Posts Tagged “burmistrz”

Zwłoki 37-letniej kobiety i 22-letniego mężczyzny odkryto w kamienicy w Wołominie. O zagadkowej śmierci poinformowała wiceburmistrz miasta. Zmarli byli jej lokatorami.

O sprawie napisał stołeczny “Super Express”. Do odkrycia doszło po tygodniu od śmierci pary. Dokonała go wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć, od której jedna z ofiar – 37-letnia Anna, wynajmowała mieszkanie. Kobieta nie odzywała się od tygodnia i nie odbierała telefonu. Zaniepokojona Zbieć pojechała sprawdzić sytuację. Drzwi były zamknięte, ale z mieszkania wydobywał się fetor.

Według jej relacji, zmarła kobieta była “normalną, pracującą, uczciwą kobietą”. Mówiła jej, że poznała młodszego od siebie mężczyznę, w którym się zakochała. Ciała ich obu leżały za drzwiami mieszkania. Zwłoki kobiety znajdowały się wewnątrz pokoju, a mężczyzna był powieszony na klamce. Obaj zmarli w wyniku uduszenia.

Według Marcina Sadusia, rzecznika Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, śledztwo w sprawie śmierci prowadzone jest w kierunku podżegania do samobójstwa. Sekcja zwłok planowana jest na wtorek.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Zawód polityka w Meksyku należy do najniebezpieczniejszych na świecie. Po ostatnich wyborach w tym kraju burmistrz jednego z miast został porwany i od 10 dni nie daje znaku życia, zaś inny jest w śpiączce, po tym jak został postrzelony w głowę.

2 września Daniel Esteban González, świeżo wybrany burmistrz miasta Cochoapa El Grande w stanie Guerrero, zniknął razem ze swoim kierowcą po spotkaniu z radnym w miejscowości Tlapa. Żona samorządowca poinformowała, że wcześniej otrzymywał on anonimowe telefony z pogróżkami.

Od niemal tygodnia w stanie śpiączki utrzymywany jest natomiast Blas Godínez Ortega, wybrany na burmistrza Gómez Farías w stanie Chihuahua, który został postrzelony w głowę przez nieznanego napastnika.

Polityk przeszedł operację, podczas której lekarzom udało się uratować jego lewe oko i nerw optyczny, ale nie dało się tego zrobić z lewym uchem. Ortedze usunięto również kawałki mózgu uszkodzone przez pocisk. Lekarze przyznają, że nie wiedzą, w jakim stanie będzie pacjent po wybudzeniu ze śpiączki.

Nie ten kaliber

Wstępne śledztwo Prokuratury Generalnej wykluczyło udział zorganizowanych grup przestępczych działających w tym regionie w próbie zabójstwa. Pocisk wyciągnięty z czaszki Ortegi jest małego kalibru, którego lokalne gangi nie używają.

Ortega wygrał wybory idąc z hasłem walki z przestępczością. Był osobiście zmotywowany, gdyż w ubiegłym roku zniknął jego ojciec. Uważa się, że został porwany przez kartel, żeby leczyć gangsterów rannych w strzelaninach. Od tego czasu Ortega senior nie dał znaku życia.

Kampania wyborcza przed lipcowymi wyborami była najbardziej krwawa w historii. Pomiędzy 1 września ubiegłego roku a 31 sierpnia tego roku zginęło 175 kandydatów. Po wyborach odnotowano 63 ataki na polityków, spośród których 21 poniosło śmierć. Większość ofiar to członkowie partii Morena, która odniosła największy sukces w wyborach. Najwięcej polityków zginęło w stanach Jalisco, Colima, Michoacán, Oaxaca, Puebla i Guanajuato.

W ciągu ostatnich 12 lat w Meksyku zamordowano 132 burmistrzów, burmistrzów elektów i byłych burmistrzów. 49, gdy prezydentem był Felipe Calderón, oraz 83, gdy głową państwa został w 2012 roku Enrique Peña Nieto. Lipcowe wybory prezydenckie wygrał przywódca lewicowej Partii Odrodzenia Narodowego Manuel Lopez Obrador.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

75-letni burmistrz Salonik, drugiego co do wielkości greckiego miasta, został pobity podczas ceremonii upamiętniającej zabicie Greków przez Turków podczas I wojny światowej. Janis Butaris trafił do szpitala. Do wydarzenia doszło w sobotę w Salonikach. W pewnym momencie obchodów, gdy burmistrz Janis Butaris szedł ulicą, został przewrócony na ziemię.

Burmistrz Salonik Janis Butaris pobity

Na nagraniach widać, jak brutalnie burmistrz atakowany. Napastnicy kopali 75-latka w głowę i nogi, a także rzucali w ofiarę kamieniami i szklanymi butelkami. Atakowali przez całą drogę, gdy był prowadzony przez współpracowników do samochodu. Jeden z napastników bił z całej siły pięścią w szybę, gdy burmistrz Salonik wsiadał do auta.

W następstwie ataku Janis Butaris trafił do szpitala – informuje BBC. – To był koszmar. Zostałem zaatakowany przez kilka osób. Bili mnie wszędzie – powiedział Butaris krótko po pobiciu dla “Greek Reporter”.
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23426010,75-letni-burmistrz-salonik-brutalnie-pobity-na-miejskich-obchodach.html
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura chce aresztowania burmistrza mazowieckiego Pułtuska – dowiedział się reporter RMF FM. Krzysztof N. został zatrzymany przez CBA wraz z siedmioma osobami podejrzanymi o ustawianie przetargów na kwotę ponad 4 milionów złotych. Śledczy uzupełnili burmistrzowi zarzuty o przyjęcie łapówki.

Według prokuratury, Krzysztof N. miał wziąć od jednego z przedsiębiorców 90 tysięcy zł w związku z przetargiem na budowę miejskiego żłobka. Oprócz tego, burmistrz Pułtuska jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także zmowę przetargową.

Śledczy chcą także aresztu dla dwóch lokalnych biznesmenów. Pozostałych 5 osób – m.in. wiceburmistrz Pułtuska – zatrzymanych przez CBA, prokuratura po postawieniu zarzutów zwolniła. Zastosowano wobec nich kaucje w wysokości do 70 tys. zł, dozory policyjne i zakaz opuszczania kraju.

CBA zajmuje się także oświadczeniami majątkowymi burmistrz i wiceburmistrz Pułtuska za lata 2014-2018.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Kanclerz Angela Merkel i inni niemieccy politycy potępili we wtorek atak na Andreasa Hollsteina, burmistrza Alteny na zachodzie Niemiec. Hollstein w poniedziałek został raniony nożem. Altenę uznaje się za miasteczko najbardziej przyjazne imigrantom w Niemczech.

“Jestem przerażona tym atakiem” – napisała na Twitterze Merkel; minister sprawiedliwości Heiko Maas powiedział: “nie możemy nigdy zaakceptować tego, że ludzie mogą być atakowani za to, że pomagają innym”.

Hollsteina zaatakował w restauracji 56-letni pijany mężczyzna, który powiedział: “pozwalacie mi umierać z pragnienia i pozwalacie przyjechać do Alteny 200 uchodźcom” i zadał burmistrzowi cios w szyję. Mimo 15-centymetrowej rany Hollstein został we wtorek wypuszczony ze szpitala.

Napastnikowi postawiono zarzuty

- Tak czy inaczej, będę nadal zajmował się ludźmi, a zwłaszcza uchodźcami. Tymi, którzy już mieszkają w naszym mieście, i tymi, którzy przyjadą – powiedział dziennikarzom burmistrz.

Napastnikowi postawiono zarzut usiłowania morderstwa; na razie jednak jest on diagnozowany przez psychiatrów – poinformował rzecznik prokuratury Gerhard Pauli. Oskarżyciele uznali, że “chodzi prawdopodobnie o napaść motywowaną nienawiścią do cudzoziemców”, która była “działaniem spontanicznym” – dodał.

W maju Altena, 18-tysięczna miejscowość w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, otrzymała przyznawaną po raz pierwszy i fundowaną przez rząd nagrodę za zasługi na rzecz integracji (Nationaler Integrationspreis).

Wyróżnienie ustanowił rząd Merkel w maju 2016 roku; wiąże się z nim nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. euro. Miasteczko to “wzorcowo połączyło różne narzędzia integracyjne” – podkreśliło jury w uzasadnieniu.

Hollstein, który należy do tej samej co Merkel partii CDU, przyznał we wtorek, że już wcześniej otrzymywał pogróżki.

Merkel krytykowana za politykę otwartych drzwi

Jesienią 2015 roku ofiarą podobnego ataku stała się burmistrz Kolonii Henriette Reker, którą poważnie ranił nożem zwolennik skrajnej prawicy. We wtorek Reker przekazała Hollsteinowi wyrazy poparcia i współczucia. Od 2015 roku do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów z zamiarem ubiegania się o azyl. Merkel była wielokrotnie krytykowana za politykę otwartych drzwi, na jaką zdecydowała się u szczytu kryzysu migracyjnego w 2015 roku.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Młoda kobieta z Finlandii została zgwałcona w Rzymie przez imigranta z Bangladeszu, który ma prawo pobytu we Włoszech z powodów humanitarnych – podały media. Sprawca napaści został aresztowany.

Włoskie media wyjaśniły, że do ataku doszło w nocy z piątku na sobotę w rejonie dworca Termini. Do młodej Finki, idącej z koleżanką po wieczorze w barze podszedł mężczyzna, który zaoferował, że odwiezie ją do domu. Jej koleżanka nie skorzystała z propozycji i wzięła taksówkę.

Finka została wciągnięta do pustej klatki schodowej i zgwałcona. Kobieta złożyła zeznania na policji, a potem trafiła do szpitala. Gwałciciela aresztowano. Okazał się nim 22-letni imigrant z Bangladeszu, z prawem pobytu we Włoszech z powodów humanitarnych. Prasa przytacza zeznania ofiary, która mówiła, że napastnik groził jej śmiercią.

Przypomina się, że prawo pobytu z powodów humanitarnych ma także sprawca napaści na polskich turystów w Rimini, 20-letni Kongijczyk. Burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi wyraziła solidarność z kobietą z Finlandii i oświadczyła: “Rzym nie akceptuje żadnej formy przemocy”.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek został zaatakowany przez 58-letniego mężczyznę gazem pieprzowym i paralizatorem podczas niedzielnej mszy dożynkowej. Poszkodowanemu nic się nie stało. Napastnik został zatrzymany. O niedzielnym incydencie w jednym z kościołów w Łasku (Łódzkie) poinformowała PAP st. asp. Aneta Sobieraj z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

- W czasie mszy św. do burmistrza Łasku celebrującego wydarzenie podszedł nagle mężczyzna, który rozpylił gaz pieprzowy i użył paralizatora. Pokrzywdzonemu na miejscu udzielono pomocy medycznej; na własną prośbę uczestniczył on w dalszych obchodach dożynkowych – powiedziała PAP st. asp. Sobieraj.

Jak dodała, policja sprawdza obecnie motywy działania sprawcy oraz czy napaść na pokrzywdzonego miała związek z pełnioną przez niego funkcją. Napastnik może bowiem usłyszeć zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego, za co grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Policja prosi o zgłaszanie się świadków zdarzenia do najbliższego komisariatu.

W wyniku ataku gazem ucierpiały stojące obok burmistrza dwie kobiety w wieku 62 i 84 lat. Obie zostały odwiezione do szpitala.

Sprawcą okazał się 58-letni mieszkaniec gminy Łask. Został natychmiast obezwładniony, m.in. przez policjanta będącego po służbie i innych uczestników mszy. Został zatrzymany przez policję. Zabezpieczono posiadany przez niego paralizator oraz pojemnik z gazem.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio oświadczył w piątek, że strzelanina w szpitalu Bronx-Lebanon “nie była aktem terrorystycznym, ale raczej związana z miejscem pracy”. Sprawca, lekarz i były pracownik szpitala, zabił 1 lekarza i ranił 6 innych osób, w tym 5 ciężko. Atak był “strasznym wydarzeniem w miejscu, które ludzie kojarzą z opieką” – powiedział de Blasio na konferencji prasowej. Dodał, że wielu rannych walczy o życie.
 
Źródła w policji nowojorskiej poinformowały nieoficjalnie, że sprawca został zidentyfikowany jako 45-letni dr Henry Bello, specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej, który zrezygnował z pracy w tym szpitalu w 2015 r., uprzedzając wręczenie mu wypowiedzenia. Miał być oskarżany o molestowanie seksualne wielu kobiet, w tym pracownic szpitala.
 
Wszedł on do szpitala, mieszczącego się w nowojorskiej dzielnicy Bronx, w dystrykcie Mount Hope, z długa bronią ukrytą pod białym kitlem. Według stanowego deputowanego Michaela Blake’a, był to karabin M16. Wśród personelu i pacjentów szpitala wybuchła panika. Ludzie barykadowali się w pomieszczeniach szpitalnych. Jak powiedział komisarz policji nowojorskiej James O’Neill, napastnik otworzył ogień po dotarciu na 16 i 17 piętro budynku.

Próbował się podpalić
 
Później – jak poinformował O’Neill – sprawca próbował podpalić się i zmarł w rezultacie odniesionych obrażeń.
 
Budynek szpitala jest wciąż zamknięty i przeszukiwany przez policję. Zdaniem wielu osób stosowane w placówce środki bezpieczeństwa nie były wystarczające.
Szpital Bronx-Lebanon jest placówką prywatną, nie nastawioną na zysk i działającą już od 120 lat.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala ogłosił, że zwróci się o przysłanie dodatkowych oddziałów wojska do miasta, by czuwało nad bezpieczeństwem na ulicach, głównie na peryferiach. Media zauważają, że wielkim zagrożeniem są gangi imigrantów z Ameryki Łacińskiej. Nasilająca się przemoc, handel narkotykami, zbrodnie, strzelaniny, porachunki, bójki – tak sytuację na niektórych mediolańskich przedmieściach opisuje we wtorek dziennik “Corriere della Sera”.

Gazeta podkreśla, że postrach sieją tam głównie gangi nazywane “latinos”. Ich członkowie są bezwzględni i prowadzą walkę o kontrolę nad dzielnicami i osiedlami. Jedną z ofiar porachunków był 37-letni imigrant z Dominikany, który zmarł w poniedziałek w wyniku ran odniesionych dwa dni wcześniej, gdy go zaatakowano.

Burmistrz Giuseppe Sala w reakcji na rosnącą przestępczość na peryferiach Mediolanu wyraził opinię, że powinni przybyć tam żołnierze stacjonujący obecnie w Rzymie. Z powodu zagrożenia terrorystycznego pilnują oni obecnie bezpieczeństwa w Wiecznym Mieście w związku z Rokiem Świętym, który zakończy się w niedzielę. Sala zapowiedział, że w sprawie dodatkowych patroli będzie rozmawiał z MSW.

Władze miejskie przypomniały, że już od dłuższego czasu zwracają uwagę na problem bezpieczeństwa w Mediolanie.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

44-latka z nożem, który we wtorek wtargnął do gabinetu burmistrza Chęcin, obezwładniła policja. Włodarzowi gminy i pracownikom urzędu nic się nie stało. Jak poinformował PAP rzecznik świętokrzyskiej policji komisarz Kamil Tokarski, w Urzędzie Miasta i Gminy w Chęcinach pojawił się mężczyzna, który miał przy sobie nóż i niezidentyfikowaną do tej pory ciecz. Mężczyzna wszedł do sekretariatu burmistrza, a następnie do jego gabinetu. Tam rozlał ciecz, prawdopodobnie pochodną ropy. Burmistrzowi udało się opuścić pomieszczenie, w którym przebywał napastnik – relacjonował policjant.

44-latek, mieszkaniec gminy Chęciny, zabarykadował się w pomieszczeniu. Przybyli na miejsce policjanci ewakuowali pracowników urzędu. Po kilkudziesięciu minutach policjanci obezwładnili napastnika. W tej chwili jest pod opieką lekarzy. Sprawdzamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia, m.in. czy mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu jest też prokurator – dodał rzecznik policji. Jak podkreślił, burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu i pracownikom magistratu nic się nie stało.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »