działała w okresie od kwietnia 2014 roku do końca lutego 2016 roku w Warszawie, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Wrześni a także w innych miejscach na terenie Polski jak też Łotwy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Grupa kontrolowała sieć powiązanych ze sobą podmiotów zajmujących się importem i obrotem na terytorium Polski folii stretch, które wykorzystano w procederze tzw. „karuzeli podatkowej”.

Na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono hierarchiczną strukturę grupy, głównych jej organizatorów oraz członków a także istniejący w niej podziałem ról i zadań. Osobami kierującymi grupą na terenie Polski i zarazem jej głównymi organizatorami była obywatelka Łotwy oraz obywatel Tunezji, którzy wydawali polecenia innym członkom grupy, zajmującym hierarchicznie niższe miejsce w jej strukturze.

Zgromadzone dowody pozwoliły na ustalenie, że kierujący grupą kontrolowali między innymi płatności, cenę i dostawy towaru z zagranicznych źródeł oraz jego dystrybucję na terenie Polski.

Członkami grupy byli obywatele Łotwy, Egiptu, Ukrainy, Tunezji oraz Polski, spośród których część posługiwała się nieprawdziwymi danymi osobowymi.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Były biegły sądowy zatrzymany przez ABW

Były lekarz sądowy i biegły Sądu Okręgowego w Warszawie Wiesław C., w zamian za łapówki miał wystawiać przestępcom zaświadczenia, które pomagały im uniknąć aresztu. Postawiono mu zarzut przyjęcia 10 tysięcy złotych od gangu wyłudzającego mieszkania. Zdaniem prokuratury Wiesław C. mógł wystawić nawet kilkanaście fałszywych zaświadczeń.

Jak dowiedziało się tvp.info Wiesław C. od 2008 roku był biegłym z listy biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie i lekarzem sądowym uprawnionym do wystawiania zaświadczeń.

Ze względu na brak rekomendacji Okręgowej Izby Lekarskiej, w grudniu ubiegłego roku prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówił ponownego wpisania go na listę. Rok wcześniej zrezygnowano również z jego usług jako lekarza sądowego

Wiesław C. był znany wśród warszawskiej palestry. Często wykonywał obdukcje dla osób, które przedstawiały jego zaświadczenia w odpowiednich instytucjach. Dokumenty wystawiane przez lekarza były jednak wielokrotnie kwestionowane przez sądy i prokuratury.

21 lutego 2018 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała medyka.

– Prokurator przedstawił Wiesławowi C. zarzut przyjęcia w lutym 2016 r. korzyści majątkowej w kwocie 10 tys. zł w związku z pełnioną funkcją, w zamian za wystawienie poświadczającej nieprawdę opinii co do stanu zdrowia podejrzanego Wojciecha S. oraz faktu przeprowadzenia badania podejrzanego w październiku 2015 r., stwierdzając przeciwwskazania do pobytu podejrzanego w warunkach aresztu śledczego. W wyniku tych działań Sąd Rejonowy w Pruszkowie nie zastosował wobec Wojciecha S. tymczasowego aresztowania. Tym samym Wiesław C. pomógł Wojciechowi S. uniknąć odpowiedzialności karnej oraz utrudnił prowadzone postępowanie karne

– powiedział w rozmowie z tvp.info prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik stołecznej Prokuratury Okręgowej.

Były biegły na wniosek prokuratury został aresztowany na trzy miesiące. Na poczet kar zabezpieczono również 20 tys. zł., które zatrzymany miał przy sobie.

Rozpoczęto analizę wszystkich spraw, w których Wiesław C. mógł wystawić fałszywe zaświadczenia.

– Wiemy, że od 2008 r. takich postępowań było co najmniej kilkanaście i kończyły się one postanowieniami o umorzeniu. Apelujemy do wszystkich osób, które mogły wręczać korzyści majątkowe podejrzanemu lekarzowi, o zgłaszanie się do prokuratury. Nie podlega bowiem karze osoba, która zawiadomiła odpowiednie organy ścigania i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa nieznane wcześniej śledczym – dodał prok. Łapczyński.

Wiesław C. pomagał zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała mieszkania od osób starszych, chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jednym z zatrzymanych w tej sprawie był Wojciech S., któremu właśnie zaświadczenie byłego biegłego pomogło uniknąć aresztu.

Jak podaje tvp.info już od początku 2008 roku, kiedy Wiesław C. został biegłym sądowym, jego opinie były mało wiarygodne. Okręgowy Sąd Lekarski prowadził kilka spraw dotyczących jego działalności i trzy z nich skończyły się skierowaniem wniosków o ukaranie.
Źródło info i foto: niezalezna.pl