Posts Tagged “Iraku”

Władze USA pogratulowały rządowi Iraku zwycięstwa w wojnie z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Jednocześnie podkreślono, że wyzwolenie Iraku nie oznacza, iż w tym kraju zakończyła się walka z terroryzmem. Stany Zjednoczone “szczerze gratulują narodowi irackiemu i dzielnym irackim żołnierzom, z których wielu straciło życie w heroicznej walce przeciw IS” – głosi oświadczenie wydane przez rzeczniczkę Departamentu Stanu USA Heather Nauert:

USA wraz z rządem Iraku pragną jednak zaznaczyć, że wyzwolenie Iraku nie oznacza, że w tym kraju zakończyła się walka z terroryzmem, a nawet z IS.

Wcześniej w sobotę iracki premier Hajdar al-Abadi ogłosił “koniec wojny” prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z IS. Jego słowa potwierdził wysoki rangą dowódca armii, generał broni Abdul Amir Raszid Jar Allah. Oświadczył on, że operacje bojowe przeciw ekstremistom zakończyły się, gdy irackie siły ponownie przejęły kontrolę nad całą granicą iracko-syryjską.

Latem 2014 roku IS podczas błyskawicznej ofensywy przejęło kontrolę nad jedną trzecią terytorium Iraku, w tym na drugim co do wielkości miastem – Mosulem. Na opanowanych terenach w Iraku i w sąsiedniej Syrii dżihadyści proklamowali samozwańczy kalifat.

Przy wsparciu międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA siły irackie rozpoczęły kontrofensywę i udało im się odbić całe wcześniej opanowane przez IS terytorium. Reuters przypomina jednak, że dżihadyści nadal są w stanie przeprowadzać zamachy terrorystyczne, a w przeszłości powracali na obszary, z których zostali wyparci.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Na terenie Syrii oraz Iraku przebywa mniej niż trzy tysiące dżihadystów – poinformował rzecznik dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji krajów walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

“Obecne szacunki wskazują, że pozostało mniej niż 3 tys. bojowników Daesz [arabski akronim IS - red.] – wciąż stanowią oni zagrożenie, ale będziemy nadal wspierać nasze sojusznicze siły, aby ich pokonać” – napisał rzecznik prasowy wojsk USA pułkownik Ryan Dillon podczas sesji pytań i odpowiedzi na Twitterze.

Zapytany o to, czy Stany Zjednoczone planują budowę stałych baz wojskowych na terenie Iraku lub Syrii, zaprzeczył, twierdząc, że wszystkie bazy wojskowe w Iraku są zarządzane przez władze w Bagdadzie. Zaznaczył również, że międzynarodowa koalicja wyszkoliła do tej pory 125 tysięcy członków irackich sił bezpieczeństwa, w tym 22 tysiące bojowników kurdyjskich – peszmergów.

Sześć tysięcy ofiar wśród cywilów

Jak poinformował, koalicja doprowadziła do wyzwolenia ponad 4,5 miliona Irakijczyków oraz odzyskania 52,2 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium zarówno w Iraku, jak i Syrii. Dillon przyznał, że podczas nalotów trwających od sierpnia 2014 roku do października 2017 roku wojska koalicyjne nieumyślnie zabiły co najmniej 801 cywilów. Jednak według agencji zajmującej się monitorowaniem działań wojennych Airwars liczba ta jest zaniżona, a podczas nalotów zginęło co najmniej 5961 cywilów.

Dżihadyści z IS w tym roku ponieśli dotkliwe klęski na terenie Syrii oraz Iraku, tracąc takie kluczowe miasta jak Mosul i Ar-Rakka
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Ok. 300 kobiet i dzieci zagranicznych bojowników z Państwa Islamskiego (IS), schwytanych przez irackie władze w Mosulu, wywieziono w kierunku Bagdadu w celu “wydalenia do krajów pochodzenia” – poinformował w poniedziałek przedstawiciel lokalnych władz.

“To już drugi taki transfer, a będą jeszcze dwa lub trzy” – powiedział agencji AFP Nuredin Kablan, wiceprzewodniczący rady muhafazy prowincji Niniwa, której Mosul jest ośrodkiem administracyjnym.

Mosul był także uważany za tzw. stolicę Państwa Islamskiego w Iraku. W sumie ponad 1200 członków rodzin zagranicznych dżihadystów zostanie przewiezionych z centrum zatrzymań w miejscowości Tall Kajf, na północ od Mosulu do takiego samego ośrodka w stolicy Iraku – dodał Kablan.

W połowie września wysoki przedstawiciel irackich sił bezpieczeństwa poinformował o przybyciu do Tall Kajf 509 kobiet i 813 dzieci pochodzących z 13 krajów w Europie i Azji. Źródło w irackim rządzie powiedziało AFP, że około 300 kobiet pochodziło z Turcji.

Według Norweskiej Rady Uchodźców (NRC), organizacji pozarządowej, która “domaga się dostępu humanitarnego do tych kobiet i dzieci”, pochodzą oni głównie z Turcji, Azerbejdżanu, Rosji i Tadżykistanu.

Los schwytanych dżihadystów, podobnie jak członków ich rodzin, jest przedmiotem debaty w krajach, z których pochodzą. Na przykład bojownicy z Francji, więzieni obecnie w Iraku, zostaną osądzeni w Iraku, co niedawno potwierdził szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian. Jak zaznaczył, “każdy przypadek dziecka będzie rozpatrywany osobno”.

W sąsiedniej Syrii w połowie listopada przedstawiciele rosyjskich władz przybyli do miasta Ar-Rakka, dawnej tzw. stolicy IS w Syrii, po 13 kobiet i 29 dzieci z Czeczenii.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

W okolicach Bagdadu doszło we wtorek do nieudanej próby samobójczego zamachu na pielgrzymów, w większości Irańczyków, zmierzających do Karbali z okazji szyickiego święta Arbain. Jednocześnie na międzynarodowym lotnisku w stolicy Iraku wybuchł pożar. Nie wiadomo, czy pożar był rezultatem awarii technicznej, czy też ataku terrorystycznego. Nie podano żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Samobójczy atak bombowy na szyickich pielgrzymów zmierzających do Karbali udaremniono w miejscowości Ar-Radwanija, znajdującej się na południowy zachód od Bagdadu.

W święto Arbain do Iraku przybywają miliony pielgrzymów z innych krajów, głównie z Iranu. Szyici w ogóle, a Iran w szczególności, uważani są za głównego wroga sunnickich dżihadystów związanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Z tego powodu pielgrzymki na Arbain zawsze były celem ataków terrorystycznych. W 2016 r., kilka dni po tym święcie, w wyniku eksplozji ciężarówki wypełnionej materiałami wybuchowymi w okolicach miejscowości Al-Hilla zginęło co najmniej 125 pielgrzymów, głównie Irańczyków. Zamachu dokonało Państwo Islamskie.

Święto Arbain jest obchodzone na koniec 40-dniowego okresu żałoby po męczeńskiej śmierci imama Husajna, wnuka proroka Mahometa, w bitwie pod Karbalą stoczonej w 680 roku. Husajn jest centralną postacią szyickiego kultu.

W 2016 r. w związku ze świętem Arbain Karbalę odwiedziły 22 mln pielgrzymów. W 2017 r. Arbain wypada w piątek, 10 listopada. Obchody zaczynają się jednak co najmniej tydzień przed tym świętem i kończą się kilka dni po nim. Oprócz Karbali, gdzie znajduje się mauzoleum imama Husajna, pielgrzymi odwiedzają wówczas inne irackie sanktuaria szyickie w Bagdadzie, Samarze i Nadżafie.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście Hit, położonym na zachód od stolicy Iraku, Bagdadu – poinformowała dzisiaj wieczorem iracka policja. Według policji zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w kawiarni w centrum miasta.

Państwo Islamskie (ISIS) podało za pośrednictwem swojej tuby propagandowej, agencji prasowej Amak, że bierze na siebie odpowiedzialność za ten zamach.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Jednym z podejrzanych o zamach w londyńskim metrze jest osiemnastolatek z Iraku – nieoficjalnie podają brytyjskie media. Chłopak od dwóch lat przebywał w rodzinie zastępczej w domu szanowanego małżeństwa Anglików, którzy za działalność charytatywną byli odznaczeni przez królową Elżbietę II.

Podejrzany 18-latek od dwóch lat mieszkał w rodzinie zastępczej w hrabstwie Surray, jest jednym z uchodźców z Iraku. Mężczyzna był znany policji, bo para angielskich seniorów, która prowadzi dom zastępczy, nie radziła sobie z nim. Policja wciąż przeszukuje ich dom.

Jak do tej pory Metropolitan Police aresztowała dwóch podejrzanych o związek z zamachem terrorystycznym w londyńskim metrze. Funkcjonariusze zaapelowali do londyńczyków, którzy będą podróżować metrem, aby zachowali spokój i szczególną ostrożność, ponieważ kolejne ataki są wciąż wysoce
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

W ciągu ostatnich trzech tygodni funkcjonariusze imigracyjni aresztowali w celu deportacji 199 nielegalnych imigrantów z Iraku, głównie w Detroit i okolicach tego miasta – poinformował przedstawiciel administracji federalnej. Operację rozpoczęto po uzyskaniu zgody Iraku na przyjmowanie deportowanych z USA osób w zamian za usunięcie Iraku z listy krajów objętych dekretem imigracyjnym prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas ostatniego weekendu aresztowano 114 Irakijczyków w rejonie Detroit, pozostałe 85 osób zatrzymano w innych rejonach USA – poinformowała Gillian Christensen, rzeczniczka prasowa Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł (Immigration and Customs Enforcement – ICE).

Operacja ICE była częścią działań administracji Trumpa, które mają zwiększyć egzekwowalność przepisów imigracyjnych na terytorium USA oraz zmusić opierające się kraje do przyjmowania z powrotem deportowanych z USA nielegalnych imigrantów.

Skazańcy wśród aresztowanych

Irak zgodził się zmienić swoją politykę w tym zakresie po tym jak został umieszczony w pierwszej wersji prezydenckiego dekretu imigracyjnego, który zakazywał czasowo wstępu do USA obywatelom siedmiu krajów. Druga wersja rozporządzenia odnosiła się już tylko do sześciu krajów.

Większość aresztowanych osób miała na swoim koncie wyroki za morderstwa, gwałty, porwania, napaście, rabunki, przemyt narkotyków oraz włamania – powiedziała Christensen. Część osób przybyła do USA jako dzieci i zdążyli już odsiedzieć swoje wyroki, bądź ich część.

Według stanu na dzień 17 kwietnia 2017 roku 1.444 Irakijczyków ma zostać usuniętych z USA. Do tej pory zostało deportowanych ośmiu.

Wśród aresztowanych w Detroit znajdują się chaldejscy chrześcijanie, którzy obawiają się, że jeśli zostaną deportowani do Iraku to zostaną tam zabici ze względu na swoją wiarę. Przedstawiciele administracji Iraku poinformowali, że irackie służby konsularne będą działały w porozumieniu z USA i wydadzą potrzebne dokumenty podróżne.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

Śmigłowce bojowe irackiej armii atakowały dziś pozycje Państwa Islamskiego na obszarze Starego Miasta w Mosulu, a żołnierze sił lądowych walczyli z dżihadystami na ulicach, starając się zbliżyć do meczetu al-Nuri. W nalocie koalicji pod wodzą USA, wspierającej siły irackie zginęło w zachodniej części Mosulu sześciu cudzoziemskich dowódców dżihadystów, w tym Rosjanin, który był jednym z wysokich rangą przywódców Państwa Islamskiego – poinformował iracki resort obrony.

Funkcjonariusze irackiej policji federalnej dostali się w pobliże meczetu al-Nuri, w którym w lipcu 2014 roku przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił kalifat na opanowanych przez dżihadystów obszarach Iraku i Syrii. Zdobycie meczetu byłoby prestiżowym ciosem dla Państwa Islamskiego. Dziś na minarecie meczetu wciąż powiewała flaga Państwa Islamskiego.

Mieszkańcy Mosulu uciekają przed walkami, dźwigając torby i walizki. Większość uciekających to kobiety i dzieci.

Batalia mająca na celu wyparcie islamistów z Mosulu, ich ostatniego bastionu w Iraku, trwa już szósty miesiąc. Siły rządowe wspierane przez doradców USA i lotnictwo koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych zajęły już wschodnią część miasta i połowę części zachodniej. Obecnie celem sił rządowych jest opanowanie Starego Miasta.

Reuters pisze, powołując się na szacunki Amerykanów, że w Mosulu pozostaje jeszcze ok. 2 tys. bojowników Państwa Islamskiego. Mają moździerze i karabiny snajperskie, dokonują też samobójczych ataków na irackie siły rządowe z użyciem samochodów załadowanych materiałami wybuchowymi.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Co najmniej 30 osób zginęło, a 26 zostało rannych w podwójnym zamachu samobójczym, do którego doszło wczoraj na weselu w pobliżu miasta Tikrit na północy Iraku – poinformowały źródła medyczne i w służbach bezpieczeństwa. Do zamachu doszło w miejscowości Hadżdżadż, położonej ok. 20 km na północ od Tikritu. Jak podały źródła w służbach bezpieczeństwa, dwóch zamachowców-samobójców zdetonowało pasy wypełnione materiałami wybuchowymi.

Żadna organizacja nie przyznała się do dokonania ataku. Agencja Reutera zwraca jednak uwagę, że podobne zamachy przeprowadzało w ostatnim czasie tzw. Państwo Islamskie w odwecie za szturm sił irackich na ostatni bastion IS, Mosul. W obawie przed kolejnymi zamachami policja zablokowała dostęp do obszaru wokół miejsca zdarzenia. Państwowa telewizja Al Sumaria poinformowała, że w przeprowadzenie ataku podczas uroczystości weselnych mogły być zaangażowane nawet cztery osoby.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

Wtargnął do banku w Schwedt (Brandenburgia) z nożem, wziął zakładników i domagał się pieniędzy. 28-letni migrant z Iraku, dzięki bohaterskiej postawie pracownika został obezwładniony, a później zatrzymany – donosi „Potsdamer Neueste Nachrichten”. Świadkowie mówili wcześniej, że napastnik mógł mieć maczetę. – Policja poinformowała, że 28-letni mężczyzna to uchodźca z Iraku, który mieszka w Schwedt – poinformowała reporterka TVP Info Izabela Kozdraś. W mieście ulokowano wcześniej grupę migrantów.

Zdarzenie miało miejsce w pobliżu Brechtplatz. Niemieckie służby nie informowały na początku o napadzie. Jak donosi portal chojna24.pl, mieszkańcy niemieckiego miasteczka pisali na portalu społecznościowym o mężczyźnie uzbrojonym w maczetę.

28-latek wtargnął do banku i sterroryzował jednego z pracowników. Miał przystawić mu nóż do szyi, ale policja temu zaprzeczyła. Mężczyzna wziął sześciu zakładników. Na szczęście, po kilku chwilach, Irakijczyka udało się obezwładnić pracownikowi banku. Nikt nie został poszkodowany, a napastnik trafił w ręce policji.

Policja poinformowała, że funkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia w kilka minut. W pogotowiu była też jednostka specjalna i helikopter. 30-tysięczne Schwedt leży nad Odrą, jest największym miastem powiatu Uckermark, graniczącego z województwem zachodniopomorskim.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »