Posts Tagged “inwestycja”

Katowicka spółka Open-Net dostała prawie 10 mln zł unijnej dotacji na budowę sieci internetu szerokopasmowego, ale inwestycja nie została wykonana. CBA dzisiaj zatrzymało 4 osoby, w tym prezesa spółki.

Zatrzymania są efektem prowadzonego przez CBA śledztwa w sprawie wyłudzenia w latach 2013-2015 przez katowicką spółkę akcyjną blisko 10 mln zł unijnej dotacji na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenie 29 miejscowości w województwach łódzkim i śląskim. Sieć w nie powstała w ogóle albo tylko szczątkowo, ale pieniądze wypłacono.

Jak ustalono w toku śledztwa, władze spółki miały posłużyć się poświadczającą nieprawdę i nierzetelną dokumentacją. Dofinansowanie zostało uzyskane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 za pośrednictwem instytucji wdrażającej programy europejskie – obecnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Źródło info i foto: Money.pl

Comments Brak komentarzy »

Śledczy ze stołecznej prokuratury zajmujący się przestęczością zorganizowaną razem z CBŚP rozbili gang, który przemycił do Polski z Niemiec ponad 445 kg narkotyków o wartości 5,5 mln zł. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że przestępcy zajmowali się także wyłudzaniem od starszych ludzi pieniędzy metodą na „oficera CBŚ”. Zyski inwestowali w kupno narkotyków, głównie marihuany i amfetaminy.

We wtorek rano funkcjonariusze radomskiego CBŚP wkroczyli do kilkunastu mieszkań i domów na terenie Łodzi i Płocka. Zatrzymali 12 członków gangu, który rozpracowywali wspólnie ze śledczymi Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na przesłuchanie dowieziono także jednego z mężczyzn, który odsiadywał wyrok w zakładzie karnym. W rozbitej grupie było kilka młodych kobiet.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli trzy samochody i pewną ilość gotówki. Zatrzymani usłyszeli zarzuty „przemytu do Polski znacznych ilości narkotyków, a także handlu znacznymi ilościami narkotyków”. Większość członków gangu jest dobrze znana policji, choć nie należeli do żadnego z „liczących” się w półświatku gangów.

Inwestycja

Cała trzynastka jest podejrzana o hurtowy handel narkotykami. Przestępcy zaopatrywali się w towar w Niemczech. Śledczy nie chcą jednak na razie ujawnić, czy ich dostawcami była polska czy zagraniczna grupa przestępcza.

– W okresie objętym zarzutami podejrzani przemycili i wprowadzili do obrotu, co najmniej 385 kg marihuany o szacunkowej wartości 4,6 mln zł, 54,4 kg amfetaminy o szacunkowej wartości 388 tys. zł, 5 kg heroiny o szacunkowej wartości 520 tys. zł, 20 g kokainy o szacunkowej wartości 2,8 tys. zł, a także 6,8 tys. sztuk tabletek ecstasy o szacunkowej wartości 28 tys. zł – wylicza prok. Arkadiusz Jaraszek, z Prokuratury Krajowej.

Z informacji portalu tvp.info wynika, że rozbity gang parał się od kilku lat wyłudzaniem pieniędzy od starszych osób metodą „na policjanta” czy „oficera CBŚ”. Grupa oszukiwała tak mieszkańców Polski jak i Niemiec. Z ustaleń śledczych wynika, że „zarobione” w ten sposób pieniądze przestępcy inwestowali w zakup narkotyków, które dalej wprowadzali do obrotu na terenie Mazowsza.

Śledczy zapowiadają już kolejne zatrzymania członków gangu. Wiele wskazuje na to, że w ciągu kilku tygodniu przestępcy usłyszą także nowe zarzuty związane z wyłudzeniami pieniędzy od starszych osób.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

CBA zbada dofinansowanie, które spółka Tauron Dystrybucja otrzymała do projektu energetycznej linii przesyłowej w Małopolsce. Kontrola potrwa trzy miesiące.

CBA skontroluje wszystkie procedury i decyzje dotyczące energetycznej linii przesyłowej 110 kV w relacji Siersza – Olkusz – poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik CBA Piotr Kaczorek. Agenci sprawdzą również, czy dotacja dla tej inwestycji Tauron Dystrybucja była zgodne z przepisami.

Wkroczenie CBA potwierdził rzecznik Tauron Dystrybucja. Marcin Marzyński zapewnił, że spółka współpracuje z Biurem. – Nasi pracownicy oraz dokumentacja są do pełnej dyspozycji kontrolujących – przekonuje.

Jak wyjaśnia PAP, CBA ma trzy miesiące na zakończenie kontroli. Oznacza to, że prześwietlanie Taurona potrwa do 6 grudnia. Jednak jak zaznaczył Piotr Kaczorek, jeśli będą uzasadnione powody może zostać wydłużona do maksymalnie 6 miesięcy.
Źródło info i foto: Money.pl

Comments Brak komentarzy »

Oszukali 600 osób na 50 milionów złotych. Jest areszt dla dwóch mieszkańców okolic Kalisza w Wielkopolsce za stworzenie piramidy finansowej. Oszuści obiecywali klientom inwestycje w nośniki cyfrowe oraz w działalność brokera i operatora kampanii reklamowych, które na nośnikach miały być oferowane. Inwestycja miała oczywiście przynosić same zyski.

Według prokuratury, 40-latek i jego o sześć lat starszy kolega, w ciągu kilku lat stworzyli korzystny tylko dla siebie biznes, przypominający piramidę finansową. Przekonali do swojego “pomysłu” 600 osób, od których uzyskali ponad 50 mln zł. Mężczyźni założyli firmę w 2012 roku. Szukali klientów głównie w internecie. Prokurator postawił obu mieszkańcom wielkopolski zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia.

Sąd zgodził się z prokuraturą i zdecydował o tymczasowym areszcie dla obu mężczyzn.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Choć wydawało się, że głośna afera Amber Gold ostudzi zapał Polaków do ryzykownych inwestycji, to okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. W ub.r. prokuratorzy wszczęli niemal sto nowych śledztw ws. działalności parabanków – pisze „Rzeczpospolita”. Jak wynika z najświeższego raportu Prokuratury Generalnej, do którego dotarła „Rz”, w 2013 r. śledczy rozpoczęli 92 takie nowe dochodzenia, podczas gdy w ciągu ostatnich 5 lat było ich w sumie 146. Z poprzedniego raportu PG, powstałego po wybuchu afery Amber Gold, wynikało, że w latach 2007-12 poszkodowanych przez parabanki zostało 130 tys. osób. Teraz straty wzrosły kilkunastokrotnie. W 2007 r. klienci twierdzili bowiem, że zostali naciągnięci na 168 mln zł, a w 2012 r. – już na 2,1 mld zł – wylicza „Rz”. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Wysoki procent od inwestycji w stal i oleje maszynowe obiecywał krakowianin Piotr Cz. Ci, którzy mu zaufali, stracili ponad milion złotych. To krach kolejnej prywatnej piramidy finansowej. Sprawa znajdzie właśnie swój finał w sądzie. Krakowska prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie oszukańczych inwestycji. Piotra Cz. chce postawić przed sądem za oszustwa i doprowadzenie klientów do niekorzystnego rozporządzenia swoimi pieniędzmi. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia ws. Polaka, który na terenie Ukrainy prowadził firmę parabankową i oszukał co najmniej 800 osób na łączną kwotę 4,5 mln zł. Śledztwo wspólnie z prokuraturą prowadziła ABW. Jak poinformował rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński, określanemu mianem “prekursora parabanków” mężczyźnie grozi kara ponad 7 lat pozbawienia wolności. Rzecznik wyjaśnił, że mężczyzna swoją działalność rozpoczął 20 lat temu, po wyjeździe z Polski na Ukrainę. Tam też założył firmę, która zajmowała się głównie pośrednictwem finansowym, na które nie posiadała licencji Narodowego Banku Ukrainy. Oferta obejmowała między innymi lokaty z gwarantowanym zyskiem 10 proc. w skali miesiąca. Wpłacający po minimum 1000 dolarów klienci informowani byli, że ich środki inwestowane są w rozwój różnorodnych gałęzi przemysłu (m.in. produkcję obuwia i telefonów). Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

30-letni Polak, który najprawdopodobniej zamordował na wyspie Jersey sześć osób, w tym żonę i dwoje własnych dzieci, stał w obliczu finansowej ruiny – donosi “Daily Mail”. Wszystko przez nietrafioną inwestycję, w którą włożył oszczędności życia. Mężczyzna – według brytyjskich mediów – włożył mnóstwo pieniędzy w inwestycję w nieruchomości. Jednak w czasie podróży do rodzinnego Nowego Sącza wraz z żoną miał się przekonać, że mieszkania, które kupili, nie zostały wybudowane, a deweloper nie zamierza zwracać im pieniędzy. To miało przyczynić się do wzrostu napięcia w małżeństwie, które od wielu miesięcy miało borykać się z problemami. Według gazety, chodziło o rzekomy romans, jaki żona Polaka miała z innym mężczyzną. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości, do jakich miało dojść w związku ze sprzedażą gruntów pod belgijską inwestycję w Darłowie. Doniesienie w tej sprawie złożył jeden z radnych, sugerując przekroczenie uprawnień i tło korupcyjne. Burmistrz Darłowa o zarzutach mówi krótko: kłamstwo. Sprawa dotyczy największej w ostatnich latach inwestycji w Darłowie. W Darłówku Zachodnim na gruncie o powierzchni 1,5 ha belgijska firma ma zbudować kompleks apartamentów oraz nowoczesną marinę. Działkę sprzedano za 15 mln zł. Budowa ma ruszyć w tym roku, a wartość inwestycji szacowana jest na ok. 200 mln zł. Jednak w październiku, jeden z radnych złożył do prokuratury zawiadomienie, że w związku, ze sprzedażą gruntów doszło ze strony władz miasta do nieprawidłowości. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Miał dostać od 3 do 5 procent wartości inwestycji. A mowa jest o budowie sieci szerokopasmowego internetu w Łodzi, wycenianej na 154 mln. To oznacza, że łapówka, którą Krzysztof W. chciał wręczyć prezesowi Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, wynosiła co najmniej 4,5 mln. Ten jednak nie wziął pieniędzy. Zamiast tego poszedł do ABW. Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania “Krzysztof W. jest oskarżony o składanie obietnicy udzielenia prezesowi ŁARR korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 4,5 mln zł. Miało to nakłonić prezesa do +ustawienia+ przetargu na realizację projektu Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, czyli szerokopasmowego internetu”. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »