Posts Tagged “irackie”

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Na 99 procent przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi żyje – oświadczył Lahur Talabany, wysoki rangą przedstawiciel władz irackiego Kurdystanu odpowiedzialny za walkę z terroryzmem. Według niego szef IS przebywa w rejonie na południe od Ar-Rakki, nazywanej stolicą IS w Syrii.

- Zdecydowanie Bagdadi żyje. Nie zginął. Mamy informacje, że żyje. Uważamy, że żyje na 99 procent – powiedział agencji Reutera Talabany. – Proszę nie zapominać, że działał on już w czasach Al-Kaidy w Iraku i potrafi ukrywać się przed służbami bezpieczeństwa – wskazał.

Irackie siły bezpieczeństwa po trzech latach wyparły niedawno dżihadystów z IS z Mosulu na północy Iraku; ta radykalna sunnicka organizacja zbrojna jest teraz atakowana w Rakce na północy Syrii – zwraca uwagę Reuters. To Bagdadi w czerwcu 2014 roku w Mosulu proklamował kalifat o nazwie Państwo Islamskie na okupowanych wówczas terenach w Iraku i Syrii. Talabany poinformował, że IS, pomimo słabego morale, wciąż zmienia taktykę. Według niego jeszcze trzy do czterech lat może zająć całkowite wyeliminowanie tego ugrupowania. Zastrzegł jednak, że po porażce Państwo Islamskie odrodzi się i będzie przypominało “Al-Kaidę na sterydach”.

Nie żyje?

W zeszłym tygodniu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że posiada “sprawdzone informacje o zabiciu” przywódcy IS, ale więcej szczegółów o jego śmierci nie podano. Rzecznik Pentagonu oświadczył wówczas, że USA nie mają informacji, aby móc potwierdzić śmierć Bagdadiego. Irańska agencja prasowa Mehr oraz rosyjskie media donosiły 11 lipca, że terroryści IS potwierdzają, iż ich przywódca nie żyje. O jego śmierci nie poinformowała jednak powiązana z IS propagandowa agencja Amak.

22 czerwca rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Oleg Syromołotow oświadczył, że jest wysoce prawdopodobne, że Bagdadi nie żyje. Według rosyjskiego ministerstwa obrony przywódca IS zginął 28 maja w rosyjskim nalocie niedaleko Rakki, gdzie odbywało się posiedzenie kierownictwa IS. 29 czerwca śmierć al-Bagdadiego potwierdził Ali Szirazi, przedstawiciel najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

– Wyliczenia CIA są błędne. Dżihadyści mają co najmniej 200 tys. ludzi – ogłosił Faud Hussein, szef administracji Massuda Barzaniego, prezydenta Kurdystanu. Dotychczas Amerykanie szacowali, że Państwo Islamskie dysponuje ok. 35 tys. żołnierzy. Od czasu wybuchu wojny domowej w Syrii i wycofywania się zachodnich wojsk w Iraku, organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie zaczęła przejmować znaczne obszary w tych państwach. Czerpiąc zyski z nielegalnego handlu ropą naftową działa wyjątkowo skutecznie. Spowodowali, że wyhamowały bombardowania ze strony koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. Na lądzie odpór dżihadystom daje jednak w zasadzie tylko słabe irackie wojsko oraz bojownicy kurdyjscy.

Mobilizacja młodych

To właśnie oni od miesięcy bronią m.in. miasta Kobane na północy Syrii. – Dżihadyści (przyp. tvp.info) są w stanie zmobilizować setki tysięcy młodych ludzi na zajętych terenach – powiedział Hussein w wywiadzie dla „The Independent on Sunday”. Według jego informacji Państwo Islamskie zajęło dotychczas jedną trzecią obszaru Iraku i jedną trzecią Syrii. Na tych terenach mieszka od 10 do 12 mln ludzi.

Zindoktrynowani i niebezpieczni

Zdaniem Husseina armia dżihadystów atakuje zbyt wiele celów jednocześnie, by mogła liczyć kilkadziesiąt tysięcy bojowników. Jego zdaniem rzeczywista liczebność sił Państwa Islamskiego jest co najmniej kilkakrotnie wyższa. – Amerykańskie szacunki brały pod uwagę tylko ich „armię” – mówi i tłumaczy, że dżihadyści prowadzą szkolenia wojskowe wszystkich młodych mężczyzn na zajętych terenach, przy okazji robiąc im „ideologiczne pranie mózgu”. – Będą walczyć do śmierci i są niebezpieczni, ponieważ zostali dobrze przeszkoleni – ostrzega.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Siły powietrzne USA zniszczyły w Iraku konwój dżihadystów Państwa Islamskiego (IS), który był złożony z dziesięciu uzbrojonych pojazdów – poinformował rzecznik amerykańskiej armii płk. Patrick Ryder. Agencja AFP podaje, że amerykańskie samoloty ostrzelały też miejsce, gdzie zebrali się przywódcy IS. Do tej pory ani rzecznicy sił zbrojnych USA ani źródła irackie nie potwierdziły, czy w zebraniu tym uczestniczył główny przywódca organizacji Abu Bakr al-Bagdadi.

Ryder powiedział, że armia miała powody, by sądzić, że przejazd konwoju miał związek z zebraniem przywódców Państwa Islamskiego – podaje Reuters. Ani władze irackie, ani służby prasowe Pentagonu nie potwierdziły też jak dotąd doniesień irackich mediów, według których al-Bagdadi został ranny lub zginął. Al-Bagdadi nie tylko przewodzi dżihadystom, ale ogłosił się też kalifem Państwa Islamskiego. Nie wiadomo też jeszcze, czy ofiarą ostrzału padli inni ważni przywódcy zbrojnej organizacji.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na targu pod Bagdadem. W wyniku eksplozji 11 osób zginęło, a 21 zostało rannych – podały miejscowe źródła medyczne i policyjne. Do zamachu doszło ok. 28 km na północ od stolicy Iraku, między miastami Tarmija i Miszahda. Jest to rejon starć między siłami irackimi a dżihadystami z Państwa Islamskiego, którzy opanowali duże terytoria na północy i zachodzie Iraku. Z kolei w mieście Udiam, 90 km na północny wschód od Bagdadu, zginęło czterech irackich żołnierzy, kiedy szyicka milicja, która wzięła ich za dżihadystycznych bojowników, ostrzelała samochód wiozący żołnierzy rannych w starciu z dżihadystami.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Samoloty USA ostrzelały pozycje bojowników z Państwa Islamskiego, którzy przejęli kontrolę nad największą zaporą w Iraku na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu i kurdyjskiego miasta Irbil. Zginęło kilkudziesięciu dżihadystów, którzy ponieśli też straty w sprzęcie wojskowym. Jak poinformowało regionalne dowództwo sił USA (Centcom), przeprowadzono łącznie dziewięć nalotów, w których uczestniczyły zarówno samoloty załogowe jak i bezzałogowe. Celem ataków było – jak głosi komunikat Centcom – wsparcie operacji udzielania pomocy humanitarnej ludności oraz ochrona personelu wojskowego USA i obiektów o charakterze strategicznym.

Według komunikatu dowództwa, zniszczono, lub uszkodzono, kilkanaście opancerzonych pojazdów bojowych dżihadystów. Bojownicy Państwa Islamskiego przejęli na początku sierpnia kontrolę nad tamą na Tygrysie, koło Mosulu. Daje to dżihadystom możliwość zalania miast oraz odcięcia dostaw wody i prądu w regionie. Obecnie walczący z nimi Kurdowie usiłują odbić ten strategiczny obiekt. Wcześniej przedstawiciele autonomicznego Kurdystanu poinformowali, że dżihadyści zamordowali w piątek po południu 80 mężczyzn z mniejszości religijnej jazydów na północy Iraku; uprowadzili też kobiety i dzieci. Od początku sierpnia dżihadyści przeprowadzili ofensywę na zamieszkane przez jazydów i chrześcijan miasteczka i wioski w prowincji Niniwa. Dżihadyści zarówno chrześcijanom, jak i jazydom, których nazywają “czcicielami diabła”, dają wybór między śmiercią a konwersją na islam.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Chcą oni tam ustanowić islamski kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu. Dziesiątki tysięcy jazydów schroniło się w pustynnym pasmie górskim Sindżar. Amerykańskie i irackie samoloty zrzuciły im zapasy wody i żywności a ostatnio Kurdowie z sąsiedniej Syrii wywalczyli dla nich korytarz, który umożliwił ok. 45 tys. uchodźcom ucieczkę.

Wczoraj w Bagdadzie przebywał niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, który ogłosił, że ze względu na sytuację jazydów Berlin dostarczy Irakowi pomoc humanitarną o wartości 24 mln euro. – “Pierwsze niemieckie samoloty lecą do Irbilu właśnie teraz, aby dostarczyć pomoc” – powiedział Steinmeier podczas wspólnej konferencji prasowej z pełniącym obowiązki szefa irackiej dyplomacji Husejnem Szarhistanim. – “W obecnej sytuacji, gdy mniejszości, zwłaszcza w północnym Iraku, są wyganiane z własnych domów, mordowane, gdy dzieci i kobiety są porywane w niewolę, pomoc humanitarna jest niezmiernie ważna” – powiedział niemiecki minister. Również w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że wysłało do północnego Iraku samolot szpiegowski, aby monitorować sytuację humanitarną oraz ruchy oddziałów Państwa Islamskiego. Dwa brytyjskie samoloty transportowe dostarczyły w sobotę do Ibrilu zapasy żywności.
Żródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

W serii zamachów w centrum Bagdadu zginęło dziś co najmniej 16 osób. Samochody pułapki eksplodowały m.in. w pobliżu pilnie strzeżonej Zielonej Strefy, gdzie mieszczą się irackie budynki rządowe i kilka zachodnich ambasad. Jak komentuje agencja Reutera, po atakach wzrosną obawy czy władze irackie są w stanie chronić strategiczne obiekty. We wtorek w kierunku Zielonej Strefy wystrzelono dwie rakiety. Według policji do najkrwawszego zamachu doszło przed gmachem MSZ Iraku, gdzie w tym samym momencie eksplodowały dwa zaparkowane samochody. W wybuchach zginęło co najmniej siedem osób, a 15 zostało rannych. Żródło info i foto: rp.pl

Comments Brak komentarzy »

Krwawe ataki na irackich chrześcijan. W trzech zamachach bombowych w Bagdadzie i jego okolicach zginęły w sumie 34 osoby. Liczba ofiar może wzrosnąć. Policja i służby medyczne informują, że w eksplozji samochodu pułapki śmierć poniosły co najmniej 24 osoby. Bombę ukrytą w samochodzie zdetonowano, gdy wierni świętujący Boże Narodzenie wychodzili z kościoła w południowej części Bagdadu. Nikt dotąd nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. Dwa ładunki wybuchowe eksplodowały na zatłoczonym bazarze, w dzielnicy zamieszkiwanej głównie przez chrześcijan. Służby porządkowe mówią o co najmniej dziesięciu ofiarach. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Tortury, bicie, gwałty były normą w więzieniu, które prowadziła jednostka wojskowa podległa kancelarii premiera Iraku – poinformowała organizacja Human Rights Watch. Ta zajmująca się obroną praw człowieka organizacja pozarządowa zaapelowała w środę o gruntowne dochodzenie w sprawie tajnego ośrodka odosobnienia, który został wykryty i zamknięty w kwietniu. Zaapelowano także do władz Iraku o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »