Gubernator Nowego Jorku potwierdził, że atak na dom rabina był aktem terroryzmu

Atak nożownika w domu rabina na przedmieściach Nowego Jorku był aktem terroryzmu. Tak stwierdził gubernator Andrew Cuomo. W wyniku ataku rannych zostało pięć osób.

„Myślę, że to jest akt terroryzmu. To są wewnętrzni terroryści. Oni próbują wzbudzić lęk. Ich motywacją jest nienawiść. Dokonują masowych ataków. Oni są działającymi w naszym kraju terrorystami, którzy terroryzują innych Amerykanów. Dlatego powinniśmy ich traktować jako terrorystów – stwierdził gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Atak nożownika w Nowym Jorku. Są ranni

Napastnik uzbrojony w maczetę wszedł do domu rabina w Nowego Jorku w sobotni wieczór, gdy obchodzono żydowskie święto Chanuka. Zaatakował pięć osób, a następnie uciekł. Policja schwytała mężczyznę. Jedna z najciężej rannych osób została ugodzona nożem co najmniej sześć razy. Wszyscy ranni zostali zabrani do szpitala, dwie osoby są w stanie krytycznym.

To kolejny z ataków, który ma miejsce w czasie celebracji Chanuki, jednego z najważniejszych żydowskich świąt. W okolicach Nowego Jorku w ciągu minionego tygodnia odnotowano co najmniej sześć ataków o prawdopodobnym podłożu antysemickim.

Dzień przed atakiem nowojorska policja poinformowała, że – w związku z atakami i antysemickimi groźbami – zwiększa liczbę patroli w okolicach zamieszkiwanych przez Żydów. W Mosey jest duża społeczność ortodoksyjnych Żydów.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Aktor Arnold Schwarzenegger zaatakowany w Johannesburgu

Atak na 71-letniego kulturystę, gwiazdora kina akcji i byłego gubernatora Kalifornii miał miejsce na dorocznej gali Arnold Classic Africa, zawodach w 90 dyscyplinach sportowych. Gdy Schwarzenegger wstał od stolika, by zrobić zdjęcie telefonem, podbiegł do niego mężczyzna, który z wyskoku kopnął go obydwiema nogami w plecy. Aktor wkrótce napisał „Dobrze, że idiota nie przerwał mojego Snapchata”.

„Dziękuję za Wasze komentarze, ale nie ma się czym martwić” – napisał Schwarzenegger na Twitterze wkrótce potem. „Zorientowałem się, że ktoś mnie kopnął dopiero, gdy obejrzałem wideo, jak Wy wszyscy” – stwierdził kulturysta. Jak stwierdził „początkowo sądził, że ktoś potrącił go w tłumie”.

Atak nastąpił znienacka i wydawał się groźny. Schwarzenegger zniknął z kadru, jednak po kilkunastu sekundach zamieszania znowu siedział przy swoim stoliku. Dopiero po chwili ochrona uznała, że powinien opuścić halę sportową. Mężczyzna, który zaatakował, został wcześniej odsunięty przez ochroniarzy gwiazdora.

„Cieszę się, że idiota nie przerwał mojego Snapchata” – dodał aktor.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Rio de Janerio: Czwarty gubernator za kratkami z powodu korupcji

Policja aresztowała w czwartek pod zarzutem korupcji Luiza Fernando Pezao, urzędującego gubernatora stanu Rio de Janeiro. Przed nim uwięziono z tego samego powodu – udziału w aferze korupcyjnej wokół koncernu naftowego Petrobras – trzech jego poprzedników.

Stacja telewizyjna GloboNews transmitowała na żywo przebieg aresztowania Fernando Pezao, którego policja wyprowadziła w kajdankach z jego oficjalnej siedziby, pałacu gubernatorskiego Laranjeiras w Rio. Dochodzenie prokuratorskie, które objęło m.in. jego urzędowanie na stanowisku wicegubernatora stanu Rio w latach 2007-2014, ustaliło, że już w tym okresie przyjął łapówki o równowartości 6,7 mln dolarów.

Wielowątkowe dochodzenia w sprawie afery Petrobrasu, wdrożone przez prokuraturę już w 2014 roku pod policyjnym kryptonimem „Myjnia Ekspresowa”, przecięły dziesiątki karier politycznych i objęły najwyższe kręgi praktycznie wszystkich brazylijskich partii politycznych.

Afery korupcyjne, podważając zaufanie do zawodowych polityków, sprawiły m.in., że centroprawicowy prezydent Brazylii Michel Temer, do którego partii MDB (Demokratyczny Ruch Brazylijski) należał aresztowany gubernator stanu Rio, kończy swe urzędowanie z zaledwie kilkuprocentowym poparciem.

Kryzys zaufania

Brazylijscy komentatorzy jako jedną z przyczyn zwycięstwa Jaira Bolsonaro, skrajnie prawicowego, do niedawna mało znanego parlamentarzysty, w październikowych wyborach prezydenckich, wskazują m.in. kryzys zaufania wyborców do tradycyjnej brazylijskiej klasy politycznej.

Wybrany w październiku następca aresztowanego gubernatora stanu Rio de Janeiro to skrajnie prawicowy Wilson Witzel, kandydat, który cieszył się poparciem Bolsonaro.

Zapowiedział w czasie swej kampanii, że jako gubernator nie zawaha się użyć wojskowych snajperów do walki z handlarzami narkotyków kryjącymi się w fawelach, dzielnicach biedoty na wzgórzach wokół Rio, „nawet jeśli nie dojdzie tam do walk”.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Interpol nie zgodził się ścigać Ihora Kołomojskiego

Interpol odmówił władzom Rosji zajęcia się ściganiem szefa obwodu dniepropietrowskiego i jednego z najbogatszych Ukraińców Ihora Kołomojskiego. Poinformował o tym dzisiaj przedstawiciel rosyjskiego Komitetu Śledczego (KŚ) Aleksandr Drymanow. – „Nasi koledzy z Interpolu odmówili nam ścigania Kołomojskiego, zaznaczając, że jest to związane z wydarzeniami politycznymi” – powiedział Drymanow w Radzie Federacji na posiedzeniu komitetu poparcia dla mieszkańców południowego wschodu Ukrainy.

Podkreślił, że strona rosyjska nadal będzie się domagać ścigania gubernatora obwodu dniepropietrowskiego i że ma też dowody jego przestępstw biznesowych. Na początku lipca sąd w Moskwie wydał zaocznie na wniosek KŚ nakaz aresztowania Kołomojskiego, któremu zarzucono używanie zabronionych środków i metod prowadzenia wojny we wschodniej Ukrainie. Przed miesiącem decyzją sądu zajęto w Moskwie budynek biurowy firmy Elit Holding, której współzałożycielem jest Kołomojski.
Żródło info i foto: onet.pl

Zastrzelony Michael Brown ukradł cygara i szarpał ekspedienta

Nagranie, które ma być dowodem, że czarnoskóry nastolatek Michael Brown tuż przed śmiercią okradł sklep opublikowała policja z Ferguson. Po tygodniu zamieszek podano też nazwisko policjanta, który zastrzelił 18-latka. Gubernator amerykańskiego stanu Missouri Jay Nixon wprowadził w Ferguson stan wyjątkowy.

Nagranie pochodzi ze sklepu w Ferguson na przedmieściach Saint Louis. Kamery monitoringu uchwyciły moment, w którym w drzwiach staje potężnie zbudowany chłopak w czerwonej bejsbolówce – Michael Brown i jego kolega Dorian Johnson. 18-letni Afroamerykanin przechyla się przez ladę, zabiera paczkę cygar i podaje je Johnsonowi. Sam wyszarpuje sprzedawcy całe pudło i wychodzi – odpychając przy tym pracownika, który próbował go zatrzymać. Według obowiązującego w Missouri prawa, był to rozbój. Była godzina 11:52 – 10 minut później Brown już nie żył.

Nastolatka zastrzelił 28-letni funkcjonariusz policji

Michael Brown zginął przed tygodniem zastrzelony przez 28-letniego białego policjanta – Darrena Wilsona. Oficer od 6 lat służył w miejscowej policji. Jego szef zapewniał jednak, że kiedy tamtego dnia zatrzymywał Browna – nie wiedział, że ten przed chwilą dokonał rozboju. Policja twierdzi, że Brown zaatakował oficera. Przyjaciel Browna twierdzi z kolei, że policjant strzelał, kiedy chłopak stał z podniesionymi w górę rękami.

Fala protestów w całych Stanach Zjednoczonych

Sprawa Michaela Browna wywołała falę protestów. Do Ferguson ściągnięto specjalne, uzbrojone po zęby oddziały policji, które próbowały opanować sytuację granatami hukowymi i pojemnikami z gazem. To wywołało kolejną falę demonstracji w ponad 90 miastach Stanów Zjednoczonych – od Nowego Jorku, przez San Francisco, po Chicago.

Obama apeluje o spokój

O uspokojenie nastrojów w Missouri i pozostałych Stanach zaapelował Barack Obama. – „Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla brutalności policji, podobnie jak nie ma usprawiedliwienia dla tych, którzy wykorzystują tę tragedię by awanturować się i okradać sklepy” – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych. Protestujący w Missouri są przekonani, że Brown przeżyłby tamtego ranka, gdyby nie kolor jego skóry.
Żródło info i foto: TVP.info

W Ferguson ogłoszono stan wyjątkowy

Gubernator stanu Missouri Jay Nixon ogłosił w sobotę stan wyjątkowy na przedmieściu St. Louis – Ferguson, gdzie od tygodnia trwają protesty uliczne po zastrzeleniu przez białego policjanta 18-letniego Afroamerykanina Michaela Browna. W ramach stanu wyjątkowego w Ferguson obowiązywać będzie godzina policyjna od północy do godz. 5 rano. Nixon oświadczył, że władze stanowe nie zezwolą aby „garstka rabusiów” zagrażała miejscowej społeczności oraz, że jeśli sprawiedliwość ma dojść do głosu, musi zapanować spokój. Dodał, że organy wymiaru sprawiedliwości i agenci FBI wzmogli działania mające wyjaśnić okoliczności śmierci Browna. Do nowych protestów i zamieszek ulicznych doszło po ujawnieniu przez policję nazwiska oficera, który zastrzelił Browna oraz materiałów, w tym nagrań wideo, mających świadczyć, iż Brown na krótko przed tragicznym incydentem obrabował sklep.
Żródło info i foto: interia.pl

Mychajło Dobkin zatrzymany

Ukraińska prokuratura zatrzymała w poniedziałek Mychajła Dobkina, byłego gubernatora obwodu charkowskiego i sojusznika obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Dobkinowi zarzuca się dążenie do zmiany granic państwowych. Były gubernator został zatrzymany po południu, po przesłuchaniu w prokuraturze w Charkowie – poinformowała jego obrończyni Julia Płetniowa. – „Usłyszał, że (…) jest podejrzewany o działania polegające na publicznych nawoływaniach do zmiany granic terytorium Ukrainy i zmierzające do naruszenia konstytucji” – oświadczyła. 22 lutego, kiedy Janukowycz został odsunięty od władzy, Dobkin i mer Charkowa Hennadij Kernes uciekli z Ukrainy i udali się do Rosji, jednak następnie wrócili do kraju. Żródło info i foto: tvn24.pl

Adam Lanza zabijałby dalej… przeszkodziła mu policja

20-letni Adam Lanza, który w piątek zastrzelił 20 dzieci i sześciu dorosłych w szkole podstawowej w Newtown, popełnił samobójstwo, gdy zorientował się, że na miejsce przybyła policja – powiedział gubernator Connecticut Dannel Malloy w telewizji ABC. Może to oznaczać, iż Lanza planował jeszcze większą masakrę, ale został powstrzymany. Motywy, którymi kierował się sprawca, nadal pozostają nieznane. Policja nie znalazła żadnych listów czy dzienników, które mogłyby rzucić światło na tę tragedię. Ustalono, że Lanza zastrzelił matkę w domu, po czym, uzbrojony w dwa pistolety i karabin, pojechał do szkoły jej samochodem, wdarł się do środka, wybijając okno, i zaczął strzelać. Jego ofiary to sześć kobiet, 12 dziewczynek i ośmiu chłopców. Do identyfikacji ofiar użyto zdjęć, żeby choć trochę oszczędzić rodzinom szoku – ujawnił lekarz medycyny sądowej Wayne Carver. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Rod Blagojevich winny korupcji

Były gubernator amerykańskiego stanu Illinois Rod Blagojevich został w poniedziałek uznany przez ławę przysięgłych za winnego korupcji, w tym próby „sprzedaży” miejsca w Senacie opuszczonego przez Baracka Obamę, kiedy ten w 2008 roku został prezydentem USA. Pozostałe zarzuty wobec polityka dotyczyły udziału w przestępczym spisku, fałszerstw i wymuszeń. Wyrok oczekiwany jest w sierpniu. W powtórnym procesie o korupcję federalna ława przysięgłych uznała Blagojevicha za winnego popełnienia w sumie 17 z 20 postawionych mu zarzutów. Tylko w przypadku jednego zarzutu przysięgli uznali, że jest niewinny; w dwóch innych nie doszli do porozumienia. Ława wydała werdykt po 9 dniach obrad. Żródło info: Dziennik.pl

Jurij Czyżmar oblany kwasem siarkowym

Na oddział intensywnej opieki trafił wicegubernator obwodu kijowskiego Jurij Czyżmar po tym, jak został oblany kwasem siarkowym. Nieznany osobnik chlusnął mu kwasem w twarz, gdy urzędnik wchodził do klatki schodowej. Do zdarzenia doszło w środę późnym wieczorem, kiedy Czyżmar wracał wieczorem ze sklepu do domu. Wicegubernator zdołał po tym samodzielnie dotrzeć do pomieszczenia dozorcy domu, którego poprosił o wezwanie pogotowia ratunkowego i milicji. W szpitalu okazało się, że Czyżmar doznał oparzeń twarzy drugiego i trzeciego stopnia. Żródło info i foto: TVP.info