Posts Tagged “chuligani”

Od 100 do 500 zł płacili chuligani z bojówki Ruchu Chorzów lekarzom za fałszywe zaświadczenia, dzięki którym mogli odwlekać toczące się przeciw nim procesy. Trzech medyków parających się w ostatnich latach tym procederem zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie śląskich prokuratorów rozpracowujących przestępczość zorganizowaną. Śledczy dopadli także czterech kiboli Ruchu oraz jednego Cracovii.

Już 69 osób związanych z bojówkami pseudokibiców (głównie Ruchu Chorzów) usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym działania gangu chuliganów południu Polski, głównie na Śląsku, oraz w Czechach.

– Właściwie ci kibole zamienili się w rasowych gangsterów. Zajmowali się włamaniami do firm i hurtowni, handlowali dziesiątkami kilogramów narkotyków. W dodatku byli trudni do rozpracowania, bo grupy kibolskie są mocno hermetyczne. Ale i wśród gangsterów chuliganów znaleźli się „skruszeni” – opowiada jeden ze śląskich śledczych.

Wiadomo, że przestępcy zajmowali się także w przywłaszczaniem naczep do ciągników siodłowych.
Kibole usiłowali porąbać siekierami i spalić konkurentów
Dwóch mężczyzn doznało poparzeń w wyniku ulicznych porachunków, do których doszło w sobotę Łodzi. Napastnicy zaatakowali konkurentów kijami,…

zobacz więcej
W ostatnich dniach policjanci CBŚP pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej (tzw. śląskich pezetów) przeprowadzili szereg przeszukań i zatrzymań. Tym razem ujęto pięciu pseudokibiców – czterech Ruchu Chorzów i jednego Cracovii oraz trzech lekarzy.

Ci ostatni są podejrzani o wystawienie wielu zaświadczeń, dzięki którym chuligani odpowiadający przed sądem za swoje grzechy, mogli skutecznie opóźniać zakończenie postępowań.

Ustalono, że medycy brali za swoje usługi od 100 do 500 zł, w zależności od okresu „niemocy swoich »pacjentów«”. Śledczy nie chcieli ujawnić, czy skorumpowani lekarze traktowali swoje działania czysto komercyjnie, czy też sami byli sympatykami Ruchu Chorzów.

Wiadomo za to, że gang kiboli działał bardzo intensywnie w latach 2013-14 w Opolu, Mysłowicach, Karlinie, Zabrzu, Żorach i w Ostrawie w Czechach. Pozostali zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty wręczania łapówek, produkcji i wprowadzania do obrotu nie mniej niż 70 kg amfetaminy. Zatrzymano ostatnio piątka kiboli odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Zatrzymanie Pawła M., ps. “Misiek”, jednego z najsłynniejszych kiboli w Polsce, nie byłoby możliwe, gdyby nie zeznania dwóch ważnych szalikowców Ruchu Chorzów, którzy poszli na współpracę z prokuraturą. – Ta sprawa to koniec bandyckiej przyjaźni pomiędzy stadionowymi chuliganami z Chorzowa i Krakowa. Już sobie nie ufają – twierdzi jeden z oficerów policji.

Paweł M., ps. „Misiek”, jest uważany za lidera bandyckiej bojówki założonej przez kiboli Wisły Kraków. Kilka dni temu został zatrzymany we Włoszech. List gończy za „Miśkiem” wydali śląscy prokuratorzy z zamiejscowego wydziału Prokuratury Krajowej. Śledczy wszczęli już procedurę zmierzającą do ściągnięcia Pawła M. do Katowic i przedstawienia mu zarzutów.

Zeznania kiboli

– „Misiek” miał paszport ważny do stycznia 2019 r. oraz dowód osobisty z datą ważności do 2027 r. We Włoszech posługiwał się jednak sfałszowanym dokumentem – podkreśla jeden z oficerów policji.
Źródło info i foto: katowice.wyborcza.pl

Comments Brak komentarzy »

Już jedenastu pseudokibiców Lecha Poznań, którzy podczas niedzielnego meczu wtargnęli na boisko i przerwali mecz, zostało zatrzymanych przez policję. Trwają przesłuchania trzech mężczyzn – trzech już usłyszało zarzuty, kolejni mają je usłyszeć wkrótce. Jeden z zatrzymanych już wcześniej miał zakaz stadionowy.

Pozostali chuligani są identyfikowani i poszukiwani. Pierwszych sześciu mężczyzn zatrzymano w poniedziałek późnym popołudniem i wieczorem. To mieszkańcy powiatu poznańskiego i ościennych. – Są to mężczyźni w wieku 18-37 lat. Do zatrzymań doszło w domach. Osoby te nie stawiały oporu, były zdziwione. Ale z drugiej strony powinny liczyć się z taką ewentualnością – mówi TVN24 Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. Kolejne pięć osób zatrzymano we wtorek. Jedna z nich sama zgłosiła się na policję.

Trzy osoby już z zarzutami

We wtorek około południa pierwszych sześciu zatrzymanych doprowadzono na przesłuchanie do Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. Trzech już usłyszało zarzuty związane z naruszeniem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jeden ma zarzut wtargnięcia na murawę, za co grożą nawet 3 lata więzienia. Dwaj pozostali – zarzut wtargnięcia na murawę, ale będąc zamaskowanym – osoby te miały na twarzy koszulkę i szalik. W takim wypadku maksymalny wymiar kary może wynieść nawet 5 lat “za kratkami”.

- Prokurator doszedł do wniosku, że osoby te działały po prostu w sposób chuligański, stąd zapis o lekceważącym podejściu do prawa. Powoduje on, że dolna granica kary podwyższana jest automatycznie o połowę – podkreśliła Mazur-Prus.

Jak dodała, jedna z zatrzymanych osób miała orzeczony wcześniej zakaz stadionowy. Prokurator nie doprecyzowała, czy nadal obowiązuje. Trwa weryfikowanie tego. Jeszcze dziś na pewno przesłuchane zostaną trzy kolejne osoby zatrzymane w poniedziałek. Po tych przesłuchaniach zostaną podjęte decyzje co do środków zapobiegawczych wobec tych sześciu osób. Co do osób zatrzymanych we wtorek jeszcze nie podjęto decyzji, czy czynności prokuratorskie zostaną wykonane we wtorek czy też w środę. Prokuratura sprawdza też, czy organizator imprezy dopełnił wszelkich formalności. – Na organizatorach ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Z przykrością muszę stwierdzić, ze nie jest to pierwszy przypadek, gdzie kibice zachowują się w taki sposób. Chodzi tu o bezpieczeństwo nie tylko uczestników, ale też zawodników – podkreśliła.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Krakowscy śledczy ustalają, kto na profilu sympatyków Cracovii zamieścił wpis nawołujący do zemsty na policjantach po śmierci Adriana Z. jednego z liderów krakowskich pseudokibiców.

Na facebookowym profilu Stowarzyszenia Cracovia to My w weekend pojawił się wpis. Pod grafiką ze zdjęciem Adriana Z. umieszczono zdanie “Rzeki spłyną krwią tych, którzy uśmiercili naszych braci”.

Zdjęcie zostało już usunięte, ale jak informuje RMF FM prokuratura prowadzi śledztwo. Jak powiedział stacji rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko, śledztwo dotyczy nakłaniania do popełnienia zbrodni oraz innych przestępstw. Podstawą jest artykuł 255 Kodeksu karnego, mówiący m.in. o nawoływaniu do zbrodni, mówi także o sankcjach za publiczne pochwalanie przestępstwa. Za nawoływanie do zbrodni grozi kara do 3 lat więzienia, a za pochwalanie przestępstwa – do roku.

W nocy z czwartku na piątek policyjni antyterroryści rozbili groźną grupę przestępców zajmującą się porwaniami i wymuszeniami. W czasie akcji w jednym z mieszkań antyterroryści użyli broni. Ranny został Adrian Z. ps. Zielony, powiązany z pseudokibicami Cracovii. – W trakcie próby zatrzymania mężczyzna zaatakował policjanta. Próbował wyrwać mu broń i strzelić do innego funkcjonariusza. Policjant postrzelił napastnika. Pomimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł – mówi krakowskiej “Wyborczej” prokurator Janusz Hnatko.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Dopiero dziś prokuratura przesłucha dwóch zatrzymanych pseudokibiców GKS-u Katowice, którzy wczoraj zaatakowali policjantów przed meczem z Odrą Opole. Wcześniej śledczy nie mogli tego zrobić, ponieważ 36- i 44-latek byli pijani. Obaj mają dziś usłyszeć zarzuty. Policja dokładnie przegląda nagrania z monitoringu. Jak mówi Radiu ZET Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, można spodziewać się kolejnych zatrzymań.

Pseudokibice GKS-u zaatakowali policjantów, którzy eskortowali z Bytomia na stadion fanów Odry Opole. Chuligani obrzucili mundurowych kamieniami i butelkami. Policja odpowiedziała gazem i gumowymi kulami. Ranny został jeden funkcjonariusz, ale po opatrzeniu wyszedł już ze szpitala.

Godzinę po zamieszkach do punktu medycznego zgłosił się też jeden z pseudokibiców GKS-u ranny w oko. Zajęli się nim lekarze z kliniki okulistycznej.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Pseudokibice w koszulkach Lechii Gdańsk zaatakowali autobus z kibicami Olimpii Elbląg w miejscowości Szpęgawsk pod Stargardem Gdańskim – informuje RMF FM. Do zdarzenia doszło przy drodze krajowej nr 22 w miejscowości Szpęgawsk. Pseudokibice zatrzymali autobus z 40 kibicami Olimpii Elbląg. Uderzali w pojazd pałkami i kijami. Kierowca nie otworzył drzwi i nikt nie wysiadł z autobusu.

Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa pomorskiej policji Joanna Kowalik-Kosińska, chuligani byli zamaskowani. – Chcieli doprowadzić do konfrontacji z kibicami jadącymi autokarem. Czterech policjantów pilotujących pojazd natychmiast zainterweniowało, a napastnicy rozpierzchli się po okolicznych lasach – wyjaśniła Kowalik-Kosińska

Pseudokibice rozbiegli się, gdy kierowcy autobusu udało się odjechać z miejsca ataku. Gdy na miejscu pojawiła się policja, rozpoczęła się obława, w którą zaangażowano dodatkowe patrole.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Chuligani Wisły Kraków zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP za czerpanie zysków z prostytucji i produkcję narkotyków. Kibole mieli zmusić do współpracy kilka prostytutek, które musiały oddawać im część zysków, w zamian za „ochronę”. Co najmniej jedną kobietę, przestępcy sprzedali znajomym za kilka tysięcy złotych. Przez ponad rok policjanci krakowskiego CBŚP rozpracowywali gang, założony przez pseudokibiców z chuligańskiej bojówki Wisły Kraków. Z ustaleń śledczych wynikało, że gangsterzy w szalikach nakłonili do współpracy kilka prostytutek – tzw. domówek, czyli dorabiających głównie w wynajętych mieszkaniach, a nie agencjach towarzyskich. Kobiety musiały oddawać swoim alfonsom część utargu. Sutenerzy dostawali po 4 tys. złotych miesięcznie od prostytutek. Kobietom grożono, że w razie oporu będą bite lub gwałcone.

Gangsterzy traktowali prostytutki, jako swoją własność. Śledczy zebrali dowody, że jedną z nich sprzedali znajomym za kilka tysięcy złotych.

Od „panienek” po narkotyki

W ostatnich dniach policjanci CBŚP wkroczyli do kilku mieszkań i lokali, w których mogli znajdować się członkowie grupy. Zatrzymano siedem osób w wieku 25-38 lat, w tym dwie kobiety, które miały nadzorować prostytutki. – Z naszych ustaleń wynikało, że niektórzy członkowie grupy mogą być niebezpieczni, przy ich zatrzymaniu wspierali nas antyterroryści. W dwóch mieszkaniach zabezpieczyliśmy kompletny sprzęt do uprawy marihuany i przeszło pół tysiąca sadzonek konopi indyjskich. Produkcja i handel narkotykami, były kolejnym źródłem zarobku rozbitej grupy – mówi portalowi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Funkcjonariusze zabezpieczyli samochody pseudokibiców o wartości 70 tys. złotych i blisko 10 tys. w gotówce. Zatrzymani usłyszeli w krakowskiej Prokuraturze Okręgowej zarzuty związane z czerpaniem korzyści i ułatwianiem prostytucji, handlem ludźmi, a także produkcją i handlem narkotykami. Czterech mężczyzn i kobieta trafiło do aresztu. Dwoje członków grupy odzyskało wolność po wpłaceniu kaucji.

Miasto maczet

Policjanci nie kryją, że w stolicy Małopolski od kilku lat największą rolę w półświatku odgrywają gangi zakładane przez chuliganów Wisły lub Cracovii. Od kilku lat chuligani obu drużyn walczą brutalnie o prymat w Krakowie. Zginęło już kilkanaście osób, w tym kilka zamordowanych popularnymi na południu Polski – maczetami. – Irracjonalne uwielbienie tej broni przez gangsterów w szalikach spowodowało, że Kraków nazywany jest Miastem Maczet. W tym mieście kibole wyparli w półświatku tzw. zwykłych gangsterów. Handlują narkotykami, wymuszają haracze czy wymuszają na właścicielach klubów swoją ochronę. Niektórzy zajmują się nawet przemytem uchodźców do Europy Zachodniej i produkcją nielegalnych papierosów – opowiada śledczy z Krakowa.

Policja i prokuratura nie kryją, że rozpracowywanie grup kibolskich jest trudniejsze niż zwykłych gangów. – Ci ludzie znają się często do dziecka. Albo się razem wychowywali na jednym osiedlu, albo wspólnie chodzili na mecze. I wśród gangsterów w szalikach najmniej jest skruszonych. Bo skupia się na nich nienawiść nie tylko byłych kompanów, ale nawet kibiców przeciwnych drużyn – dodaje śledczy.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

„Odroczona dyskwalifikacja” reprezentacji Rosji po zamieszkach przy okazji meczu Rosja – Anglia nie przynosi skutku. Po porażce ze Słowacją rosyjscy chuligani brali udział w zamieszkach w centrum Lille. Porażka ze Słowacją w zasadzie do minimum ogranicza szanse Sbornej na awans do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy we Francji. Rozgoryczeni przegraną rosyjscy chuligani zaatakowali Słowaków w centrum Lille. W starciach brali również udział angielscy i walijscy pseudokibice.

Z relacji wynika, że bijatyka wybuchła na placu Place des Reignaux. Na amatorskich filmach widać rzucane środki pirotechniczne oraz słychać eksplozje petard hukowych. Policjanci przeszkoleni w zwalczaniu zamieszek użyli przeciwko chuliganom gazu łzawiącego. W ruch poszły też pałki. Do starć doszło także w pobliżu dworca Lille-Flandres. Tam również policja gazem ostudzała zapędy rosyjskich i angielskich kiboli.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Łącznie zdewastowanych zostało kilka mogił. Wśród nich jest pomnik Edwarda Dembowskiego, organizatora powstania krakowskiego w 1846 roku. Jego pomnik znajduje się tuż przy wejściu na Stary Cmentarz Podgórski, po prawej stronie. Nieznani sprawcy zniszczyli figurkę znajdującą się na grobie Dembowskiego. W głębi nekropoli uszkodzone zostały jeszcze trzy nagrobki. Mosiężne krzyże zostały wyrwane, a kamienne rozbite.

Uszkodzeniu uległ też pomnik wyremontowany dzięki środkom ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Chodzi o mogiłę dwójki dzieci: Władzia i Kazia. Obecnie Zarząd Cmentarzy Komunalnych szacuje straty. Jego przedstawiciele podkreślają, że takiego ataku nie było od lat.

– Obecnie w sprawie zniszczonych nagrobków prowadzone jest dochodzenie. Policja ustala, jak doszło do dewastacji oraz kto to zrobił – informuje nadkom. Katarzyna Padło z małopolskiej policji.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Sześciu kibiców Legii, którzy brali udział w zamieszkach w Neapolu przed meczem stołecznego klubu z Napoli w Lidze Europejskiej zostało skazanych w trybie pilnym na 3 lata i miesiąc więzienia – takie informacje przekazała PAP ambasada RP w Rzymie. Polacy przebywają we włoskim więzieniu. Pozostali kibice zatrzymani po zamieszkach zostali zwolnieni.

W Neapolu są przedstawiciele konsulatu z Rzymu, którzy zajmują się sprawą pseudokibiców osadzonych w więzieniu Poggioreale. 11 policjantów i karabinierów zostało rannych w nocy ze środy na czwartek w Neapolu, gdzie doszło do starć między kibicami Legii Warszawa i Napoli przed meczem tych drużyn w Lidze Europejskiej. 7 Polaków zostało aresztowanych – podały lokalne media. Wśród rannych jest trzech kibiców z Warszawy. Aresztowano także kibiców Napoli.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »