Posts Tagged “Iraku”

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Jednym z podejrzanych o zamach w londyńskim metrze jest osiemnastolatek z Iraku – nieoficjalnie podają brytyjskie media. Chłopak od dwóch lat przebywał w rodzinie zastępczej w domu szanowanego małżeństwa Anglików, którzy za działalność charytatywną byli odznaczeni przez królową Elżbietę II.

Podejrzany 18-latek od dwóch lat mieszkał w rodzinie zastępczej w hrabstwie Surray, jest jednym z uchodźców z Iraku. Mężczyzna był znany policji, bo para angielskich seniorów, która prowadzi dom zastępczy, nie radziła sobie z nim. Policja wciąż przeszukuje ich dom.

Jak do tej pory Metropolitan Police aresztowała dwóch podejrzanych o związek z zamachem terrorystycznym w londyńskim metrze. Funkcjonariusze zaapelowali do londyńczyków, którzy będą podróżować metrem, aby zachowali spokój i szczególną ostrożność, ponieważ kolejne ataki są wciąż wysoce
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

W ciągu ostatnich trzech tygodni funkcjonariusze imigracyjni aresztowali w celu deportacji 199 nielegalnych imigrantów z Iraku, głównie w Detroit i okolicach tego miasta – poinformował przedstawiciel administracji federalnej. Operację rozpoczęto po uzyskaniu zgody Iraku na przyjmowanie deportowanych z USA osób w zamian za usunięcie Iraku z listy krajów objętych dekretem imigracyjnym prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas ostatniego weekendu aresztowano 114 Irakijczyków w rejonie Detroit, pozostałe 85 osób zatrzymano w innych rejonach USA – poinformowała Gillian Christensen, rzeczniczka prasowa Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł (Immigration and Customs Enforcement – ICE).

Operacja ICE była częścią działań administracji Trumpa, które mają zwiększyć egzekwowalność przepisów imigracyjnych na terytorium USA oraz zmusić opierające się kraje do przyjmowania z powrotem deportowanych z USA nielegalnych imigrantów.

Skazańcy wśród aresztowanych

Irak zgodził się zmienić swoją politykę w tym zakresie po tym jak został umieszczony w pierwszej wersji prezydenckiego dekretu imigracyjnego, który zakazywał czasowo wstępu do USA obywatelom siedmiu krajów. Druga wersja rozporządzenia odnosiła się już tylko do sześciu krajów.

Większość aresztowanych osób miała na swoim koncie wyroki za morderstwa, gwałty, porwania, napaście, rabunki, przemyt narkotyków oraz włamania – powiedziała Christensen. Część osób przybyła do USA jako dzieci i zdążyli już odsiedzieć swoje wyroki, bądź ich część.

Według stanu na dzień 17 kwietnia 2017 roku 1.444 Irakijczyków ma zostać usuniętych z USA. Do tej pory zostało deportowanych ośmiu.

Wśród aresztowanych w Detroit znajdują się chaldejscy chrześcijanie, którzy obawiają się, że jeśli zostaną deportowani do Iraku to zostaną tam zabici ze względu na swoją wiarę. Przedstawiciele administracji Iraku poinformowali, że irackie służby konsularne będą działały w porozumieniu z USA i wydadzą potrzebne dokumenty podróżne.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Śmigłowce bojowe irackiej armii atakowały dziś pozycje Państwa Islamskiego na obszarze Starego Miasta w Mosulu, a żołnierze sił lądowych walczyli z dżihadystami na ulicach, starając się zbliżyć do meczetu al-Nuri. W nalocie koalicji pod wodzą USA, wspierającej siły irackie zginęło w zachodniej części Mosulu sześciu cudzoziemskich dowódców dżihadystów, w tym Rosjanin, który był jednym z wysokich rangą przywódców Państwa Islamskiego – poinformował iracki resort obrony.

Funkcjonariusze irackiej policji federalnej dostali się w pobliże meczetu al-Nuri, w którym w lipcu 2014 roku przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił kalifat na opanowanych przez dżihadystów obszarach Iraku i Syrii. Zdobycie meczetu byłoby prestiżowym ciosem dla Państwa Islamskiego. Dziś na minarecie meczetu wciąż powiewała flaga Państwa Islamskiego.

Mieszkańcy Mosulu uciekają przed walkami, dźwigając torby i walizki. Większość uciekających to kobiety i dzieci.

Batalia mająca na celu wyparcie islamistów z Mosulu, ich ostatniego bastionu w Iraku, trwa już szósty miesiąc. Siły rządowe wspierane przez doradców USA i lotnictwo koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych zajęły już wschodnią część miasta i połowę części zachodniej. Obecnie celem sił rządowych jest opanowanie Starego Miasta.

Reuters pisze, powołując się na szacunki Amerykanów, że w Mosulu pozostaje jeszcze ok. 2 tys. bojowników Państwa Islamskiego. Mają moździerze i karabiny snajperskie, dokonują też samobójczych ataków na irackie siły rządowe z użyciem samochodów załadowanych materiałami wybuchowymi.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 30 osób zginęło, a 26 zostało rannych w podwójnym zamachu samobójczym, do którego doszło wczoraj na weselu w pobliżu miasta Tikrit na północy Iraku – poinformowały źródła medyczne i w służbach bezpieczeństwa. Do zamachu doszło w miejscowości Hadżdżadż, położonej ok. 20 km na północ od Tikritu. Jak podały źródła w służbach bezpieczeństwa, dwóch zamachowców-samobójców zdetonowało pasy wypełnione materiałami wybuchowymi.

Żadna organizacja nie przyznała się do dokonania ataku. Agencja Reutera zwraca jednak uwagę, że podobne zamachy przeprowadzało w ostatnim czasie tzw. Państwo Islamskie w odwecie za szturm sił irackich na ostatni bastion IS, Mosul. W obawie przed kolejnymi zamachami policja zablokowała dostęp do obszaru wokół miejsca zdarzenia. Państwowa telewizja Al Sumaria poinformowała, że w przeprowadzenie ataku podczas uroczystości weselnych mogły być zaangażowane nawet cztery osoby.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Wtargnął do banku w Schwedt (Brandenburgia) z nożem, wziął zakładników i domagał się pieniędzy. 28-letni migrant z Iraku, dzięki bohaterskiej postawie pracownika został obezwładniony, a później zatrzymany – donosi „Potsdamer Neueste Nachrichten”. Świadkowie mówili wcześniej, że napastnik mógł mieć maczetę. – Policja poinformowała, że 28-letni mężczyzna to uchodźca z Iraku, który mieszka w Schwedt – poinformowała reporterka TVP Info Izabela Kozdraś. W mieście ulokowano wcześniej grupę migrantów.

Zdarzenie miało miejsce w pobliżu Brechtplatz. Niemieckie służby nie informowały na początku o napadzie. Jak donosi portal chojna24.pl, mieszkańcy niemieckiego miasteczka pisali na portalu społecznościowym o mężczyźnie uzbrojonym w maczetę.

28-latek wtargnął do banku i sterroryzował jednego z pracowników. Miał przystawić mu nóż do szyi, ale policja temu zaprzeczyła. Mężczyzna wziął sześciu zakładników. Na szczęście, po kilku chwilach, Irakijczyka udało się obezwładnić pracownikowi banku. Nikt nie został poszkodowany, a napastnik trafił w ręce policji.

Policja poinformowała, że funkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia w kilka minut. W pogotowiu była też jednostka specjalna i helikopter. 30-tysięczne Schwedt leży nad Odrą, jest największym miastem powiatu Uckermark, graniczącego z województwem zachodniopomorskim.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Ile zamachów przeprowadzili w USA imigranci z siedmiu krajów wymienionych w dekrecie Trumpa? Ani jednego. Donald Trump zabronił wjazdu do USA obywatelom Iraku, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Jemenu i Syrii, by „ochronić Amerykanów przed atakami terrorystycznymi dokonywanymi przez obcokrajowców przyjętych na teren USA”. „Od 11 września 2001 r. wiele urodzonych za granicą osób zostało skazanych lub było zamieszanych w zbrodnie o charakterze terrorystycznym” – czytamy w dekrecie.

A konkretnie, ilu zamachów dokonali w USA imigranci z owych siedmiu krajów? Ani jednego.

Tylko za dwa ataki odpowiadają dzieci imigrantów: w 2006 r. obywatel amerykański pochodzenia irańskiego rozjechał samochodem ludzi w kampusie Uniwersytetu Północnej Karoliny; dekadę później tej samej „broni” użył na Uniwersytecie Ohio Somalijczyk, który dotarł do USA z rodzicami jako dziewięciolatek. W obu zamachach nie było ofiar śmiertelnych.

A pozostałe przypadki? Bezpośrednimi wykonawcami ataku Al-Kaidy z 11 września 2001 r. było 15 Saudyjczyków, dwóch obywateli Emiratów Arabskich, Libańczyk i Egipcjanin. Rok później w trzech stanach z ręki snajpera z Jamajki zginęło dziesięć osób. W 2006 r. Pakistańczyk otworzył ogień w budynku stowarzyszenia żydowskiego w Seattle. Zamachu na maraton bostoński w 2013 r. dokonali Czeczeni. Urodzony w Kuwejcie sprawca w lipcu 2015 r. zabił w Tennessee czterech marines, a w grudniu tegoż roku w San Bernardino wychowany w Arabii Saudyjskiej Pakistańczyk zastrzelił 14 osób. Masakra w gejowskim klubie w Orlando w czerwcu 2016 r. (50 ofiar) była dziełem imigranta z Afganistanu.

Jednak najczęściej zamachów w USA dokonywali Amerykanie.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Comments Brak komentarzy »

Pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku piątkowej strzelaniny na lotnisku Fort Lauderdale-Hollywood na Florydzie – podało biuro szeryfa hrabstwa Broward. Napastnik został schwytany. Senator Bill Nelson z Florydy oświadczył, że motywy czynu sprawcy są nieznane, ale nie można wykluczyć, że był to akt terroryzmu

Biuro szeryfa hrabstwa Broward informowało początkowo na Twitterze w piątek wieczorem polskiego czasu, że w strzelaninie zginęło “wiele osób”. W rozmowie z Reutersem przekazało, że zabitych zostało pięć osób, a osiem zostało rannych. Napastnik został ujęty przez służby. Według wstępnych informacji działał sam. Został zidentyfikowany jako 26-letni Esteban Santiago, weteran, który służył w Iraku, ale został wydalony ze służby ze względu na niezadowalające wyniki. Po zatrzymaniu został przesłuchany.

- W tym momencie nie mamy żadnych dowodów, by działał w porozumieniu z kimś innym. Został zatrzymany i prowadzimy obecnie śledztwo – powiedziała burmistrz hrabstwa Broward w rozmowie z CNN.

“Wszyscy uciekają”

Na koncie na Twitterze lotniska poinformowano, że do zdarzenia doszło w hali odbioru bagażu terminala numer 2. Port lotniczy Fort Lauderdale-Hollywood ma cztery terminale. Jak pisze portal stacji CNN, część lotniska została ewakuowana. Federalne władze lotnicze czasowo wstrzymały wszelkie starty i lądowania z lotniska, które jest dużym ośrodkiem ruchu turystycznego w rejonie Miami. Dziennie obsługuje od 80 do 100 tys. pasażerów. Władze pobliskiego międzynarodowego portu lotniczego w Miami zarządziły “dodatkowe środki bezpieczeństwa” podyktowane – jak podano “wymogami ostrożności”.

Miał jeden bagaż

Według dotychczasowych ustaleń policji, Santiago przyleciał do Fort Lauderdale z Anchorage, na Alasce w czwartek wieczorem. Miał tylko jeden bagaż, w którym znajdował się karabin. Po wylądowaniu odebrał bagaż, udał się do toalety, gdzie załadował broń i zaczął strzelać.

Świadkowie twierdzą, że sprawca otworzył ogień bez uprzedzenia. Po opróżnieniu magazynka spokojnie czekał na przybycie policji. Później widziano go skutego kajdankami i odprowadzanego przez policjantów. John Schlicher, który był świadkiem ataku poinformował stację, że napastnik celował bezpośrednio w pasażerów. Inny świadek zdarzenia, Mark Lea, poinformował MSNBC, że napastnik nic nie mówił, ani nie krzyczał.

- Był spokojny, tak jakby nic się nie działo. Nie okazywał żadnych emocji. Nie miało żadnego znaczenia, czy to kobieta czy mężczyzna, biały czy czarny, dziecko czy dorosły – po prostu celował i strzelał – potwierdza jedna z osób, która była na miejscu. Agencja Associated Press zaznacza, że przepisy nie zabraniają pasażerom samolotów przewożenia broni i amunicji pod warunkiem, że broń jest niezaładowana i znajduje się w sztywnym pojemniku oddanym do odprawy, a nie w bagażu podręcznym.

Leczył się psychiatrycznie

W listopadzie zeszłego roku Santiago pojawił się w biurze FBI w Anchorage na Alasce – poinformował agent specjalny FBI George Piro. W związku ze swoim dziwnym zachowaniem, mężczyzna został wówczas przekazany lokalnej policji, która doprowadziła go do placówki medycznej na ocenę stanu psychicznego. Jak powiedział jeden z urzędników federalnych, Santiago miał powiedzieć jednemu z agentów w biurze w Anchorage, że jego umysł jest kontrolowany przez amerykańską agencję wywiadowczą, która każe mu oglądać filmy tzw. Państwa Islamskiego. Brat zatrzymanego poinformował w piątek, że mężczyzna ostatnio był leczony psychiatrycznie.

