Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało lidera mafii lekowej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało obcokrajowca – prawdopodobnie jednego z liderów mafii lekowej. Według śledczych, jest on związany z zarejestrowaną w Polsce spółką odgrywającą kluczową rolę w nielegalnym odwróconym łańcuchu dystrybucji leków.

Funkcjonariusze z białostockiej delegatury CBA zatrzymali osobę z podwójnym obywatelstwem – Wielkiej Brytanii i Izraela. – To kolejna osoba działająca w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymana w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego handlu lekami – powiedział Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura.

Leki za 50 mln złotych

Śledczy mieli ustalić, że to zatrzymany wspólnie z innymi osobami kierował i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie mieli wystawiać i posługiwać się fałszywymi dokumentami. Mieli też sprzedawać z aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, a następnie wywozić je z Polski.

Brodowski wyjaśnił, że te działania prowadzono przez fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. – Rozbita przez białostocką delegaturę CBA grupa przestępcza od stycznia 2017 r. do maja 2018 r. skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 mln zł – podał naczelnik.

Zarzuty dla 18 osób

Brodowski dodał, że zatrzymany przez CBA trafi do podlaskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty.

Naczelnik przypomniał, że to kolejne zatrzymania w tym śledztwie – m.in. w marcu i kwietniu 2019 r. Biuro zatrzymało 10 osób związanych z hurtowniami farmaceutycznymi i właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty usłyszało do tej pory 18 osób.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

7 osób zatrzymanych ws. produkcji i dystrybucji sfałszowanych leków

Grupę zajmującą się przestępczością farmaceutyczną rozbili funkcjonariusze CBŚP z Poznania. Zatrzymano siedem osób; grupa miała zajmować się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą produktów leczniczych.

Postępowanie nadzoruje poznańska prokuratura okręgowa. Podejrzanym grożą kary do 15 i do 12 lat więzienia. Rzeczniczka komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że zatrzymania miały miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Produkty przeciwnowotworowe, anaboliczne i proerekcyjne

– W trakcie działań zabezpieczono kilka tysięcy gotowych produktów o deklarowanym działaniu leczniczym, m.in. przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, jak i ich półproduktów. Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na milion złotych. Uderzono w sam trzon grupy, zatrzymując m.in. osobę, która usłyszała zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią – podała kom. Jurkiewicz.

Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy zajmowali się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą produktów leczniczych, w tym leków czterech największych koncernów farmaceutycznych. Wśród medykamentów znalazły się m.in. substancje zabronione w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie.

Odbiorcy w Polsce i UE

Preparaty rozprowadzane przez grupę miały trafiać do odbiorców w całej Polsce i w niemal wszystkich krajach UE.

– Postępowanie w tej sprawie wszczęto kilkanaście miesięcy temu, ustalając kolejne informacje i docierając do osób odpowiedzialnych za sprzedaż na olbrzymią skalę produktów leczniczych. Policjanci CBŚP ustalili, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany sprzedawały „leki” o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln złotych – podała Jurkiewicz.Jak wyjaśniła, część gotowych leków docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Medykamenty sprzedawano głównie przez Internet, a do klientów docierały w przesyłkach kurierskich.

Aby ukryć nielegalną działalność, przesyłki były nadawane z przygranicznych województw Polski, z daleka od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania. – Z opinii biegłych wynika, że sprzedaż tych substancji niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących – poinformowała rzeczniczka.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym poza zarzutami założenia, kierowania czy udziału w grupie przestępczej, przedstawiono także zarzuty naruszenia przepisów Prawa farmaceutycznego, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy.

Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności, w przypadku pozostałych podejrzanych – nawet 12 lat więzienia. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec trojga podejrzanych trzymiesięczny areszt tymczasowy.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Zatrzymano sześć osób w związku z przemytem papierosów z Ukrainy i ich dystrybucją w Polsce

Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą zajmującą się skupowaniem przemyconych z Ukrainy papierosów i dystrybuowaniem ich w Polsce, a także we Włoszech. Zatrzymano sześciu podejrzanych Polaków, w tym domniemanego szefa grupy.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG) mjr Elżbieta Pikor poinformowała, że według ustaleń zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie trzech województw: podkarpackiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Jej domniemanym liderem był 57-letni rolnik z powiatu lubaczowskiego (woj. podkarpackie).

– Grupa skupowała przemycone z Ukrainy papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Członkowie grupy magazynowali je w mieszkaniach i pomieszczeniach gospodarczych w rejonie przygranicznym, a następnie transportowali, specjalnie w tym celu zorganizowaną i opracowaną siecią dystrybucji, w głąb Polski, głównie na Dolny Śląsk i okolice Łodzi, a także do Włoch – wyjawiła mjr Pikor.

W ramach prowadzonego postępowania funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali w trzech województwach, gdzie działała grupa, siedem mieszkań, pomieszczenia gospodarcze, garaże i środki transportu. Zatrzymali pieniądze, telefony komórkowe, a także samochód służący do przewozu papierosów (Audi A7 o wartości ponad 100 tys. zł).

Papierosy warte 2,2 mln zł

Sześciu Polaków usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jeden – zarzut kierowania tą grupą. Wszyscy przyznali się do zarzucanych im czynów. Zastosowano wobec nich dozory policji, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

Mjr Pikor zaznaczyła, że według szacunków ta grupa przestępcza w okresie od lutego do końca 2017 r. wprowadziła do nielegalnego obrotu co najmniej 131,5 tys. paczek papierosów o łącznej wartości rynkowej ponad 2,2 mln zł. W zatrzymaniach i przeszukaniach wzięli udział, oprócz funkcjonariuszy BiOSG, także funkcjonariusze Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału SG oraz przewodnik psa służbowego KAS z Przemyśla.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

34 obywateli Polski na liście „najbardziej poszukiwanych w Europie” Interpolu

Oto nazwiska 34 osób z Polski, których ściga Interpol. Wiesz kim oni są i gdzie przebywają?

1. Maciej ANDRZEJ Pieniążek, 35. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „Produkcja, dystrybucja i przemyt narkotyków”.

2. JAN MUCZKO, 48. ur: SEMIATUCHE SLOKHI.
ZBRODNIA: „Kradzieże pojazdów transportowych”.

3. WOJCIECH WALDEMAR GIL, 38. ur Kraków.
ZBRODNIA: „Gwałty”

4. AGNIESZKA NIEMIEC, 36. ur: Polska
ZBRODNIA: „przemytu środków odurzających”.

5. Tadeusz Porębski, 63. ur: GDAŃSK.
ZBRODNIA: „oszustwa, próba oszustwa pierwszego stopnia”

6. ANDRZEJ Tomala 49. ur Pszczyna.
ZBRODNIA: „paserstwo”.

7. JAN Kornaś, 63. ur: Rozwadza.
ZBRODNIA: „musi odbyć karę więzienia”.

8. ELŻBIETA NOWACKI, 43. ur: Włoszczowa.
ZBRODNIA: „Uprowadzenie dziecka, osoby poniżej 14 lat”.

9. EDYTA Watkins 42. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „Uprowadznie z podwójnym naruszeniem prawa do opieki”.

10. PAWEŁ ARTUR Tymiński, 38. ur: Polska
ZBRODNIA: „rozbój”.

11. TOMASZ JÓZEF Leszczyński, 53. ur Legnica.
ZBRODNIA: „mord”.

12. RAFAŁ Grzybowski 46. ur: GDYNIA.
ZBRODNIA: „Handel podrobionymi dowodami osobistymi/paszportami”.

13. Tymoteusz JAN FLEISZAR, 41. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „oszustwo”.

14. Jan Józef GALAS Słowakiewicz, 44. ur: Nowy Targ.
ZBRODNIA: „branie zakładników, rabunek, powodując obrażenia ciała, nielegalny handl środkami odurzającymi”.

15. ZDZISŁAW Bondaruk, 64. ur: Rozgart.
ZBRODNIA: „Fałszował zeznanie podatkowe”.

16. MARCIN MORAWCZYNSKI, 41. ur POLSKA.
ZBRODNIA: „rozprowadził 1 kg lub więcej heroiny oraz 1000 kg lub ponad marihuany”

17. MAREK Josko, 62. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „zabójstwo”.

18. JACEK SEIPOLT, 43. ur: Szubin.
ZBRODNIA „. Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpanie korzyści majątkowych z przestępstw”.

19. Jacek SOBEK, 48. ur: Toruń.
ZBRODNIA: „Kradzieże pojazdów transportowych”

20. TOMASZ ROCH Dąmbski, 47. ur: Przemyśl.
ZBRODNIA: „napaść z uszkodzeniem ciała; włamania”.

21. WOJCIECH Lesiak, 24. ur: Kraków.
ZBRODNIA: „Morderstwo, pobicia”.

22. DENIZ Atici, 27. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „Oszustwa komputerowe”.

23. JERZY Myszka, 57. ur: SVIERDLOWSK, Rosja.
ZBRODNIA: „oszustwo”.

24. JAKUB Siwek 39. ur: Zielona Góra.
ZBRODNIA: „Próba morderstwa”.

25. Eyal Besaleel Ziger, 50. ur: Izrael.
ZBRODNIA: „Oszustwo”.

26. MARCIN JAN URBANIAK, 39. ur: Poznań.
ZBRODNIA: „nielegalny handel środkami odurzającymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami”.

27. MARTA BARBOSA Moreno, 62. ur: Portugalia.
ZBRODNIA: „Międzynarodowy handel narkotykami”.

28. MARIUSZ Wojciech Chrzanowski, 26. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „napaści”.

29. KAROL SERAFIN SILVA RODRIGUEZ, 33. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „oszustwo i produkcja, przemyt i handel środkami odurzającymi oraz środkami psychotropowymi, udział w organizacji przestępczej”.

30. SYLWIA SULECKA, 38. ur: GDYNIA.
ZBRODNIA: „wspieranie narkomanii”.

31. ZBIGNIEW CZESŁAW Banek, 50. ur: Żabno.
ZBRODNIA: „oszustwo, i udział w zorganizowanej grupie przestępczej; Nielegalna produkcja alkoholu i tytoniu z podrobionymi znakami akcyzy”.

32. ADAM FRANCISZEK UTSCHIK, 63. ur: GDAŃSK.
ZBRODNIA: „nielegalny handel narkotykami”.

33. KRZYSZTOF GRUCA, 52. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „oszustwo”.

34. PIOTR WIELBŁĄD, 30. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „mord”.
Żródło info i foto: PoszukiwaniMagazyn.pl

Przemycali papierosy

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Radomiu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która od maja 2013 roku zajmowała się przemytem i dystrybucją papierosów bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. Dotychczas zatrzymano 9 osób. Pod koniec czerwca bieżącego roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie działania na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem, produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych bez znaków polskiej akcyzy skarbowej.

W ostatnim czasie policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu przeszukali kilka mieszkań i gospodarstw należących do osób podejrzanych o udział w grupie. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli ponad 1,5 mln sztuk papierosów z przemytu, a także prawie 50 kg krajanki tytoniowej i kilkadziesiąt litrów alkoholu etylowego. Funkcjonariusze i prokuratorzy zabezpieczyli także 130 tys. zł pochodzące z przestępczej działalności oraz mienie ruchome o wartości prawie 30 tys. zł. Dokonano również zabezpieczenia majątkowego na prawie 300 tys. zł.

W wyniku podjętych czynności na terenie powiatu grójeckiego zatrzymano 9 osób (18-56 lat). Jak ustalili śledczy, grupa działa od maja 2013 roku. Papierosy z przemytu trafiały na targowiska na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego, a także do barów na terenie gminy Warka. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa swoim działaniem naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy na kwotę 1,3 mln zł. Prokurator nadzorujący śledztwo, przedstawił podejrzanym m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi im do 5 lat więzienia. Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.
Żródło info i foto: Policja.pl

CBŚ uderzyło w przestępczość narkotykową

Policjanci CBŚ KGP zatrzymali 20 osób podejrzewanych o współpracę z tzw. gangiem ożarowskim. Członkowie grupy przestępczej trudnili się przemytem i dystrybucją narkotyków oraz produkcją i handlem wyrobami tytoniowymi. Wśród zatrzymanych są m.in. zawodnicy klubów sportowych związanych z walkami MMA. Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Śledztwo w sprawie działalności grupy ożarowskiej prowadzone przez Prokuraturę Okręgową i Centralne Biuro Śledcze KGP skutkowało zatrzymaniem kilkudziesięciu członków grup przestępczych z Warszawy i Pomorza zajmujących się przemytem marihuany z Holandii do Polski, obrotem i dystrybucją amfetaminy, uprawą konopi indyjskich oraz produkcją i przemytem wyrobów tytoniowych. Żródło info i foto: Policja.pl

Były polski policjant Sławomir S. zabijał na zlecenie?

Były polski policjant – a nie żołnierz jak podawano wcześniej – był członkiem międzynarodowej szajki podejrzewanej o zabójstwa i przemyt narkotyków. Sławomir S. – w gangu znany jako Gerald, a w policji jako Poznaniak – wpadł w Estonii. Reporterzy TVN24 ustalili, że był funkcjonariuszem Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Czym się zajmował później, gdy już przeszedł na czarną stronę mocy? Na czele międzynarodowej grupy najemników podejrzewanej o przemycanie narkotyków do i z Tajlandii stał Joseph Hunter, pseudonim „Rambo”. Przez 20 lat swojej służby szkolił przyszłych snajperów. Po zakończeniu wojskowej kariery – werbował ich. Na przemycie narkotyków jednak nie poprzestał. Zdaniem prokuratora federalnego jego grupa ma na swoim koncie również wiele morderstw na zlecenie. Żródło info i foto: tvn24.pl

CBŚ przechwyciło nielegalny tytoń

Policjanci CBŚ zlikwidowali miejsce dystrybucji nielegalnego tytoniu. Krajanka tytoniowa bez polskiej akcyzy trafiała poprzez sprzedaż wysyłkową do odbiorców na terenie całego kraju. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn i zabezpieczyli ponad 400 kg tytoniu częściowo popakowanego już w przesyłki kurierskie. Funkcjonariusze szacują, że nielegalna działalność spowodowała straty na szkodę Skarbu Państwa w wysokości nie mniejszej niż 260 tys. złotych. Podejrzani zostali kompletnie zaskoczeni działaniami Policji. W chwil, gdy funkcjonariusze weszli do domu, mężczyźni byli w trakcie ważenia i pakowania tytoniu. Nielegalna „firma” zlokalizowana była w wynajętej w tym celu willi. Stąd tytoń trafiał za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej do różnych odbiorców na terenie całego kraju. Żródło info i foto: Policja.pl

Zatrzymano największego dilera w Krakowie

Brawurowa akcja krakowskich antyterrorystów – w ręce policji wpadł największy diler narkotykowy w stolicy Małopolski. Do zatrzymań doszło w jednej z willi na obrzeżach miasta. Okazało się, że przez kilka tygodni działał tam punkt dystrybucji narkotyków, w którym mogli zaopatrywać się handlarze z całej Małopolski. Zatrzymany mężczyzna od wielu miesięcy był poszukiwany listem gończym. Kiedy okazało się, że zauważono go w domu na obrzeżach Krakowa, willę zaczęli obserwować policyjni wywiadowcy. Od razu zorientowano się, że jest tam duży punkt dystrybucji narkotyków; przez kilka dni pojawiali się tam znani policji dilerzy. Żródło info i foto: RMF24.pl

Poszukiwany ENA Michał Sz. zatrzymany w Polsce

Kryminalni z komendy stołecznej zatrzymali 34-letniego Michała Sz. Mężczyzna był poszukiwany dwoma europejskimi nakazami aresztowania oraz dwoma listami gończymi. Jest podejrzewany o handel i dystrybucję narkotyków oraz wymuszenie rozbójnicze. Policjanci wpadli na jego trop, gdy pod koniec października wrócił do Polski. 34-latek od pewnego czasu ukrywał się w Anglii. Mężczyzna był ścigany dwoma listami gończymi wydanymi przez sąd w Wołominie. Sąd w Warszawie wydał za nim dwa europejskie nakazy aresztowania. Poszukiwała go również szczecińska prokuratura. Mężczyzna prawdopodobnie współpracował wcześniej z tzw. grupą markowską. Żródło info i foto: zw.compl