Posts Tagged “chirurg onkolog”

Kilkadziesiąt nowych zarzutów dotyczących przestępstw seksualnych usłyszał chirurg onkolog Marek Ł. z Gdańska. Śledczy dotarli do kolejnych kobiet, które miał molestować. W kilku przypadkach chodzi też o zmuszenie do stosunku seksualnego. Na lekarzu ciążą teraz 122 zarzuty, a liczba kobiet, które miał skrzywdzić wzrosła do 88. Do części z pacjentek śledczy dotarli sami, analizując dokumentację medyczną z gabinetu onkologa.

Mający obecnie 66 lat Marek Ł. usłyszał zarzuty innych czynności seksualnych, ale także zmuszenia pacjentek do stosunku seksualnego podczas badań onkologicznych.

- Nowe zarzuty to efekt zeznań kolejnych pacjentek składanych przed sądem w obecności biegłego psychologa oraz uzyskanej opinii biegłego dotyczącej oceny metodologii badań wykonywanych przez lekarza – mówi Wirtualnej Polsce Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Mimo to mężczyzna nie został osadzony tymczasowo w areszcie, czego ponownie domagała się gdańska prokuratura. W pierwszym tygodniu września sąd nie zgodził się z tym wnioskiem.

Śledczy zaskarżyli już tę decyzję i chcą izolacji medyka. Mężczyzna został 6 września ponownie przesłuchany. – Nie przyznał się do winy – dodaje rzecznik.

W ubiegłym roku sąd zakazał Markowi Ł. pracy w charakterze lekarza.

“Nastolatka wśród ofiar”

Marka Ł. policja zatrzymała w lutym 2017 r. Usłyszał wtedy 31 zarzutów dotyczących “innych czynności seksualnych”, których miał się dopuścić wobec 25 pacjentek.

Kilka miesięcy później przybyło 17 kolejnych zarzutów. Okazało się, że pokrzywdzonych może być kilkadziesiąt kobiet, w tym dziewczyna poniżej 15. roku życia. Zdaniem śledczych ofiarami 66-latka były głównie pacjentki jednej z publicznych poradni onkologicznych w Gdańsku. Do przestępstw miało dochodzić między 2005 a 2015 r., ale większość z nich ma przypadać na lata 2013-2015.

Markowi Ł. grozi kara nawet 12 lat więzienia.

Przekroczone standardy

Śledczy przesłuchali już ponad dwa tysiące pacjentek Marka Ł. Ich relacje ocenili biegli z zakresu onkologii. Już pierwsze wnioski były jednoznaczne. Po konsultacji z lekarzami specjalistami w tej dziedzinie, śledczy doszli do wniosku, że w przypadku wykonywanych przez podejrzanego badań 25 pokrzywdzonych kobiet “standardy te zostały przekroczone”.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

​17 nowych zarzutów, dotyczących wykorzystania seksualnego, postawiła chirurgowi onkologowi, 65-letniemu Markowi Ł., Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Czyny te miał popełnić wobec 12 pacjentek. Podejrzany nie przyznał się do winy. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiana Paszkiewicz, prokuratura zastosowała wobec Marka Ł. jako dodatkowy środek zapobiegawczy zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

Decyzja o uzupełnieniu zarzutów to efekt kolejnych wnioskowanych przez prokuratora nadzorującego śledztwo przesłuchań pokrzywdzonych, realizowanych przed sądem, w obecności biegłego psychologa. Jednocześnie kontynuowane są przesłuchania świadków – osób z kręgu pacjentek podejrzanego – celem wytypowania ewentualnych kolejnych pokrzywdzonych – wyjaśniła Paszkiewicz.

Zaznaczyła, że na bieżąco, gdy zachodzą podstawy, prokuratura kieruje również wnioski do sądu o przeprowadzenie przesłuchania wytypowanych osób. Aktualnie do sądu zostało złożonych dziewięć takich wniosków – dodała. Markowi Ł. Zarzuca się 48 przestępstw

Markowi Ł. łącznie zarzuca się 48 przestępstw, polegających na doprowadzeniu 37 pokrzywdzonych pacjentek, w tym małoletniej poniżej 15 lat, do tzw. innych czynności seksualnych podczas badań onkologicznych.

Do przestępstw miało dochodzić między 2005 a 2015 rokiem, ale większość z nich ma przypadać na lata 2013-2015. Zdaniem śledczych, ofiarami chirurga onkologa były głównie pacjentki jednej z publicznych poradni onkologicznych w Gdańsku.

Wobec podejrzanego, decyzją sądu – po tym, jak nie został uwzględniony wniosek prokuratury o areszt – jako środki zapobiegawcze zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł oraz dozór policji. Następnie, sąd odwoławczy, po złożeniu zażalenia przez prokuraturę, zawiesił Marka Ł. w wykonywaniu zawodu lekarza na czas trwania postępowania.

Jednocześnie prokuratura zastosowała dwa dodatkowe środki zapobiegawcze wobec Marka Ł.: zakaz opuszczania kraju oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

Lekarzowi grozi do 10 lat więzienia.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Policja zatrzymała 65-letniego onkologa, który miał molestować swoje pacjentki. W jego gabinecie schowana była kamera, a w domu funkcjonariusze znaleźli broń i 500 sztuk amunicji.

Policja w Gdańsku przez ponad 2 lata weryfikowała informacje o 65-letnim onkologu, który miał molestować seksualnie swoje pacjentki w jednej z przychodni i w prywatnym gabinecie. Przesłuchano w tej sprawie 2 tysiące kobiet. Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, poszkodowanych było co najmniej 31 pacjentek. Najmłodsza nie miała nawet 15 lat.

Według informacji “Gazety Wyborczej”, śledczy ustalili, że lekarz „przekraczał granice w trakcie badań, dotykał pacjentki w miejsca intymne, bywał ordynarny, odczuwając przy tym satysfakcję seksualną”. 65-latek został zatrzymany dziś rano w swoim mieszkaniu. Funkcjonariusze znaleźli tam oprócz dokumentacji medycznej broń, a także 500 sztuk amunicji. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna mógł nagrywać swoje pacjentki – w gabinecie lekarskim znaleziono ukrytą kamerę. Onkologowi grozi do 8 lat więzienia.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

65-letni chirurg onkolog został zatrzymany w Gdańsku ws. molestowania seksualnego pacjentek – informuje RMF FM. Do zatrzymania doszło tuż po 6.00 rano. W mieszkaniu lekarza ujawniono również broń z amunicją. Trwa sprawdzanie, czy lekarz miał na nią pozwolenie. Śledztwo ws. lekarza policja wszczęła w 2014 r. po zawiadomieniu jednej z pacjentek, która miała wizytę u onkologa w jednej z prywatnych przychodni. W związku ze zgłoszeniem przesłuchano w sumie ponad dwa tysiące pacjentek onkologa. W sumie policjanci ustalili, że ponad 30 z nich miało być molestowanych przez lekarza podczas wizyt.

Kobiety były przesłuchiwane w obecności biegłego psychologa, więc nie ma podstaw do podważania wiarygodności ich zeznań – zaznacza RMF FM. Jak wynika z ustaleń, jedna z molestowanych nie miała jeszcze skończonych 15 lat.

Po zatrzymaniu mężczyzny przeszukano jego mieszkanie. – Zabezpieczono dokumentację medyczną i kamerę z rejestratorem, która znajdowała się w gabinecie – powiedziała rzecznik prasowa gdańskiej policji Aleksandra Siewert dodając, że w mieszkaniu znaleziono też broń i amunicję. Trwa sprawdzanie, czy lekarz miał pozwolenie na broń. Około godz 10.00 miało rozpocząć się przesłuchanie mężczyzny. Prokurator jeszcze dziś prawdopodobnie przedstawi mu zarzuty.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez gdańską policję pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Rzecznik prasowa tej prokuratury Tatiana Paszkiewicz poinformowała, że dopiero po wykonaniu czynności procesowych z udziałem mężczyzny prokuratura poinformuje o treści postawionych zarzutów oraz liczbie pokrzywdzonych kobiet.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »