Posts Tagged “Iran”

W dwóch ciężarówkach, które zatrzymano w nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie Słowacji, znaleziono 78 nielegalnych migrantów z Iraku, Iranu i Syrii, zabranych z Rumunii w celu przewiezienia do Niemiec – poinformowała rzeczniczka prezydium słowackiej policji. Jak zaznaczyła rzeczniczka Denisa Baloghova, jest to największy przypadek nielegalnej migracji wykryty na Słowacji w ostatnim czasie.

Dwie jadące jedna za drugą ciężarówki policjanci zatrzymali pół godziny po północy w jednej z dzielnic Żyliny. Tureckim kierowcom nakazano otwarcie zabezpieczonych plombami pomieszczeń ładunkowych. Jak się okazało, wewnątrz poza towarami byli także migranci – mężczyźni, kobiety i dzieci.

Według uzyskanych przez policję informacji, migranci zapłacili za przewóz po 500 euro od osoby. W sprawie tej wszczęto postępowanie karne dotyczące przemytu ludzi.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Brat oraz specjalny doradca prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, Hosejn Ferejdun, został aresztowany w związku z przestępstwami finansowymi – poinformował w niedzielę przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Mohseni-Edżei.

- Sąd ustalił kaucję, a ponieważ Ferejdun nie mógł jej wpłacić, trafił do aresztu; jeśli wpłaci kaucję, to zostanie zwolniony, ale sprawa będzie kontynuowana – powiedział Mohseni-Edżei na konferencji prasowej.

W związku ze sprawą aresztowano również inne osoby, jednak nie podano ich dokładnej liczby. AFP zauważa, że nazwisko brata prezydenta od ponad roku pojawiało się w związku z różnymi aferami korupcyjnymi, głównie w bankowości. Jednak zwolennicy prezydenta Rowhaniego (urodzonego jako Hasan Ferejdun) sądzą, że zarzuty przeciw jego bratu są motywowane politycznie, a władza sądownicza chce zdyskredytować szefa państwa.

Hosejn Ferejdun brał udział m.in. w negocjacjach, które doprowadziły w 2015 roku do podpisania porozumienia nuklearnego między Iranem i światowymi mocarstwami.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Comments Brak komentarzy »

Irańskie służby bezpieczeństwa aresztowały członków grupy powiązanej z Państwem Islamskim (IS) i planującej ataki bombowe oraz zamachy samobójcze w miastach będących miejscami kultu – podała w sobotę irańska telewizja państwowa. Agenci ministerstwa bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych “zdołali aresztować grupę powiązaną z IS i zamierzającą przeprowadzić operacje terrorystyczne w miastach będących miejscami kultu” oraz przejęli “ładunki wybuchowe i wyposażenie służące do zamachów samobójczych” – poinformowała irańska telewizja.

Wcześniej w sobotę Iran potępił udaremniony zamach wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim Meczecie w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Mimo napiętych stosunków władze w Teheranie zapewniły Rijad, że są gotowe współpracować z nim w celu zwalczania terrorystów. W piątek saudyjska policja udaremniła atak w Mekce, świętym mieście islamu, które stanowi cel pielgrzymek muzułmanów z całego świata.

Od stycznia 2016 roku szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Relacje między obu krajami pogorszyły się jeszcze bardziej po zamachach z 7 czerwca w Teheranie, w których śmierć poniosło 17 osób. Były to pierwsze ataki w Iranie, do których przyznali się dżihadyści z IS. Irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła Rijad, że był zamieszany w ten atak, a rząd w Teheranie zarzucił swemu saudyjskiemu rywalowi, że wspiera grupy dżihadystyczne działające w Iranie.

Wielki Meczet w Mekce to największy meczet świata. Jego centralnym punktem jest sanktuarium Al-Kaba, najświętsze miejsce islamu, w kierunku którego wierni z całego świata zwracają się podczas modlitwy. Pobożny muzułmanin powinien raz w życiu odbyć pielgrzymkę do sanktuarium, która jest jednym z tzw. pięciu filarów islamu.
Źródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

W środę wieczorem doszło do wybuchu samochodu-pułapki przed komisariatem policji w tureckiej prowincji Van w pobliżu granicy z Iranem – podała telewizyjna agencja informacyjna Dogan. Nie ma żadnych doniesień o ofiarach i rannych. Nikt nie przyznał się do zamachu. Agencja zaznaczyła, że z posterunkiem policji, gdzie doszło do wybuchu, połączone są policyjne koszary.

Do eksplozji doszło na południowym wschodzie Turcji, w prowincji, gdzie dominuje ludność kurdyjska. Nie można wykluczyć, że za zamachem stoją rebelianci z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) – zauważa agencja Reutera. W ciągu ostatnich 2,5 roku dochodziło tam do wielu ataków na tureckie posterunki policji, które przeprowadziła PKK – dodaje.

