Joaquin „El Chapo” Guzman w rękach Amerykanów

Jeden z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquin „El Chapo” Guzman został w czwartek ekstradowany do Stanów Zjednoczonych – poinformował meksykański rząd. USA oskarżają go m.in. o zabójstwa, kierowanie gangiem i pranie pieniędzy. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych potwierdził w oświadczeniu informację przekazaną przez meksykańskie ministerstwo spraw zagranicznych i podziękował władzom Meksyku za współpracę.

Jak przekazało źródło we władzach USA, Guzman, nazywany „królem narkotyków”, został przejęty przez przedstawicieli amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA na terenie więzienia o zaostrzonym rygorze w Ciudad Juarez w Meksyku, gdzie był przetrzymywany.

Uciekł z więzienia półtorakilometrowym tunelem

W USA „El Chapo” jest oskarżany m.in. o liczne zabójstwa, kierowanie gangiem, pranie pieniędzy i organizowanie stałych przerzutów dużej ilości narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Szef narkotykowego kartelu Sinaloa został schwytany 8 stycznia. Pół roku wcześniej w spektakularny sposób zbiegł z pilnie strzeżonego więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk, w którym odbywał karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel, zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią. Już wcześniej, w 2001 roku, uciekł z więzienia i przez 13 lat się ukrywał.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Joaquin „El Chapo” Guzman skarży się na warunki w więzieniu

Jeden z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquin „El Chapo” Guzman oskarża władze Meksyku, że poddają go w więzieniu torturom. Pozbawianie snu i izolowanie od światła dziennego – to niektóre z zarzutów pod adresem władz. Guzman, szef narkotykowego kartelu Sinaloa, zawarł te zarzuty w piśmie, które tydzień temu zostało skierowane do sądu. Treść dokumentu upubliczniono w poniedziałek.

Pilnowany 24 godziny na dobę

„El Chapo” został ujęty na początku stycznia w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa, po tym jak zbiegł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk. Tam, po tym jak aresztowano go w lutym 2014 roku, odbywał karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią. W obawie przed ponowną ucieczką Guzman jest pilnowany 24 godziny na dobę.

Czekanie na ekstradycję

Wniosek o ekstradycję Guzmana złożyły USA, które oskarżają go m.in. o zabójstwa, handel narkotykami, utworzenie organizacji przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Rusza proces ekstradycji do USA Joaquina „El Chapo” Guzmana

Meksyk rozpoczyna proces ekstradycji do USA jednego z najpotężniejszych bossów narkotykowych Joaquina „El Chapo” Guzmana. Mężczyzna został złapany w piątek, pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia. Jak pisze agencja AP, powołując się na słowa anonimowego urzędnika z Meksyku, wg najszybszego scenariusza do ekstradycji mogłoby dojść za sześć miesięcy, ze względu na odwołania składane przez obronę. Chociaż – jak twierdzi urzędnik – takie wnioski są zazwyczaj odrzucane, każdy z nich oznacza, że sąd musi przeprowadzić kolejne przesłuchania.

To może zająć tygodnie czy miesiące i opóźnia ekstradycję – tłumaczy. Jak dodaje, mieliśmy przypadki, w których trwało to sześć lat. Guzman, szef narkotykowego kartelu Sinaloa, został złapany w piątek w mieście Los Mochis w swoim rodzinnym stanie Sinaloa, po tym jak uciekł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez.

Tam, po tym jak aresztowano go w lutym 2014 roku, odbywał karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią. Po aresztowaniu „El Chapo” w lutym meksykański prezydent Enrique Pena Nieto odmówił jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych i zapowiadał osądzenie go na terenie Meksyku.
Żródło info i foto: RMF24.pl

„El Chapo” wpadł, bo chciał być sławny

Magazyn „Rolling Stone” opublikował w sobotę wywiad z bossem narkotykowym Joaquinem „El Chapo” Guzmanem, który w kryjówce Meksykanina przeprowadził amerykański aktor i reżyser Sean Penn. Rząd Meksyku twierdzi, że wiedział o spotkaniu i – śledząc Penna – dotarł do Guzmana. Szef narkotykowego kartelu Sinaloa został schwytany w piątek, w pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia.

Guzman został ujęty w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa. Meksykańska marynarka wojenna poinformowała, że w rezultacie doniesienia żołnierze piechoty morskiej ruszyli przed świtem na podejrzany dom. Doszło do strzelaniny. Pięć spośród znajdujących się wewnątrz budynku osób zabito, a sześć zatrzymano. W akcji jeden żołnierz został ranny.

57-letni Guzman zbiegł 11 lipca ub. roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk, w którym umieszczono go po aresztowaniu w lutym 2014 roku. Odbywał tam karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel, zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią.

Wywiad z aktorem

Jak poinformowało w sobotę rządowe źródło, jednym z kluczowych elementów tropienia „El Chapo”, który doprowadził meksykańskie siły bezpieczeństwa do schwytania bossa, był wywiad, którego ten pod koniec września ub. roku udzielił amerykańskiemu aktorowi i reżyserowi Seanowi Pennowi. Rozmowę opublikował magazyn „The Rolling Stones”.

Agencja Reutera podała, że rząd Meksyku był świadomy, iż taka rozmowa będzie miała miejsce i dokładnie monitorował ruchy amerykańskiego gwiazdora. Agencja powołuje się na dwa źródła w najwyższych władzach Meksyku. Prokurator generalny Meksyku Arely Gomez powiedziała w piątek, że „tęsknota za srebrnym ekranem pozwoliła sprowadzić Guzmana na ziemię”. – Ważnym powodem jego ujęcia była jego chęć zrobienia o nim filmu. Skontaktował się z aktorami i producentami, co było częścią dochodzenia – przekazała Gomez. Pośredniczką w organizacji wywiadu była meksykańska aktorka Kate del Castillo, która sama grała szefową narkotykowego gangu w telewizyjnym serialu.

W rozmowie z Pennem Guzman powiedział m.in., że na trzy miesiące wysłał inżynierów do Niemiec na szkolenie. Mieli się tam przede wszystkim dowiedzieć, jak uniknąć problemów podczas kopania tunelu w pobliżu wód podziemnych znajdujących się pod więzieniem.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Joaquin „Chapo” Guzman zatrzymany

Meksykańskie i amerykańskie siły bezpieczeństwa ujęły w sobotę w Meksyku słynnego króla narkotykowego Joaquina „Chapo” Guzmana – poinformowały źródła rządowe w USA. Guzman był jednym z najbardziej poszukiwanych szefów mafii i największym wrogiem Meksykańskiego rządu w jego wojnie z kartelami narkotykowymi. Jego „kariera” rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy uciekł z więzienia o zaostrzonym rygorze. Po brutalnych walkach o wpływy z innymi kartelami, udało mu się zdominować przemyt narkotyków przez amerykańsko-meksykańską granicę. To spowodowało, że władze USA wyznaczyły 5 milionów dolarów nagrody za jego głowę. Żródło info i foto: tvn24.pl