Bank pomagał oszukiwać fiskusa

Szwajcarski bank pomagał 100 tysiącom zagranicznych klientów w oszukiwaniu fiskusa w ich krajach i prowadził im potajemne konta. Wśród klientów jest także 30 Polaków. Ale ich nazwisk zachodnie media, które w poniedziałek, ujawniły skandal niestety nie wymieniają. Sto tysięcy klientów z 200 krajów szwajcarskiego banku HSBC trzymało w nim od 100 do 180 mld euro – ujawniły w poniedziałek zachodnie media. Bank pomagał im prać pieniądze i ukrywać je przed fiskusem. Wśród klientów było 30 Polaków, choć ich nazwisk nie ujawniono.

Na liście tej figurują handlarze broni, narkotyków, finansiści organizacji terrorystycznych, skorumpowani politycy, osoby z show biznesu i sportu. Do prasy przeciekły m.in. nazwiska aktorów z USA Johna Malkovicha i Joan Collins, muzyka Phil Collins, modelka Elle McPherson, a także Osamy bin Ladena. Przywódca al-Kaidy, z pochodzenia Saudyjczyk, korzystał z kont, na które pieniądze wpłacali biznesmeni z jego ojczyzny. Tę wielką aferę ujawniono dopiero teraz, choć już w 2007 r. pracujący w banku informatyk Herve Falciani potajemnie zgrał dane klientów. Dwa lata potem zarekwirowali je u niego francuscy śledczy. A stamtąd trafiły także do urzędów podatkowych w 12 krajach.

Wg francuskiego dziennika „Le Monde”, który uzyskał dokumenty od władz fiskalnych swojego kraju, bank HSBC pomógł francuskim podatnikom w ukryciu w latach 2006-2007 sześciu miliardów euro. Wobec banku jest prowadzone postępowanie w sprawie nielegalnych działań bankowych i ukrywania oszustw podatkowych. Natomiast przeciw informatykowi Flacianiemu prokuratura szwajcarska wniosła oskarżenie o „prowadzenie wywiadu gospodarczego, nielegalne zdobycie danych i naruszenie tajemnicy bankowej”. Ale i tak nie stanie przed sądem. Znajduje się pod ochroną francuskiej policji w nieznanym opinii publicznej miejscu.
Żródło info i foto: Fakt.pl

HSBC zapłaci 1,9 mld dolarów rządowi USA za pranie brudnych pieniędzy

Brytyjski bank HSBC zapłaci rekordową karę – co najmniej 1,9 mld dolarów – za udział w skandalu z praniem brudnych pieniędzy – poinformowały agencja Bloomberg i dziennik „New York Times”. Oficjalny komunikat amerykańskie władze mają wydać we wtorek. Rzecznik HSBC nie chciał w poniedziałek wypowiadać się w tej kwestii. Według amerykańskich mediów, podczas negocjacji z USA bank zgodził się na zapłacenie tej kary. Jedna z komisji Senatu USA poinformowała w lipcu, że brak kontroli w HSBC dotyczącej prania brudnych pieniędzy umożliwił kartelom narkotykowym i terrorystom dostęp do amerykańskiego systemu finansowego. Tylko w latach 2007-2008 przez HSBC przepłynęło z Meksyku do USA 7 mld dolarów, z czego znaczna część miała pochodzić z handlu narkotykami. Żródło info i foto: tvn24.pl

Bank HSBC pralnią brudnych pięniędzy?

Brytyjski bank HSBC pomógł wyprać gangsterom i terrorystom miliardy dolarów – mówi raport amerykańskiego Kongresu. Wczoraj kongresmeni przesłuchiwali szefów banku. HSBC przelał z Meksyku do USA 7 mld dolarów, z czego większość to pieniądze karteli narkotykowych. Wyjątkową bezczelnością było otwarcie przez meksykańską gałąź banku oddziału na Kajmanach nie mającego biura ani personelu, za to obsługującego 50 tys. kont z ponad 2 mld dolarów. Gangsterzy kupowali za pośrednictwem tego oddziału odrzutowce używane do przemytu narkotyków. Bank pomagał też prać pieniądze Al-Kaidzie oraz Iranowi, Syrii i Kubie – krajom objętym przez USA sankcjami gospodarczymi. Żródło info i foto: Radio ZET.pl