Indonezja: Sąd skazał 35-letniego Francuza na śmierć za przemyt narkotyków

Sąd w Indonezji w poniedziałek skazał na karę śmierci obywatela Francji – podał Reuters, powołując się na obrońcę skazanego. Prokuratura wnioskowała o niższy wymiar kary, 20 lat pozbawienia wolności, za przemyt narkotyków. 35-letni Felix Dorfin został skazany za przemyt ponad dwóch kilogramów narkotyków z Francji na indonezyjską wyspę Lombok. Aresztowano go we wrześniu ubiegłego roku.

– Sędzia wymierzył surowszy wyrok ze względu na ilość i rodzaj narkotyków przewożonych przez Dorfina – powiedział agencji Reuters Denny Nur Indra, obrońca mężczyzny. Dorfin złoży odwołanie od wyroku.

Francuz przewoził w walizce ecstazy, metamfetaminę i marihuanę. W jego organizmie nie wykryto obecności narkotyków.

Kara śmierci za przemyt narkotyków

W Indonezji i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej obowiązują bardzo surowe przepisy antynarkotykowe. Od 2016 roku w Indonezji obowiązuje nieoficjalne wstrzymanie wykonywania kary śmierci za przemyt narkotyków, w celach śmierci przebywa jednak kilku obcokrajowców.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Ogromna akcja policji. Rozbita grupa przestępcza zajmująca się produkcją papierosów

8 osób zajmujących się nielegalną produkcją i dystrybucją papierosów zatrzymała policja. W akcji wzięło udział aż 250 funkcjonariuszy, a akcję przeprowadzono równolegle w trzech województwach. Zabezpieczono ponad 2,5 miliona podrobionych papierosów i ok. 700 kg tytoniu. Rozbita teraz grupa miała narazić Skarb Państwa na straty rzędu 32 mln złotych.

Do zatrzymań podejrzanych doszło w kilkunastu miejscach w województwach: lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim. Akcję koordynowali policjanci krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomagani przez kolegów z CBŚP z innych części Polski, antyterrorystów, policjantów z Łodzi oraz funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego oraz Izby Celnej z Wrocławia i Krakowa. W sumie w działaniach wzięło udział ponad 250 funkcjonariuszy.

Wyprodukowali co najmniej 35,5 mln papierosów

– Policjanci ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza wykorzystywała dwie zabezpieczone linie do produkcji papierosów, jak również korzystała z kilku magazynów. Jak ustalili funkcjonariusze, od sierpnia 2015 roku do momentu realizacji sprawy grupa nielegalnie wyprodukowała i wprowadziła do obrotu co najmniej 35,5 miliona papierosów różnych marek o wartości szacunkowej ponad 25,5 mln zł i co najmniej dwie tony tytoniu o wartości szacunkowej 1,5 mln zł – podaje Agnieszka Hamelusz z CBŚP. W trakcie działań zabezpieczono ponad 2,5 miliona podrobionych papierosów i ok. 700 kg tytoniu.

Grupa przestępcza, którą rozbito, by uniknąć zatrzymania, korzystała z urządzeń służących do wykrywania i zagłuszania sygnału GPS, a także skanowania częstotliwości policyjnych. W mieszkaniu zajmowanym przez jednego z podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli 3 sztuki broni palnej i 32 szt. amunicji oraz narkotyki: kokainę, marihuanę, MDMA i ecstazy. – Wstępnie oszacowano, że straty skarbu państwa z tytułu uszczuplenia należnego podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych mogły osiągnąć wysokość ponad 32 mln zł – wyjaśnia Hamelusz.

Większość aresztowana

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a także popełnienia przestępstw skarbowych. Sześcioro zatrzymanych trafiło na trzy miesiące do aresztu. Wobec pozostałych dwóch osób zastosowano dozór policji, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju. Sprawa jest rozwojowa. – Obecnie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie, policjanci ustalają pozostałe osoby zaangażowane w przestępczy proceder, a także miejsc gdzie znajdują się pozostałe magazyny, w których składowane były maszyny służące do produkcji wyrobów akcyzowych – kończy Hamelusz.
Żródło info i foto: tvn24.pl