Posts Tagged “Kalifornii”

​Niezidentyfikowany mężczyzna zastrzelił w środę czasu lokalnego w amerykańskim mieście Bakersfield, w południowej części Kalifornii, pięć osób, po czym popełnił samobójstwo – podała tamtejsza policja. Strzelanina rozpoczęła się w siedzibie firmy transportowej. Pierwszą ofiarą napastnika była jego żona. Następnie sprawca, również w siedzibie firmy, zastrzelił innego mężczyznę. Później napastnik gonił kolejnego mężczyznę z przedsiębiorstwa, po czym śmiertelnie go postrzelił przed pobliskim sklepem sportowym. Dwie kolejne osoby sprawca zabił nieco później, w budynku mieszkalnym.

Następnie zabrał samochód kobiecie z dzieckiem, a gdy w jego pobliżu pojawiła się policja, popełnił samobójstwo.

Jak poinformował szeryf hrabstwa Kern Donny Youngblood, władze starają się ustalić przyczyny zdarzenia. Na razie nie podano tożsamości ofiar. Podano za to, że kobieta, której sprawca zabrał samochód, nie odniosła żadnych obrażeń; nie ucierpiało także jej dziecko.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Comments Brak komentarzy »

Mężczyzna, który pięć lat temu zastrzelił siedem osób na uniwersytecie Oikos w Kalifornii, został w piątek skazany przez sąd w Oakland na siedmiokrotne dożywocie, bez prawa do wcześniejszego zwolnienia – poinformował dziennik „San Francisco Chronicle”. W kwietniu 2012 roku były student pielęgniarstwa One Goh wszedł do budynku prywatnego uniwersytetu Oikos w Oakland na przedmieściach San Francisco i zaczął strzelać do studentów i pracowników uczelni.

Napastnik zabił siedem osób – sześć kobiet i mężczyznę – w wieku od 21 do 53 lat. Po masakrze zdołał uciec do pobliskiego sklepu, ale niedługo potem sam oddał się w ręce ochroniarzy, którzy następnie przekazali go policji. Po aresztowaniu powiedział, że chciał się zemścić za złe traktowanie przez administrację uczelni i szykany ze strony innych studentów.

Skrucha uratowała go przed karą śmierci

Cierpiący na schizofrenię paranoidalną mężczyzna trafił na leczenie do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego. W maju tego roku stanął przed sądem. Przyznał się do winy i w liście, który odczytał jego obrońca, wyraził skruchę. Dzięki temu, jak podkreśla dziennik „San Francisco Chronicle”, uniknął kary śmierci.
Źródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Aż trzy bomby pozostawili na miejscu zbrodni zamachowcy, którzy w amerykańskim San Bernardino zabili 14 osób. Na szczęście żadna nie wybuchła. W mieszkaniu napastników znaleziono duży arsenał broni i amunicji, w tym 12 bomb rurowych. Prezydent Barack Obama nie wykluczył, że w Kalifornii doszło do zamachu terrorystycznego. Do ataku Syed Farook i jego żona Tashfeen Malik przygotowali aż 1,4 tys. pocisków kaliber 223 i ponad 200 nabojów 9 mm. Policja poinformowała, że w kierunku ofiar wystrzelili 65-75 pocisków i ponad 70 w kierunku interweniujących funkcjonariuszy.

Bomby mogły być własnej roboty

Szef policji w San Bernardino Jarrod Burguan wyjaśnił, że napastnicy długo przygotowywali się do akcji. Świadczy o tym zebrany arsenał. Bomby rurowe, które znaleziono w ich domu, najpewniej były własnej roboty, odnaleziono także narzędzia do produkcji dalszych ładunków.

– Tak wielka ilość broni i amunicji wskazuje, że mieli jakąś misję do wykonania. To wiemy, ale wciąż nie wiemy, dlaczego – przyznał wicedyrektor FBI w Los Angeles David Bowdich. Dodał, że nie wiadomo, czy Farook i Malik mieli od dawna wybrany cel, czy też coś sprawiło, że szybko wybrali ten konkretny.

Nieznane motywy

Bowdich podkreślił, że wciąż nie są znane motywy zbrodni i że „niczego nie można wykluczyć”. Telewizja CNN, powołując się na anonimowe źródła w policji, poinformowała, że jeden z dwojga sprawców, Farook, był zradykalizowanym muzułmaninem, choć niekoniecznie to fanatyzm religijny pchnął go do przeprowadzenia ataku. Śledczy nie wykluczają, że motywy mają związek z jego pracą. Z drugiej strony 28-latek miał być w kontakcie telefonicznym i za pośrednictwem mediów społecznościowych z więcej niż jedną osobą podejrzaną przez FBI o międzynarodowy terroryzm.

Amerykański prezydent Barack Obama przyznał w wywiadzie udzielonym telewizji CBS, że w Kalifornii mogło dojść do zamachu terrorystycznego. Zapewnił jednak, że Stany Zjednoczone nie muszą obawiać się ataków ze strony bojowników Państwa Islamskiego.