Kondolencje od prezydenta

O strzelaninie napisał na Twitterze rzecznik prasowy Białego Domu za czasów prezydenta George’a W. Busha Ari Fleischer. “Jestem na lotnisku Fort Lauderdale. Padły strzały. Wszyscy uciekają” – napisał przed godziną 19. polskiego czasu.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Pochodzący z Iraku 12-letni chłopiec, prawdopodobnie na polecenie ISIS, próbował dokonać zamachu podczas kiermaszu bożonarodzeniowego w zachodnich Niemczech – podaje tygodnik “Focus”. Bomba nie wybuchła, bo nie zadziałał zapłon, więc nikomu nic się nie stało. Do incydentu doszło 5 grudnia w miejscowości Ludwigshafen w landzie Nadrenia-Palatynat. Podejrzany 12-latek podłożył plecak z ładunkiem wybuchowym w krzakach w okolicach ratusza. Bomba nie eksplodowała, gdyż nie zadziałał zapłon.

To nie była pierwsza próba zdetonowania przez niego ładunku wybuchowego – po raz pierwszy próbował tego dokonać tydzień wcześniej w tym samym miejscu, podczas dorocznego kiermaszu bożonarodzeniowego. Bezpański plecak ze słoikiem wypełnionym wybuchową substancją i gwoźdźmi odkrył przypadkowy przechodzień, który zawiadomił policję. Saperzy doprowadzili do eksplozji ładunku.

Jak pisze “Focus”, śledztwo w tej sprawie (prowadzone przez prokuraturę w Karlsruhe) wykazało, że nastolatek mógł być inspirowany przez islamistów z ISIS. Wyszło też na jaw, że planował latem wyjechać do Syrii, aby przyłączyć się do bojowników walczących z oddziałami reżimu prezydenta Asada. Na razie trafił do specjalnego ośrodka dla trudnej młodzieży.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

ISIS ma już w Europie kilkudziesięciu bojowników, a wraz z niepowodzeniami tej dżihadystycznej organizacji w Iraku i Syrii może ich na Starym Kontynencie przybywać – ostrzegł Europol.

Szacunki różnych służb wywiadowczych wskazują, że kilkudziesięciu ludzi kierowanych przez ISIS może obecnie przebywać w Europie i mają oni zdolność przeprowadzenia zamachów terrorystycznych – stwierdza opublikowany w piątek raport tej unijnej agencji policyjnej.

W dokumencie omawiającym zagrożenie, które stwarzają dla Europy dżihadyści, Europol ocenił, że najbardziej prawdopodobnymi formami zamachów, przeprowadzanych przez ISIS na terenie Unii, będą te stosowane przez organizację w ostatnich latach, czyli ataki z użyciem broni palnej, samobójcze zamachy bombowe i ataki w pojedynkę np. bronią białą. Według Europolu, może dochodzić również do powszechnych w Syrii porwań i wybuchów samochodów-pułapek.

Zdaniem agencji, zagrożona zamachami jest właściwie cała Unia Europejska, ponieważ prawie wszystkie rządy wspierają dowodzoną przez USA antydżihadystyczną koalicję.

Europol ostrzega również, że ISIS może przenikać do społeczności syryjskich uchodźców w Europie, by wzbudzać wśród nich wrogość w stosunku do nowych krajów pobytu. Co więcej, zauważono, że dżihadyści specjalizują się w rekrutowaniu zmarginalizowanej młodzieży, w tym wielu umysłowo chorych, i zachęcaniu ich do przeprowadzania ataków.

Jeśli ISIS zostanie pokonane lub poważnie osłabione przez siły koalicji w Syrii czy Iraku, można spodziewać się coraz aktywniejszego powrotu zagranicznych bojowników i ich rodzin do UE lub do innych stref konfliktu – zaznacza Europol w raporcie.

Agencja podkreśla również, że jest prawdopodobne, że ISIS zacznie planować zamachy i wysyłać bojowników do Europy z Libii, a także stwierdza, że inne grupy terrorystyczne, w tym Al-Kaida i jej sojusznicy, również stanowią zagrożenie dla Starego Kontynentu.

Jak oświadczył dyrektor Europolu Rob Wainwright, państwa UE rozszerzyły współpracę w kwestiach bezpieczeństwa, dzięki czemu udało się zapobiec wielu zamachom, “jednak dzisiejszy raport pokazuje, że zagrożenie wciąż jest wysokie i zawiera wiele różnych elementów, które można rozwiązać jedynie dzięki jeszcze lepszej współpracy”.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »