Posts Tagged “IS”

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do zorganizowania sobotniego ataku w Rosji – podała związana z tą organizacją agencja Amak. Nożownik ranił siedem osób w Surgucie na Syberii. Cztery osoby są w ciężkim stanie. Policja zastrzeliła napastnika.

Ustalono już tożsamość młodego mężczyzny, który okazał się mieszkańcem Surgutu. – Wersja, według której był to atak terrorystyczny, nie jest naszą główną wersją – powiedział przedstawiciel lokalnej policji agencji Interfax.

Wcześniej Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej napisał w komunikacie, że do incydentu doszło na ulicy w centrum Surgutu, ok. godz. 11.20 czasu lokalnego (godz. 8.20 czasu polskiego).

Komitet Śledczy dodał, że policja “zneutralizowała” napastnika. Nie ustalono motywów jego działania. Lokalne władz poinformowały, że dwie poszkodowane w ataku osoby są w ciężkim stanie. Agencja TASS cytuje lokalną policję, która twierdzi, że mężczyzna mógł być chory psychicznie. Położony ponad 2 tys. km na wschód od Moskwy Surgut zamieszkuje ok. 330 tys. ludzi.

Do ataku doszło dzień po zamachu z użyciem noża w Turku, na południowym zachodzie Finlandii. 18-letni Marokańczyk zabił tam dwie osoby i ranił osiem osób. W czwartek i w piątek także Hiszpania była celem podwójnego zamachu. W atakach w Barcelonie i Cambrils w Katalonii zginęło co najmniej 14 osób, a 130 zostało rannych.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Comments Brak komentarzy »

Osiem osób zostało zaatakowanych nożem na ulicy w Surgucie na Syberii. Wszyscy trafili do szpitali z ranami różnej głębokości. 23-letni napastnik został zastrzelony przez policję – poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie, ale rosyjska policja odnosi się do tego sceptycznie.

Wersje wydarzeń przedstawiane przez lokalne media są rozbieżne. Wiadomo, że do ataków dochodziło w centrum miasta około godz. 11.40 czasu miejscowego.

Portal „Pro Surgut” informuje o jednym napastniku, z kolei miejscowa agencja informacyjna „K-Inform” mówi o trzech mężczyznach w maskach, którzy atakowali przechodniów. Mieli oni też wrzucić koktajl Mołotowa do jednego ze sklepów. Lokalne władz poinformowały, że dwie poszkodowane w ataku osoby są w ciężkim stanie.

Policja została postawiona w stan alarmowy. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia i motywy działań. Ustalili już tożsamość sprawcy, ale nie podali jej do wiadomości publicznej. Wiadomo tylko, że młody mężczyzna był mieszkańcem Surgutu. Komitet Śledczy przyznał, że atak był dokładnie zaplanowany. Nie wyklucza się zamachu terrorystycznego.

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do zorganizowania sobotniego ataku w Rosji – podała związana z tą organizacją agencja Amak. Rosyjska policja jest jednak sceptyczna. – Wersja, według której był to atak terrorystyczny, nie jest naszą główną wersją – powiedział agencji Interfax przedstawiciel lokalnej policji. Wcześniej agencja TASS cytowała policję, która twierdziła, że mężczyzna mógł być chory psychicznie.

Położony ponad 2 tys. km na wschód od Moskwy Surgut zamieszkuje ok. 330 tys. ludzi. Do ataku doszło dzień po zamachu z użyciem noża w Turku, na południowym zachodzie Finlandii. 18-letni Marokańczyk zabił tam dwie osoby i ranił osiem osób.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Powroty europejskich muzułmanów, którzy wyjechali na Bliski Wschód walczyć w szeregach Państwa Islamskiego, stanowić będą wkrótce poważny problem dla krajów UE – alarmuje raport przedstawiony Komisji Europejskiej. Eksperci ostrzegają, że islamiści mogą szykować zamachy i zajmować się propagandą.

Z 5 tys. obywateli europejskich, którzy wstąpili w szeregi Państwa Islamskiego (IS), 3 tys. wrócić może wkrótce do krajów, z których wyjechali – głosi raport Radicalisation Awareness Network (RAN) omawiający sytuację we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Austrii, Belgii, Holandii i krajach skandynawskich.

Na 42 tys. szacuje komisja amerykańskiego Senatu liczbę ochotników przybyłych do Syrii i Iraku z zagranicy. Pochodzą oni ze 120 krajów. Dla porównania w Afganistanie w latach 80. walczyło 20 tys. cudzoziemców, a w Bośni w latach 1992-95 około 2 tys.

Europejskie służby specjalne oceniają, że w tym roku wróci 20 do 30 proc. tych, którzy wyjechali. Więcej – ok. 50 proc. – powróciło już do Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Raport podkreśla, że zamachy w Paryżu z listopada 2015 roku i w Brukseli w marcu 2016 roku były przygotowane i przeprowadzone przez terrorystów powracających z Bliskiego Wschodu.

“Nie wszyscy wracający staną się działającymi terrorystami, ale już to, że byli w kontakcie z ugrupowaniami dżihadystycznymi oznacza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” – zauważa francuski dziennik “Le Figaro”, ktory omawia wnisoki z raportu.

Nie tylko ataki na inne religie

Według autorów dokumentu wśród najważniejszych motywów powrotu wymienić należy “rozczarowanie i wyrzuty sumienia, bardzo złe warunki życiowe, wynikające z klęsk ugrupowań terrorystycznych, nacisk rodziny oraz schwytanie i ekstradycję do UE lub przygotowanie i wykonanie zamachu”. “Zagrożenie stwarzane przez powracających nie ogranicza się do działania bezpośredniego” – pisze “Le Figaro”. Mogą oni bowiem być narzędziem propagandy skierowanej “przeciw innym niż islam religiom, przeciw prawom kobiet i przeciw społeczeństwom zachodnim jako takim”.

Wyznający teorie spiskowe “dżihadyści nie utożsamiają się z jednym, zdefiniowanym konfliktem, ale bezustannie poszukują pola bitwy, na którym mogliby współuczestniczyć w powstaniu mitycznego kalifatu” – cytuje “Le Figaro” wnioski grupy francuskich psychologów, którzy badali zatrzymanych terrorystów.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Mieszkańcom stolicy Rosji groziło śmiertelne niebezpieczeństwo – tak utrzymuje rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Śledczy zatrzymali grupę terrorystów, którzy planowali przeprowadzenie zamachów w zatłoczonych miejscach w Moskwie. FSB zatrzymała cztery osoby: Rosjanina i trzech obywateli państw Azji Środkowej. Służba Bezpieczeństwa przekazała też, że dwaj z nich – TM Nazarow and AM Shirindzhonow – walczyli wcześniej w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

Według FSB, zatrzymania dokonano w obwodzie moskiewskim, a zatrzymani to emisariusz IS w Rosji, ekspert od konstruowania ładunków wybuchowych i dwaj potencjalni zamachowcy samobójcy. Laboratorium z ładunkami znajdowało się poza granicami stolicy – informuje Sky News.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Wysoki rangą przywódca Państwa Islamskiego w Afganistanie Abdul Rahman oraz trzej lokalni przywódcy tego dżihadystycznego ugrupowania zginęli w prowincji Kunar. Nalot na siedzibę islamistów przeprowadziły siły USA. “Śmierć Abdula Rahmana to kolejny cios dla kierownictwa IS” – podkreślił dowódca wojsk amerykańskich i sił międzynarodowych w Afganistanie generał John Nicholson w wydanym komunikacie.

Jak dodał, Rahman był szefem struktur IS w prowincji Kunar, na północnym wschodzie kraju oraz najbardziej prawdopodobnym kandydatem na zastąpienie byłego szefa IS w Afganistanie Abu Sajeda, którego śmierć w amerykańskim nalocie USA potwierdziły w lipcu.

Nicholson zapowiedział, że dżihadyści w Afganistanie “będą ścigani tak długo, aż przestaną stanowić zagrożenie dla mieszkańców Afganistanu i regionu”.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Policjant w Stambule został w niedzielę wieczorem śmiertelnie dźgnięty nożem – podała turecka agencja Anatolia. Napastnik, prawdopodobnie dżihadysta z Państwa Islamskiego (IS), przed atakiem został zatrzymany. Gdy został przewieziony na komisariat, rzucił się na policjanta. Tureckie władze często informują o aresztowaniu “domniemanych” dżihadystów.

Jak informuje agencja Anatolia, sprawcę podejrzewano o przygotowywanie zamachu samobójczego. Został zatrzymany i przewieziony na komisariat. Ataku nożem dokonał, gdy wychodził z radiowozu i był prowadzony do celi. Po śmiertelnym ataku na policjanta został zabity przez członków sił bezpieczeństwa. Media zastanawiają się, dlaczego zatrzymany mężczyzna miał przy sobie nóż. AFP zaznacza, że od dwóch lat w Turcji regularnie dochodzi do zamachów organizowanych przez Państwo Islamskie.

Ostatni miał miejsce w noc sylwestrową, gdy w klubie nocnym zginęło 39 osób. Do ataku na posterunek policji doszło natomiast w styczniu, w miejscowości Gaziantep. Dwóch napastników, z których jeden został zastrzelony na miejscu, raniło mundurowego.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Sąd w Saarbruecken w Kraju Saary skazał na dwa lata więzienia Syryjczyka, który udając terrorystę, chciał oszukać na 180 tys. euro Państwo Islamskie (ISIS). Sędziowie uznali 39-letniego mężczyznę za winnego oszustwa – informuje “Bild”.

Pochodzący z Damaszku fryzjer Hasan A. przyjechał do Niemiec w grudniu 2014 roku. Pół roku później władze niemieckie przyznały mu status uchodźcy. Chcąc poprawić swoją sytuację materialną, uciekinier z Syrii nawiązał za pomocą internetu kontakt z dżihadystami z ISIS.

Hasan A. zapowiadał, że jest w stanie dokonać zamachów w ośmiu niemieckich miastach, w których zginie 1000 “niewiernych”. Za przeprowadzenie ataków przy użyciu samochodów wypełnionych materiałem wybuchowym zażądał od ISIS 180 tys. euro – pisze “Bild”.

Jedną z osób, z którymi na czacie kontaktował się Syryjczyk, był współpracownik niemieckiej policji. Hasan A. został aresztowany w grudniu 2016 roku pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego.

Uzasadniając wyrok, sędzia Bernd Weber powiedział: “Oskarżony nie był w stanie i nie miał zamiaru dokonać zamachów. Nie jest terrorystą, lecz oszustem. Chciał zatrzymać większość pieniędzy dla siebie”.

Po odbyciu wyroku uchodźcy udającemu terrorystę grozi deportacja do kraju pochodzenia.

Redakcja “Bilda” wyraziła zdziwienie, że osoba, która chciała zaszkodzić terrorystom, otrzymała wyrok skazujący. “Zaskakującym” nazwała orzeczenie także agencja dpa. Sędzia Weber tłumaczył, że zdaniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości prawo do ochrony przed oszustwem dotyczy wszystkich.
Źródło info i foto: onet.pl

Comments Brak komentarzy »

29-letni Syryjczyk został zatrzymany w południowo-zachodniej części Niemiec m.in. pod zarzutem zbrodni wojennych, jakich miał się dopuścić w Syrii, będąc członkiem tak zwanego Państwa Islamskiego – poinformowała w środę niemiecka prokuratura. Syryjczyk jest też oskarżany o udział w organizacjach terrorystycznych. Jak podała prokuratura, mężczyzna w 2013 roku dołączył do ekstremistycznej organizacji Front al-Nusra (noszącej później nazwę Dżabhat Fatah al-Szam), a z IS związał się rok później.

Pobicia i egzekucje

Następnie trafił do więzienia. Tam, jak zarzuca mu prokuratura, miał znęcać się nad trzema współosadzonymi. Mężczyzna miał też pobić kierowcę tira oraz dokonać egzekucji na więźniu tak zwanego Państwa Islamskiego w 2014 roku. 31 lipca Syryjczyk został zatrzymany w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia w południowo-zachodniej części Niemiec. We wtorek stanął przed sądem.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

18. lipca irackie wojsko zatrzymało w Mosulu 16-letnią Niemkę, która w ub. roku uciekła z domu, by przyłączyć się do ISIS. Linda W. ukrywała się w podziemnym tunelu. Towarzyszyły jej inne cudzoziemki, które podobnie jak ona dołączyły do grupy aby poślubić terrorystów. Za wspieranie ISIS grozi im kara śmierci.

Linda W. przeszła na islam za sprawą chłopaka, którego poznała w internecie. Stało się to po tym, jak jej rodzice wzięli rozwód. 16-latka nie potrafiła pogodzić się z ich rozstaniem i zaakceptować faktu, że jej matka spotyka się z innym mężczyzną. Po konwersji zmieniła imię na Mariam i zaczęła skrywać włosy pod chustą.

W ubiegłym roku nowy znajomy przekonał 16-latkę aby dołączyła do ISIS i uciekła z domu. Niedługo potem pochodząca z Pulsnitz uczennica wyjechała do Frankfurtu, skąd udała się do Turcji. Stamtąd przewieziono ją do Syria, a następnie do Iraku, gdzie poślubiła czeczeńskiego żołnierza ISIS. Mężczyzna został zabity podczas nalotu wojsk irackich na Mosul. Linda została natomiast ranna w nogę.

W chwili schwytania dziewczyna przechwalała się, że podobnie jak jej mąż, zabijała irackich żołnierzy. Przedstawiciele władz nie wiedzą, czy mówiła prawdę. Niemieccy dziennikarze dotarli do informacji, wedle których nastolatka należała do oddziału żeńskiej policji religijnej. Pilnowała, czy mieszkanki Mosulu przestrzegają zasad prawa szariatu.

Jeżeli władze Iraku nie zgodzą się na ekstradycję do Niemiec, uczennica zostanie prawdopodobnie skazana na karę śmierci. Wykonanie wyroku nastąpi w chwili, gdy skończy 22 lata. Po przewiezieniu do Bagdadu, Linda ze łzami w oczach mówiła, że jedyne czego pragnie to powrót do domu i spotkanie z rodzicami – Chcę tylko stąd uciec, uciec od wojny, od broni i hałasu. Chcę wrócić do mojej rodziny – powiedziała niemieckim dziennikarzom.

Jeden z żołnierzy, który brał udział w jej schwytaniu, powiedział natomiast, że w jego opinii Linda wcale nie żałuje swoich czynów. Podkreślił jednak, że dziewczyna sprawia wrażenie osoby, której wyprano mózg.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Comments Brak komentarzy »

Na kary po 2 lata i jeden miesiąc więzienia skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku trzech Czeczenów, uznając ich za winnych wspierania działalności terrorystycznej na Kaukazie. Jedną osobę uniewinnił. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura stawiała w tej sprawie zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, m.in. gromadzenia pieniędzy na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Ostatecznie sąd skazał trójkę, z czwórki oskarżonych, uznając ich za winnych wspierania działalności terrorystycznej, ale prowadzonej nie przez IS, ale tzw. Emirat Kaukaski, działający na terytorium Rosji.

Oskarżeni i ich obrońcy chcieli uniewinnienia. Argumentowali, że pieniądze były zbierane nie dla tzw. Państwa Islamskiego, a na działania niepodległościowe bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.
Źródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »