Deutsche Bank podejrzany o pranie pieniędzy. Policjanci przeszukali siedzibę

Ekipy śledcze dokonały przeszukań w głównej siedzibie największego niemieckiego banku komercyjnego Deutsche Bank we Frankfurcie nad Menem oraz w placówkach w pobliskim Eschborn oraz mieszkaniu w Hesji. Śledczy uważają, że pracownicy banku mogli maczać palce w omijaniu przepisów podatkowych i praniu brudnych pieniędzy.

Chodzi tu o domniemaną pomoc udzielaną przez pracowników banku jego klientom w zakładaniu tak zwanych spółek offshore w rajach podatkowych i praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw. Ponadto na konta w Deutsche Bank miały wpływać pieniądze pochodzące z przestępstw, przy czym bank nie zgłosił podejrzenia, że może chodzić o pranie brudnych pieniędzy.

Jak podała prokuratura we Frankfurcie, toczy się śledztwo przeciwko dwóm pracownikom Deutsche Bank w wieku 42 i 50 lat oraz „innym dotąd niezidentyfikowanym odpowiedzialnym” osobom z tej samej instytucji. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o podejrzeniu prania pieniędzy, mimo że znamiona tego przestępstwa ujawniały się już w trakcie pierwszych rozmów z klientem.

Jak przypomina agencja dpa, niemieckie prawo nakazuje pracownikom banków natychmiastowe zgłaszanie wymiarowi sprawiedliwości podejrzeń, że dany klient chce wyprać pieniądze pochodzące z działalności przestępczej lub zawiera transakcję służącą finansowaniu terroryzmu. Wysokość kwoty nie ma w tym przypadku znaczenia.

Badany przez prokuraturę przypadek dotyczy należącej do Deutsche Bank spółki z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, której tylko w 2016 roku ponad 900 klientów powierzyło łącznie 311 mln euro. Postępowanie w tej sprawie wszczęto w rezultacie dokonanych przez Federalny Urząd Kryminalny (BKA) analiz tak zwanych Panama Papers – udostępnionych dzięki dziennikarskiemu śledztwu akt panamskiej kancelarii adwokackiej Mossack Fonseca na temat tworzonych przy jej pomocy spółek offshore.

„Uważaliśmy, że udostępniliśmy władzom wszystkie informacje odnoszące się do Panama Papers. Będziemy oczywiście ściśle współpracować z prokuraturą we Frankfurcie nad Menem, gdyż nam także zależy na wyjaśnieniu wszystkich podejrzeń. W ubiegłych latach konsekwentnie udowadnialiśmy, że współpracujemy z władzami w pełnym zakresie. Będziemy tak czynić nadal” – głosi oświadczenie Deutsche Bank.

Według prokuratury przeszukań dokonano w sześciu obiektach – pięciu znajdujących się na terenie placówek Deutsche Bank w samym Frankfurcie i w należącym do jego aglomeracji Eschborn, a ponadto w prywatnym mieszkaniu w Gross-Umstadt w Hesji. W akcji wzięło udział 170 ludzi z frankfurckiej prokuratury, BKA, policji skarbowej i policji federalnej, zabezpieczając obszerną dokumentację w formie papierowej i elektronicznej.
Źródło info i foto: TVP.info

Berlin: napad na bank. Napastnik wziął zakładnika

Dramatyczne sceny w filii Deutsche Banku w Berlinie. Bandyta wziął jako zakładnika 40-letniego kierownika placówki. Napastnik zagroził, że zdetonuje ładunek wybuchowy. Zażądał samochodu, którym mógłby uciec i miliona euro. Według informacji przekazanych przez rzecznika berlińskiej policji, udało się nawiązać kontakt z przestępcą, który ma dwadzieścia kilka lat. Jak informują niemieckie media terrorysta nie pochodzi z Berlina, najprawdopodobniej jest mieszkańcem Brandenburgii. Mężczyzna zażądał miliona euro i samochodu, którym mógłby uciec. Jego zakładnik to 40-letni kierownik filii Deutsche Banku w berlińskiej dzielnicy Zehlendorf. Jego żona jest pod opieką policyjnych psychologów. Napastnik grozi odpaleniem bomby, ale nie jest pewne, czy i jak jest uzbrojony, bo policjanci mają z nim tylko telefoniczny kontakt. Żródło info i foto: RMF24.pl

Areszt dla pięciu pracowników bankowego giganta

Prokuratura niemieckiego kraju związkowego Hesja wydała nakazy aresztowania pięciu pracowników największego w Niemczech banku komercyjnego – Deutsche Bank. Są oni podejrzewani o pranie pieniędzy i usiłowanie ukrycia przestępstwa. W związku z dochodzeniem w tej sprawie około pięciuset funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), policji skarbowej i policji federalnej dokonało rano przeszukań pomieszczeń centrali Deutsche Bank we Frankfurcie nad Menem oraz innych mieszkań i biur, w tym również w Berlinie i Duesseldorfie. Prowadzone śledztwo dotyczy oszustw podatkowych, towarzyszących sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla. W jego ramach rewizję w Deutsche Bank przeprowadzono już wiosną 2010 roku. Żródło info i foto: RMF24.pl

Włochy: aresztowano ośmiu anarchistów

Włoska policja aresztowała w środę ośmiu anarchistów, podejrzanych między innymi o wysłanie przesyłki z materiałem wybuchowym do agencji podatkowej w Rzymie. Na liście zarzutów wobec zatrzymanych z dwóch grup anarchistycznych jest też dokonanie zamachu na uniwersytet Bocconi w Mediolanie w 2009 roku, a także siedzibę Deutsche Bank we Frankfurcie i ambasadę Grecji w Paryżu w 2011 roku. W zamachach tych byli ranni. Zarzuty postawiono również dwóm przebywającym w więzieniach w Szwajcarii i Niemczech wspólnikom Włochów. Karabinierzy przeprowadzili też 40 rewizji w mieszkaniach 24 innych osób objętych tych samym śledztwem w sprawie grupy anarchistycznej. Żródło info i foto: tvn24.pl