14 zabitych

Do ataku w 200-tysięcznym San Bernardino, leżącym około 100 km na zachód od Los Angeles, doszło w środę. Około godz. 11 lokalnego czasu ubrani w wojskową odzież sprawcy otworzyli ogień do kilkuset ludzi zgromadzonych w stanowym ośrodku dla niepełnosprawnych Inland Regional Center. Zginęło 14 osób, a 21 odniosło obrażenia, w tym dwóch policjantów. Dwie ranione osoby są w stanie krytycznym. Co roku od broni palnej ginie w USA około 30 tys. ludzi. Tylko w ciągu ostatnich czterech latach więcej osób zmarło w tym kraju wyniku postrzelenia (włączając w to samobójstwa) niż w wojnach w Korei, Wietnamie, Afganistanie i Iraku razem wziętych.
Żródło info i foto: TVP.info

Comments Brak komentarzy »

Podczas policyjnej obławy na sprawców strzelaniny w San Bernardino, w Kalifornii, policja zastrzeliła dwoje podejrzanych – mężczyznę i kobietę. Los trzeciego podejrzanego jest nieznany. W rezultacie ataku 14 osób zginęło a co najmniej 17 zostało rannych.

Szef policji w San Bernardino Jarrod Burguan poinformował, że podejrzanych zastrzelono podczas wymiany ognia po zatrzymaniu czarnego samochodu sportowo-terenowego (SUV), podobnego do widzianego na miejscu masakry. “Mieli przy sobie broń długą i krótką, a także inne podejrzane przedmioty” – powiedział Burguan. Byli ubrani w odzież typu wojskowego. Podczas strzelaniny jeden policjant został ranny.

Zatrzymano też osobę uciekającą od samochodu, ale nie wiadomo czy jest powiązana z masakrą. Burguan nie wykluczył, że trzeci podejrzany zdołał uciec oraz, że w dokonanie zbrodni zamieszane są także inne osoby. Motywy sprawców nie są znane. “Oni przybyli przygotowani na to co mieli zrobić, tak jakby wykonywali zadanie” – powiedział Burguan. Zastrzegł, że bilans ofiar jest prowizoryczny, wielu rannych jest w stanie krytycznym.

Jak powiedział Burguan, sprawcy byli doskonale przygotowani do ataku. Ok. godz. 11 czasu lokalnego otworzyli oni ogień do kilkuset ludzi zgromadzonych w Inland Regional Center, stanowym ośrodku pomocy niepełnosprawnym. Po dokonaniu masakry sprawcy uciekli czarnym samochodem sportowo-terenowym (SUV).

W ośrodku, będącym częścią całego kompleksu, odbywała się impreza świąteczna dla personelu okręgowego wydziału zdrowia. Burguan poinformował, że władze San Bernardino zarządziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zamknięto wszystkie lokalne szkoły oraz budynki władz miejskich i okręgowych. W szpitalach zarządzono stan pogotowia.

“Na razie nie mamy informacji wskazujących, że był to atak terrorystyczny w tradycyjnym sensie. Bez wątpienia mamy do czynienia z czymś co można nazwać terroryzmem wewnętrznym” – powiedział szef policji.

San Bernardino, to miasto liczące ok. 200 tys. mieszkańców, odległe o ok. 100 km na wschód od Los Angeles. Był to najtragiczniejszy akt przemocy w USA dokonany przy użyciu broni palnej od czasu masakry w szkole Sandy Hook, w Newtown, w stanie Connecticut w grudniu 2012 r., w której zginęło 27 osób (w tym sprawca).

Prezydent Barack Obama wystosował kondolencje dla rodzin ofiar masakry i potępił jej sprawców wskazując, że do tego rodzaju tragicznych wydarzeń dochodzi w Stanach Zjednoczonych coraz częściej. W krótkiej wypowiedzi dla telewizji CBS Obama wskazał, że w żadnym innym kraju, poza USA, nie dochodzi tak często do masakr dokonywanych przy użyciu broni palnej.

“Nie powinniśmy akceptować tego stanu rzeczy i uważać go za normalny. Nie znamy motywów sprawców, ale możemy podjąć, wszyscy, na każdym szczeblu władzy, działania aby do takich tragedii nie dochodziło tak często” – powiedział Obama.
Żródło info i foto: interia.pl

Comments Brak komentarzy »

Charles Manson, skazany na dożywotnie więzienie, zamierza się wkrótce ożenić. Władze penitencjarne w Kalifornii potwierdziły w poniedziałek, że 80-letni Manson otrzymał zgodę na zawarcie związku małżeńskiego z 26-letnią Afton Elaine Burton. Przedstawiciel władz więzienia Corcoran w Kalifornii powiedział, że nie ma jeszcze terminu ślubu i para ma trzy miesiące na zawarcie związku. Natomiast wybranka przestępcy, Afton Elaine Burton, poinformowała, że ceremonia, na którą będą mogli zaprosić dziesięć osób spoza więzienia, odbędzie się w grudniu.

“Jest niewinny”

W latach 60. ubiegłego wieku Manson był przywódcą sekty, odpowiedzialnej za serię zabójstw w Los Angeles, w tym znajdującej się w ósmym miesiącu ciąży amerykańskiej aktorki Sharon Tate, żony reżysera Romana Polańskiego. Charlesa Mansona nie było na miejscu zbrodni, ale m.in. za podżeganie do tego zabójstwa został skazany na śmierć. Gdy Kalifornia w 1972 roku zniosła karę śmierci, którą przywrócono w tym stanie kilka lat później, wyrok zamieniono na dożywocie. W ubiegłym roku Afton Elaine Burton powiedziała w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu “Rolling Stone”, że kontakt z Mansonem nawiązała, gdy była jeszcze nastolatką, a od 2007 roku odwiedza go regularnie w więzieniu. Kobieta przekonuje, że jej przyszły mąż jest niewinny.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Comments Brak komentarzy »

Władze lotnicze Stanów Zjednoczonych analizują zabezpieczenia portów lotniczych. Powodem jest incydent z 15-latkiem, który nielegalnie poleciał z San Jose na Hawaje. Podróżował w komorze podwozia i przetrwał tam mimo braku tlenu i ekstremalnie niskich temperatur. Nastolatek z Kalifornii pokłócił się z rodzicami, uciekł z domu i pojechał na lotnisko w San Jose. Tam przeszedł przez ogrodzenie i wdrapał się do komory podwozia Boeinga 767. Po 5 godzinach lotu samolot ten wylądował na wyspie Maui na Hawajach. Gapowicza zatrzymano na płycie lotniska. Lekarze są zdumieni, że chłopak przeżył. Na wysokości 12 kilometrów na jakiej leciał Boeing w powietrzu jest bardzo mało tlenu a temperatury mogą spaść do kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Żródło info i foto: wp.pl

Comments Brak komentarzy »

Pomimo tego, że podejrzany leżał już na ziemi z rozstawionymi rękami i nogami, nie ustrzegł się zaliczenia solidnego kopniaka w twarz od policjanta z Kalifornii – opisuje portal POLICYJNI.pl
Film bulwersuje Amerykanów. Do zdarzenia doszło w mieście El Monte, w którym patrol rozpoznał w jednym z samochodów 23-letniego Richarda Rodrigueza, podejrzanego o członkostwo w gangu Flores. Kiedy policjanci zbliżyli się z samochodu wyskoczył jeden z pasażerów. Po krótkim pościgu poddał się jednak i zgodnie z przepisami położył się na ziemi z rozłożonymi rękami i nogami. Wtedy jeden z uzbrojonych policjantów dopadł i kopnął uciekiniera w twarz.
- “Oglądałem wideo i nie mam jeszcze wszystkich faktów w tej sprawie” – powiedział szef policji z El Monte Tom Armstrong. Jego zdaniem możliwe jest, że podejrzany ukrywał w dłoni jakiś przedmiot. To tłumaczyłoby brutalne zachowanie policjanta.
Żródło info: POLICYJNI.pl

Comments Brak komentarzy »

GLEN STEWART GODWIN JEST POSZUKIWANY ZA UCIECZKĘ W 1987 ROKU ZE STANOWEGO WIĘZIENIA FOLSOM W KALIFORNII, GDZIE ODSIADYWAŁ DŁUGI WYROK ZA MORDERSTWO. PÓŹNIEJ W 1987 ROKU GODWIN ZOSTAŁ ARESZTOWANY ZA HANDEL NARKOTYKAMI W PUERTA VALLARTA W MEKSYKU. PO SKAZANIU ZOSTAŁ WYSŁANY DO WIĘZIENIA W GUADLAJARA. W KWIETNIU 1991 ROKU GODWIN RZEKOMO ZAMORDOWAŁ WSPÓŁWIĘŹNIA A NASTĘPNIE UCIEKŁ 5 MIESIĘCY PÓŹNIEJ.

MOŻE BYĆ UZBROJONY I WYJĄTKOWO NIEBEZPIECZNY.

Godwin mówi płynnie po hiszpańsku i może poruszać się po Ameryce Środkowej i Południowej, jak również po Meksyku. Może być zaangażowany w rozprowadzanie narkotyków.

Nagroda: FBI oferuje nagrodę do 100 tysięcy dolarów za informacje, które bezpośrednio doprowadzą do aresztowania Glena Stewarta Godwina.

NAJBARDZIEJ POSZUKIWANY PRZEZ FBI
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje dotyczące poniżej opisanej sprawy, prosimy o skontaktowanie się z biurem FBI.

Comments 1 komentarz »

W Stanach Zjednoczonych wznowiono poszukiwania zaginionego w zeszłym roku milionera, Steve’a Fossetta. Ekipy poszukiwawcze w czwartek odnalazły we wschodniej Kalifornii wrak samolotu, który mógł należeć do Fossetta.
Zródlo info: tvp.info

Comments Brak komentarzy »