Posts Tagged “Czarnogóra”

Ścigany ENA i Listem Gończym 76-letni Wojciech K. został zatrzymany w Czarnogórze i już pod specjalną policyjną eskortą trafił do Polski. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie mogli przemycić tony haszyszu i kokainy, wartych ponad 320 mln zł.

Policjanci z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim od kilku lat prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem haszyszu z Maroka oraz kokainy z Ameryki Południowej. Narkotyki trafiały najpierw do Hiszpanii, a następnie do Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. Z ustaleń śledczych wynikało, że za kierowanie zorganizowaną grupą mógł być odpowiedzialny Wojciech K.

Mężczyzna był poszukiwany od sierpnia 2017 roku na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego, Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz Listu Gończego. Przez kilka miesięcy udawało mu się skutecznie unikać kontaktu z organami ścigania, aż do marca br., kiedy to został zatrzymany w Czarnogórze w miejscowości Budva. Z informacji policjantów wynika, że przebywał tam od lipca 2017 roku. W Polsce grozi mu odpowiedzialność za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających.

Poszukiwaniami Wojciecha K. zajmowali się funkcjonariusze z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim. To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy ustalono i potwierdzono, że 76-latek ukrywa się na terenie Czarnogóry. Kolejne działania doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu poszukiwanego i jego zatrzymania, co było możliwe dzięki bieżącej, ścisłej współpracy z policjantami z Czarnogóry, z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Europolu.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa o kierowanie której podejrzany jest Wojciech K., działała od 2004 aż do 2016 roku. Jej członkowie mogli w tym czasie przemycić ponad 20 ton haszyszu oraz ok. 1,5 tony kokainy. Jednorazowo grupa przemycała od kilkuset kilogramów do ponad tony. Policjanci CBŚP wspólnie z organami ścigania innych państw nadal prowadzą czynności w tej sprawie. Do chwili obecnej zatrzymano 14 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz prania pieniędzy.

Na podstawie materiału dowodowego zebranego przy współpracy z Europolem, Wydziałem Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz policją hiszpańską zabezpieczono mienie należące do podejrzanych znajdujące się na terenie Hiszpanii i Polski, m.in. pieniądze, luksusowe apartamenty, łodzie oraz samochody.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim od początku wyjaśniają okoliczności sprawy wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. To dzięki współpracy i ogromnemu zaangażowaniu śledczych możliwe było ustalenie wielu wątków i zabezpieczenie majątku należącego do podejrzanych, a znajdującego się na terenie Polski. Śledczy nadal wyjaśniają okoliczności sprawy.
Źródło info i foto: Policja.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwaj Afgańczycy zostali zatrzymani przez straż granicę. Ukrywali się w naczepie ciężarówki z arbuzami do Polski. Ich celem była Francja. Podczas kontroli ciężarówki z Czarnogóry, w rejonie byłego przejścia granicznego w Chyżnem w minioną sobotę, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziła linka zabezpieczająca naczepę pojazdu. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, iż linka została wcześniej przecięta i ponownie połączona.

Kiedy otwarto naczepę, wśród arbuzów ujawniono dwóch młodych mężczyzn. Podali się za obywateli Afganistanu, jednak nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Pojazd prowadził obywatel Czarnogóry, który przewoził ładunek z Albanii przez Serbię, Węgry i Słowację do Polski.

- Z zeznań zatrzymanych osób wynika, iż ich krajem docelowym miała być Francja. Podróż Afgańczyków trwała około roku. Początkowo przedostali się nielegalnie z Afganistanu przez Iran do Turcji, gdzie pracowali, aby zdobyć część środków finansowych na dalszą podróż w głąb Europy. Następnie łodziami pontonowymi dopłynęli do Grecji. Stamtąd pieszo przez Macedonię dostali się do Serbii. W Belgradzie, na jednym z parkingów, przedostali się do naczepy ciężarówki bez wiedzy kierującego pojazdem – relacjonowała we wtorek

Jak przyznał, jeden z zatrzymanych cudzoziemców powiedział, że podróż z Afganistanu do Serbii kosztowała go 6 tys. euro. Za następny etap podróży zapłacił przemytnikom kolejny tysiąc euro. Cudzoziemcy zostali przekazani słowackim pogranicznikom. W związku z możliwością skażenia, przewożone arbuzy – decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu – zostały zutylizowane.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

​Ciało ukraińskiej milionerki zostało odnalezione w czarnogórskiej miejscowości Kotor – podają lokalne media. Według nieoficjalnych informacji, na ciele miała wiele ran kłutych. Jak podają czarnogórskie “Vijesti”, ciało Anastazji Łaszmanowej odnaleziono 11 maja w jej mieszkaniu w mieście Kotor. Na ciele były ślady przemocy, a także wiele ran kłutych.

Okoliczności tej sprawy są wyjaśniane. Niewykluczone, że kobieta została zamordowana przez złodziei. Łaszmanowa była jedną z najbogatszych obywatelek Ukrainy. Jej majątek był wyliczany na 105 milionów euro. Była dyrektorką dwóch firm, do których należały pięciogwiazdkowe hotele i lokale gastronomiczne.

Kobieta przyjechała do Czarnogóry kilka lat temu. Ukrainka miała także rosyjski paszport.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Nieznany sprawca zdetonował niewielki ładunek wybuchowy przed amerykańską ambasadą w stolicy Czarnogóry – Podgoricy. Następnie zamachowiec wysadził się w powietrze. Krótko po północy nieznany sprawca wrzucił ładunek wybuchowy na teren ambasady Stanów Zjednoczonych w Podgoricy w Czarnogórze. Według świadków mógł być to granat ręczny. Chwilę po zdarzeniu zamachowiec wysadził się w powietrze.

Agencje informacyjne donoszą, że oprócz zamachowca nikt nie ucierpiał. Budynek ambasady nie został uszkodzony.

USA ostrzega

Ambasada w specjalnym komunikacie poleciła amerykańskim obywatelom, by w najbliższych godzinach nie przebywali w pobliżu ambasady. Amerykańscy urzędnicy poinformowali również, że w czwartek zawieszono spotkania w sprawie wydawania wiz do Stanów Zjednoczonych. Pomoc amerykańskim obywatelom będzie udzielana tego dnia tylko w wyjątkowych, naglących przypadkach.

“Urzędnicy ambasady ściśle współpracują z policją w celu zidentyfikowania napastnika lub napastników” – poinformowała na Twitterze rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Serbska policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch Serbów. Byli poszukiwani przez władze Czarnogóry pod zarzutem udziału w ubiegłorocznym spisku mającym na celu obalenie rządu w Podgoricy. Zatrzymani to Nemanja Ristić i Predrag Bogicević. Czarnogóra wydała międzynarodowy nakaz ich aresztowania. Agencja Associated Press (AP) odnotowuje, że nie wiadomo na razie, kiedy mogliby być wydani władzom czarnogórskim.

Czarnogóra wydała też nakazy aresztowania dwóch Rosjan, podejrzanych o “działalność terrorystyczną”, w tym plany zabicia czarnogórskiego premiera w dniu wyborów w październiku 2016 roku. Kreml zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek związek z tamtymi wydarzeniami, ale – jak podkreśla agencja AP – Moskwa aktywnie wspiera lokalne ugrupowania w Czarnogórze, przeciwne członkostwu tego kraju w NATO.

Na grupowym zdjęciu

Nemanja Ristić pojawił się na grupowym zdjęciu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem podczas jego wizyty w Belgradzie w zeszłym miesiącu. Zdjęcia Ławrowa z grupą członków prawicowego prorosyjskiego ugrupowania, do którego należy Ristić, ukazały się w serbskich mediach. Risticia widać blisko szefa rosyjskiej dyplomacji podczas uroczystości upamiętniającej radzieckich żołnierzy poległych podczas wyzwalania Belgradu w 1944 roku.

620-tysięczna Czarnogóra jest podzielona pomiędzy zwolenników tradycyjnych więzi z Serbią i Rosją a zwolenników zbliżania się kraju do NATO i UE. W listopadzie 2016 roku czarnogórski prokurator ds. przestępczości zorganizowanej Milivoje Katnić powiedział dziennikarzom, że rosyjscy nacjonaliści wspólnie z Serbami usiłowali podczas wyborów obalić rząd Milo Djukanovicia. Oświadczył, że ta “przestępcza grupa” zamierzała wieczorem 16 października, w dniu wyborów parlamentarnych w Czarnogórze, zająć parlament w Podgoricy, uprowadzić bądź zamordować Djukanovicia i ogłosić zwycięstwo opozycji.

Zatrzymania Serbów

W nocy z 15 na 16 października zeszłego roku w Czarnogórze zatrzymano 20 Serbów pod zarzutem działalności terrorystycznej. Według Katnicia wspomniana grupa przestępcza miała przygotowane ok. 50 karabinów automatycznych i tyle samo pistoletów. Katnić zastrzegł, że choć organizatorami tej próby obalenia władzy byli Rosjanie, rząd Rosji nie miał z tym nic wspólnego. Kilka dni po wyborach źródła sądowe Czarnogóry informowały, że wobec 14 Serbów podejrzewanych o przygotowywanie spisku w dniu wyborów orzeczono miesięczny areszt. Pozostałych sześciu zatrzymanych zwolniono. W wyborach z 16 października 2016 roku prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) odniosła zwycięstwo. Jej rywalem był Front Demokratyczny (DF), czyli koalicja kilku prorosyjskich i proserbskich partii, przeciwnych zbliżaniu się Czarnogóry do NATO i UE.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Dwudziestu Serbów zostało zatrzymanych w Czarnogórze, gdzie w niedzielę odbywają się wybory parlamentarne. Szef policji w tym kraju Slavko Stojanović oświadczył, że mieli oni przygotowywać ataki przeciwko państwu i jego przedstawicielom. Szczegółów nie podał. Trwają poszukiwania jeszcze jednego Serba. “Osoby te przybyły do Czarnogóry z zamiarem przeprowadzenia wieczorem (w niedzielę) ataku z bronią w ręku przeciwko instytucjom, policji i przedstawicielom organów państwa” – podano w komunikacie czarnogórskiej policji.

Premier Serbii Aleksandar Vuczić powiedział, cytowany przez agencję prasową Tanjug, że nie otrzymał informacji o zatrzymaniach. – Dla mnie jest ciekawe, że dzieje się to dzisiaj i to wszystko, co powiem. Co do reszty, to lepiej trzy razy ugryzę się w język i będę milczał – dodał.

Napięte stosunki

Niedzielne wybory w Czarnogórze są czwarte odkąd w 2006 roku kraj, będący wcześniej częścią Jugosławii, ogłosił niepodległość od Belgradu. Stosunki między Serbią a Czarnogórą są napięte, zwłaszcza w kontekście uznania w 2008 roku przez władze w Podgoricy niezależności Kosowa od Serbii, a także integracji Czarnogóry z NATO.

Według ostatnich przedwyborczych sondaży faworytem wyborów jest postkomunistyczna, proeuropejska Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) obecnego premiera Milo Djukanovicia, która kieruje państwem już od 26 lat. Wiele wskazuje jednak na to, że ugrupowaniu nie uda się zdobyć bezwzględnej większości, co utrudni tworzenie rządu. Dobre wyniki prognozowane są również dla rywala DPS – Frontu Demokratycznego (DF), koalicji kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na krytyce zbliżania Czarnogóry do NATO i UE, a zwraca się właśnie w stronę Serbii i Rosji i chce walczyć z korupcją w kraju.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Oskarżony o przygotowywanie zamachu terrorystycznego mężczyzna z Czarnogóry stanął w piątek przed sądem w południowych Niemczech. W jego samochodzie znaleziono broń i materiały wybuchowe. Próbował dostać się do Paryża. 51-latek został zatrzymany w Bawarii nieco ponad tydzień po masowych atakach samobójczych w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Podczas rutynowej kontroli na autostradzie 5 listopada w jego samochodzie znaleziono ukrytą broń, w tym osiem kałasznikowów, pistolety, dwa granaty oraz 200 gramów materiału wybuchowego TNT.

Oskarżony Vucelic V. powiedział na początku procesu w Monachium, że wiedział o broni w jego samochodzie, ale nie przyznawał się do planowania zamachu. Docelowy adres podróży oskarżonego wpisany w system nawigacyjny Golfa VW był zgodny z adresem na notatce znalezionej w samochodzie. Rozpoznano charakter pisma 51-latka. Oprócz paryskiego adresu, znalazły się też na niej dane kontaktowe osoby mieszkającej we Francji.

Prokuratorzy potwierdzają, że to miał być atak terrorystyczny

Pomimo braku dowodów wskazujących na współpracę oskarżonego z terrorystami odpowiedzialnymi za tragedie w Paryżu, prokuratorzy twierdzą, że znaleziona broń miała być wykorzystana do ataku terrorystycznego.

Mężczyzna jest oskarżony o działania mające na celu przygotowanie poważnego aktu przemocy zagrażającego bezpieczeństwu państwa francuskiego. Grozi mu również kara za nielegalne posiadanie i transport broni. Jeśli po trwającym tydzień procesie wina zostanie mu udowodniona, zostanie skazany na karę pozbawienia wolności przynajmniej trzech lat i dziewięciu miesięcy.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Zamaskowani pseudokibice Śląska Wrocław zaatakowali fanów Budućnost Podgorica z Czarnogóry – dowiedział się reporter RMF FM Maciej Grzyb. Kamieniami obrzucili dwa autokary z kibicami wracającymi z meczu. Do zdarzenia doszło tuż za przejściem granicznym w Chyżnem. Słowacka policja zatrzymała 4 osoby. Na czarnogórskich kibiców po słowackiej stronie czekało ponad 50 zamaskowanych bandytów z Polski. Przyjechali nad ranem 15 samochodami na wrocławskich numerach rejestracyjnych. Kiedy zauważyli, że nadjeżdżają dwa autobusy, wybiegli na jezdnię i kamieniami obrzucili pojazdy. Kierowcy próbowali uciekać, jednak rozbite szyby uniemożliwiały szybszą jazdę. Kiedy na pomoc wezwano policję, napastnicy zaczęli uciekać. Słowakom udało się zatrzymać 4 Polaków; znaleziono przy nich noże i drewniane pałki. Są przesłuchiwani. Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »