Chiny: Rozbito gang okradający groby. Odzyskano bezcenne artefakty

Chińskie służb aresztowały 26 osób podejrzanych o działalność w gangu okradającym groby. Zabezpieczono niemal 650 zabytków kulturalnych pochodzących z starożytnego cmentarzyska w prowincji Qinghai – oświadczyło tamtejsze Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Rządowa agencja Xinhu wskazała, że w ocenie ekspertów wiele odzyskanych przedmiotów posiada „ogromną wartość historyczną”, wskazując kulturową łączność między Wschodem a Zachodem w początkach panowania Dynastii Tang (619-907 r.n.e.). To m.in. starożytne tekstylia jedwabne oraz odzież pochodząca z Centralnej Azji oraz Bizancjum.

Śledztwo trwało od 2017 roku. Podejrzani mieli prowadzić nielegalne wykopaliska grobów w Dulan, mieście leżącym na szlaku starożytnego Szlaku Jedwabnego. Odkryte skarby były następnie sprzedawane. Resort poinformował, że niektórzy aresztowani zostali zatrzymani w innych prowincjach.

Przedstawiciel policji powiedział na antenie państwowej stacji CCTV, że przestępcy, z których dwoje znajdowało się na liście najbardziej poszukiwanych, usiłowali upłynnić łup za 80 mln juanów (około 11,6 mln dolarów).
Źródło info i foto: TVP.info

Zdewastowali groby dla zabawy!

Trzech nastolatków zdewastowało groby na cmentarzu przy ul. Izbickiej w Wawrze — dowiedziało się „Życie Warszawy”. Kilkunastoletni chłopcy poprzewracali kamienne płyty na kilku grobowcach, niektóre otworzyli. Według relacji świadków, z jednego z nich wyciągnęli czaszkę, którą zaczęli się bawić. Na miejsce wezwano straż miejską. Na widok radiowozu nastolatki zaczęły uciekać. Jednego z nich mundurowi złapali i przekazali policji. Dwóch pozostałych będą szukać specjaliści od spraw nieletnich z południowopraskiej komendy. Żródło info i foto: zw.com.pl

Okradali cmentarne grobowce

Policjanci z Gostynia zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy okradali grobowce na lokalnych cmentarzach – podaje Policja.pl
Złodzieje kradli figurki świętych, krzyże i elementy ozdobne pomników. Zrabowane rzeczy sprzedawali na złom. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów. W mieszkaniu pasera znaleziono broń palną. Grozi im do 5 lat więzienia. Pierwsze zgłoszenie o kradzieży wpłynęło do gostyńskiej komendy w połowie czerwca. Złodzieje z grobowca na cmentarzu w Zalesiu skradli figurkę z wizerunkiem Matki Boskiej. Kolejne kradzieże zostały zgłoszone w ciągu kolejnych dni. Z trzech pomników na cmentarzu w Strzelcach Wielkich skradziono dwie figury i krzyż. Skradzione przedmioty były wykonane głównie z mosiądzu. Przestępcy swoim działaniem spowodowali straty na prawie 5 tys. złotych. Żródło info i foto: Policja.pl