Posts Tagged “dobra”

Były buddyjski mnich Wirapol Sukhpol, znany z posiadania prywatnego odrzutowca i innych dóbr luksusowych, został w czwartek w Tajlandii skazany na 114 lat więzienia za oszustwa, opiewające na kwotę ponad 28 mln bahtów (3,1 mln zł) – podały lokalne media. Sąd karny w Bangkoku uznał byłego mnicha za winnego 42 oszustw, przypadków prania pieniędzy i przestępstw komputerowych. Oprócz kary ponad stu lat pozbawienia wolności nakazał mu oddać 29 osobom wyłudzone od nich pieniądze – przekazał tajlandzki portal Khaosod.

Według sądu, 39-letni obecnie Wirapol wykorzystywał w latach 2009-2013 piastowaną przez siebie pozycję opata buddyjskiego klasztoru, by wyłudzać od wiernych dotacje na fikcyjne projekty w czterech prowincjach Tajlandii.

Wśród tych fałszywych inicjatyw był m.in. największy na świecie jadeitowy posąg Buddy oraz figura Buddy zrobiona w całości ze złota. W rzeczywistości za zebrane od wiernych pieniądze Wirapol kupował sobie luksusowe dobra, w tym 10 samochodów – uznał sąd.

Choć skazano go łącznie na 114 lat pozbawienia wolności, zgodnie z przepisami były mnich trafi do więzienia na maksymalnie 20 lat – podał Khaosod.

Wirapol, który jako mnich występował pod nazwiskiem Luang Pu Nenkham, popadł w niesławę w 2013 roku, gdy w serwisie Youtube ukazał się film przedstawiający go z plikami gotówki i drogą markową torbą na pokładzie prywatnego odrzutowca. Po publikacji nagrania został wydalony ze stanu duchownego.

Zarzucono mu w tym czasie również stosunki seksualne z nieletnią dziewczyną, co jest wśród mnichów uznawane za bardzo ciężkie przewinienie. Wirapol zbiegł wówczas do USA, gdzie mimo wydalenia ze stanu duchownego nadal ubierał się w szaty mnicha i założył klasztor w Kalifornii – podał Khaosod. Latem 2017 roku były mnich został jednak odesłany z powrotem do Tajlandii w ramach ekstradycji.

Wirapol będzie osobno sądzony w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich i uprowadzenie dziecka. Wyrok w tej sprawie spodziewany jest w październiku.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Zarzut kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury usłyszał Niemiec, którego zatrzymano na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdy zbierał do torby przedmioty mogące należeć do ofiar zagłady – podała oświęcimska prokuratura. 47-letni mężczyzna przyznał się do winy. Tłumaczył, że jest nauczycielem i chciał pokazać przedmioty swoim uczniom. Wyraził skruchę. Za przestępstwo, które zarzucili śledczy Niemcowi, grozi do 10 lat więzienia. Podejrzany wystąpił już o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponował dla siebie wyrok więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę, którą częściowo już zapłacił. Nie ujawniono wysokości kary. Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka zapewnił jednak, że wysokość grzywny będzie dotkliwa, gdyż wyznaczając ją wzięto pod uwagę wysokość jego zarobków w Niemczech. Mężczyzna został zwolniony. Jego sprawę rozpatrzy krakowski sąd okręgowy. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Demaskatorski portal Wikileaks przedstawił pierwsze nagranie wideo Edwarda Snowdena z Moskwy. Snowden otrzymał azyl w Rosji po przekazaniu mediom informacje o inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Wydaje się, że Snowden jest w dobrej formie. W krótkim nagraniu ostrzega przed zagrożeniem, jakie dla demokracji stanowią programy inwigilacji prowadzone na wielką skalę i “we wszystkich kierunkach”. – “Chodzi o rodzaj wielkiej sieci, która obejmuje nadzorem całe populacje” – powiedział Snowden, dodając, że “jeśli nie możemy zrozumieć polityki i programów naszych rządów, to nie możemy ich akceptować”. Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »

Mają tylko kilkanaście lat, a są brutalni jak bestie. Dla paru groszy zabiją taksówkarza, dla dobrej zabawy uduszą kolegę, a z nudów podpalą bezdomnego. Noszą przy sobie noże, pałki czy maczety i nie wahają się ich użyć. Nie mordują z zazdrości czy z zemsty – po prostu tak spędzają czas. We wtorkowy poranek do niewielkiego sklepu w Białymstoku wtargnął 16-latek. Wykorzystał sytuację, że w środku nie było klientów i zażądał pieniędzy. Między nim a 50-letnim właścicielem sklepu wywiązała się sprzeczka i szarpanina. Chłopak niewiele myśląc wyciągnął nóż, którym zadał kilka ciosów. Dopiero pojawienie się klientów przerwało walkę. Zatrzymali oni napastnika, zablokowali drzwi i uniemożliwili mu ucieczkę. Niestety, mimo szybkiej akcji pogotowia ratunkowego i godzinnej reanimacji, zaatakowany mężczyzna zmarł. Zawiadomiona rodzina nie mogła w to uwierzyć i dojść do siebie, patrząc na ogrodzony taśmą policyjną sklep. Żródło info i foto: NaSygnale.pl

Comments Brak komentarzy »