Posts Tagged “Boko Haram”

Co najmniej 17 nigeryjskich żołnierzy zginęło w czwartkowym ataku dżihadystów z Boko Haram na bazę militarną na północy Nigerii – poinformowała agencja AFP, powołując się na nigeryjskie źródła wojskowe. To trzeci taki atak w ciągu ostatniego miesiąca.

Uzbrojeni w ciężką broń bojownicy Boko Haram przybyli ciężarówkami do bazy we wsi Garunda w stanie Borno. Atak potwierdził chcący zachować anonimowość jeden z nigeryjskich oficerów, na którego powołuje się AFP. Według jego informacji 17 żołnierzy zginęło, a 14 zostało rannych.

To trzeci w ciągu ostatniego miesiąca atak Boko Haram na bazy wojskowe na północy Nigerii. 14 lipca w wiosce Dżilli w stanie Yobe w pobliżu granicy z Nigrem zginęło 31 żołnierzy po tym, gdy bojownicy Boko Haram użyli podstępu i dostali się do bazy w wojskowych mundurach, prowadząc pojazdy w barwach nigeryjskiej armii.

26 lipca kolejny atak miał miejsce we wsi Dżakana w stanie Borno. Wówczas baza została na kilka godzin całkowicie przejęta przez rebeliantów. Wycofali się oni dopiero po przybyciu posiłków z innych baz.

Nigeria od dziewięciu lat wstrząsana jest terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która zabiła już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zmusiła do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania. Sytuacja ta jest jednym z największych problemów prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego, który zamierza ubiegać się o reelekcję w lutym przyszłego roku. Buhari poprzednie wybory wygrał, obiecując w kraju pokój i stabilność.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Dziesięciu żołnierzy armii Nigru zginęło w wyniku ataku przeprowadzonego przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram na południowym-wschodzie kraju. Trzy osoby są ranne, a cztery uważa się za zaginione – poinformowało ministerstwo obrony Nigru. Atak Boko Haram był wymierzony w pozycje armii nigeryjskiej w Bla Brin – wiosce niedaleko Jeziora Czad, 40 km od miasta N’Guigmi.

To pierwszy od niemal miesiąca atak terrorystyczny Boko Haram w Nigrze. Na początku czerwca trzy zamachowczynie wysadziły w powietrze meczet w nocy z poniedziałku na wtorek w mieście Diffa w południowo-wschodnim Nigrze, zabijając 10 wiernych, którzy się tam zgromadzili na czas przerwy w poście.

Obszar wokół miasta Diffa, w pobliżu jeziora Czad i granic z Nigerią, Czadem i Kamerunem, jest bastionem dwóch frakcji islamistycznej organizacji terrorystycznej Boko Haram, które walczą o ustanowienie państwa islamskiego w regionie. Niger ma swój udział w siłach międzynarodowych walczących z Boko Haram w regionie.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

W stanie Borno na północnym wschodzie Nigerii zginęło w sobotę w dwóch zamachach co najmniej 31 ludzi – podała w niedzielę lokalna telewizja. Zamachy miały miejsce w Damboa na południu stanu, gdzie operuje dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram. Do dwóch zamachów i wybuchów w Damboa doszło w nocy z soboty na niedzielę – podał członek lokalnej milicji. – Nikt nie musi nam mówić, że zrobiło to Boko Haram – dodał.

Celem ataków byli mieszkańcy świętujący Id al-Fitr, czyli zakończenie ramadanu. Rannych zostało 48 ludzi. – Ostatni raport mówi o 31 zabitych, ale liczba ta może się zwiększyć, ponieważ jest wielu rannych, którzy mogą nie przeżyć – powiedział lokalny urzędnik, wskazując, że duża liczba osób została raniona w ostrzale rakietowym w dwie minuty po podwójnym ataku samobójczym. Pierwsze dane mówiły o 21 zabitych w Damboa. Ranni, w tym 12 w stanie krytycznym, zostali przetransportowani do szpitali w Damboa i stolicy stanu, Maiduguri.

Atak przeprowadzono w tym samym dniu, kiedy szef sztabu nigeryjskiej armii Tukur Buratai, prosił przesiedleńców, którzy uciekli przed Boko Haram o powrót do domów.

– Wszystkie drogi prowadzące do wiosek na tych obszarach zostały rozminowane; działania powstańcze nie stanowią już wiarygodnego zagrożenia dla waszego codziennego życia – powiedział Burutai podczas inauguracji patrolu antyterrorystycznego na jeziorze Czad, leżącym na pograniczu Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu. Nigeryjskie siły powietrzne potwierdziły w niedzielę, że operacja przeciwko członkom Boko Haram w Borno zakończyła się pokonaniem dziesiątków terrorystów.

W dwóch samobójczych zamachach na meczet i targ w mieście Mubi w sąsiednim stanie Adamawa z 1 maja zginęło co najmniej 86 ludzi.

Od dziewięciu lat islamistyczna rebelia przyniosła w regionie ponad 20 tys. ofiar śmiertelnych i rozszerzyła się na Niger, Czad i Kamerun, prowadząc do poważnego kryzysu humanitarnego. Swoje domy w obawie o życie opuściło w Nigerii około 2,6 mln ludzi.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

22 osoby zginęły wczoraj w zbrojnym ataku na hotel w miejscowości Menka w północno-wschodnim Kamerunie – poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze. W rejonie tym często dochodzi do zamachów przypisywanych dżihadystom z organizacji Boko Haram. Grupa uzbrojonych mężczyzn otworzyła ogień do gości hotelowych. Na miejsce przybyły służby bezpieczeństwa, które zatrzymały zamachowców.

Celem deklarowanym przez Boko Haram jest utworzenie państwa rygorystycznie podporządkowanego prawom islamskim.

Dżihadyści z Boko Haram zabili już co najmniej 20 tys. ludzi, a ponad 2 miliony zmusili do ucieczki. Początkowo operowali na północnym zachodzie Nigerii, ale rozszerzyli swoje działania zbrojne na sąsiednie kraje, m.in. na Kamerun. Na opanowanych terenach wprowadzają drastyczne reformy w ramach szariatu.

W lutym Światowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła, że w Kamerunie, Czadzie, Nigrze i Nigerii około 7,1 mln ludzi głoduje w konsekwencji terroru, jaki szerzy Boko Haram w tym regionie Afryki.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Nigeryjski rząd podał, że udało się uwolnić 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram. Bojownicy Boko Haram napadli 19 lutego br. na szkołę z internatem w wiosce Dapchi, położonej w stanie Jobe w północno-wschodniej Nigerii.

Nie było to pierwsze porwanie uczennic przez bojowników Boko Haram. W 2014 roku organizacja ta, której nazwa oznacza “zachodnia edukacja jest zakazana”, porwała 270 uczennic z miejscowości Chibok. Około 60 dziewcząt uciekło wkrótce po uprowadzeniu, a w ubiegłym roku doszło do uwolnienia ponad stu, ale pozostałe są nadal przetrzymywane przez Boko Haram w nieznanym miejscu.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii od 2009 roku zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Nadal nieznany jest los 110 nigeryjskich uczennic po ataku terrorystów z ugrupowania Boko Haram. Władze Nigerii poinformowały, że w poniedziałek muzułmańscy ekstremiści zaatakowali jedną ze szkół z internatem w Dapchi – mieście położonym w północno-wschodniej części kraju. Wielu uczennicom i członkom personelu udało się uciec i ukryć w okolicy. Jednak los 110 z nich pozostaje nieznany. Trwają poszukiwania.

W 2014 roku ta sama organizacja porwała 270 uczennic z miejscowości Chibok. 160 z nich uciekła bądź została uwolniona. Nie wiadomo, gdzie przetrzymywane są pozostałe porwane kobiety. Boko Haram to zmilitaryzowana muzułmańska organizacja ekstremistyczna, która powstała piętnaście lat temu w Nigerii. Terroryści domagają się między innymi wprowadzenia szariatu na terenie całego kraju.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Trzech zamachowców samobójców zabiło 18 osób na targu w pobliżu miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii – poinformowała w sobotę policja. Maiduguri to stolica stanu Borno, który jest najczęściej atakowany przez islamistyczną organizację Boko Haram.

Nikt nie przyznał się do zamachu, ale wykorzystanie zamachowców samobójców na zatłoczonych terenach jest charakterystyczne dla tego dżihadystycznego ugrupowania. Damian Chukwu, który jest komendantem policji w stanie Borno, przekazał, że do ataku doszło w piątek wieczorem na targu rybnym ok. 20 km od centrum Maiduguri.

- Zginęli trzej zamachowcy samobójcy i 18 innych osób. 22 osoby zostały ranne – dodał Chukwu.

Zginęło ponad 20 tys. osób

W Nigerii wciąż przeprowadzane są samobójcze ataki, choć władze i wojsko od 2016 roku powtarzają, że pokonały Boko Haram. Obejmując urząd w 2015 roku prezydent Muhammadu Buhari obiecywał, że poprawi bezpieczeństwo Nigeryjczyków.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii od 2009 roku zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w środę w samobójczym zamachu w mieście Maiduguri w północno-wschodniej części Nigerii – powiadomiły władze. Nikt nie przyznał się do zamachu, jednak zdaniem agencji Reutera stoi za nim islamistyczna organizacja Boko Haram.

Zamach przeprowadzono na bazarze w dzielnicy Muna Garage. Maiduguri jest centrum prowadzonej od ponad ośmiu lat walki z islamistami z Boko Haram. Władze stanu Borno poinformowały, że zamachowców było dwóch.

Boko Haram kontra zachód

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Tysiące ofiar, miliony uchodźców

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 14 osób zginęło, a ok. 30 odniosło rany w nocy ze środy na czwartek w podwójnym ataku w Wazie na północy Kamerunu, gdzie często dochodzi do zamachów przypisywanych dżihadystom z organizacji Boko Haram – podała AFP, powołując się na lokalne władze. Oprócz cywilów śmierć poniosło dwóch zamachowców samobójców. Stan kilku rannych jest poważny. Agencja Reutera pisze o 12 zabitych i ponad 40 rannych.

Zamachowcy wysadzili się w powietrze w bardzo uczęszczanym miejscu w Wazie, gdzie mieszczą się restauracje i bary – poinformował przedstawiciel lokalnych władz, zastrzegając anonimowość. Do eksplozji doszło około godziny 22.30 czasu lokalnego (23.30 w Polsce). Po zamachach miasto zostało okrążone przez siły bezpieczeństwa. “Nikt nie wjeżdża ani nie wyjeżdża z miasta” – powiedział rozmówca AFP.

Na razie nikt nie przyznał się do ataku, ale przypuszcza się, że stoi za nim islamistyczne ugrupowanie Boko Haram.
Celem deklarowanym przez dżihadystów z Boko Haram jest utworzenie państwa rygorystycznie podporządkowanego prawom islamskim. Początkowo operowali oni na północnym zachodzie Nigerii, ale rozszerzyli swoje działania zbrojne na sąsiednie kraje, na Kamerun, Czad oraz Niger, zagrażając bezpieczeństwu w regionie.

Z rąk Boko Haram zginęło już co najmniej 20 tys. ludzi, a ponad 2 miliony zostało zmuszonych do ucieczki.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Ich koszmar trwał trzy lata. Kilkadziesiąt uczennic porwanych przez nigeryjskich dżihadystów, w końcu odzyskało wolność. Jest radość najbliższych i nadzieja na uwolnienie pozostałych uczennic, przetrzymywanych przez porywaczy. Niestety są też świadectwa ich okrucieństwa.
Źródło info i foto: tvp.pl

Comments Brak komentarzy »