Niespokojny wschód Turcji

W poniedziałek doszło do eksplozji samochodu-pułapki niedaleko miasta Diyarbakir również w południowo-wschodniej części kraju. W zamachu zginęło sześć osób, a 25 zostało rannych. Odpowiedzialnością za ten zamach Ankara obarczyła rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Wśród zabitych byli policjanci, cywil i dziecko. Do ataku doszło w rocznicę wybuchu powstania PKK przeciwko Turcji. 15 sierpnia 1984 roku przeprowadzono w tym samym czasie zamachy w miastach Eruh i Semdinli, których celem były tureckie siły bezpieczeństwa.

Po załamaniu się rozejmu z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w lipcu zeszłego roku w zamachach i walkach na południowym wschodnie kraju zginęło około 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników; według opozycji śmierć poniosło też od 500 do 1000 cywilów. PKK domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji. Od 1984 roku konflikt kurdyjsko-turecki kosztował życie ponad 40 tys. osób, głównie rebeliantów.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

W Iranie wykonano wyrok śmierci na fizyku jądrowym, który w 2011 roku został zatrzymany i skazany przez sąd za zdradę. Szahram Amiri był oskarżony o dostarczenie USA ważnych informacji. Naukowiec najprawdopodobniej został powieszony. Zdaniem irańskich władz sądowniczych, Amiri “dostarczył wrogowi kluczowych informacji na temat państwa”. Według niektórych doniesień Amiri dysponował szeroką wiedzą na temat irańskiego programu nuklearnego.

Tajemnicze zaginięcie fizyka

W 2009 roku fizyk zaginął podczas pielgrzymki do Mekki. Rok później odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie według jego relacji był przetrzymywany i “poddany intensywnej presji psychicznej, aby ujawnił ważne informacje” amerykańskim służbom wywiadowczym. W lipcu 2010 roku pojawił się w pakistańskiej ambasadzie w Waszyngtonie i poprosił o pomoc w powrocie do Iranu. Niedługo po tym Amiri przyleciał do Teheranu, gdzie witany był jak bohater.

Niecały rok po powrocie do Iranu fizyk jądrowy został aresztowany i skazany przez sąd za zdradę na wieloletni wyrok pozbawienia wolności. Amerykanie zaprzeczali jakoby mężczyzna został przez nich porwany. Ich zdaniem współpracował z nimi dobrowolnie.

Iran zobowiązał się do rezygnacji z planów zdobycia broni nuklearnej

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw – USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy – osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Siły powietrzne USA zlikwidowały w czwartek trzech tajnych agentów Al-Akaidy działających na terytorium Jemenu – poinformowało w piątek Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM), które odpowiada za bezpieczeństwo w Azji Centralnej i na Bliskim Wschodzie.

W komunikacie CENTCOM, monitorującym sytuację wojskową m.in. w Afganistanie, Iraku, Iranie, Syrii oraz w Jemenie, nie podano personaliów zabitych agentów Al-Kaidy, ani nie ujawniono przebiegu samej operacji.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Pod koniec lipca w Kuwejcie wznowiono rozmowy pokojowe mające doprowadzić do zakończenia konfliktu w Jemenie. Uczestniczą w nich obie strony sporu. Negocjacje odbywają się pod auspicjami ONZ. Według ONZ od marca ubiegłego roku zginęło w Jemenie ok. 6400 osób, z czego połowę stanowią cywile.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Comments Brak komentarzy »

- Imigranci nie są bardziej kryminogenni niż Niemcy – powiedziała agencji dpa rzeczniczka ministerstwa spraw wewnętrznych w Berlinie.

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) podał, że od stycznia 2015 roku w komputerowym systemie EASY zarejestrowanych zostało 1 265 601 imigrantów pragnących starać się o azyl w Niemczech. 173 tys. tych imigrantów przybyło w okresie od stycznia do marca 2016 roku – głównie z Syrii, Iraku, Afganistanu i Iranu.

Algieria, Maroko, Tunezja oraz Serbia i Gruzja

Z analizy BKA wynika, że stosunkowo duża jest przestępczość wśród przybyszów z krajów Maghrebu – Algierii, Maroka i Tunezji – oraz z Serbii i Gruzji, natomiast Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy popełniają relatywnie mało przestępstw.

29 proc. wszystkich przestępstw popełnionych przez imigrantów to kradzieże – piszą autorzy raportu. Oszustwa, w tym wyłudzenia świadczeń, stanowią 28 proc. czynów karalnych. 23 proc. sprawców popełniło przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu, najczęściej były to przypadki uszkodzenia ciała.

Imigranci z krajów bałkańskich oraz z Gruzji dopuszczają się przede wszystkim kradzieży i oszustw. Obywatele Afganistanu, Erytrei, Iraku, Iranu, Nigerii, Pakistanu i Syrii popełniają najczęściej oszustwa oraz przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu.

Przestępstwa głownie w ośrodkach dla uchodźców

Do większości przestępstw dochodzi w ośrodkach dla uchodźców i innych kwaterach zbiorowych. Liczba popełnianych w ośrodkach czynów karalnych, głównie przypadków uszkodzenia ciała, spadła w omawianym okresie o 10 proc. W przypadku zabójstw w połowie przypadków ofiara i sprawca byli tej samej narodowości. W I kwartale tego roku doszło do dziewięciu zabójstw – zginęło ośmiu imigrantów i jeden obywatel Niemiec.

Opublikowana przez BKA statystyka obejmuje po raz pierwszy dane ze wszystkich 16 krajów związkowych tworzących RFN.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Comments Brak komentarzy »

Czeskie służby graniczne i celne zatrzymały Polaka, który wiózł samochodem siedemnastu migrantów. To największa grupa uchodźców w tym roku, która przedostała się do Czech. Celnicy i służby graniczne zatrzymały samochód w pobliżu miasta Lanżhot, niedaleko słowacko-czeskiego przejścia granicznego. Samochodem dostawczym kierował 39-letni Polak. Wewnątrz auta celnicy i strażnicy graniczni odkryli 17 osób. W grupie znajdowało się pięcioro dzieci i jedno niemowlę. Wszyscy są prawdopodobnie obywatelami Iranu.

Jak się okazało, polski kierowca posługiwał się fałszywym prawem jazdy. Po zatrzymaniu oświadczył, że kupił je w Czechach za tysiąc koron. Po konsultacji czeskich służb z polskimi okazało się też, że w Polsce miał zakaz prowadzenia samochodów. Teraz polski przemytnik przebywa w areszcie śledczym.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Australijska marynarka wojenna poinformowała, że przejęła duży ładunek broni przewożony łodzią rybacką. Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni pochodzącej najprawdopodobniej z Iranu i przeznaczonej dla bojowników w Jemenie. Przejęcia dokonała załoga HMAS Darwin w czasie patrolu w odległości ok. 170 mil morskich od Omanu. Łódź nie płynęła pod żadną banderą. Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni, w tym 1989 kałasznikowów i 100 granatników przeciwpancernych.

Jemen czy Somalia?

Rzecznik Ministerstwa Obrony Australii powiedział telewizji CNN, że na pokładzie łodzi było 18 osób różnych narodowości, ale na razie nie wiadomo, czy ich dokumenty są autentyczne. Dodał, że pasażerowie twierdzili, że płyną do Somalii, ale – jak podkreślił – ta informacja może się zmienić w toku śledztwa. Porucznik Ian McConnaughey z amerykańskiej marynarki wojennej powiedział telewizji CNN, że broń najprawdopodobniej pochodziła z Iranu i była przeznaczona dla bojowników ruchu Huti w Jemenie. Dodał, że Centralne Dowództwo USA zbiera informacje, które pomogą ustalić port docelowy ładunku. Zarówno Somalia jak i rebelianci Huti w Jemenie są objęci embargiem na broń przez ONZ.

Pierwszy patrol HMAS

Darwin Australijska marynarka wojenna wraz z innymi międzynarodowymi patrolami pomaga policji w kontrolowaniu ponad 3 mln mil kwadratowych wód międzynarodowych. Wiceadmirał australijskiej marynarki David Johnston oświadczył, że okręt HMAS Darwin był na swoim pierwszym patrolu.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Irański miliarder został skazany za korupcję na śmierć przez sąd w Teheranie – poinformowały służby prasowe resortu sprawiedliwości Iranu. 41-letniego Babaka Zandżaniego oskarżono o przywłaszczenie 2 miliardów 800 milionów dolarów w trakcie rządów prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Mężczyzna zaprzecza zarzutom. Zandżani został skazany na karę śmierci za oszustwa i przestępstwa gospodarcze razem z dwoma innymi osobami.

- Nakazano im też zwrot sprzeniewierzonych funduszy jednego z koncernów naftowych. Suma, jaką są winni państwu, wynosi jedną czwartą kwoty o zdefraudowanie jakiej są oskarżani – powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Skazanym przysługuje prawo do apelacji.

Śledczy twierdzą, że Zandżani – jeden z najbogatszych ludzi w Iranie – powinien oddać państwu co najmniej równowartość 2,7 mld dolarów. W latach 2010-2013 miał zajmować się transferem irańskich funduszy trzymanych na zagranicznych kontach oraz nielegalnie handlować irańską ropą. Miał sprzedawać miliony baryłek ropy poprzez sieć firm założonych w Turcji, Malezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Był na czarnej liście Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w związku z naruszaniem sankcji nałożonych na jego kraj.

Miliardera zatrzymano w 2013 roku po tym, jak prezydent Hasan Rouhani nakazał rządowi walkę z korupcją i osobami wykorzystującymi sankcje do nielegalnych transakcji. Zandżani w wywiadzie dla BBC sprzed 3 lat mówił, że nie interesuje go polityka, ale interesy. Agencja Reutera zwraca uwagę, że mimo ciążących na nim zarzutów Zandżani odegrał ważną rolę w negocjacjach, które doprowadziły do zniesienia embarga na eksport przez Teheran ropy naftowej. Majątek Zandżaniego szacowany jest na 14 miliardów dolarów. Powszechnie uważa się, że fortunę zawdzięcza współpracy z reżimem w Teheranie.
Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »