Posts Tagged “Francja”

Wielka Brytania, Francja i Niemcy w niedzielę wezwały Arabię Saudyjską i Turcję do wszczęcia “wiarygodnego śledztwa” ws. zaginięcia opozycyjnego saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego. Państwa te podkreśliły, że sprawę traktują z “największą powagą”.

“Konieczne jest wiarygodne śledztwo w celu ustalenia prawdziwej wersji zdarzeń, a w razie potrzeby także wskazania osób odpowiedzialnych za zaginięcie Jamala Khashoggiego, oraz w celu zapewnienia, że zostaną one ukarane” – napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec: Jeremy Hunt, Jean-Yves Le Drian i Heiko Maas.

Szefowie resortów dyplomacji zachęcili Arabię Saudyjską i Turcję do współpracy w tej sprawie i wyrazili oczekiwanie, że “rząd saudyjski udzieli pełnej i szczegółowej odpowiedzi” na związane z nią pytania.

Dodali, że oświadczenie zostało przekazane bezpośrednio władzom w Rijadzie. W komunikacie nie wskazano, czy rządy w Londynie, Paryżu i Berlinie przewidują ewentualne działania karne wobec Arabii Saudyjskiej.

Zamordowany w konsulacie?

2 października publikujący m.in. w “Washington Post” Khashoggi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad zaprzecza.

Trump o “surowej karze”

Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w sobotę fragmencie wywiadu powiedział, że Arabia Saudyjska zostanie “surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że Khashoggi został zabity na jej zlecenie. Wykluczył jednak wstrzymanie dostaw broni do Arabii Saudyjskiej, która jest jej największym światowym importerem.

Groźba objęcia Rijadu sankcjami wywołała nerwowe nastroje na saudyjskiej giełdzie, gdzie główny indeks Tasi stracił ok. 7 proc. wartości. Ponadto z udziału w zaplanowanym na koniec października forum inwestycyjnym w Arabii Saudyjskiej wycofała się część zaproszonych gości, w tym szef Ubera Dara Khosrowshahi czy twórca systemu operacyjnego Android Andy Rubin.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Francuskie władze po raz kolejny przedłużają o sześć miesięcy, do 30 kwietnia przyszłego roku, kontrole na granicach kraju, przywrócone po zamachach w Paryżu w listopadzie 2013 roku. Ich zdaniem zagrożenie terrorystyczne jest w dalszym ciągu “bardzo znaczące”.

Kontrole graniczne, które miały się zakończyć 31 października bieżącego roku, będą prowadzone do 30 kwietnia 2019 roku – czytamy w nocie władz francuskich adresowanej do Rady Unii Europejskiej. Nie chodzi tu o systematyczne kontrole, lecz o możliwość przeprowadzania kontroli tożsamości na granicach, w drodze odstępstwa od zasad swobodnego przepływu osób w strefie Schengen.

Dotyczy to kontroli granic lądowych z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami i Hiszpanią, a także granic powietrznych i morskich.
“Bardzo znaczące” zagrożenie

“Zagrożenie terrorystyczne we Francji jest bardzo znaczące. W bieżącym roku doszło do dwóch ataków przypisywanych Państwu Islamskiemu, w których zginęło pięć osób, a 20 zostało rannych; pięć innych planowanych zamachów udaremniono” – przypomina rząd, tłumacząc kolejne przedłużenie procedury kontroli na granicach.

Według francuskich władz “pojedyncze niebezpieczne osoby prawdopodobnie przemieszczają się w obrębie państw UE”, a “ryzyko powrotu zagranicznych terrorystów będących obywatelami europejskimi rośnie wskutek ogłoszonej przez Turcję i Rosję demilitaryzacji Idlibu – ostatniego bastionu dżihadystów w Syrii”. W strefie tej “znajdowało się ok. 10 tys. terrorystów, w tym prawdopodobnie 400 obywateli francuskich lub cudzoziemców mieszkających we Francji”.
“Komórki terrorystyczne”

Paryż uważa, że rozszerzenie kontroli granicznych jest konieczne z uwagi na rozmieszczone w kilku krajach “komórki terrorystyczne”, utrudniające zadania służb wywiadowczych.

Łącznie w strefie Schengen sześć krajów – Francja, Niemcy, Austria, Dania, Szwecja i Norwegia – wprowadziło kontrole na swych granicach, powołując się na kwestie bezpieczeństwa, a także transgraniczne przemieszczanie się nielegalnych migrantów chcących dostać się do UE.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Z nieoficjalnych doniesień francuskich mediów wynika, że wszczęto śledztwo w związku z zaginięciem szefa Interpolu.

Jako pierwsze o sprawie poinformowało radio Europe 1. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Hongwei Meng wyruszył w sobotę 29 września w podróż do Chin. Od tamtego czasu słuch po nim zaginął – 64-latek nie odpowiada na wiadomości, nie udało się z nim skontaktować telefonicznie. Zaginięcie Menga miała zgłosić jego żona. Para mieszka z dziećmi w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu.

Meng Hongwei stanął na czele Interpolu (ang. International Criminal Police Organization), międzynarodowej organizacji policji w 2016 roku.
Źródło info i foto: Wprost.pl

Comments Brak komentarzy »

Dżihadyści wywodzący się z Czeczenii wciąż działają we Francji – ostrzegają media w Paryżu po aresztowaniu licealisty Abdoula Malika Anaieva, który planował zamachy na francuskim terytorium. Jest to obywatel Francji pochodzenia czeczeńskiego. Podobnie jak 20-letni nożownik, który w maju zabił w Paryżu jednego przechodnia i ranił czterech, licealista należał do tzw. bandy strasburskiej.

W Strasburgu osiedliło się sporo uciekinierów z Czeczenii, republiki należącej do Federacji Rosyjskiej. Według “źródeł związanych z dochodzeniem” najwięcej osób wciągniętych w tym mieście do policyjnej kartoteki S, obejmującej zradykalizowanych islamistów, to młodzi ludzie pochodzenia czeczeńskiego.

Według francuskiego kontrwywiadu Czeczeni stanowią liczący się odsetek osób figurujących w kartotekach zradykalizowanych islamistów i tych, którzy dołączyli do Państwa Islamskiego (IS).

Działalność terrorystyczną Czeczenów przebywających we Francji zaalarmowała policję po raz pierwszy w roku 2000 – pisze w czwartkowym numerze dziennika “Le Figaro” Jean Chichizola, powołując się na źródła w służbach specjalnych.

Zatrzymany 18 września w Strasburgu 18-letni Abdoul Malik Anaiev oskarżony został w poniedziałek o “przygotowywanie zamachów w zorganizowanej bandzie”. Choć większość mediów twierdzi, że cele przyszłej akcji były jeszcze niesprecyzowane, radio France Info podało w czwartek rano, że zamiarem młodego terrorysty, który – według rozgłośni – porozumiewał się ze swymi rówieśnikami pochodzenia czeczeńskiego, było dokonanie zamachu “związanego z Wieżą Eiffla”.

Jego o dwa lata starszy brat Abdoul Hakim Anaiev przebywa w areszcie, podejrzany o współudział w ataku w Paryżu, którego sprawca Khamzat Azimov zabił 12 maja w dzielnicy Opery jednego przechodnia i ranił czterech. Terrorystę zastrzelili interweniujący policjanci; IS przyznało się do zorganizowania tego zamachu.

Abdoul Malik Anaiev był w kontakcie z 16-letnim ziomkiem zamieszkałym w Montauban na południowym zachodzie Francji. Według mediów, chłopcy, którzy porozumiewali się kodowanym komunikatorem internetowym Telegram, rozpoczęli starania o rozbudowę swej siatki i przygotowania do wyjazdu na Bliski Wschód, gdzie chcieli dołączyć do IS.

Pierre Martinet, dawny pracownik DGSI (generalna dyrekcja bezpieczeństwa wewnętrznego, kontrwywiad) zwracał uwagę w wywiadzie radiowym na coraz młodszy wiek czeczeńskich dżihadystów w samej Czeczenii i na emigracji. Jak mówił, w niedawnych atakach w Czeczenii zginęli 11-letni terroryści.

Według Jeana Chichizoli z “le Figaro” “te sprawy, rozgrywające się od Paryża do Montauban poprzez Strasburg, niepokoją z dwóch powodów. Najpierw z powodu bardzo młodego wieku ich uczestników, a następnie dlatego, że należą oni do tej samej wspólnoty (etnicznej)”. W przeciwieństwie do Pierre’a Martineta, dziennikarz “le Figaro” zdaje się nie wierzyć w istnienie “siatki czeczeńskiej” i pisze, że “nie ma również siatki algierskiej czy tunezyjskiej”. Dodaje jednak natychmiast, że Czeczeni “stanowią znaczącą grupę kontyngentu ekstremistów”.

Zeznając przed komisją parlamentarną na dwa dni przed majowym zamachem w Paryżu, dyrektor DGSI Patrick Calvar na 8 proc. oszacował odsetek Czeczenów wśród dżihadystów, którzy dołączyli do IS.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Francuska policja rozbiła gang trudniący się sprzedażą miniaturowych kopii wieży Eiffla w miejscach turystycznych w Paryżu – poinformowała w oświadczeniu paryska prefektura. Do sprzedaży przestępcy często zatrudniali nielegalnych imigrantów. Dziesięć osób zatrzymano w celu przesłuchania.

W wyniku trwającej sześć tygodni operacji skonfiskowano ponad 20 ton pamiątek, składowanych w magazynach pod francuską stolicą. Przejęto również 15 tysięcy euro w gotówce, maszynki do liczenia pieniędzy i trzy samochody dostawcze. Wartość skonfiskowanego towaru szacuje się na około 600 tysięcy euro. Najmniejsze miniatury wieży Eiffla są zwykle sprzedawane na breloczkach za euro za pięć sztuk, podczas gdy większe wersje można kupić po 10 euro za sztukę.

W operacji uczestniczyły jednostki policji ds. zwalczania nielegalnej imigracji.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że często widuje się migrantów sprzedających pamiątki w pobliżu popularnych miejsc turystycznych w Paryżu, jak wieża Eiffla, katedra Notre Dame czy dzielnica Montmartre. W niektórych przypadkach migranci są zmuszani do sprzedawania pamiątek, żeby spłacić długi, które są winni przemytnikom. Według policji wiele tych pamiątek powstaje w Chinach – wskazuje Reuters.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Czterech napastników w wieku 25-30 lat dokonało zbiorowego gwałtu na 19-letniej kobiecie na parkingu we francuskim mieście Tuluza. Świadkowie zamiast pomóc ofierze, nagrywali film, który potem trafił do internetu. Czterech mężczyzn zaatakowało kobietę na parkingu przed nocnym klubem w Tuluzie (południowa Francja). W nocy z soboty na niedzielę brutalnie zgwałcili swoją ofiarę, a film z przestępstwa udostępniono na Snapchacie, potem także na Twitterze.

Jak informuje BBC, sprawą zajęła się policja. Śledczy dotarli już do 19-latki, która potwierdziła, że została zaatakowana. Niezależnie od tego, czy wniesie zarzuty, policja będzie prowadzić dochodzenie.

Tuluza. Zbiorowy gwałt był nagrywany przez świadków

Policja zablokowała już filmy w mediach społecznościowych, które wcześniej były zgłaszane przez wielu użytkowników. Szuka też czterech sprawców w wieku 25-30 lat.

BBC pisze, że na filmie ofiara, która jest wyraźnie pijana (niektóre media podejrzewają, że podano jej tzw. pigułkę gwałtu), płacze. Inne głosy – prawdopodobnie należące do sprawców – wyraźnie wskazują, że ich właściciele biorą udział w czynności seksualnej.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

​Dwie osoby zostały lekko ranne w nocy z czwartku na piątek w Nimes na południu Francji, gdy kierowca wjechał w tłum przechodniów, po czym jego samochód zatrzymał się na barierach bezpieczeństwa – poinformowały źródła związane ze sprawą. Około godziny 1:00 w nocy 32-letni mężczyzna wjechał w tłum około 50 klientów jednego z barów, którzy znajdowali się na ulicy przed lokalem – wynika z informacji świadków będących na miejscu zdarzenia.

Kierowca jadący białym peugeotem zatrzymał się na jednej z barier bezpieczeństwa, które zostały zainstalowane przed popularną w Nimes imprezą – rozpoczynającymi się w piątek pokazami walk byków.

Kilku świadków, na których powołuje się agencja AFP, powiedziało, że mężczyzna krzyczał “Allahu Akbar” (Bóg jest wielki).

Według źródeł związanych ze sprawą napastnik nie był znany policji jako radykał. Nie jest jasne, jakie były jego motywy działania.

Prokurator Eric Maurel, który przybył na miejsce zdarzenia, wyjaśnił, że kierowca próbował uciec, ale został zatrzymany przez tłum. Następnie został aresztowany przez policję w stanie – jak to ujęto – “względnej dezorientacji umysłowej” i przewieziono go do szpitala.

Policja wszczęła śledztwo w sprawie “usiłowania zabójstwa”.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Przebrani za policjantów bandyci próbowali ukraść ciężarówkę polskiemu kierowcy pod Paryżem – dowiedział się korespondent RMF FM Marek Gładysz. Mężczyzna bronił swojego pojazdu, jednak złodziejom udało się odjechać. Ciężarówka została znaleziona w sąsiedniej miejscowości.

Wracającemu do Polski kierowcy ciężarówki drogę pod Paryżem zablokował w nocy samochód osobowy z policyjnym kogutem w departamencie Seine-et-Merne pod Paryżem. Wyszli z niego dwaj mężczyźni z podrobionymi policyjnymi legitymacjami i zaczęli sprawdzać dokumenty Polaka. Kazali mu wyjść z pojazdu i dmuchnąć w alkomat. Jeden ze złodziei nagle wsiadł do ciężarówki i odjechał, choć miał trudności z jej prowadzeniem.

Polak uczepił się kabiny pojazdu i próbował się do niej dostać. Po przejechaniu w ten sposób około 300 metrów został uderzony pięścią przez bandytę prowadzącego ciężarówkę. Upadł na drogę – na szczęście odniósł tylko lekkie obrażenia.

Polak musiał przejść pieszo kilka kilometrów do najbliższej stacji benzynowej w Vaudoy-en-Brie pod Paryżem, skąd wezwano żandarmerię.

Ciężarówka polskiego kierowcy została odnaleziona przez żandarmerię w sąsiedniej miejscowości Voinsles. Polakowi skradziono jednak pieniądze i prywatne przedmioty.

Francuska żandarmeria prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Źródło info i foto: dziennik-polityczny.com

Comments Brak komentarzy »

Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły poważne obrażenia w ataku nożownika, do którego doszło w czwartek na przedmieściach Paryża. Policja poinformowała, że napastnik “został zneutralizowany”.

Jak podaje Reuters, nożownik został zastrzelony przez policjanta. Według francuskiej telewizji, napastnik krzyczał “Allahu akbar”. Do ataku doszło w Trappes leżącym ok. 30 kilometrów na południowy zachód od centrum stolicy Francji. To uboga miejscowość leżąca w bogatym z reguły rejonie na zachód od Paryża.

Telewizja BFM TV poinformowała, że napastnik krzyczał “Allahu akbar” (Bóg jest wielki).
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Nieprzerwana od lipca seria napadów z użyciem noża wywołała we Francji medialną debatę. Podczas gdy jedni uważają, że badać należy indywidualne pobudki sprawców, inni twierdzą wręcz, że „to Francji podrzyna się gardło”.

Nie ma dnia, by francuskie media nie donosiły o napaściach z użyciem noża. W środę ujęto mężczyznę, który w Paryżu śmiertelnie ranił nożem pasażera za zwrócenie uwagi, że z rowerem nie wolno wchodzić do autobusu. W piątek stanie przed sądem Afgańczyk, który zranił cztery osoby, rzucając się na nie z nożem na ulicy w Perigueux na zachodzie Francji. W Grenoble od ciosów zadanych nożem zginął 26-letni mężczyzna, który ujął się za molestowaną przyjaciółką. Odnotowano przypadki zranienia policjantów i żandarmów podczas kontroli dokumentów.

Pisząc o czekającym na przyznanie mu azylu 19-letnim Afgańczyku, który zranił cztery osoby w Perigueux, reporterka regionalnej gazety cytuje prokuratora, według którego „w żadnym wypadku nie można tu mówić o radykalnym islamizmie, gdyż napastnik przyznał, że tego popołudnia wypił butelkę whisky”. Jak donosił dziennik „Sud-Ouest”, w środę policjanci, aby unieszkodliwić mężczyznę, który próbował poderżnąć gardło sąsiadce, musieli użyć tasera. Tego samego dnia w Bastii na Korsyce strażacy uratowali pięćdziesięciolatkę, poranioną nożem.

Filozof Yves Michaud, specjalista od estetyki i angielskiej filozofii politycznej, który uznaje się za przedstawiciela „lewicy wolnościowej”, wezwał w wywiadzie dla opiniotwórczego portalu Atlantico, by nie zastanawiać się nad rzekomymi czy prawdziwymi zamiarami napastników, ale oceniać ich działania, gdyż to „działanie jest prawdą intencji”. Profesor zwraca uwagę, że to „nie tylko islamo-lewackie pięknoduchy”, ale również liczne autorytety medialne tłumacząc napady nożownicze „śpieszą się z ogłoszeniem braku sprawdzalnych pobudek terrorystycznych, stwierdzeniem patologii mentalnej czy też alkoholizmu napastników”. „Czyli nic się nie dzieje, nie ma o czym mówić” – podsumował.

Zwrócił uwagę, że „pobudki są zawsze dosyć mętne i zmienne”, ale że obecne ataki z użyciem noża są „charakterystyczne dla islamizmu”. Dokonują ich terroryści, „ale również chorzy psychicznie czy chuligani”. „Można zastanawiać się nad rzeczywistą odpowiedzialnością sprawcy, ale to tylko pytanie dodatkowe, bez większego znaczenia. Chodzi bowiem o postępowanie według wzoru religijnego terroryzmu islamskiego” – tłumaczy profesor.

„Co więcej, propaganda islamska bez przerwy podsuwa ten wzór każdemu, kto ma ochotę sięgnąć po przemoc. A ponadto jest to wzór łatwo dostępny, niedrogi i o maksymalnym zasięgu komunikacyjnym i terroryzującym. I niezbyt ryzykowny, bo przed sądem zawsze można się powołać na brak premedytacji czy niepoczytalność” – dodaje Yves Michaud i przewiduje, że „te napaści szybko się nie skończą”. Anne-Sophie Chazaud pisze w tygodniku „Causeur”, że „między śmiertelnymi poderżnięciami gardła a nieudanymi napaściami rozwija się świadectwo upadku zasad współżycia społecznego.

„To na noże rozgrywa się teraz walka między naszym społeczeństwem a jego wrogami”. Autorka twierdzi, że „nie można zaprzeczyć, iż pewien odłam społeczeństwa jest w stanie secesji przeciw Francji i za nic nie chce uznać podstaw jej cywilizacji”.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »