Wielka Brytania: Porywacz-gwałciciel i jego ofiara namierzeni przez drona

Uprowadzona 16-latka skontaktowała się z policją, jednak nie wiedziała, gdzie dokładnie się znajduje. Z pomocą służbom przyszła technologia. Dzięki niej, dziewczynę i jej oprawcę udało się odszukać w kilka minut.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Boston w hrabstwie Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Zaginiona 16-latka przekazała służbom, że została uprowadzona i zgwałcona, a napastnik ciągle ją przetrzymuje. Nie potrafiła jednak wskazać miejsca, w którym się znajduje. Wiedziała jedynie, że jest na terenie opuszczonej fabryki, a teren otoczony jest wysokim płotem.

W poszukiwania dziewczyny i jej oprawcy zaangażowano dron wyposażony w kamerę termowizyjną, który przeszukał okolicę. Dzięki zdjęciom z kamery czułej na ciepło po kilku minutach udało się namierzyć zaginioną dziewczynę i napastnika. Później wszystko potoczyło się już bardzo szybko, na miejsce wysłano policję, a mężczyzna został ujęty i aresztowany.

Nagranie z zatrzymania mężczyzny zostało opublikowane na Twitterze miejscowej policji. Brytyjskie media podają, że napastnikiem jest mężczyzna po 30-tce. Nastolatka trafiła pod opiekę policyjnego psychologa.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Dron z materiałami wybuchowymi eksplodował koło prezydenta Wenezueli

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro bez szwanku wyszedł z zamachu, który w sobotę został przeprowadzony na niego w czasie uroczystości wojskowej w stolicy kraju Caracas – poinformowało wenezuelskie ministerstwo komunikacji.

Maduro podczas ceremonii wojskowej wygłaszał przemówienie, transmitowane w telewizji państwowej. W pewnym momencie obchody zostały zakłócone przez ostrzał dokonany przez kilka dronów. W wyniku eksplozji, z których jedna miała miejsce w pobliżu platformy prezydenckiej, rannych zostało siedmiu żołnierzy. Maduro przerwał przemówienie i uniknął niebezpieczeństwa.

Minister komunikacji Jorge Rodriguez poinformował, że prezydent wrócił do swoich obowiązków i jest już w kontakcie z najważniejszymi urzędnikami państwowymi oraz dowództwem armii w celu wyjaśnienia okoliczności zamachu.

Prezydent Maduro w maju tego roku wspominał o „spisku” w szeregach wenezuelskich sił zbrojnych. Wydał wówczas jako naczelny zwierzchnik sił zbrojnych rozkaz, aby oficerowie podpisywali deklaracje lojalności wobec najwyższych władz politycznych.

Nicolas Maduro w maju został wybrany na drugą kadencję. Przez przeciwników i społeczność międzynarodową jest oskarżany o podważanie demokracji. Zdaniem obserwatorów założeniem reżimu Maduro jest ustanowienie bardziej kontrolowanego, jak na Kubie, systemu politycznego.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Wojciech Bojanowski zatrzymany w Tajlandii

Wojciech Bojanowski został zatrzymany w Tajlandii. Ekspert od lotnictwa w rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnia, że nie ma w tym nic dziwnego. Chodzi o możliwość ujawnienia tego, jak działają służby. Dziennikarz TVN24 Wojciech Bojanowski został dzisiaj zatrzymany w Tajlandii, stało się to niedługo przed tym, gdy służby wydostały z jaskini ostatnich członków drużyny piłkarskiej.

Wojciech Bojanowski zatrzymany w Tajlandii

Według tajlandzkiego dziennika „The Standard” Bojanowski miał używać drona w pobliżu jaskini. Richard Barrow, bloger, który na bieżąco śledzi i komentuje wydarzenia w Tajlandii, napisał, że w podobnych okolicznościach niedawno zatrzymano Taja, który latał dronem, gdy tuż obok startował helikopter.

Ekspert: Tego przestrzega się na całym świecie

O sprawę zapytaliśmy Cezarego Orzecha, eksperta lotniczego, rzecznika prasowego Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Według Orzecha nie chodzi raczej o względy bezpieczeństwa rozumiane dosłownie – zagrożenie ze strony bezzałogowca dla np. ratowników pracujących na ziemi – ale o możliwość ujawnienia tego, jak działają służby lub wojsko. – W sytuacji takiej, jaką mamy w Tajlandii, wszelkie działania, które mogłyby przeszkodzić lub ujawnić działania służb są niedopuszczalne – mówi w rozmowie z Gazeta.pl Cezary Orzech. – W Tajlandii, jak podejrzewam, wojsko przejęło kontrolę nad przestrzenią powietrzną na tym obszarze. Gdy przestrzeń powietrzna zostaje zamknięta, trzeba się do tego dostosować, to jest bardzo rygorystycznie przestrzegane na całym świecie – wyjaśnia ekspert.

Jak zauważa nasz rozmówca, podobne procedury są wdrażane chociażby w przypadku wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Nad miejscem, gdzie znajduje się Air Force One, nie ma prawa przelecieć nikt w promieniu stu kilometrów – mówi Cezary Orzech.

Bojanowski: Dziękuję za troskę

Sprawę zatrzymania Bojanowskiego potwierdził TVN24. Dziennikarz został szybko wypuszczony. „Widzę, że niewielkie nieporozumienie z moim udziałem wywołało duże zainteresowanie. Dziękuję za troskę 😉 Wszystko w największym porządku – zapraszam na Fakty o 19, gdzie opowiemy o wielkim sukcesie akcji w jaskini” – napisał reporter.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Dron zabił „Białą Wdowę”. Werbowała kobiety do szeregów ISIS

„Biała Wdowa”, jedna z najbardziej poszukiwanych terrorystek na świecie, zginęła w ataku amerykańskiego drona – poinformował „The Times”. Angielski rząd przyznaje: To prawdopodobne. Sally Jones, znana również jako „Biała Wdowa”, zginęła w czerwcu w nalocie przy syryjsko-irackiej granicy, donosi „The Times”. Pochodząca z Anglii bojowniczka prawdopodobnie zginęła wraz z 12-letnim synem, Jojo, podczas ucieczki z Al-Rakki. – Informacja, że Sally Jones i jej syn nie żyją, najpewniej jest prawdziwa – powiedziało źródło z angielskiego rządu.

Małżeństwo terrorystów

Bojowniczka uciekła z Anglii wraz z synem Jojo w 2013 r., aby poślubić w Syrii Junaida Hussaina. Mężczyzna był hakerem z Birmingham. Również został zabity w nalocie. Zanim Sally Jones wyjechała z kraju, była członkiem zespołu punkowego w Kent. Następnie przyjęła Islam i dołączyła do terrorystów.

Obydwoje małżonków zajmowało się rekrutacją bojowników dla ISIS. Sally Jones była odpowiedzialna za werbowanie młodych dziewczyn, które zostawały żonami terrorystów.

Niepewność w mediach

O śmierci „Białej Wdowy” z początku milczano, ponieważ nie było wiadomo, czy jej syn zginął wraz z nią. Zabicie chłopca nie było zamiarem amerykańskich żołnierzy. Gdyby byli świadomi jego obecności, nie przeprowadzono by ataku. Z tego powodu matka używała chłopca jako „żywą tarczę”.

Źródła, na które powołuje się „The Times” powiedziały, że bardzo ciężko jest „zdecydowanie potwierdzić” śmierć terrorystki i jej syna, gdyż nie usiłowano zdobyć materiału DNA z miejsca jej domniemanej śmierci. Cytowany przez gazetę „The Sun” podaje, że Amerykanie są „przekonani” co do zabicia Sally Jones.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Ważny dowódca Al-Kaidy zabity w Syrii

Ważny dowódca Al-Kaidy w Syrii Hajdar Kirkan, odpowiedzialny za planowanie ataków za granicą, m.in. w Turcji, został w połowie października zabity przez amerykański dron – poinformował dziś rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

Atak przeprowadzono 17 października w okolicy Idlibu na zachodzie Syrii. Jak mówił Davis, Kirkan „był najwyżej postawionym w Syrii odpowiedzialnym za przygotowanie zamachów za granicą (…) oraz miał kontakt z najwyższymi przywódcami” Al-Kaidy, w tym w przeszłości nawet z Osamą ben Ladenem. Według rzecznika Kirkan planował ataki w krajach zachodnich.

Kolejny cios w Al-Kaidę

Pod koniec października ministerstwo obrony USA poinformowało o atakach przeprowadzonych na wschodzie Afganistanu na dwóch najbardziej wpływowych dowódców Al-Kaidy w Afganistanie. Zginąć mieli w nich Faruk al-Katani i Bilal al-Utabi. Al-Katani był wieloletnim przywódcą Al-Kaidy na północnym wschodzie Afganistanu, według USA obarczony zadaniem „odtworzenia bezpiecznych baz Al-Kaidy w tym kraju” oraz przygotowywaniem ataków na USA i siły międzynarodowej koalicji. Do zadań Al-Utabiego należały m.in. rekrutacja i szkolenie zagranicznych bojowników.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Policjanci rozwiążą sprawę tajemniczego morderstwa sprzed 18 lat?

Eksperyment procesowy z użyciem nowoczesnego sprzętu, w tym drona, przeprowadzono w ramach śledztwa w sprawie zabójstwa 17-letniej Iwony C., którego dokonano w 1998 roku. Śledczy informują, że dzięki nowym ustaleniom są blisko ustalenia i zatrzymania sprawców.

Iwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. w Łęce Szczucińskiej w woj. małopolskim. Jej ciało znalazł nazajutrz przy wale Wisły przypadkowy świadek. Sekcja zwłok wskazała jako przyczynę śmierci uduszenie. Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone.

Obecnie śledztwo kontynuuje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wraz z policjantami ze specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat – Archiwum X z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dzisiejszy eksperyment procesowy miał na celu weryfikację okoliczności sprawy i doprecyzowanie szczegółów obszernego materiału dowodowego zgromadzonego w tym śledztwie, w tym również osobowych źródeł dowodowych. Zmowa milczenia w tej sprawie została przełamana – wyjaśniał obecny na miejscu naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prok. Piotr Krupiński.

Czynności zmierzają do końcowego uwieńczenia postępowania w celu wykrycia sprawców tej okrutnej zbrodni i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Są uzyskane opinie, które w istotny sposób zmieniają ustalenia stanu faktycznego śledztwa w tej sprawie – dodał.

Jak zaznaczył, na obecnym etapie postępowania z uwagi na jego dobro śledczy nie chcą ujawniać kierunków śledztwa, a w szczególności typowanych sprawców tego zabójstwa.

Rozpoczęcie środowego eksperymentu procesowego opóźniło się z powodu deszczowej i wietrznej pogody. Użyto do niego sprzętu technicznego udostępnionego przez Żandarmerię Wojskową, m.in. drona do skanowania terenu oraz naziemnego sprzętu do mapowania miejsc zdarzeń 3D (e-SURY). Obecni byli też świadkowie.

W zaplanowanych przez prokuraturę czynnościach brał udział biegły z zakresu poszukiwań zwłok ludzkich. Jego zadaniem jest m.in. ustalenie miejsca zabójstwa Iwony C., bowiem prowadzący śledztwo uważają, że zwłoki dziewczyny zostały najprawdopodobniej przetransportowane nad Wisłę. Biegły porównywał obecną topografię terenu z tą sprzed 18 lat na bazie dostępnych wojskowych zdjęć lotniczych z tamtego okresu.

Do tej pory policja i prokuratura, analizując zgromadzony materiał dowodowy, ustaliła m.in., że z zabójstwem Iwony C. bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna ten, w styczniu 1999 r. bezpośrednio po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki, miał opowiadać, że zna sprawcę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki zostały znalezione po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej.

Pod uwagę jest brany również fakt, że ciało 17-latki było roznegliżowane, choć sekcja zwłok wykluczyła kontakt seksualny. Może to wskazywać – zdaniem śledczych – na próbę zmylenia organów ścigania co do miejsca i motywu zbrodni.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Mułła Achtar Mansur zabity w ataku drona na zachodzie Pakistanu

– Mułła Achtar Mansur był od pewnego czasu monitorowany. Został zabity w ataku drona wczoraj w Beludżystanie, prowincji na południowym zachodzie Pakistanu – poinformował wywiad.

Jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie doniesień o śmierci Mansura. Przedstawiciele władz w Waszyngtonie w sobotę ogłosili, że Mansur prawdopodobnie zginął w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Pakistanie. Wcześniej sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Mansur stanowił nieustanne, bezpośrednie zagrożenie dla sił USA w Afganistanie i dla Afgańczyków.

Może to oznaczać początek walki o władzę w szeregach talibów i pogłębić podziały, które pojawiły się po potwierdzeniu w ub.r. śmierci dotychczasowego przywódcy Mohammeda Omara – komentuje Reuters.

– W sobotę Stany Zjednoczone przeprowadziły precyzyjny atak z powietrza, którego celem był lider talibów mułła Mansur w nieprzystępnym rejonie na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Mansur stanowił nieustanne, bezpośrednie zagrożenie dla amerykańskiego personelu i obywateli Afganistanu – powiedział Kerry na konferencji prasowej w stolicy Birmy, Naypyidaw.

– Ta akcja wysyła w świat jasny komunikat, że nadal będziemy stać u boku naszych afgańskich partnerów, próbujących budować stabilniejszy, bardziej zjednoczony, bezpieczniejszy i dostatniejszy Afganistan – zapewnił.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji przywódcy Pakistanu i Afganistanu zostali poinformowani o ataku. Nie chciał jednak ujawnić, kiedy to nastąpiło.

– Chcemy pokoju. Mansur stanowił zagrożenie dla tych wysiłków oraz dla położenia kresu przemocy i cierpieniom, które naród Afgański znosi od tak wielu lat. Bezpośrednio sprzeciwiał się też rozmowom pokojowym i procesowi pojednania – powiedział Kerry.

Mansur zabronił talibom angażowania się w rozmowy pokojowe prowadzone przez władze w Kabulu z talibami. Do ataku na Mansura z użyciem kilku dronów doszło w pobliżu pakistańskiego miasta Ahmad Wal w zachodniej części tego kraju, przy granicy z Afganistanem. Drony uderzyły w kolumnę pojazdów, w tym samochód, którym miał przemieszczać się Mansur.

– Akcję przeprowadzono w porozumieniu z władzami Afganistanu. Wydaje się, że zakończyła się ona sukcesem – powiedział rzecznik prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego, dodając, że informacje te wciąż są badane.

Talibowie nie wydali oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, ale dwaj dowódcy blisko powiązani z Mansurem zaprzeczyli w rozmowach z agencją Reutera, jakoby ich przywódca nie żył. Z kolei inny wysoki rangą dowódca talibów powiedział agencji AP, że Mansur został zabity. Według ekspertów najpewniej miejsce Mansura zająłby jeden z jego dotychczasowych zastępców Siradżuddin Hakkani, przywódca potężnej, sprzymierzonej z talibami partyzanckiej armii, znanej z zażyłych kontaktów z Islamabadem.

Od końca misji bojowej NATO w Afganistanie amerykańscy żołnierze teoretycznie jedynie doradzają afgańskim siłom zbrojnym i je szkolą. Mułła Achtar Mansur oficjalnie został przywódcą afgańskich talibów w lipcu 2015 roku, po śmierci mułły Omara. W grudniu ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że Mansur zginął lub jest ciężko ranny na skutek strzelaniny podczas spotkania talibów w Pakistanie. Talibowie zdementowali te informacje.
Żródło info i foto: wp.pl

Somalia: W ataku drona zginął przywódca Al-Szabab

Wysoki rangą przywódca terrorystycznego ugrupowania Al-Szabab Hassan Ali Dhoore oraz dwie inne osoby zginęły w ataku amerykańskiego drona w południowej Somalii – poinformował w piątek rzecznik Pentagonu Peter Cook. Cook oświadczył, że atak drona przeprowadzono w czwartek, dodając, iż siły militarne Stanów Zjednoczonych wciąż zajmują się oceną efektów tej operacji. Według informacji przekazanych przez przedstawicieli władz USA, którzy chcieli zachować anonimowość, do ataku doszło w południowej części kraju niedaleko granicy z Kenią.

Dhoore powiązany z atakami w Mogadiszu

Jak przekazał w oświadczeniu rzecznik Pentagonu, Hasan Ali Dhoore powiązany był z atakiem na bazę wojsk Unii Afrykańskiej (UA) znajdującej się na obrzeżach międzynarodowego lotniska w Mogadiszu, do którego doszło w grudniu 2014 roku. Kilka miesięcy później pomagał też przy organizacji ataku na hotel w Mogadiszu. W wyniku obu tych aktów terroru śmierć poniosło ponad 30 osób.

Informacji na temat dwóch pozostałych zabitych w ataku drona nie podano.

Związani z Al-Kaidą islamiści z Al-Szabab kontrolują znaczne obszary na południu i w środkowej części Somalii, gdzie stosują prawo szariatu. Od wielu lat na terytorium kraju przeprowadzają też zamachy terrorystyczne. Ich celem często padają żołnierze międzynarodowych sił Unii Afrykańskiej, przedstawiciele rządu oraz obcokrajowcy.
Żródło info i foto: TVP.info

Zaginęła 35-letnia Katarzyna Wawrzyczek

Policjanci i strażacy kontynuowali wczoraj poszukiwania 35-letniej mieszkanki Brzezówki, która od minionego piątku nie daje znaku życia. Wczoraj przez cały dzień kilkudziesięciu policjantów i strażaków kontynuowało poszukiwania Katarzyny Wawrzyczek na terenie gmin Zebrzydowice oraz Hażlach – poinformował asp. Tomasz Pszczółka, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji. Dodał, że nie przyniosły one rezultatu, więc poszukiwania będą prowadzone aż do skutku. Dzisiaj zostanie do nich wykorzystany specjalny dron.

Katarzyna Wawrzyczek wyszła z domu w piątek, 4 marca, około godz. 21.30 i do tej pory nie powróciła i nie nawiązała kontaktu z rodziną. Rysopis zaginionej: wzrost około 165 cm, szczupłej budowy ciała, waga około 50 kg, włosy koloru kasztanowego spięte w warkocz. Poszukiwana ma protezę prawego podudzia i porusza się z pewnym trudem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionej, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie pod nr tel. 33 851 62 00 i 33 8516 101, Komisariatem Policji w Zebrzydowi-cach – 32 4783930 lub z najbliższą jednostką policji dzwoniąc na numer alarmowy 997.
Żródło info i foto: dziennikzachodni.pl

Specjalne środki ostrożności przed Super Bowl

Niedzielnemu Super Bowl w Santa Clara towarzyszyć będą specjalne środki bezpieczeństwa. Zadecydowano m.in., że w dniu finału ligi futbolu amerykańskiego NFL w przestrzeni powietrznej o promieniu 36 mil (ok. 58 km) od stadionu nie może znajdować się żaden dron.

Strefa bezpieczeństwa rozciągnięta zostanie ma większość obszaru San Francisco i aglomeracji San Jose, w której znajduje się Santa Clara, wraz z pobliskimi ośrodkami i osiedlami. Zakaz poruszania obejmie także inne jednostki powietrzne.

W jubileuszowym 50. finale spotkają się zespoły Denver Broncos i Carolina Panthers. Można się spodziewać, iż pobity zostanie rekord publiczności telewizyjnej ustanowiony przed rokiem (120,8 mln). Nad bezpieczeństwem sportowców i widzów czuwać będzie kilkanaście instytucji i agencji, m.in. Federalne Biuro Śledcze (FBI), Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby specjalne (Secret Service) oraz Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USA Coast Guard).

W mediach, środkach transportu w Kalifornii, na bilbordach przed stadionem, na którym zasiądzie 70 tysięcy fanów, promowane jest hasło kampanii bezpieczeństwa na stadionie: „Jeśli coś widzisz, powiedz o tym”.

„W tej chwili nie mamy informacji o żadnym konkretnym i wiarygodnym zagrożeniu przed Super Bowl” – powiedział sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jeh Johnson.

Broncos w wielkim finale wystąpią po raz ósmy, czy wyrównali osiągnięcie Pittsburgh Steelers, Dallas Cowboys i New England Patriots. Zespół ze stanu Kolorado z mistrzostwa cieszył się dwukrotnie – w 1997 i 1998 r. Panthers w Super Bowl zameldowali się drugi raz (12 lat temu przegrali z Patriots 29:32).
Żródło info i foto: noizz.pl